elk zyn mening mn wmtmma^wnwtuvm wtiamm wnmiwumnu m Vies Oilsjt blijft niet bij de pakken zit ten. Elke maand wil het zijn lezers meer en beter brengen. In dit nummer willen we voor de eerste keer actiegroepen zelf aan het woord laten. Het is de bedoeling dit maande lijks te doen en uit te breiden. Hun aan tal is deze keer nog beperkt, maar wij hopen vanaf volgend nummer meer groeperingen ZELF aan het woord te laten komen. Het voordeel hiervan is, dat deze bepaalde specifieke problemen veel grondiger kennen omdat ze vanuit een ervaring spreken. SODIGA Zo'n leven heeft Mehmet Zo'n leven hebben er veel hebben er té veel... 1964 Het rijke België lonkt werk en geld. Mehmet verlaat z'n moederland, vrouw en kinderen en stevent af op ons iand van melk en honing. Oe Luikse koolmijnen hadden hem ge vraagd. Massa's steenkolen liggen te wachten op hem, helaas diep in de grond. Eén jaar houdt hij het vol, zonder fami lie, zonder taal. Dan keert hij terug naar Turkije. Een il lusie armer. „Mal a la tête" noemt hij het... 1974 Als „toerist" in Charleroi zwicht Mehmet voor de zuigkracht van de Belgische arbeidsmarkt. Een tijdje werkt hij illegaal nadien als aanvaarde „gast" met een arbeidsvergunning. Vijf kinderen migreren, drie lopen school, twee meisjes doen 't huishou den. Zijn vrouw wacht thuis. Mehmet werkt, dopt, werkt, dopt, werkt... Begin 1978 In Aalst wordt via familie een geschikte echtgenoot gevonden voor de oudste dochter. De hele familie ver huist mee met de dochter naar Aalst. De familiebanden zijn sterker dan de ratio nele opvoedingsoverwegingen. Het ge beurt immers temidden van het school jaar, van Frans naar Vlaams. Mehmet en zijn familie zijn kontent, be halve dan dat hij nog geen werk vindt. Hij was inmiddels ziek geworden tijde lijk arbeidsonbekwaam, verwezen naar de ziekenkas. Het dossier moet overgemaakt worden van Charleroi naar Aalst. Het duurt, duurt, duurt lang. Een andere bron van inkomsten zou moeten zijn het kindergeld. Eind juli staat dit vijf maanden achter. Geen geld houdt o.a. in geen electriek, geen water. De huishuur kan niet meer worden betaald. Het O.C.M.W. schiet hem twee maal een bedrag voor. Mehmet heeft een heleboel papieren waar hij weinig of niets van snapt. Hij stapt Sodiga, de sociale dienst voor gast arbeiders binnen. Heel wat zaken komen aan het licht. Tussen zijn papieren zit een pakje dop kaarten 2 jaar oud en bijgevolg verval len. Hij weet er niets van en men heeft er hem nooit wat van gezegd. Ook de vakbond verstaat de zaak niet. In het bevolkingsregister van Aalst zijn drie van zijn kinderen (nog) niet ingeschreven. Een administratieve vergissing Of hoe noemt men dat anders... Op die manier heeft zijn tegoed op kindergeld slechts op de twee ingeschreven kinderen be trekking. Dat brengt weer een hoop ge harrewar met zich mee. Mehmet krijgt bericht zijn vrouw ligt in Turkije heel ernstig ziek. Van de weinige inkomsten wordt zoveel moge lijk gespaard, zodat de oudste dochter naar haar zieke moeder in Turkije kan reizen. Mehmet blijft hier bij z'n kinde ren, wachtend op nieuws uit het geboor teland... Dit is slechts een schets van de feiten. De emotionele beleving van dit alles stelt nochtans een hele hoop nieuwe problemen. Wat hij beleeft, hebben wij ook reeds ergens meegemaakt. De gastarbeidersproblematiek is dus niet specifiek voor mensen met een andere huidskleur dan de onze. Veel probleem- aspekten