I avMivcn buia W4 MUMiMimuvnM fu/uojn«v«M»8mi vn iMjruvvfMiwnfi«k« i m 5 m BLACKS, C0L0UREDS ASIANS ABANTSUMDMLIURUNe IN ASItRS HON-WHITES PROTESTEER MEE H EEN NIEUW RAPPORT VAN AMNESTY INTERNATIONAL Amnesty International heeft een grondige studie van de toestand in Zuid-Afrika uitgegeven „Politie ke gevangenen in Zuid-Afrika". Zuid-Afrika wordt erin aange klaagd wegens schendingen van de mensenrechten op grote schaal. Natuurlijk werd dit objectief rap port door de Zuidafrikaanse rege ring tot verboden lectuur ver klaard De waarheid kwetst te pijnlijk Dit rapport kan je samen met aktiekranten, affiches, folders, petities, fotoserie en voorbeeld brieven voor de Zuid-Afrika actie van Amnesty International be komen in de Wereldwinkel, Bruchtstraat 20, Aalst. Wist je dat er in Aalst een aktieve kern van Amnesty International werkzaam is Hun doel is de idee van Am nesty International te propageren en zoveel mogelijk te doen voor de drie gevangenen die aan de groep van Aalst toevertrouwd zijn deze mensen zijn door de groep „gea dopteerd als gevangene" en komen uit Rusland, Argentinië en Marok ko. We zouden echter nog meer voor hen kunnen doen, indien we nog wat steun en hulp kregen van eventuele medewerkers. Eens een brief schrijven kan je toch écht geen zware taak noemen Daarom, als ook jij bekommerd bent om je medemens die in de ge vangenis zit en gemarteld wordt om zijn overtuiging, doe er iets aan. NU Iedere laatste vrijdag van de maand komen we samen om 20.00 u., voorlopig nog in de Wereldwinkel ('t Fabrieksken) Burchtstraat 20, Aalst. Wens je wat meer uitleg, schrijf eens naar de Wereldwinkel of naar Annie Franchet, Regels- bruggestraat 37, 9300 Aalst (tel. 053/77.67.15). PROTESTEER MEE Amnesty International als onpar tijdige organizatie, die ijvert voor de naleving van de mensenrechten in heel de wereld, roept alle Vlaamse mensen op, deze brief in het Nederlands over te schrijven op luchtpostpapier, te onderte kenen en te verzenden' naar i he Hon. B.J. Vorster Prime Minister Union Buildings Pretoria South-Africa. Héél veel kunnen we niet doen voor de apartheidsslachtoffers, maar deze kleine blijk van solidari teit MOGEN WIJ NIET NALA TEN k OPEN BRIEF AAN JOHN VORSTER EXCELLENTIE, Wij hebben besloten deze open brief tot U te richten omdat wij ernstig bezorgd zijn over ernstige en voortdurende schen dingen van de mensenrechten in Zuid-Afrika, een bezorgdheid die over de gehele wereld gedeeld wordt, getuige het besluit van de Verenigde Naties om 1978 uit te roepen tot het anti- apartheidsjaar. De afgelopen twee jaar heeft men geconstateerd dat in Zuid- Afrika repressie op ongekende schaal plaatsvindt. Honderden zwarte Zuid-Afrikanen, waaronder talloze schoolkinderen, zijn zonder enig onderscheid gedood toen zij protesteerden tegen het apartheidsbeleid van Uw regering. Honderden anderen, waaronder bijna alle leiders van de zwarte gemeenschap zijn zonder aanklacht of proces voor lange tijd gevangen gezet, of van hogerhand zonder enige vorm van proces in hun bewegings vrijheid beperkt. Duizenden zitten op deze wijze gevangen. Zeventien organisaties van de zwarte bewustwordingsbeweging en het Christelijk Instituut zijn verboden. Ook heeft Uw rege ring andere politieke organisaties die in brede lagen van de be volking steun vonden, zoals de Afrikaanse Nationale Raad en het Pan-Afrikaans Congres, nadat in SharpeviHe in 1960 slacht offers zijn gevallen, verboden. Ook de pers is monddood gemaakt. Journalisten die melding maakten van gewelddaden van de politie in Soweto en andere zwarte woongebieden werden zonder vorm van proces gevan gen gezet. Het blad „The World", voornamelijk door zwarten gelezen, werd verboden en de hoofdredacteur, Percy Quoboza, gearresteerd. Maar het zijn niet alleen degenen die protesteren, die in Zuid-Afrika vervolgd en onderdrukt worden. Het apart heidsstelsel, dat rassendiscriminatie tot wet verheft om de blanke politieke overheersing veilig te stellen, maakt alle zwarte Zuid-Afrikanen tot slachtoffer van onderdrukking. Een van de meest verontrustende feiten van de laatste jaren is het aantal sterfgevallen onder de politieke gevangenen die onder bewaking staan van de veiligheidspolitie en de talloze gevallen van marteling door diezelfde politie volgens verklarin gen van gewezen gevangenen. De dood van de zwarte emancipatieleider Steve Biko in september 1977 was het twintigste sterfgeval van een politieke gevangene in gevangenschap binnen een periode van 18 maanden. Minstens één andere politieke gevangene is sindsdien overleden. Van de meeste gevangenen die gestorven zijn wordt beweerd dat ze zelfmoord hebben gepleegd, maar wij zijn van mening dat de omstandigheden waaronder zij stierven niet vol doende zijn verklaard. Wij menen dat tenminste een aantal van hen gestorven zijn als direct gevolg van martelingen en slechte behandeling door de veiligheidspolitie tijdens hun detentie. Wij zijn van mening dat U en Uw regering in laatste instantie ver antwoordelijkheid dragen voor hun dood. Tevens bent U als premier verantwoordelijk voor de invoering van de wet op het terrorisme, die bepaalt dat iedereen zonder vorm van proces in volkomen afzondering voor onbeperkte tijd in gevangenschap gehouden kan worden. Naar onze mening is 0 j deze wet een uitnodiging en zelfs een aansporing om gevange nen naar believen te martelen. Zolang Zuid-Afrika voortgaat zijn zwarte meerderheid politieke rechten en gelijke kansen op onderwijs, werk, grondbezit en andere aspecten van het maat schappelijk leven te ontzeggen, menen wij dat het onvermijde lijk is dat er mensen zullen zijn, zowel in Zuid-A frika a/s elders, die zich om gewetensredenen tegen Uw regering keren. Als de wezenlijke oorzaken van politieke gevangenschap weggenomen moeten worden, hetgeen noodzakelijk is, is het essentieel dat apartheid wordt afgeschaft. Wij doen een dringend beroep op U om - Onmiddellijk alle repressieve en discriminerende wetten in te trekken. - Onmiddellijk de Zuid-Afrikaanse politieke gevangenen vrij te laten. - Onmiddellijk een open en onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de dood van een aantal gevangenen en be weerde martelingen door de veiligheidspolitie. Excellentie, wij menen dat van vrede in Zuid-Afrika geen sprake kan zijn zolang U deze maatregelen niet neemt.

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 5