m ha<*. Zigeuners, gaat hij verder, zijn ook erg muzikaal, ook al kunnen ze geen mu zieknoot -zo groot als Aalst- lezen, In hun muziek valt hem vooral het melan cholische op en het heimwee naar ver gane grootheid. Zelfs in hun opgewekte melodieën zou die melancholie zeer sterk naar voren treden. Hij zelf heeft vroeger ook een zigeunerensemble helpen oprichten. De leden ervan waren drie broers en hun kinderen. Alles ging goed -ze traden verscheidene keren op- tot 1 ervan over de grens werd gezet. Op een schrijven naar Koningin Elizabeth kreeg hij het laconieke antwoord dat de zaak geklasseerd was. OVERHEID EIM POLITIE Daar de meesten van hen niet kunnen lezen, heeft dit natuurlijk gevolgen i.v.m. kindergeld, pensioenen, alles „waarvoor men papieren nodig heeft". Eén van de meest tragische periodes uit hun geschiedenis (én ook de onze) is de oorlog geweest. Hitier maakte er geen geheim van dat ze voor hem een minder waardig ras waren en liet zijn politie deze mensen naar kampen sturen, waar velen van hen omkwamen. Waar zigeu ners tijdens de oorlog niet te slecht vaderland" te vechten of als helden te sterven, waren ze na de oorlog net niet goed genoeg om een pensioentje als Een andere familie woonwagenbewoners stond aan de Haring omdat -volgens de bestuurder- de wagen defect was. Alle leden van het gezin kregen een afzonder lijk proces wegens het verboden parke ren. Daarin is pater Gilbert echter per soonlijk tussengekomen en heeft dit on recht weten te verhinderen. Soms wordt het de zigeuners zelf wat te gortig en als ze dan reageren, wordt hun proces alleen nog maar erger het be dreigen van een rechtsdienaar is echt geen lachtertje Het is dan ook niet ver wonderlijk dat ze wantrouwing t.o.v. politie en rijkswacht zijn. Daarbij komt nog dat zigeuners kwets baarder zijn dan gastarbeiders dezen kunnen zich nog altijd op het argument beroepen dat wij ze zelf naar hier ge vraagd hebben. Bovendien werkt een ge deelte van de de gastarbeiders met een arbeidscontract. Zigeuners echter wer ken links en rechts een beetje, drijven vooral een weinig handel in oude ban den en ijzer. STAD AALST. Pater Gilbert werk vooral als TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN dienstverlening hij helpt hen zoveel hij kan met het invullen en bijhouden van alle mogelijke papieren. De overheid is over het algemeen zeer blij dat iemand hen wil helpen, wat toch een ontlasting voor haar betekent. Waarmee zigeuners nogal eens gecon fronteerd worden, zijn politie en rijks wacht. Als er ergens iets gebeurt, zijn zij de eerste verdachten. Nochtans is het 2o, dat op dit ogenblik slechts één 2igeuner zich in de gevangenis bevindt. Pater Gilbert getuigt zelfs „met mijn hand op mijn hart durf ik verzekeren dat zigeuners geen dieven zijn". Dikwijls worden ze voor kleinigheden geverbaliseerd. Zo vertelt pater Gilbert het geval van een zigeuner die op het boekje vloog omdat de nummerplaat van zijn wagen rode letters op crème kleurige en niet op witte achtergrond had De jongste jaren is de trekroute van de meeste zigeuners kleiner geworden. Zelfs naar Wallonië zullen onze zigeu ners nog zelden trekken. Ook zijn er meer en meer die een relatief langere periode op één plaats verblijven (b.v. woonwagenkampen in Antwerpen). Dit betekent echter nog niet dat ze in een huis zouden willen gaan wonen. Vooral voor ouderen is dit onmogelijk. Zelden gebeurt het wel eens dat ze één winter in 'n huis doorbrengen, maar bij de eerste lentezon moeten ze weer ver der kunnen. In gemengde huwelijken (zigeuners/niet- zigeuners) is het meestal zo dat ook voor de jongere generatie het zich aan passen aan het burgerlijk leven en het wonen in een huis slechts tijdelijk moge lijk is. Echtscheidingen komen dan ook frequenter in de groep voor die gepro beerd heeft zich