gelden ook voor groepen in onze samenleving. Arbeiders, zowel van vreemde als van onze eigen nationaliteit worden alleen maar gewaardeerd in de mate dat er rendement en profijt uit te slaan is. Alhoewel de mensen van bij ons wel de eigen taal spreken, en in hun „eigen" land wonen, kunnen er ook van hen velen de eenzaamheid niet doorbre ken. Toch hebben ze nog altijd meer kansen en mogelijkheden om zich op te peppen en hun moeilijkheden trachten te kompenseren vrienden, familie, meer mogelijkheden om zich uit te drukken en verstaanbaar te maken, en het gevoel er toch nog meer bij te horen dan de „anderen". Zij zijn nog niet altijd op voorhand ver-oordeeld door vooroordelen. Het verschil ligt hierin dat de gastarbei ders op de meeste en essentiële vlakken van hun leven gemarginaliseerd zijn levensgewoonten en opvattingen, werk, huisvesting, taal, moeilijkheden om relaties op te bouwen. Dit alles werkt op elkaar in, en het ene wordt bezwaard door het andere. Niet te verwonderen dat sommige gast arbeiders geen uitweg meer weten. SODIGA Sociale dienst Gastarbeiders Gheeraerdtslaan 6, 9300 Aalst. V.Z.W. VROUWENHUIS VROUWEN IJVEREN VOOR EEN VROUWENHUIS TE AALST. Wij, vrouwen, zijn vervreemd van ons zelf. We leven in een wereld waarin ons een bepaalde rol wordt OPGELEGD. Vanaf onze geboorte worden we klaar gestoomd voor onze funktie als „vrouw", „echtgenote", „seks-objekt", „moeder". Men verwacht van ons dat we vriende lijk, begrijpend, mooi, geduld, emotio neel,... zullen zijn. Woorden als avon tuurlijk, moedig, objektief, onafhanke lijk, verstandig,... passen eerder bij een mannelijke rol... En mannelijke waarden staan overal hoger in aanzien. Heel wat vrouwen die zich geëmanci peerd noemen, zijn niets anders dan de trieste nabootsing van DE man. Ze trachten geaccepteerd te worden in een mannenwereld, op voorwaarden die door mannen zijn vastgelegd. Ze trach ten te doen vergeten dat zij „maar een vrouw" zijn. Deze vrouwen zijn hun eigen vijand ge worden. Vrouwen zijn dikwijls hun eigen vijand we denken negatief over onszelf... We vinden vaak dat je enkel een serieuze diskussie kunt hebben met een man, dat wat vrouwen vertellen minder interes sant is, dat een groep vrouwen bij elkaar maar een troep kakelende hennen zijn. We zien neer op onze seksegenoten, en daarmee op onszelf... Wij, vrouwen, moeten trachten onszelf te ontdekken. We moeten ons bewust worden van de rol die ons als vrouw in deze maatschappij is toebedoeld. We moeten nagaan in hoeverre „persoonlij ke problemen" herkend en gedeeld worden door velen. In hoeverre onze „tekortkomingen" oorzaken hebben buiten onszelf... Solidariteit en warmte, steun van andere vrouwen is broodnodig IJver mee voor een vrouwenhuis te Aalst I (Het komt er in elk geval, met-of-zonder tegemoet koming van de Aalsterse gemeenteraad). VZW Vrouwenhuis Aalst p/a Ninovestraat 66, 9450 Haaltert. of tel. 053/ 70.53.63 BEDRIJF LAMBRECHT-HER- DERSEM- VAN KWAAD TOT ERGER Werkgroep Leefmilieu Aalst Lid van RALDES v.z.w. Stationsstraat 119, 9322 GIJZEGEM-AALST in het midden van de gemeente Herder- sem, aan de Grote Baan, 115, ligt het bedrijf Lambrecht Gebroeders, waar melkpoeder gemaakt wordt. Dit be drijf is sinds het bestaan van de leef milieuverenigingen in het Aalsterse niet uit de aktualiteit geweest. Het volstaat misschien, voor de Heren Persmensen, te verwijzen naar het over zicht dat door ons overkoepelend