i z w n£ wu i iff li pniM/M\oiHii^iiuiuiAfiiiiiiiii)Wjii/uuiiivvAn)nvniiuuiHiH)i/nvifl9 i a isli fi li jp ilff iff it i—IGO urn i p II; „RÉCHT OP AN AAN VIES QIT5«IT 14 li I li Éi M I Bi! f? 11F i WERKEN P.L. TEWERKGESTELD AAN DE STAD Toen werkloze P.L. in de krant over Spitaels en zijn plan las, werd hij door de werkmethode gebeten en ging ver der informeren. Er waren 336 plaatsen vrij voor 3 of 6 maand of voor 1 jaar. Deze plaatsen waren gecreëerd om nieuwe projekten te kunnen uitwerken. Onze P.L. ging samen met een vriend tot bij schepen Monsieur en na 3 maand wachten was het zover. Men liet hem weten dat hij als schilder korf starten. De plaats, waarheen hij ge stuurd werd, heette vroeger vroeger!' Friac en hij ontmoette er behalve zijn* onafscheidelijke vriend ook een paar' stempelaars die omwille van hetzelfde plan Spitaels opgeroepen waren door, het RVA. Vooral onder de oudere stempelaars waren er een paar onge- lukkigen die het niet zo best vonden wat men hun aandeed. Over de ont-| vangst of het onthaal is P.L. niet zo erg te spreken. Hij heeft na een maand nog steeds geen afschrift van zijn kontrakt in zijn bezit, mede daardoor verkeert hij in de onzekerheid of hij nu wel in een projekt zit, dat kadert in het plan Spitaels. Ook was hij onwetend over de moge lijkheid een middagmaal in de OCMW te gebruiken en over het bestaan van een sociale dienst. Of hij al dan niet in het juiste projekt zit, vindt hij nogal belangrijk omdat hij deze dingen juist zo boeiend vond. Zo zitten er bijvoor beeld plannen bij om speelpleinen te beginnen en de bestaande te verbete ren, de signalisatie uit te bouwen, bus hokjes te herstellen, of op het jeugd- secretariaat te werken. Hij denkt dat hij zich beter kan uitle ven in alles wat in het kader van dit plan gebeurt dan in een normale stads^ dienst. Hij hoopt dat er inspraak zal zijn, dat er een beetje mee mag beslistj worden. Hij is wel tevreden, iedereen kan rustig aan doen, er is geen specifieke controle, en hij zal waarschijnlijk 6.000 fr. meer hebben dan op de dop, en is tenslotte eens aan 't werk. Maar bepaalde zaken begrijpt hij niet. Hij vindt dat plan op zich wel positief maar de uitwerking is weer wat anders, hij denkt dat het er eerder om te doen is de schijn op te houden. Het is een pleister op een houten been. Het is maar een lapmiddel. Die projekten zouden eigenlijk gewoon door de stadsdiensten moeten uitge voerd worden het échte plan Spitaels zou moeten de mogelijkheid bieden te starten met echt nieuwe zaken waar voor anders geen plaats is. Ook in verband met het eigenlijke werk stelt hij zich vragen. Waarom wordt een muur met zoveel mensen ge durende zo lang bewerkt als het beter en sneller kan met een compressor en spuit en waarom moet een werkje steeds worden overgedaan. Jan De Nijs. UIT EEN BABBELTJE MET D.V.W. D.V.W. is een gezellige kleine, slanke jonge vrouw die zopas haar studies aan het Stedelijk Technisch Instituut te Gent beëindigd heeft. Zij volgde er 2 jaar de lessen voor atelierleidster. Voordien behaalde zij een diploma A2 Technische in het RITO te Aalst. Zij had graag die 2 jaar in Aalst kunnen school lopen, doch dat bleek onmoge lijk, want die cursus bestaat hier niet. Op de vraag wat haar keuze voor Gent ook nog beinvloed heeft, antwoordde ze dat het RITO haar gestimuleerd had, ook haar moeder, en -last but not least- het lief studeerde in Gent. Aan het einde van deze twee jaar kan men, zo als in haar geval, werk zoeken als patroontekenaar, als atelierleidster of zelfstandig starten en kleding maken voor een eigen klienteel. In het slecht ste geval moet zij gewoon zoals lager geschoolde vriendinnen in het atelier gaan zitten en wachten op mogelijk heden voor promotie. Zij heeft zich nu laten inschrijven bij de R.V.A. en leest ondertussen de advertenties door, echter zonder al te veel ijver, want zij wil nu nog wel eens, hopelijk voor de laatste keer, van een echte grote vakantie genieten. Zij wil vooral