mn WINKEL 3" f ui MnmiMivmuiMWiMiiinii! HMumnwtMiiiiitntiM n* a ABONNEMENT GRATIS; JUBIOISCMmtS 2 De ontwrichte schouders waren vakkundig gezet en de wonden in de bovenarmen begonnen al te helen over een week gingen de hechtingen eruit en dan zouden er keurige littekens overblijven. Maar voor het zover was, werden de redacteurs van Vies Oilsjt eerst ingeënt tegen tetanus en kregen zij een behoorlijke dosis ijzer en peni cilline toegediend. Zij moesten twee of drie dagen in bed blijven. Daarna waren zij weer op de been, zij het eerst nog wat beverig en bleekjes en met hun armen in een draagband. Volgende maand mochten ze alweer schrijven, hadden de specialisten hun beloofd en ziezo ze zijn er weer. Getrouwe kijkers vonden het vorig nummer formidabel van lay out maar ze vroegen zich af waai de artikelen bleven. Deze maand zijn we genezen en met een dosis ijzer in onze maag en ledematen zijn we op onze troti- net super-de-luxe weer door het schone ('t is alleen dat we t soms zo goed niet meer zien zonder bril) stadje Aalst getrokken De prijsvraag van vorige maand (hoe veel wegen al onze redakteurs a peu prés samen) heeft niemand geraden en we hebben de fles gewijd water dan maar zeif uit gedronken. In dit nummer niets over den Kongo (onze redakteur ter plaatse is met zijn trottinel nog altijd me vedrom maai we willen wel al verklappen dat we uit andere (mindei beti ouwbarel bronnen gehoord hebben dat den onzen nog al wat zal te vertellen hebben als hij ooit nog terugkomt t Is nochtans anders altijd ne rappen want hij heeft een trotinet met drie t s dus een trottinet. En die gaan ■fcoms nogal ne gang. Genoeg het blad gevuld als de artikelen, interviews en te keningen onze kelder binnenstromen, zeg ik altijd tegen mijn tante die in 14 18 bij de marine was om het zee wier te kammen en dus hardere tijden meegemaakt heeft. STADSKRANT .BURCHTSTRAAT 20 9300 AALST j TEL. 053/ 70.28.71 na 19.00 u. I Losnummer 20 fr. Abonnement 200 fr. Rek. 001-0476202-08 van Stadskrant Burchtstraat 20 9300 Aalst OPEN REDAKTIERAAD Vies Oilsjt wil een blad zijn voor iedereen die zinnige din-j gen over het leven in onze stad te vertellen heeft. Ook uwH medewerking wordt gewaardeerd. Om een volkstoeloop te J vermijden, is het echter nodig dat u vooraf kontakt op-1 neemt met het sekretariaat 053/70.28.71 (vanaf 19.00u.- niet op maandag J KOPIJ Alle kopij voor nr. 8 moet binnen zijn vóór 10 juni 1978. Op de persconferentie van 18 mei jongstleden werd de Wetswinkel Aalst als volgt voorgesteld In opvolging van andere steden zoals Gent, Brussel, Antwerpen, Leuven,... komt ook in Aalst een Wetswin kel. Uit ervaringen van mensen uit verschillende organisaties en verenigingen blijkt ook bij ons een grote leemte te bestaan aan degelijke rechtshulp voor „de man uit de straat". 1Praten over de Wetswinkel heeft weinig zin wanneer men niet eerst de maatschappelijke kontekst toelicht waaruit een dergelijk opzet groeit. Het is die maat schappelijke kontekst die ons ertoe aanzet om een korte analyse te maken van het recht. a. Het recht is niet los te denken van de maatschappij waarin we leven, aangezien het recht de gangbare waarden, normen en sociaal economische ordening van deze maatschappij beschermt en verdedigt (b.v. privé-bezit, concurrentie, privé-initiatief, individua lisme,...). Illustratie voor winkeldiefstal krijg je vrij vlug een fikse boete en gevuld strafregister. Bij fiskale fraude van een groot bedrijf stapelen de dossiers en exper tises zich eindeloos op zodanig dat niemand er nog aan uit geraakt en de zaak op de koop toe verjaart. b. Bovendien speelt de rechtsbedeling zich af in een wereld die vreemd is aan het dagelijks leven (door onbegrijpelijke wetteksten, wereldvreemde rechts- gebouwen, onpersoonlijke relaties met onbegrijpe lijke taal, waar alleen ingewijden gemakkelijk toegang krijgen. De sleutel tot die toegang is GELD. Bekijk maar de hoge prijs van konsultatiesen rechts gedingen. 2. WAAROM EEN WETSWINKEL De wet zegt „iedere burger wordt geacht de wette kennen". Dit algemeen beginsel lijkt wel een cy nische grap, daar de wetteksten met de dag toene men. De terreinen waar het recht regelend optreedt, breiden steeds maar uit. Er ontstaan leemtes die opvulling zouden moeten krijgen en het recht wordt dwingender en strakker. Deze expansie heeft een belangrijk gevolg de^af- stand, de kloof tussen hen die dankzij bezit toegang behouden tot het rechtssysteem en diegenen zonder METS AALST Z-lJfr deze middelen wordt dieper. Pientere zakenmannen en machtsgroepen zoals fiska le raadgevers, verzekeringsmakelaars, rechtsbureaus maken hiervan gebruik en alleen begoeden kunnen een beroep doen op deze diensten. De gewone man valt hier weer tussenuit. Aan zijn vraag tot rechtsbescherming wordt niet tegemoet ge komen. Daar is immers geen munt uit te slaan Advocaten die hieraan iets willen veranderen door b.v. gratis juridisch advies, krijgen last met hun Orde. Wetswinkel wil hier iets aan doen door De grote leemten in de rechtshulp aan te klagen Lagere bevolkingsklassen komen immers niet aan hun trekken in de huidige vorm van de rechtshulp door de advocaten. Bovendien beperkt zich deze hulpverlening enkel tot de juridische aspekten van een pro bleem, los van morele en psychologische no den en de werkelijkheid. Een dergelijke aan pak is meestal geen of slechts een deeloplos sing. Daarom willen wij Gratis juridisch advies verlenen. En daarbij oog hebben voor de totale con text van het gestelde probleem. Door het verwerven van inzicht in eigen problemen en hun oorzaken proberen wij de mondigheid van de cliënt te verhogen. Ruime bewustmaking van bepaalde problemen via informatie-avonden en akties. Meehelpen aan alle initiatieven die opkomen voor het recht op juridisch advies en maatschap pelijke begeleiding van iedereen. c. 3. KONKRETE UITBOUW Wekelijkse permanentjes op elke vrijdagavond (te be ginnen op 26 mei) van 19.00 uur tot 20.00 uur in HAK, Houtmarkt Aalst, worden verzorgd door vrij willige medewerkers. 14-daagse bijeenkomsten teneinde de verschillende aangebrachte problemen te bespreken en op te los sen, en te kaderen in hun ruimere kontekst om deze eventueel kollektief te benaderen. In de toekomst ook ruime mogelijkheden tot infor matie te verlenen b.v. info-avonden, akties, pro- jekten, lectuur n oenouaen tot net recntssysteem en diegenen zonaer jcxk,..,

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 2