Bestuursmeerderheid in nauwe schoentjes Denderleeuw Waarom ontslag voor Jan Eeman? jg. 64 nr. 8 oktober 2002 Op 8 oktober 2000 beslisten Mark Van Der Poorten (CD&V) en Jan Eeman (VLD) - en zij alleen - om ondanks een zeer krappe meerderheid van 13 zetels op 25, nog eens zes jaar onze gemeente te besturen. We zijn nu precies twee jaar verder. Wat zagen we gebeuren tijdens deze periode? Deze coalitie hing en hangt nog steeds als los zand aan elkaar. Eerst kwam er de mededeling van schepen Jan de Mesmaeker, die verklaarde onafhankelijk van de CD&V te zetelen. Hiermee stelde hij zijn zitje in het schepencollege veilig. Op 1 januari 2003 zou de CD&V volgens de afspraak immers een schepenambt moe ten afstaan aan de VLD. Wie zal nu zijn ambt moeten afstaan om deze afspraak na te komen? Daarna liep de CD&V-fractie een nieuw trauma op. Schepen Julien De Saedeleer lanceerde een voorstel tot het verfraaien van bepaalde straten met bloembakken. Dit voorstel werd unaniem verworpen door de vol tallige gemeenteraad. Ook zijn eigen partijgenoten stemden tegen en ze hadden er blijkbaar plezier in hun eigen schepen voor schut te zetten. Vervolgens was het de beurt aan de VLD-garde om in de klappen te delen. Gemeenteraads-lid Koen Dhaenens ging openlijk in de clinch met zijn lijsttrekker Jan Eeman en beschuldigde hem ervan enkel voor "zijn familie" te zorgen. Wat later werd Koen Dhaenens-toevallig-ont slagen als medewerker van minister Verwilghen. In zijn persmededeling stelde Dhaenens dat dit niets te maken had met het conflict-Eeman. Waarom dit dan vermelden in de nationale pers? En nu is er dus de affaire Erna Van Bont affaire. VLD-schepen, volksvertegenwoordiger en oud-burgemeester Jan Eeman zette Van Bont op de verkiezingslijst van de VLD Dender-leeuw, wetende dat zij helemaal niet in onze gemeente woonde. Men had er zelfs het vervalsen van de bevolkingsregisters voor over om haar toch op de lijst te kunnen zetten. In de registers was ze wel nog ingeschreven, terwijl ze in de zomer reeds was verhuisd. Wij gingen er van uit dat Jan Eeman een wettelijke lijst had neergelegd. De geloofsbrieven van alle gekoze nen bleken trouwens in orde te zijn. Pas nu horen we dat men ons heeft voorgelogen. Eeman beloofde ons trouwens om deze zaak binnen de drie maanden uit te spitten en te regelen. Wij geloofden hem op zijn woord. Om deze feiten vragen we Jan Eeman dan ook politiek fatsoen te tonen en zijn plaats als raadslid ter beschikking te stellen van zijn partij en ontslag te nemen uit de gemeenteraad. HET GEVAL VAN BONT De bestuursmeerderheid van VLD en CD&V stelde de gemeenteraad na de vakantieperiode zo lang mogelijk uit. Eén van de belangrijk ste redenen hiervoor was de zaak Erna Van Bont. Wij legden de meer derheid het vuur aan de schenen. Even ter herinnering: tegen de aan wezigheid van Erna Van Bont in de gemeenteraad van Denderleeuw werd klacht neergelegd. Zij voldeed sinds de zomer van 2000 niet meer aan de verblijfsvoorwaarde (ze moest effectief in de gemeente wonen waar ze lid was van het OCMW en/of van de gemeente raad). Erna Van Bont woont sinds juli 2000 in Ninove, doch bleef inge schreven in de bevolkingsregisters van Denderleeuw. Ten onrechte. Zij nam deel aan de gemeenteraads verkiezingen van oktober 2000 en werd verkozen voor de VLD. Zij ondertekende mee de voordracht van de burgemeester en nam tij dens de installatievergadering van 1 januari 2001 deel aan de verkiezing van de schepenen. Drie weken later stemde Van Bont ook mee voor de samenstelling van de OCMW-raad. Allemaal ten onrechte, zo blijkt van daag. In haar zitting van 5 september jl. verklaarde de bestendige deputatie van de provincie Oost-Vlaanderen mevrouw Van Bont vervallen van haar mandaat van gemeenteraads lid en dit met ingang van 1 januari 2001. Zij zetelde dus anderhalfjaar ten onrechte in onze gemeente raad. U begrijpt dat onze fractievoorzitter dit alles aangreep om het wankele beleid en het getouwtrek binnen de meerderheid aan te klagen. Hieronder publiceren wij de toe spraak die Georges Couck hield, nog voor de raadszitting een aanvang nam. Georges Couck: "Mijnheer de voor zitter, achtbare collega's, ik wil van de bespreking van het verslag van de vorige zitting - die trouwens al dateert van 25 juni jl. - gebruik maken om u mee te delen dat ik met gemengde gevoelens en met een hoge graad van verontwaardi ging naar deze gemeenteraad ben gekomen. In mijn carrière van 31 jaar als gemeenteraadslid van deze gemeente heb ik de huidige situatie nog nooit meegemaakt en ik kan u verzekeren dat wij ons hier in deze raad over heel wat, op zijn zachtst uitgedrukt, eigenaardige situaties heb ben moeten buigen. Maar waar wij van daag voor staan, lijkt mij een uni cum, een betreurens waardig uni cum evenwel. Waarom? Omdat, mijn heer de voor zitter, deze gemeente raad wordt samengeroe pen door een meerderheid die geen meerderheid (meer) is. Bij nader inzicht bestaat de meerderheid nu uit -tien leden, ver mits twee leden moeten vervangen worden en een derde lid om per- Georges Couck: "De meerderheid heeft geen meerderheid meer."(foto VA)

Voor Allen | 2002 | | pagina 7