niet gaan bedelen. Zij zal echt wel bereid zijn aan lagere condi ties van wal te steken dan het strikte waarvoor zij is opgeleid, doch dan toch graag met een kans op promotie. Over de door haar bezochte scholen vertelt zij dat het RITO niet te best was op praktisch gebied, en de hogere opleiding in Gent was juist andersom veel praktijk, en niets van theoretische vakken die je zouden te pas komen bij het werkelijke werk van atelierleidster, zoals psychologie, management en der gelijke. Het was in feite gewoon een herhalen van wat in de vorige school werd onderwezen. Er is een hiaat tussen de opleiding en de mogelijkheid dit beroep uit te oefe nen. Het is vooreerst praktisch onmo gelijk dadelijk werk te vinden als ate lierleidster, dus men is op school niet eerlijk in de perspectieven die worden voorgeschoteld men spreekt ook praktisch nooit over de job die men in het werkelijke leven zal moeten aan vaarden, ook niet over de verdienste. Danielle hoopt op minimum 12.000 fr. per maand, niet zoveel als een atelier leidster die 150 fr. per uur verdient en waarmee ook zij dik tevreden zou zijn. Maar ja, als ge uw werk graag doet, dat is het belangrijkste. Danielle gaat waar schijnlijk een D-cursus volgen om te mogen lesgeven. Haar keuze zou eigenlijk anders geweest zijn, liever regentaat doch dat leek nogal zwaar, of verpleegster, maar dat is helemaal geen leven meer. In uw nummer van iuni 1978, nr- 7, lees ik op pag. 8 een gemene insinuatie aan mijn adres. U schrijf' „Tijdeps een stakmgsvcryadering van „het C.CO-P- kwamen 2 stadsbedien- „den aangelopen die nog nat van hun „werk nrtee gebracht hadden, zijmoes- „ten nï jle rouwbrieven versturen „na-V- het overlijden van de moeder {„van stadssecretaris Chris Widems. (Je ,*iet nog maar eens waarvoor het geld „van de gemeenschap dient III)- Dat volkomen onjuist Geen enkele rouwbrief van mijn moeder werd door of op kosten van het stadhuis verstuurd. Geen enkele stadsbedienda heeft bij de verzending geholpen', noch tijdens, noch buiten de bureeluren. Vanzelfsprekend werd geen enkele postzegel van de stad ge bruikt- Op het stadhuisheeft men noch een geldelijk poeh enig ander nadeel onder vonden tijdens de< langdurige ziekte van mijn moeder en naar aanleiding van haar dood- Ik heb m'emand in die 4 maanden met wat dan ook lastig gevallen, hetzij om iets te doen. hetzij om mij hü te sprin gen- Integendeel, geen enkele dag heeft mep mij op het stadhuis moeten mis sen. Ook niet tijdens de vier vèdetda- gen waarop iedereen normaal recht heeft in dergelijke omstandigheden. Want in de periode van de dood van mijn moeder lag hef stadhuis omzeg genseen volle weekstii ingevolge 1 (pei. de staking van 2 en 3 mei. O H- Hemel vaart (4 meil en'een verplichte com pensatieverlofdag (5 mei)- Wie of wat inspireerde U toch om andere, volslagen leugenachtige zaken de wereld in testuren Ik kan het niet waarderen- Chris Widems Stadssecretaris. f L i Ni I i 1 i ANTWOORD REDACTIE VAN DE lift' Alhoewel het van onze zijde inderdaad wat onkies was, op 'n dergelijk mo ment praktijken aan te vallen dia langzamerhand schering en inslag ge worden zijn (zie b.v. ook verkiezings propaganda), willen wij toch wel het volgende eraan toevoegen. "Dp de' vergadering van het CCOD werd door het stakirtgsbestuur meege deeld dat de moeder van Chris Willems overleden was en dat iedereen uitge nodigd werd de rouwplechtigheid bij te wonen. Ook werd 1 minuut stilte gevraagd. Twee mensen (die op de vergadering aanwezig waren) werden geexcuseerd voor het feit dat ze hun dringendste werkzaamheden naar de vergadering meegebracht hadden, nl. het schrijven en versturen van de rouwbrieven. Ofwel hebben alle mensen in de zaal aanwezig iets gehoord wat niet gezegd werd, ofwel had de spreker het verkeerd voor, ofwel zei hij de waar heid... De rest van de brief doet o.i. echter niets terzake, daar hierover niets werd i-v- SS M' omschreven.

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 7