s iMKnsniiiiuiiffMViiJiiKumuMinwmiMifMvvufkMfiiaiiuirwjiiMnHAiwuMifa^ èêêsSj^h a Circus Semay op de Graanmarkt. Voor vele Aalstenaars nog een bek%d,beeld pi^ta^ktadetiy9"»\ Voor jonge |ezer$ is het een vreemde naam, voor iets oudere een wazige herinnering uit hwn vroegste jeugd, en voor de volwassenen een onontkoombaar deel van hun Aalsterse kinder-en zelfs volwassentijdCIRK SPMAY. Midden van de Grote Markt, achter de toonbank van Café BRISTOL, leeft Fifie Van Oudenhove nog steeds tussen het publiek- Heur haar IS piektwarf (zoals dat van haar zuster Carmen, die soms komt helpen) en haar ogen, die gaan glinsteren als de pailletten van de wjtte clown, a|s men over circus praat, zijn met zwarte lijn tjes geaccentueerd- fs het enkel haar paam, die fiaar overgrootvader aan zijn onderneming gaf, die pog uitstaans heeff met de bizarre were|d ven het circus 7 CIRCUS SEMAY i F. Semay: Tijdens de vakantie gin gen mijn zuster en ik altijd helpen kaarten verkopen, plaatsen aanwijzen, programma's aan de man brengen... 't Was een schone tijd, een buiten staander verstaat dat niet reizen zit in 't bloed, 't Is een hard leven, maar ge zijt erin geboren de artiesten vinden het het schoonste beroep in de wereld. Ge moet u schoon maken, uw kostuum aandoen, het applaus, zaal uitverkocht. Of anders eens gaan kijken of er wel volk is. Dan maken ze zich nog eens zo schoon. Is 't halfvol, dan interesseert 't hen niet. Had ik in de tijd mogen kie zen... maar mijne pa was ne viezen, we hadden al een zekere leeftijd... We be gonnen al eens te pinken, en 't was ge daan, we mochten niet mee... maar 't is een beroep, wonderschoon. Nu ook word ik getrokken naar „piste aux étoiles" op t.v. V.O. Hoe is circus Semay ontstaan F. Semay: Overgrootvader was een Gentenaar. Hij is ermee begonnen. Maar over die periode weet ik niet veel. Wel over mijn grootvader die huwde met een meiske van Geraardsbergen. Hij had eenentwintig kinderen, alle maal bij één vrouw. Mijn grootvader was een warmbloedige natuurmens. Op de bruiloft van een tante werd mijn ma verliefd op een broer van de bruid. Daardoor werd het circus dan meer Aalsters. Van die 21 leven er nu nog drie. Mijn moeder was trapeziste tot met haar huwelijk. Ze huwde een „burger", een commercant, en ze gin gen in een huis wonen, in de Molen straat. Maar zij kon het moeilijk ge woon worden. Voor een artiest is een huis een kazerne. Na de dood van grootvader (hij is 96 geworden) in 1963 heeft zijn oudste dochter het bedrijf nog verder gezet, met haar man circus De Rijcke-Se- may. Een kozijn van grootvader had een ander circus Libot. Dat was typisch Gents. V.O, En de rest van de familie F. Semay: ledereen zat in het be drijf, en een ganse hoop nichten en kozijns zitten nog altijd in het arties tenleven trapezisten, schamateurs één heeft een orkest (Jano Morales), dat veel met K. Valente werkt. En een andere heeft nog een hondennummer ze verblijft nog dikwijls op de winter- remise te Vilvoorde. Ze hebben dat nummer met poedels voor tijdens entr' actes in cabaretten en strip-tease-ten- ten. Maar nu zitten ze in Moskou met dat nummer. Die remise, daar stonden alle wagens in de winter, en er waren stallingen voor de beesten. Een groot deel werd nadien verkocht, maar er is nog altijd een stuk terrein van de fami lie. Foorreizigers zitten er ook in de fami lie in Aalst staat er altijd een kraam van Semay en er is ook een auto-scoo ter. V.O. Hoeveel mensen werkten er in zo'n circus, en hoe leefden ze F. Semay Er werkten 60 a 70 men sen, het werkvolk niet meegerekend. De knechten beschikten elk over een halve woonwagen. Ze werden per week betaald. Vrijgezellen, goei