De vervoermogelijkheden op een rij gezet Ninove jg. 64 nr.7 september 2002 BASISMOBILITEIT In deze bijdrage schetst Vlaams volksvertegenwoordiger de stand van zaken en de vooruitzichten van de vervoersmogelijkheden in Ninove. De stad Ninove ligt in het zuid oosten van Oost-Vlaanderen op de grens met Vlaams-Brabant. Liedekerke, Roosdaal, Gooik en Galmaarden zijn de buurgemeen ten uit Vlaams-Brabant. Ninove telt 34.614 inwoners. Naast de hoofdge meente Ninove (11.375 inwoners) zijn er nog 11 deelgemeenten: Denderwindeke, Pollare, Appelterre-Eichem, Voorde, Aspelare, Nederhasselt, Outer, Okegem, Meerbeke, Neigem en Lieferinge. Het grondgebied van Ninove wordt opgedeeld door de Dender. De lin keroever wordt gekenmerkt door een golvend landschap waar open ruimten voorkomen die versnipperd zijn door bebouwing. De rechteroe ver leidt naar het Pajottenland. Kenmerkend is het golvende heu vellandschap met beplante vallei en, bossen en begrensde kerndor pen. De Vlaamse regering selecteerde Ninove als kleinstedelijk gebied op provinciaal niveau. Grote delen van het grondgebied van Ninove beho ren niettemin tot het buitengebied. De Lijn heeft vraagafhankelijk ver voer (belbus) georganiseerd op het grondgebied van Ninove. Op die manier wordt tegemoet gekomen aan de voorwaarden voor basismo biliteit in het buitengebied. Na de afbakening van het kleinstedelijk gebied zal de stadsbediening aan de normen van de basismobiliteit worden aangepast en de lijn 39 (Brakel-Ninove) worden versterkt. Hiervoor zullen later nieuwe dos siers worden ingediend. Het belbus- gebied Ninove zal later bediend worden door 2 belbussen. DE VERVOERSREGIO In de streek wordt vooral de as Brussel-Aalst-Gent gekenmerkt door dichte bebouwing. De aantrek kingskracht van Brussel leidt er evenwel toe dat de bebouwings dichtheid in het hele gebied sterk toeneemt. De Brusselsesteenweg (N8), maar ook de verticale as tus sen Aalst en Ninove over Denderleeuw en Liedekerke, vormt een lint van gebouwen. De dorpen in deze regio vergroeien met de ste den. Door de bebouwing rond de kruispunten waar Halse- en Edingsesteenweg op de ring uitkomen, is Meerbeke aan Ninove gegroeid. Ook in westelijke (Outer) en noordelijke (langs de Denderhoutembaan) richting vormen zich uitlopers van de stad. De gemeente Ninove wordt bediend door spoorlijn 90 Geraardsbergen- Denderleeuw-Aalst. Ook de stations van de deelgemeenten Appelterre, Eichem en Okegem liggen op deze spoorlijn. Tijdens de spitsuren zijn er rechtstreekse verbin dingen naar Brussel. Daarbuiten kan het enkel mits een over stap te Denderleeuw. Het openbaar busver voer volgt vooral de hoofdwegenstructuur en heeft dan ook een radiale structuur tegenover het centrum van Ninove. Een beperkt deel van de verschillende deelgemeenten en kernen van Ninove is onderling ver bonden. Langs de sterk verstedelijkte assen zijn er buslijnen met een goede fre quentie: lijn N (Ninove- Brussel, 30 minuten) langs de Brusselsesteenweg en lijn 33 (Aalst- Denderleeuw-Ninove, 60 minuten) langs de Denderhoutembaan. In de rest van de gemeente vervoe ren de openbare bussen vooral scholieren, werknemers en andere doelgroepen. Gezien de ruimtelijke structuur van de streek kan onmo gelijk een streekvervoer met hoge frequentie, complementair met het spoorwegnet, worden uitgebouwd op een financieel verantwoorde manier. De talrijke fysische elemen ten (natuurlijke barrières als de rivier Dender, golvend heuvelland...) zijn echter bepalend voor het ver plaatsingspatroon, zodat hier kan op ingespeeld worden. De verplaatsingen die niet kaderen binnen het woon-school en woon werkverkeer, meestal tijdens de daluren, vormen voor De Lijn een belangrijk marktsegment. Belbussen bieden de mogelijkheid de bestaande capaciteit beter te ;T~C- Belbussen bieden de mogelijkheid de bestaande capaciteit beter te benutten en zo tot een hoger rendement te komen, (foto VA) benutten en zo tot een hoger ren dement te komen. BELBUSSEN Wanneer de vraag en de noodzaak toenemen, komen er op het grond gebied van Ninove twee belbussen. Eén belbus zal de deelgemeenten van Ninove ten westen en ten noor den van de Dender (Voorde, Aspelare, Nederhasselt, Outer, Appelterre-Eichem en Okegem), de dorpskern van Sint-Antelinks (deel gemeente van Herzele) en de dorps kern van Denderhoutem (deelge meente van Haaltert) bedienen. Een andere belbus zal de deelge meenten ten zuiden en ten oosten van de Dender bedienen (Pollare, Denderwindeke, Lieferinge, Neigem en Meerbeke). In het westen over lapt dit belbusgebied met het bel- busgebied van Geraardsbergen (Zandbergen, Nieuwenhove en Waarbeke). De stad Ninove wordt bediend door de spoorlijn 90 (Aalst-Geraards-ber- gen). Op deze spoorlijn stopt er om de 60 minuten een trein, tijdens de spitsuren om de 30 minuten. Op de spitsuren heeft Ninove ook recht streekse ver bindingen met Brussel. De buslijn N (Ninove-Brussel) heeft een 30 minuten-frequentie (er stop een bus aan de halte om de 30 minuten), de lijn 33 (Aalst- Denderleeuw-Ninove) een 60 minuten-cadans en de lijn LN (Ninove-Vollezele-Brussel) een 120 minuten-frequentie. Lijn 33, op de spitsuren in combina tie met de lijn 35 (Aalst- Denderleeuw-Lebeke-Ninove), is geënt op het station van Denderleeuw. Alle buslijnen hebben de halte Ninove Centrumlaan als terminus. Enkel de lijn LN rijdt op de spitsuren tot aan het station van Ninove. Er zal een Gewestelijk Express Net (GEN) uitgewerkt worden om de verplaatsingen met openbaar ver voer tussen Brussel, haar omgeving en haar aantrekkingszone met een reikwijdte van 30 km rondom de hoofdstad te bevorderen. Het bedieningsniveau van diverse trein en buslijnen zou gevoelig verhoogd worden. In het GEN wordt ook Ninove als eindpunt opgenomen. Jacques Timmermans 15 Verantwoordelijke Ninoofse sp.a Jacques Timmermans Echel 34,9401 Ninove - Pollare tel. 054-33 81 06 - 02-552 93 09 jacques.timmermans@vlaamsparlement.be

Voor Allen | 2002 | | pagina 15