or gaan RALDES v.z.w. op 15.1.1977 aan alle inwoners van de gemeente Herder- sem bezorgd werd. Op 2 bladzijden werd hierbij een opsomming gegeven van alle milieuakties, die sinds juli 1973 tegen de fabriek gevoerd werden. Als besluit konden de resultaten van de ak- ties „Red uw eigen woonmilieu" en „Neen aan de silo" samengevat worden als volgt 1. K.B. van 30.4.1975 tot weigering van de bouwaanvraag voor een der de loods. K.B. van 25.5.1976 tot weigering van de bouwaanvraag voor een mangsilo. Dit heeft als resultaat dat het bedrijf in de toekomst noch in de hoogte noch in de breedte kan uit breiden. 2. Daarenboven werd op het vlak van exploitatie bekomen dat strenge voorwaarden opgelegd werden voor de exploitatie van een bandkoeler, dat de exploitatie van een poeder- koeler met triltafël definitief ge weigerd werd, alsook de opslag plaats van vloeibare stikstof. Hierdoor is thans (begin 1977) elke dub belzinnigheid uitgeschakeld. Deze resultaten - mede dank zij de be volking van Herdersem - zijn voor ons een aansporing om de aktie verder te zetten. Hierbij wensen wij ons thans te concentreren op de eigenlijke milieu hinder, met name de eliminatie van het lawaai en de vervuiling (afvalwater, melkpoederneerslag). Tot daar de mededeling van RALDES, en wat gebeurde er ondertussen Sinds begin 1977 wordt de aktie rond de milieuhinder overgenomen door de Werkgroep Leefmilieu Aalst. Op 12.5.1977 werd een eerste brief ge schreven naar de Heer Minister van Ar beid en Tewerkstelling, waarbij zijn aan dacht gevestigd werd op de hinder door dit bedrijf veroorzaakt. Hierbij werd o.a. verwezen naar geluidsmetingen verricht door Ir. Hellinckx-van het departement zelf. Wij vroegen dan ook dat de exploi tatievoorwaarden inzake lawaai zouden herzien worden, konform met de Euro pese ISO-normen. Onze voorstellen inzake exploitatievoor waarden kwamen hier op neer verbod om het bedrijf in werking te stellen tussen 19.00 u. 's avonds en 7.00 u. 's morgens-alsmede 's zondags. Technische maatregelen om de ge luidshinder te beperken tot 55 dba. Technische maatregelen om de emissie van melkpoeder te beperken. Op 8.7.1977 werd door de Heer Ir. G. Bens-Direkteur-Generaal van de Admi nistratie van de Arbeidsveiligheid ge antwoord dat uit een verslag van de Technische Inspectie van de Provincie Oost-Vlaanderen bleek dat de geformu leerde klachten niet gegrond zijn. „Alhoewel deze dienst geen overdreven hinder door verspreiding van melkpoe der heeft waargenomen, werd ingevolg Uw klacht een sas geplaatst tussen de silo en de bandkoeler. Deze dienst zal bovendien regelmatig nagaan of de exploitatievoorwaarden worden nage leefd". Over de grond van de zaak- de overlast veroorzaakt door een ontoelaatbare lawaaihinder- werd met geen woord ge rept I Nochtans wezen metingen verricht door bevoegde instanties -o.a. het ministerie van Volksgezondheid- op het tegendeel. Dit laatste werd dan ook gemeld in een nieuw schrijven aan de Heer Minister van Arbeid en Tewerkstelling d.d. 18 ju li 1977. Hierop kregen wij nooit enig antwoord. Ondertussen was het bedrijf op een ander vlak in het nieuws gekomen. Op ongeveer 1 jaar tijd braken immers 4 branden uit. De laatste en hevigste brand dateert van 19.9.1977. Hierbij werden verschillende produktieeenhe- den praktisch vernield. De nodige herstellingen werden uitge voerd en medio 1978 draaide Lam brecht terug op volle toeren. Uit nieuwe