DOmiNIE'5 LOG - DE WEIDE wmiiTiiTir, VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT --WÈmrntÊUÈÊËÉÊaiamBUÊmmÈmMMmimMmhmmmmkiaÊamaÈiiÊaÊtiÈÈaÊUKatÊimÈÊitiiaÈËimamiBBmiaaiumMÈÈimm*--. VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILSJT VIES OILSJT moet ik lachen. Ik geloof niet in strikte discipline want ik geloof dat een kind zo vrij mogelijk moet kunnen zijn. Ik wil dat het kind mens kan zijn en zelf ook tracht mens te zijn. Ik wandel elke mor gen met mijn pijp in de mond naar school en kijk naar de spelende jongens. Ik zou mijn vrouw willen kussen in de klas... maar ik heb geen vrouw. Een klein meisje hield me deze morgen op weg naar school tegen en stopte me een kleverig snoepje in de hand. Ik nam mijn pijp uit de mond en at het snoepje op. Ik vroeg er nog eentje. Zij was dolge lukkig. Discipline voor mij is een pose van de kant van de leraar. Het maakt hem ongenaakbaar. Het verleent hem waardigheid. Waardigheid is iets dat ik verafschuw. Ik geloof dat een bisschop waardig is om te tonen dat er een ver schil is tussen zijn salaris en dat van de te weinig betaalde ondergeschikte. Waar om zou ik moeten waardigheid hebben tegenover de kinderen Zullen ze met mij spotten als ik met hen op het ijs hem tekeningen om te kopiëren en zijn glij Ik gaf ze deze morgen een half uur belangstelling voor kunst groeide. Ik langer speeltijd. Ik gleed met hen mee. won hem voor mij door mij voor hem Mijn assistenten zijn gewoon aan dit spel. te interesseren. Hij ontdekte dat ik Maar discipline is nodig er zijn inspec- alles bij elkaar ook maar een mens was. teurs. En Johnny moet een pak slaag Ook maar een mens Wanneer de kin krijgen als hij deze morgen niet in de les deren ontdekken dat we enkel maar was. Hij moet de namen van de Russische mensen zijn, dan houden ze van ons, rivieren kennen. Maar waarom moet hij dan luisteren ze naar ons. die kennen Ik ken ze zelf niet en heb Ik zie de riempjes van mijn zweep van daar geen last van. Ik zou U zelfs niet onder mijn lessenaar hangen. Het lij- kunnen zeggen welke de hoofdstad van ken twee vermanende vingers. Mijn Nieuw-Zeeland is (is het Wellington of idealen zijn allemaal juist, maar... van- Auckland Ik weet het niet.). Wat ik avond sloeg ik Tom Wilkie. Om 3 uur weet is dat ik het kan terugvinden als ik het wil weten. Ik wil de inspecteurs niet blameren. Sommigen onder hen zijn mensen met, me te moeten zeggen dat ik Tom sloeg wat ik zou willen noemen, een visie. Ik omdat ik zag dat Dave van mij ver zag laatst de hoofdinspecteur van het wachtte dat ik het zou doen en ik haat district en was blij met zijn bezoek. Hij had een fijne smaak inzake poëzie en zin voor humor. Het Schots Ministerie ik dat ik niet zou omgekeken hebben voor Opvoeding is onrechtvaardig juist naar hun vechtpartij, omdat het een ministerie is. Een ministe rie kan geen zin voor humor hebben. En het is humor, die een mens fatsoen lijk, aangenaam en menselijk maakt. In dien het Schotse Ministerie voor Opvoe ding zou verdwijnen, dan zou mijn disci sloeg hij Dave Tosh een bloedneus en omdat Dave kleiner is, sloeg ik Tom. Nochtans was ik niet boos. Het spijt het een kind te ontgoochelen. Indien Dave even groot geweest was, dan weet De ganse week heb ik de riem niet ge bruikt en als mijn lever zich goed houdt, hoop ik er helemaal van af te zien. Vandaag ben ik gaan nadenken over straf wat is de bedoeling van straffen Enkele maanden geleden liet pline nog verslechten. Als Willie niet een arm machinist zijn expresstrein tegen een goederentrein rijden en een half dozijn mensen werden daarbij ge dood. Hij kreeg negen maand waar om Is zijn straf bedoeld als afschrik middel Zal een andere machinist zeg gen ,,Mijn God, ik zal mijn trein maar graag houtbewerking deed, dan zou ik hem zeggen „O.K. Willie, doe wat je wil, maar luister naar mijn raad doe toch iets. Speel je liever voetbal, des te beter". Ik geloof in discipline, maar het is in zelfdiscipline dat ik geloof. Ik denk te best niat kaPot r'iden of ik krijg negen mogen zeggen dat ik nooit iets geleerd maand Negen maand is de straf niet, heb indien ik ertoe verplicht werd, maar maar de levenslange gedachte Ik heb ik kan mis zijn. Ik was verplicht de ca- bet gedaan, is de hel. techismus te leren en nu herinner ik er 'k tracht er achter te komen