Voorontwerp voorgesteld Het budget voor 2003 is rond Dienstbetoon in Nieuwerkerken Geen uitstel meer mogelijk! Aalst jg. 64 nr. w december 2002 OCMW Het OCMW leverde een sluitende begroting af voor 2003, maar dat kostte enige moeite. Het verschil tussen de inkomsten (de prijs die betaald wordt voor diensten geleverd door het OCMW, subsidies...) en de uitgaven (de kosten, zowel van de werking als van investeringen) is negatief. Dit tekort wordt gedragen door de stad die een "gemeentelijke toelage" verschaft. In vergelijking met ande re centrumsteden is de gemeente lijke toelage in Aalst behoorlijk hoog. In 2003 zal het OCMW van de stad 9,5 miljoen eur (385 miljoen frank) ontvangen. Dat is minder dan vorig jaar, want in 2003 zullen de gelden waarop Aalst recht heeft uit het stedenfonds (de vroegere SIF+-gel den) integraal doorgestort worden naar het OCMW (vroeger was dat maar een gedeelte). Het gaat hier over 2,6 miljoen euro (105 miljoen frank). Om de begroting sluitend te kunnen maken, is ook nog een klein overschot nodig van de rekening 2000. En de rekening klopt. INSPANNINGEN Het bovenstaande wekt de indruk dat het budget vrij gemakkelijk kon worden opgesteld. Dat is niet waar, integendeel. Om tot dit resultaat te komen is er heel wat bespaard moeten worden, beknibbeld, ont zegd, geschrapt, teruggeschroefd. We hebben een aantal zeer onpo pulaire maatregelen moeten nemen, al was dat altijd met veel wroeging in het hart. Zo zal bijvoor beeld het dagbedrag voor de serv iceflats in 2003 verhoogd worden. Ook de poetsdienst en de warme maaltijden worden iets duurder (in het geval van de warme maaltijden waren de prijzen niet meer aange past sinds 1981), maar wel zo dat de allerlaagste inkomens evenveel blij ven betalen. Sommige personeel sleden die uitstappen worden niet vervangen, terwijl we weten dat ons personeel nu al kampt met een al te hoge werkdruk en bepaalde diensten echt tot op het tandvlees zitten. Het is niet altijd een pretje om dan zulke beslissingen te moe ten nemen. Daar staat tegenover dat we de hui dige dienstverlening kunnen behouden. Het OCMW beschikt overeen zeer uitgereid aanbod,veel meer dan in andere vergelijkbare steden. Desondanks kennen we overal nog enorme wachtlijsten. De dienstverlening terugschroeven is voor ons dan ook onaanvaardbaar. Onze extramurale dienst (poets- dienst, gezins- en bejaardenverzor ging, klusjesdienst, warme maaltij den, buurtantennezorgsysteem) is één van de grootste van Vlaanderen. Het is dus niet altijd evident dat op dat peil te houden. Toch willen we het proberen, want ook hier bestaan er wachtlijsten. NIEUWE PROJECTEN Inzake rusthuizen zal het vooral van belang zijn om het subsidiedossier voor de nieuwe Hopperank rond te krijgen, zodat in 2004 misschien al de nieuwbouw zou kunnen aange vat worden. Ook de samenwerking met andere welzijnsorganisaties zal verder wor den uitgebouwd. De oprichting van het eerste sociaal huis in Vlaanderen in 2002 toonde ons dat samenwerking toeliet om mensen beter te helpen. Zo zal geprobeerd worden om in de loop van het vol gende jaar eindelijk crisisopvang voor jongeren op poten te zetten. Voorts starten we vanaf januari 2003 opnieuw met een dienst bud- getbeheer omdat we merken dat bij gebrek hieraan tal van mensen in een spiraal van problemen terecht komen. Ook zullen we in 2003 een systeem van huurcheques trachten op poten te zetten, want huis vesting is en blijft voor velen een echt probleem. De opmaak van dit budget was een moeilijke opdracht. Toch zijn we erin geslaagd om tegen een achter grond van besparingen de huidige dienstverlening te waarborgen en zelfs uit te bereiden waar het echt nodig was. Het is echter frustrerend dat er nog zoveel noden zijn waar aan dringend iets zou moeten gedaan worden, maar dat daarvoor de ruimte ontbreekt. (TDK) Gemeenteraadslid Ann Van De Steen en OCMW-raadslid Daisy Van Gheit houden elke eerste en derde zaterdag van de