v^m\PKt«sAA\iUMU i^min mi k vim nvM\iw ^iNMUAauwraniiMM un umumimiwwuuv imnnmts anumiiiviMtiiifintiM n«! 2» STAKINGSVERGOEDING VERLOFDAGEN den. Deze opeisingen kunnen nor maal gezien niet gebeuren zonder toelating van burgemeester of gou verneur. Zo hebben dan woensdag tewerk gestelde werklozen met de wagens van de reinigingsdienst moeten rij den zonder het bevoegde rijbewijs hiervoor te hebben. Je kan je gaan voorstellen welke konsekwenties zoiets zou gehad hebben, indien er een ongeluk gebeurd was. Vanuit A.C.O.D. zou dit nog ver der onderzocht worden en komt hierop later nog reaktie. WAAROM WERD GESTAAKT ER Volgens H. Lievens waren er drie motieven Het uitblijven van een kollektieve arbeidsovereenkomst voor de openbare diensten, de so lidariteit met de stakers van de posterijen en de spoorwegen, en de gekende fikse fiskale afhouding op het vakantiegeld. Op de stakingsvergaderingen in het Groen Kruis zou ook de ontevre denheid tegenover het lamentabel stadsbeleid inzake personeel naar boven gekomen zijn. Volgens één van de stakers is er daarover op de vergaderingen niet gesproken. Meer nog zouden op de stakingsvergaderingen vragen uit den boze geweest zijn en heeft men daar aan de werknemers ge dicteerd waarvoor er gestaakt werd. Tijdens een stakingsvergadering van het C.C.O.D. kwamen 2 stads- bedienden aangelopen die nog wat van hun werk meegebracht had den, zij moesten nl. de rouwbrie ven versturen n.a.v. het overlijden van de moeder van stadssekretaris Chris Willems. (Je ziet nog maar eens waarvoor het geld van de ge meenschap dient I In tegenstelling tot het C.C.O.D. was de staking volgens R. Van De Spiegel van het A.C.O.D. niet ge richt tegen het huidig stadsbestuur. De kwestie van het vakantiegeld is slechts de druppel die de emmer doet overlopen. De hoofdreden wordt hier gezien in de aftakeling van de gemeentelijke autonomie en de gevolgen die het Egmont- akkoord, door het creëren van sub gewesten, zal hebben op de ge meenten. R. Van De Spiegel was niet erg te spreken over het plan Spitaels waardoor je nu op vijf verschillende werksituaties komt, nl. de vastbenoemden, de sta giairs, de tewerkgestelde werklo zen, de interims en de werknemers van het tijdelijk speciaal kader. Hij stelt zich de vraag aan welk bare- ma deze laatste zullen betaald wor den, een rijks- of gemeentelijk ba- rema Of deze wisselende werkne- mersrol produktief is of geldver spilling, waarbij de werknemers alleen maar onzekerheid hebben over hun situatie Daar komt nog bij dat, tot grote ontevredenheid van de vakbonden, het voorlopig basiskader van de stad Aalst nog niet goedgekeurd is. Volgens R. Van De Spiegel kon dit reeds lang in orde zijn, maarstrui- kelt alles op de burgemeester en het schepencollege die trachten nog hier en daar postjes te voor zien om achteraf mensen te kun nen plaatsen. Het A.C.O.D., dat naar eigen zeg gen minder afhankelijk is van de B.S.P. als het A.C.V. van de C.V.P., is ook niet zo gelukkig met de na kende krisiswet die nu voor het verlof in mekaar gebokst wordt zodat een syndikale tegenaktie fel bemoeilijkt wordt. Zo kloeg R. Van De Spiegel aan dat men de beroeps- brandweermannen voor elk over uur tot 50 procent zou belasten. Dit terwijl een aantal overuren ver plicht gepresteerd worden (een brand kiest geen uur van ploegver- wisseling) en de vrijwillige brand weerlieden voor deze bijverdienste slechts belast worden van zodra hun inkomen hiervan hoger ligt dan 20.000 fr. R. Van De Spiegel sprak zelfs van akties en stakingen zoals in 1960- 1961 als er geen verandering komt. OF Tijdens de beurtstakingen van be gin 1977 had de V.S.O.A. van de liberale vakbond, in tegenstelling tot nu, niet meegestaakt. De beide andere vakbonden had den wel gestaakt. Het is maar nor maal dat wie staakt geen wedde krijgt voor die dagen maar wel een stakingsvergoeding. In 1977 had het stadsbestuur er echter niet beter op gevonden iedereen gewoon door te betalen (om werk uit te sparen) en diege nen die gewerkt hadden (van het V.S.O.A. of niet- gesyndikeerden) gewoon 2 supplementaire verlof dagen te geven. Een aanfluiting van alle reglementen en de rechten en plichten van syndikale akties. De vakbonden zullen er over wa ken dat dit nu niet gebeurt. STAKING EN POLITIEK Je kan je wel afvragen hoe het komt dat er in Aalst gestaakt werd. Het gaat hier