«toch m M1M; BWSM I ti VIS- G' \Tfcp m „EN TOCH KAN HET VLOTTEN MET DE DENDERSTREEK" 1 In iets meer dan eenThaand tijd was het gefikst. Op 28 juni kwamen bij de Fikken in Ninove een dertigtal men sen samen op uitnodiging van het „Initiatiefcomité voor de Denderstreek" (ICD) en reeds op 3 augustus steken de ICD-ers van wal voor een driedaagse vlottocht op de Dender. Op deze manier willen ze opkomen voor de heropleving van de Denderstreek, een vergeten ontwikkelingsgebied in België al even levenloos als de Dender zelf. Hun vlot hadden ze de „Tanara" gedoopt, dit is de oorspron- kelijke Keltische naam voor wat wij, Germaanse invallers, ver- basterd hebben tot Dender. Het woord „tanara" duidde op het „denderend geruis van deze rivier. De Dendef is immers de ri vier met het grootste verval in Vlaanderen. Maar van deze snel le stroming is, door het groot aantal sluizen, maar weinig meer te merken. Integendeel. Indien de ICD-ers het hele traject, van Geraardsbergen via Ninove en Aalst naar Dendermonde pedde lend op eigen krachten hadden moeten afleggen, dan was hun tijdschema grondig overhoop gehaald. Maar ook hier bracht de internationale solidariteit redding een Engels pleziervaartuig heeft hun vlot gedurende een goed deel van de driedaagse tocht op sleeptouw genomen. En wanneer wij over solidariteit spreken dan is dit nog niet eens overdreven. Deze Engelsen, een vierkoppig gezin, hadden hun route door de Belgische toeristische dienst laten uitstippe len, maar over onze Dender, „die open riool", waren zij niet te spreken, vooral omdat zij hun twee kinderen bij zich hadden. Wij ontmoetten hen toen zij voor de sluis in Dendermonde la gen te wachten om in de Schelde te worden versast en zij wa ren maar wat blij opnieuw de Schelde op te kunnen, en die is De affectief misdeelden Nooit mochten ze de warmte ervaren van de gevoelens van de Belgische Natie en haar groeipolen Wel de kilte, de onverschilligheid, de afstandelijkheid De leegte Wel mochten ze bijdragen tot de uitbouw van fabrieken Steden, Natie en landen Maar te weinig werd rekening gehouden met henzelf Te weinig mochten zij ervaren betrokken te zijn in deze ont wikkeling Teveel werden zij gedwongen En beroofd van hun ruimte en tijd Teveel moest gedacht worden aan overleven Om waarlijk te kunnen leven Hier kregen de meeste mensen nooit macht Zelfs niet over het geringste deel van hun bestaan Alles is steeds opgedrongen geweest, steeds meer Hoe klein is hier dan ook het vertrouwen in zichzelf Hoe groot de vervreemding Is het te verwonderen dat de welvaart hier gevoelig ten ach teren is Vergeleken met de rest van België Wanneer zo weinig getuigt van de bekommernis van de Natie Voor deze streek Is het te verwonderen dat de problemen die zich hier stellen Op alle vlakken van het maatschappelijk leven Zo nijpend zijn Dender... Wat een levensader zou moeten ziin vnnrrilt bSbssS -( 3 mji w T*W*£* nu toch ook zo proper niet Dus redenen genoeg om met een zelfgemaakt vlot, behangen met spandoeken en bemand met muzikanten, de Dender af te varen, hier en daar even aan te leggen (spijtig dat hier geen be tere contacten gelegd waren), en aan de mensen volgend pam flet uit te delen De Dender stinkt De Dender stinkt al jaren Niemand zal daar iets aan veranderen Wat wilt ge Hij is van niemand Of beter Van te vel en die onderling ruziën En welk belang heeft voor hen de Dender Hij is toch maar grens, uithoek, uitschot En er zijn zo al problemen genoeg in het Brusselse, Antwerpse, Gentse, Bergense en Doornikse Wat zij verwaarlozen is echter niet alleen de rivier Maar al het leven dat zij draagt De meer dan een half miljoen inwoners Die leven langs beide oevers En die dagelijks moeten ondervinden hoeveel men om hen geeft En die weten dat ook zij maar marginalen zijn Een ontmoetingsoord Is nu een doodse en gevaarlijke zone Een bijna onoverkomelijke hindernis Die sociale klassen, steden en provincies verscheurt. Het INITIA TIEFCOMITE DENDERSTREEK betreurt ten zeerste deze toestand Het vraagt met aandrang Een radicaal andere houding van de nationale instanties Tegenover deze streek Het wijst erop dat deze subregio het reeds moeilijk heeft Zichzelf te zijn op nationaal niveau Zodat ze het Europese A vontuur ook passief zal moeten on dergaan Het ICD doet een beroep op alle inwoners Om hun verantwoordelijkheid op te nemen Om samen met het ICD te vechten voor hun rechten Opdat de Denderstreek moge leven. Het vlot vaart Op donderdag 3/8/78 van Geraardsbergen naar Ninove Op vrijdag 4/8/78 van Ninove naar Aalst Op zaterdag 5/8/78 van Aalst naar Dendermonde Ons contactadres ICD, p/a Zonnestraat 35, 9480 DENDERHOUTEM Tel. 053/77.77.67 Mensen van de buitenkant DENDERH°™ 5

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 6