aan te passen dan in de groep die -ondanks een gemengd huwe lijk- toch zijn familie trouw blijft. Pater Gilbert denkt dat in Aalst een kampplaats voor een tiental woonwa gens zeker reeds aan een eerste nood zou voldoen. Voor Groot-Aalst vindt hij 20-25 standplaatsen ruim voldoende. Eerst als die er zijn, kunnen we aan een ernstige werking gaan denken, voegt hij er nog aan toe b.v. in verband met onderwijs, geneeskundige hulp... Luxueus hoeft het niet te zijn water, electriciteit en een getraceerd terrein zijn reeds een ruime verbetering. Hij zelf denkt aan b.v. de koer van een leeg staande school. Grotere terreinen wer ken volgens hem eerder nadelig. Ook is het zo dat op dit ogenblik een kamp van 4-5 woonwagens reeds een relatief grote familie vertegenwoordigt. Het „samensteken" van te veel zigeu ners zou zeker ghetto-vorming in de hand werken. Het is niet de bedoeling ze volledig in onze maatschappij te integre ren, maar ze als nomaden hun eigen leven te laten leiden. Het blijft echter wel een open vraag hoe zij zelf op zo'n kampen zullen reageren. Men kan moei lijk zeggen ge moet daar naartoe gaan en nergens anders nog moogt ge komen. EIGEN ERVARINGEN Een paar jaar terug heeft pater Gilbert reeds pogingen in die richting gedaan. De toenmalige gemeenteraad gaf hem evenwel de raad als ge dat wilt, koop dan zelf een terrein. In Erembodegem vond hij een geschikt terrein, dat hij kon huren (veel geld mocht het niet kosten, want het moest toch ergens vandaan komen). De toenmalige burgemeester Boel zei echter dat het niet kon zonder zijn toelating mocht geen enkele woon wagen op de gemeente staan. De jongste maanden is dit allemaal weer actueel geworden door het voorstel van mevr. Chris Lievens-Borms die op de ge meenteraad pleitte voor het inrichten van een dergelijk kamp voor zigeuners. Op nationaal vlak is er het wetsvoorstel De Bondt. DOMICILIE Alle zigeuners hebben wel een domicilie adres net zoals foorreizigers e.a. Vroeger was dit nogal eens een café. De jongste jaren kunnen zij een nummer op het stadhuis krijgen en aldus ingeschreven worden in die gemeente. Dit houdt meteen ook in dat zij in die gemeente langer kunnen verblijven. Zo zijn er b.v. een relatief groot aantal inge schreven in de gemeente Wetteren. Op een ogenblik kwam een zigeuner naar pater Gilbert en vroeg wat hij moest doen. Ze stonden aan de Tir en moesten weg, vermoedelijk na klacht van één der buren. Deden ze het niet uit vrije wil, dan zouden ze weggesleept worden. Het laconieke antwoord van pater Gilbert was Laat u wegtrekken, dan weet ge waar ge moogt staan. De burgemeester telefoneerde naar pater Gilbert en stond erop dat ze weggingen. Daarop antwoordde deze dat dat moei lijk zou gaan, daar ze in Aalst ingeschre ven waren. Dan zullen we ze moeten la ten staan, zuchtte de toenmalige burger vader. Dit verhaal toont dan ook duidelijk dat niet-ingeschrevenen heel gemakkelijk kunnen geweigerd worden. Zij die als vaderlandslozen ingeschreven zijn, hebben hun papieren op het ministerie van justitie. Tussen 16 en 20 jaar kunnen deze laats- ten eventueel de Belgische nationaliteit verkrijgen. Dit houdt evenwel in, dat zij soldaat moeten worden. Voor pater Gil bert vormt dit geen bezwaar zij wor den in Mechelen in 'n speciale legeraf deling opgevangen, waar zij leren lezen en schrijven en bijgeschoold worden... Het was laat die avond toen wij het Capucijnenklooster verlieten. Voor ons is het een enorme ervaring geworden. Wij konden nog uren naar pater Gilbert geluisterd hebben, maar ook voor hem was het de volgende morgen vroeg dag en moest hij weer aan het werk. Erik Sorgeloos Guido. Voor meer inlichtingen Vlaams Overlegorgaan Woonwagenwerk Dirk Beersmans p.a. Morpheusstraat 37, 2600 BERCHEM.

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 5