mmmmmB LtnaamawfiWKMmtiiMtMAmMimMtaiM MjMMiimiaëSBPijiKWWB AANVULLING In een oud persknipsel, waarin een in terview met Pierre Semay (de groot vader van Fifie) verwerkt was, vonden we volgende ophelderingen Pierre Semay huwde Emma Vermeulen en kwam zo in het circus van zijn schoonvader terecht (1888). Tien jaar later verliet hij het circus om voor eigen rekening te beginnen. Hij was 'n duiveltje-doe-al equilibrist op stoe len, paardendresseur en clown. De menagerie bestond uit 1 ezel en 1 paard. Dergelijk klein circus kon zich uiteraard geen orkest permitteren en moest het met een orgeltje stellen. In 1911 verloor Pierre Semay zijn cir cus. Na Wereldooilog 1 startte hij op nieuw en ditmaal met meer sukses elk jaar werd zijn circus groter en grootser. Toch is pijn slechts een herinnering, vaag en doordrenkt met wat zal zijn. Hij at nie meer, hij sliep nie meer, was vel over been. Er was eigenlijk niet veel meer. En toch wou dat scharminkel niet sterven. Deed ie wel, hoorop de langen duur. Wat verwacht je eigenlijk Maar het was net alsof ie aldoor maar zei, zo met zijn hoofd heen en weer slaand, machteloos „Ik wil nie sterven, ik wil nie sterven I", kermend bijna. Maar naarmate het einde naderde, zat er al meer melodie in. Ik wil nie sterven Ik wil nie sterven Daarna werd het een protestsong IK WIL NIE STERVEN IK WIL NIE STERVEN Tot het op den duur eigenlijk grappig, hoor erg vrolijk en losbandig werd. Zo van IK WIL NIE STERVEN IK WILLE NIE STERVEN Dat deed ie toch, hé. Maar als je zo naar dat gezicht keek Hij was toch eigenlijk niet gestorven, hé Bijna alle familieleden zaten in de cir cusbranche. Walthèr Semay had een beroemd bokkennummer. prachtig waren als nu. Toen traden ze tijdens de winterperiode ook op, in t circus van Parijs. Als ge daar zo met een bende toekwam, met trapezisten en al, dat gaf nogal op. V.O. Wat is het verschil tussen het circus vroeger en nu F. Semay Het kost veel meer dan vroeger de artiesten worden ook veel betaald. Wat zij op één optreden heb ben, daar moet een arbeider een maand en half voor werken. Ze zijn ook veel geperfectioneerder in Spanje is er nu een speciale school. Ze leren daar dingen die ge vroeger nergens zag. De circussen moesten vroeger niet ge subsidieerd worden er was nog geen TV. Die heeft veel kapot gemaakt. Er waren veel circussen toen. En alle jaren gaan er vantussen. Neem nu circus Jhony, van Aalst hier. Die kunnen het nog net uithouden omdat het allemaal eigen volk is, ze eten daar aan één grote tafel, getrouw de kinderen en andere, en de moeder houdt alles nog 't meest bijeen. V.O. Hoe is het opgehouden F. Semay Schatrijk, dat mag ik wel zeggen. Mijn grootouders hadden geen nakomelingen... Ze wisten met 't geld gene weg. Voor wie en waarvoor ver der doen En de slechten tijd kwam, de tv. Alles werd verkocht. De bache aan iemand, een wagen daar en één ginder. Forains kochten alles op. V.O. Een anekdote F. Semay Toen grootvader 50 jaar directeur was, werd hij in Aalst gehul digd. Een groot feest in het circus met de schepenen, en bloemen, bloemen... Er was een receptie op het stadhuis, en een feestmaal in de tent, in de piste, met al de kinderen en kleinkinderen, en die schepenen. Het was plezierig. De mensen hielden wreed van het cir cus. Een trapeziste had een gebroken bekken, en ons Carmen en ik wilden inspringen, maar we mochten niet van vader. Hij was erg streng. En hij was een burger. Overal een ander lief enzo, dat mocht niet. We zouden het graag gedaan hebben. Ik zou liever in de trapéze hangen dan hier achter mijn .toog. Hoeveel ben ik verloren, hoeveel blijft er over Een lege holte, een warme gloed met die angst binnenin, ver geet me niet Ik hoop dat alles goed geweest is en als er dan niet veel mag overblijven, laat het dan mijn liefde zijn. Liefde die ik niet kon binden, die ik niet kan plakken op een gezicht. Liefde die zal blijven zwerven in die droom Een droom waarin iedereen zichzelf kan terugvinden. Hopelijk kan iedereen er zijn plaats in vinden Maar HIER hoop ik eens jou te vinden. Daar lag ie te kronkelen in zijn bed. Verwrongen gezicht, handen die zichzelf vastpakten, voeten wrijvend over elkaar. Tenen rekkend van frustratie. Lichaam sluitend en openend, voeten stampend uit onmacht tegen de rand van het bed, dat te klein was Stampend tegen de mensen, tegen de tijd, tegen alles en tegen zichzelf. Tenslotte roldde hij wringend en trekkend op tot een bal, steeds kleiner en kleiner wordend Een balletje dat roldde van het bed de trap af, huis uit, straat op -doelbewust- auto's en mensen ontwijkend, in de goot roldde. Nog lager in de riool terecht kwam. Vrolijk op en neer dreef op het vieze water van de rivier. In zee terecht kwam en daar nog wat lag te drijven Alles was rustig. De zee was kalm en het zonnetje schitterde op de kabbelende golfjes van het zoute water. De deining overheerste alles verdoofde alles Het was goed zo. Het getij keert immer weer. Jij was een hemels vagevuur een spel van lange duur. Zal ik nu maar in de mist opgaan of zal mijn ring eeuwig branden in de nevels en flarden van mijn geest. Schud alles goed door elkaar. Wat blijft over Grove korrel, zachte korrel of alleen maar stof dat je gewoon van je kleren afklopt.

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 4