immers niet om een nationaal georganiseerde aktie zo als b.v. in 1977. Als H. Lievens zegt dat het ook gaat om de ontevredenheid t.o.v. het plaatselijk beleid dan is daar wellicht iets van aan. Als hij dit beklemtoont, heeft dit wellicht ook te maken met de binding A.C.V. - C.V.P., welke laatste in de oppositie zit. R. Van De Spiegel sprak trouwens ook over de moeilijkheden rond het basiskader alhoewel hij in eerste instantie stelde dat het niet ging om een aktie tegen het stadsbe stuur. De ontevredenheid t.o.v. de moei lijkheden rond het basiskader en dergelijke die onze woordvoerders beiden uitdrukten, is wellicht toch veelbetekenend. ,,t Is nog eens Aalst" zegt men in Brussel, ,/\alsterse cultuurraad ge boren na moeilijk kraambed" schrijven de kranten en toch is (en blijft hij er. De STEDELIJKE RAAD VOOR CULTUUR EN CULTURELE VRIJETIJDSBE STEDING". BASISGEGEVENS Wat na eindeloze, moeizame, voor bereidende besprekingen en twee installatievergaderingen te voor schijn kwam, lijkt inderdaad op de geboorte van een democratisch ge drocht, van boven uit bepaald door het decreet van 3 dec. 1974, van onder uit in elkaar gevochten. Om de installatie van zo'n raad wettelijk te laten verlopen, dient eerst het decreet van 3 dec. 1974 betreffende de erkenning van de gemeentelijke raden voor cultuur en vrijetijdsbesteding en op 12 dec. door de Koning bekrachtigd, te worden bestudeerd en vervolgens dienen deze richtlijnen ook toege past. Dit adviesorgaan moet zo worden samengesteld dat de vertegenwoor diging van de ideologische (politie ke strekkingen), filosofische (le vensbeschouwelijke strekkingen) alsook de gebruikersgroeperingen wordt verzekerd. Een onrechtma tig overwicht van één der strekkin gen of van een geheel van organi saties van de gebruikers die bewe ren tot eenzelfde strekking te be horen, moet vermeden worden. Dit is wat wettelijk wordt gezegd. De algemene vergadering, waarop alle culturele organisaties van de stad worden uitgenodigd, stelt een bestuur samen dat de weerspiege ling moet zijn van de ideologische en filosofische strekkingen die le ven binnen de stad en tevens van de groepen of verenigingen die zich niet-gebonden (d.w.z. de groepen die niet voor één bepaal de filosofische of ideologische strekking uitkomen) opstellen. Wanneer je dacht dat dit zo van zelfsprekend zou zijn, ben je mis. HET SPEL KAN BEGINNEN Wat anders kon het in Aalst wor den dan de heropvoering van het stuk „Macht en Politiek De eerste algemene vergadering werd voorgezeten door S.J. Bo- gaerts, die samen met Claus, Ra- vijts en nog een paar het voorbe reidend werk geleverd had. Bij de afroeping van de meer dan 200 aanwezige culturele verenigingen (kristenen 93, niet-gebonden 77, B.S.P. 30, Marxisten 5, huma nisten 4, P.V.V. 3, V.U. 3, C.V.P. 1) werd wel duidelijk dat het kristelijk luik al zijn discipelen had opgetrommeld van ouder verenigingen, tot tientallen mu ziekmaatschappijen, KAV-afde- lingen, bonden van gepensioneer den, vinkeniers en noem maar op als ze maar de ,,K" in hun schild voerden. Hierin schuilt dus al een eerste fout nooit werd vooraf bepaald wie nu aan cultuursprei ding of vormingswerk deed, of wat precies cultuur was ledereen was welkom, kwatongen beweren dat zelfs nog op de avond zelf verenigingen uit de grond gestampt werden. Maar goed ook bij de socialisten krijgen we hetzelfde beeld. Er is dus reeds een duidelijk overwicht van kristelijk-georiënteerden en socialisten. Over de niet-gebonde- nen, weiden we verder langer uit. Voor de verkiezing van het bestuur (voorzitter, ondervoorzitter en secretaris) werd gevraagd dat de vergadering zich zou opsplitsen in filosofische blokken. Het kristelijk blok, het socialistisch blok, het niet-gebonderi „blok" en eventueel de anderen... Bij de niet-gebondenen vertelt de heer Ravijts (is hij dat, die namens de VU in het feestcomité zetelt dat de overige groepen reeds verga derd hebben en hun kandidaat be paald hebben. Omdat „men" niet wist, wie zich als „niet-gebonden" zou opstellen, kon voor deze groep geen vergadering belegd worden. Verder zegt hij dat hij zich kandidaat stelt voor één van de drie functies. Is hij geen voor zitter gekozen, dan wordt hij kan- Bm» vuwi uujioi\uuui vuil vcgiuulöM/IIUi iu. v v uo vvuhxumi, iwvuiwi lyvi i

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 8