"De steriele discussies moeten eruit" "Een goed draaiende beweging staat of valt met haar lokale kernen." Op bezoek bij jg. 64 nr.f september 2002 BRAM DE GEETER (ANIMO) Animo, de jongerenbeweging van de sp.a, timmert aan de weg, maar die lijkt lang en moeilijk te zijn. We voelden Bram De Geeter, lid van het nationaal bestuur van animo, aan de tand over de perspectieven van de jongerengroep. Wat is animo, wat doet het en hoe werkt het? Bram De Geeter: "Animo is de ver nieuwde versie van wat vroeger de Jongsocialisten (JS) was. Het is dus de jongerenafdeling van de sp.a. Dit wil allerminst zeggen dat wij een kweekvijver zijn voor toekomstige politici: het is precies de bedoeling om zo veel mogelijk progressief denkende jeugd te verenigen. Het linkse gedachtegoed wordt de jong ste jaren immers al vlug eens in het vergeethoekje geduwd, maar bij jonge mensen leeft het echt nog, hoor. Ik zou zelfs durven beweren dat de meerderheid van de jonge ren zich aan de linkerkant van het politieke spectrum bevindt. En die zijn allemaal van harte welkom. De bedoeling van animo is jongeren te verenigen rond concrete actie punten, eerder dan rond een char ter of een andere tekst die zwaar op de maag ligt. De steriele discussies moeten eruit, we moeten meer naar buiten treden en de leefwereld van de jongeren daadwerkelijk binnentreden." Wat was de bedoeling van de naam verandering? Politieke cosmetica? Bram De Geeter: "De naamverande ring is er net gekomen om de toe gankelijkheid van de beweging te verhogen. Het schijnt dat heel wat jongeren struikelen over de term 'socialisten'. Hoe erg je dat ook mag vinden, dat blijkt nu eenmaal de realiteit. Als je een groter bereik wil hebben dan 'de zonen en dochters van', dan moet je bereid zijn wat water bij de wijn te doen. Anderzijds blijven de 'zonen en dochters van' meer dan welkom. Zij zullen trouwens vaststellen dat de uitgangspunten van animo nog volop socialistisch zijn. Dat is eigen lijk wel een ongelooflijke paradox: de jeugd hangt heel socialistische principes aan, maar wil dat niet geweten hebben. Nu goed, als een naamverandering daarbij kan hel pen- Die naamverandering kwam er natuurlijk ook om de breuk met het verleden in de verf te zetten. Animo is een open bewe ging, die toenade ring zoekt tot heel wat andere vere nigingen. Ik zelf ben wel slecht geplaatst om de verschillen met de Jongsocialisten aan te halen, aan gezien ik er nooit lid ben van geweest." Hoe staat het met de lokale afdelin gen in onze streek en elders? Beweegt er iets? Bram De Geeter: "Dat is redelijk simpel: waar er tot voor kort goed werkende JS-kernen waren, wordt die traditie verder gezet. Waar dat niet het geval was, zie je weinig ver betering. In Zottegem en Ronse, bij voorbeeld, heb je jarenlang een goede JS-werking gehad en dat is me dunkt niet gewijzigd. Een lokale afdeling staat of valt met het enga gement van een paar voortrekkers. Als die ontbreken, dan ligt je lokale kern op apegapen of is hij onbe staande. Wij zijn in Geraardsbergen met een paar mensen bezig een lokale kern uit de grond te stampen en dat is niet eenvoudig, maar ik ben er van overtuigd dat het zal luk ken omdat er een paar figuren tus senzitten die altijd bereid zijn de handen uit de mouwen te steken. De reorganisatie van de partij heeft ook haar invloed gehad op de wer king van animo. In Gent is er één federaal secretaris, Dirk Moons, die zich nu onder meer bezighoudt met de jeugdwerking van de partij. Men mag toch verwachten dat dit de animo-kernen in de provincie een stimulans zal geven. Ik ben er per soonlijk een voorstander van om provinciaal een soort 'bestuur' te maken, met afgevaardigden uit alle bestaande animo-kernen van Oost- Vlaanderen. 'Bestuur' is eigenlijk een groot woord. De doelstelling moet zijn mekaar wat beter te leren kennen en gezamenlijk actie te ondernemen. Deze soort koepel werking bestond binnen de federa tie Aalst-Oudenaarde-Ronse trou wens ook al. Vanuit Brussel heeft men mij echter opgedragen om absolute prioriteit te geven aan de animo-afdeling van Gent. Het was inder- d a a d o n a a n - vaardbaar dat een stad als Gent geen werking meer had, zelfs niet aan de uni versiteit. Gelukkig is er iemand opgestaan, Fidel G a v i I a n die in Gent de kar wil trekken. Ik heb er alvast een goed oog In welke relatie staat animo tot de sp.a? Heeft het een kritische waakfunctie of niet? Een eigen agenda? Bram De Geeter: "Wel, de sp.a is natuurlijk de moederpartij, dus hoeft het geen betoog dat zij een bevoorrechte partner is. Onze voor zitster, Caroline Gennez, zit trou wens in het partijbestuur in Brussel, dus die band is reëel. Maar indien wij het oneens zijn met de partij, dan zullen we dat ook te kennen geven. Dat is trouwens één van de redenen waarom Caroline in het partijbestuur zit. Alleen, met roe pen en tieren kom je nergens en door op alles te schieten wat beweegt, al evenmin. Je krijgt alleen aandacht in de media als je met een origineel voorstel op de proppen komt. Door een persbe richt de wereld in te sturen waarin je verklaart het oneens te zijn met de wapenleveringen aan Nepal zui ver je misschien je geweten, maar je bereikt er voor de rest niets mee. Het gebeurt regelmatig dat animo een ander standpunt inneemt dan de partij, maar het gebeurt zelden dat de mensen dat ook daadwerke lijk te weten komen." Heeft Animo een eigen programma en zo ja, wat doet het ermee? Bram De Geeter:"Het programma is nog in opbouw. Er bestaat wel een basistekst, maar we hebben ervoor gekozen een actieplan op te zetten Bram De Geeter: "Met roepen en tieren kom je nergens en door op alles te schieten wat beweegt, al evenmin. Je moet origineel zijn." (foto Hendrik De Schrijver)

Voor Allen | 2002 | | pagina 4