waarom mij geen twee regels meer van. Het is een drogreden dat de medicijnen met de slechtste smaak de beste zijn. Maagzout is niet beter dan vijgensiroop. Eén bedenking als ik geloof aan zelf discipline, waarom Willie niet overtuigen dat houtbewerking goed is voor hem als zelfdiscipline Omdat dit mijn zaak niet 9estraft deb, het was zwakheid van is als Willie niet graag beitels heeft, dan m'jn kar)L Zwakheid en geprikkeld- zal hij ze nooit graag hebben. Wat ik kan heid. Indien ze geen belangstelling doen, is dit hem zeggen dat hij moet voor de oorlog had, waarom zou ze ik vorige week Lizzie gestraft heb om te babbelen. Slechte gewoonte, ver moed ik. Maar het werkt als afschrik middel. Het toonde aan dat ik het meende, wat ik aan het zeggen was ik las het oorlogsnieuws voor uit de „Scotsman". Het spijt me dat ik haar doorzetten met zijn beitels zodat hij zich misschien erg kwetst. Zo zal hij misschien ontdekken dat verbanden leg gen zijn ware roeping is en zo direct dokter worden. Zou Willie weglopen en met de paarden gaan spelen indien ik hem zou.zeggen dat hij mag doen wat hij het liefste doet. Ik denk het niet. Hij houdt van de school en ik denk dat hij ook van mij houdt. Ik denk dat hij zou trachten mij te bevallen indien hij kon. Als ik vriendelijk ben met een kind, vraag ik me soms af wat ik daarmee bedoel (want ik tracht mijn motivaties te achterhalen). Wens ik dat het kind goed over mij denkt Tracht ik in de gunst te komen Zoek ik de zoete vreugde van bemind te worden Wil ik menselijk, broederlijk en vriendelijk zijn Ik heb getracht mijn motieven te analyseren en ik voel dat het alles tege lijk is ik wens graag gezien te worden. Ik wens dat het kind een goede dunk van mij heeft. Maar vooral denk ik dat het mijn hoofdverlangen is, het kind gelukkig te maken. Niemand heeft het recht de hemel te bewolken voor een kind het is een zonde tegen de Heilige Geest. Ik heb het volgende eens in het onder wijs ervaren. Een jongen was onvrien delijk, opstandig en ongehoorzaam. Ik probeerde alle middelen - het spijt me ook de zweep -. Ik was toen nog oner varen. Ik sloeg op de goede manier. Op een dag ontdekte ik dat hij 'n bui tengewoon talent had voor tekenen Ik bracht enkele van mijn pen- en inkt- schetsen mee en toonde ze hem. Ik gaf doen alsof ze die wel had. Maar nee, ik kan dit niet toelaten. Ik moet ze de idee van een gemeen schap inprenten. Het moet aan de kin deren verteld worden dat de anderen rechten hebben. Ik voel dikwijls de be hoefte, in de kerk recht te staan en de dominee tegen de spreken. Maar ik doe het niet. Het volk heeft rechten. Zij kwamen niet om naar mij te luisteren. Indien ik t.o.v. de gemeenschap over tredingen bega, dan zal deze mij straf fen met verbanning (boycot) en bitter heid. We hebben allen het recht ons eigen leven te leven. Maar we moeten hierbij in harmonie met de gemeen schap leven. Het moet aan Lizzie ge zegd worden dat de anderen van het oorlogsnieuws houden en dat ze stoort door te praten. Ja, ik moet eraan den ken steeds het idee van gemeenschaps leven te beklemtonen. Ik zie dat het de zwakke is, die steeds teruggrijpt naar de zweep. Lord Kit chener kon zijn school zonder zweep besturen. Maar ik ben Lord Kitchener niet. Meer nog ik ben er blij om. Ik wil niet -wat men noemt:- „een sterke man" zijn. Ik heb deze nacht nagedacht over disci pline. Ik heb een hoofdonderwijzer ge kend, die veel belang hechtte aan, wat hij noemde, perfecte discipline. Zijn leerlingen zaten stil. Eén beweging en ze hadden van de riem. Ze luisterden op het eerste woord. Hij had een rustig le ven. Ik moet toegeven dat ik een ver schrikkelijk slecht gedisciplineerde ben. Violet Brown zong vandaag de „Tippe- rary" terwijl ik de registers invulde. Ik geen op en zei „Waarom zulke vrolijk heid deze morgen. Violet en ze bloos de en glimlachte. Ik ben een ongelukki ge wat discipline betreft. Ik ben gewoon lijk zeer laks. Mij kan het niet schelen of ze babbelen of niet. Jawel als het geroezemoes stopt, dan voel ik dat er iets gebeurd is en onweerstaanbaar kijk ik naar de deur om te zien of er geen in specteur is aangekomen. Ik vind dat ik meestal een goede disci pline heb als mijn lever pijn doet. Dan eis ik stilte maar ik krijg ze niet. Meestal

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 17