typen en mannen die in de bak gezeten hadden. Ze kwamen van overal, ge kende ze niet, ge wist niet of ze iets op hun kerf stok hadden... Ze hadden een speciale kok met keu ken, die knechten. De artiesten werkten op contract, per seizoen. Een agent van het circus ging naar gala-voorstellingen, en als hij een nummer goed vond, dan werd er een contract opgemaakt. Uit alle landen kwamen ze. En dan nog gans de familie. Die kregen ook een loon uitbetaald. Het circus floreerde immers goed. Het beheer van grootvader deed daar ook iets aan hij was een imposante figuur. Hij hield het circus in handen. Hij had zo een krol- mouchtache en hij zou niet buiten komen zonder die eerst te verzorgen, met zo een kroltang. Grootvader kon niet lezen of schrijven. Een „cachet" van zijn ring drukte hij in het papier, dat was zijn handteke ning. Ge moet niet geleerd zijn om het ver te brengen. Als ge een beroep doet, ge zijt erin opgegroeid en ge doet het met harde en ziel... Hij deed ook de voorstelling van de nummers. august menier den directeurrr, ik kaan dat ier ni oitaave, wa moete stoppe. directeur en waarom august august aal d'artieste emme zwiet- voute... Nadien, toen hij ouder was, verscheen hij toch nog elke voorstelling eens in de piste, als oudste circusdirecteur ter wereld. 't Was wel zwaar werk. Grootmoeder had een kind gekocht en 's avonds stond ze al in de piste. Ze hadden bijna geen ontspanning. Er waren twee voor stellingen per dag een matinee en een Grootvader Semay was een imposante figuur. Hij kwam nooit buiten zonder eerst zijn snor met een krultang ver zorgd te hebben. Het circus werd overgenomen door schoonzoon De Rijcke onder de naam Circus De Rijcke-Semay. soiree. Er moest ook nog twee keer per dag gerepeteerd worden. En dan dat afbreken en opbouwen. Veel ontspan ning was er niet. Soms 's avonds nog een pintje pakken en iets eten, en dan naar bed. V.O. Hoe was de relatie met de over heid, in Aalst is bijvoorbeeld F. Semay Alles moest goed georga niseerd worden. Bij de aankomst was er al een kaartenverkoop en reklame aan de gang. We stonden alle jaren op dezelfde plaatsen. De overheid kende ons. Voor de staanplaats waren er weinig problemen. In Aalst hebben we 60 jaar op de Graanmarkt gestaan. Dat was toen nog een vlak plein. Met Aalst kermis, in juli dus. Ook twee keer in de Eikstraat. Alles moet reglementair gaan. Met die wilde beesten bij voorbeeld. Voor de dieren moest er ook direct water zijn, en zand. Dan werd er rond gegaan in een stoet. Het opslaan van de tent... de knechten die soms niet meer wilden af breken 's avonds. V.O. En de kinderen F. Semay Die zaten op de school. De laatste generatie toch. Er zijn zeer goede internaten voor schippers en forains. In Brussel, Gent, de Ardenen, aan de kust... Daar kunnen ze zelfs in het weekend blijven. V.O. Wat is nu typisch voor een circus F. Semay: Het circus is niet echt zonder leeuwen. De spanning... een kozijn, de zoon van een broer van moeder, had een leeuwennummer. Er waren ook paarden, en olifanten... En clowns, die mogen ook niet ont breken. Vooral voor schoolkinderen. Ne keer kunnen lachen, voor een kind... Ge hebt de August, en de schone clown, in 't wit, met pailletten. Van vader op zoon aangeleerd ook. V.O. Wat was de gouden tijd van circus Semay F. Semay: „De glorietijd", dat zij moeder altijd. Dat was twintig jaar ge leden, dan hebben ze veel geld ver diend. Alle scholen van België kwamen kijken, en 's avonds ook veel volwas senen. Er was geen TV., en alléén voor de blote billen, dat is juist, kwamen ze al. Hoewel de kostuums nog niet zo S'l

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 3