metingen vlak in de omge ving gedaan, blijkt dat de geluidshinder ondertussen gestegen was tot 70 72 decibel, wat een gevoelige stijging met vroeger was. Deze resultaten bewezen nog maar eens de hinderlijkheid van de fabriek voor de vele omwonenden en dit mede door de continué werking (dag en nacht). Op 30 mei 1978 verscheen dan het Koninklijk Besluit, waarbij het Gewest plan Aalst definitief bekrachtigd werd. De al of niet aanduiding van Lambrecht als ambachtelijk bedrijf was een be langrijk element in onze verdere aktie. Tot onze vreugde stelden wij dan ook vast in het Staatsblad van 10 juni 1978 dat de vraag uitgaande van de directie om opgenomen te worden als „ambach telijke zone" geweigerd werd. Het advies van de Streekcommissie luidt „Ongun- stig-blijft woonzone"-(zie B.S. dd. 10.6. 1978-bijlage p. 14 - Herdersem - punt 4). Het negatief advies zou vooral gebaseerd geweest zijn op de bewezen hinderlijkheid. Vanaf 17.6.1978 kwam er nog een nieuwe supplementaire lawaaihinder bovenop. De firma Lambrecht laat im mers een deel van haar gebouwen en installaties benuttigen door de firma PU RATOS - bakkerijgrondstoffen, oor spronkelijk gevestigd op het industrie park van Groot-Bijgaarden. Deze firma brandde in de nacht van 13 op 14 juni 1978 bijna volledig uit. (zie persversla gen in alle kranten). Dit bedrijf PU RATOS werkt in de ge bouwen van Lambrecht in een continu drieploegenstelsel en ook 's nachts wor den buiten vrachtwagens gelost en gela den. Het supplementaire lawaai kwam vooral van de heftrucks, die hiervoor gebruikt werden. Daarom werd op 16.8.1978 door WLA het Ministerie van Volksgezondheid van deze toestand op de hoogte gebracht, en werden terzelfdertijd niuwe metingen aangevraagd. Ook het Ministerie van Ar beid en Tewerkstelling werd op8.8.1978 van de toestand verwittigd.Last but not least werd ook het stadsbestuur van Aalst-Dienst Milieuhinder van de feiten ingelicht. Deze zou op haar beurt de twee bovenvermelde ministeries aange schreven hebben. De toestand bleef echter even erg, zodat het klachten regende van de omwonen den bij het Stadsbestuur (O.a. op het telefoonnummer 77.77.77). Het gevolg hiervan was een politieoptreden, wat aanleiding was tot het stilleggen van het voortdurend op en af rijden gedurende de nacht van de heftrucks. Daarmee is de geluidshinder echter sléchts in zeer beperkte mate bedwon gen, zodat dringend andere en doeltref fender maatregelen nodig zijn om het lawaai te elimineren. Het is pas als alle hinder zal verdwenen zijn, dat wij dit indrukwekkende dossier zullen kunnen afsluiten, en dat wij ons zullen akkoord verklaren met een uit breiding van het bedrijf ter plaatse. Want aan uitbreiding wordt inderdaad gedacht, ondanks het Gewestplan en ondanks de vele K.B.'s die een uitbrei ding op dit ogenblik nog konden verhin deren. Staatssekretaris Eyskens (Streekekono- mie en Ruimtelijke Ordening) heeft immers de poorten voor dergelijke KMO's wagenwijd opengezet, door de geplande wijziging van het K.B. van 28.12. 1972 op de bijzondere planolo gische voorschriften. Het dient hier nogmaals duidelijk gesteld dat WLA niet tegen de tewerkstelling is (integendeel), maar dat deze tewerkstelling niet mag plaatsgrijpen ten koste van het welzijn en de leefvoorwaarden van de bevolking. nochtans een hele hoop nieuwe sem, aan de Grote Baan, I id, ngi nei - «ga

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 9