maand van 10 tot 11 uur zitdag in de loka len van Bond Moyson, Maaldreef 13, Nieuwerkerken. De deur staat ook voor u open. BUURTHUIS RECHTEROEVER Het heeft lang geduurd, maar vorige week kon stadsarchitect Hilde Eylenbosch in aanwezigheid van de schepenen Patrick De Smedt (Openbare Werken) en Willy Van Mossevelde (Welzijn) het voorontwerp van het buurt huis aan de bewoners van de Rechteroever presenteren. De goed uitgebouwde wijkwerking op de Rechteroever stelde vast dat naast de noodzakelijke buurtherwaardering - heel wat werken zijn uitgevoerd, lopende of gepland - er vooral nood is aan een degelijke infrastructuur voor de verdere uitbouw van het buurtwerk (ACRO) en de jongerenwerking (JOK). In 1999 besliste het stadsbestuur tot de bouw van een multifunctio neel buurtcentrum in de Hertshage. Reeds eind 1999 werden de nodige panden en terreinen aangekocht, daarna volgde het bodemonderzoek, de afbraak van de gebouwen, het akoestisch onderzoek, de sonderingen, diver se voorontwerpen, overleg met de betrokken verenigingen en de bouwaan- vraag. De zaal reageerde positief op de voorstelling. Het geheel (gebouw en omge- vingsaanleg) zal goed zijn voor een investering van ongeveer 2,5 miljoen euro (100 miljoen frank). Het project wordt voor 60% gesubsidieerd in func tie van de sociale woonwijken, de overige 40% betaalt de stad met midde len uit het SIF (sociaal impulsfonds). De werken omvatten een volledige nieuwbouw. Aan de straatzijde sluit de nieuwbouw aan bij de wachtgevel van een bestaande woning. Dit deel van het gebouw bestaat uit een gelijkvloers, een verdieping en een zolderver dieping. De achterliggende ruimten bestaan uit een gelijkvloers met plat dak om een geleidelijke overgang te maken naar de nieuw aan te leggen parkzone. Het gelijkvloers omvat onder meer ontmoetingsruimten, een polyvalente zaal met bijbehorende keuken en een bureau- en gespreksruimte. Eveneens aanwezig zijn bergplaatsen, sanitaire ruimten (ook voor mensen met een handicap), inkomhal, wachtruimten, trappenhal en lift. De verdieping is ingedeeld in bureaus, een leslokaal, een dienstencentrum en een technisch lokaal. Ook hier vinden we circulatieruimten, een wachtruimte, een beperkt sanitair gedeelte en een keukenhoek. De zolderverdieping is verdeeld in een stookplaats, een trappenhal, een lift en een zolderruimte. De polyvalente zaal wordt zo ontworpen dat zij voldoet aan de strenge milieunormen Vlarem II inzake geluidshinder. Tegelijk wordt de omgeving als park, speelterrein en parking aangelegd. Hierbij zal ook aandacht worden besteed aan een betere bereikbaarheid van de volledige Sint-Elisabethsite vanuit de Hertshage en omgekeerd. GEBREK AAN FUIFZALEN Op één week tijd is Aalst alweer twee zalen kwijtgeraakt. De sporthal van het KTA zal niet meer worden verhuurd aan verenigingen die fuiven orga niseren. De beslissing komt er na een reeks klachten rond geluidsoverlast, wild parkeren en zelfs klein vandalisme. Ook de denkpiste van de inrichting van een fuifzaal in de gebouwen van dansschool Lucria lijkt definitief afge zworen. De omwonenden hebben zich verenigd en massaal de komst van een fuifzaal in die zone aangeklaagd. Een spijtige vaststelling is dat in beide gevallen de bewoners overschot van gelijk hebben. Een fuifzaal hoort niet thuis in een drukbevolkte zone, noch in een buurt waar er onvoldoende draagkracht is inzake mobiliteit enz. En er hoort al helemaal niet gefeest te worden in zaal die amper is geïsoleerd. Sp.a gemeenteraadslid Johan Van Biesen riep daarom nogmaals het stads bestuur op om nu snel werk te maken van de bouw of renovatie van een polyvalente zaal waarin iedereen zijn gading kan vinden. De totaaloplos sing bestaat uit een volledig geïsoleerde ruimte met een behoorlijke capa citeit. Als inplantingplaats dient gekozen te worden voor een locatie met voldoende parkeergelegenheid en de aanwezigheid van openbaar vervoer. 7

Voor Allen | 2002 | | pagina 7