iÏNDËRSTRËEK^^^^H SLAAPKAMER VAN BRUSSEL WORDT WAKKER^^^H AKTIES Ivies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt emigratie - - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT SLOKOP BRUSSEL Toen minister Claes, al een tijd geleden, in Aalst was, verwonderde hij er zich over dat het Aalsterse, ondanks zijn gunstige ligging, toch maar weinig indus trie aantrok. Hij vroeg zich dan ook af of dit mis schien niet met de direkte nabijheid van Brussel te maken had. En hij sloeg de nagel op de kop. Inderdaad, in Brussel „ligt het kalf gebonden". En dat zal nog wel een tijdje zo blijven. Als een enorme stofzuiger slokt Brussel alles op wat naar geld ruikt. Natuurlijk is het niet alleen Brussel dat alles naar zich toe tracht te halen. Ook de groeipolen Ant werpen en Gent concentreren rond zich een abnormaal groot aantal industrieën, dit ten nadele van de overige streken. Maar Brussel wil werkelijk alles de administratieve diensten, zetel van de regering, hoofdstad van Europa, hoofd kwartier van de Navo, industrieel en handelscentrum, enz... Het barst uit zijn grenzen, verkavelt en verfranst Vlaams Brabant en blijft maar xhrokken én nog meer eisen stellen. Anderhalve eeuw unitarisme heeft het kapitaal naar Brussel gelokt en het voelt er zich blijkbaar best. Brussel heeft de poen, haalt alles naar zich toe en de rest blijft in de kou staan, niet in het minst de Denderstreek. PENDEL Onze streek is het belangrijkste wervings terrein van arbeidskrachten voor het hoofdstedelijk gebied. Hierdoor is hier het pendelprobleem ontstaan, vooral in het Geraardsbergse en het Zottegem- se, een sociaal onverantwoorde pendel (d.w.z, dat de woonplaats meer dan anderhalf uur van de plaats van tewerk stelling is verwijderd, dus meer dan drie uur trein en bus per dag I). Op 100 werknemers in ons arrondis sement zijn er 15 in dit geval. Bijna 40 van de actieve bevolking pendelt. TEXTIEL De teloorgang van textiel en confectie verergert deze problemen nog. De invoer uit de „lage-loon-landen", waar de arbeiders tegen hongerlonen moeten presteren, zonder noemenswaar dige sociale zekerheid, meestal met het verbod om zich te organiseren in vak bonden, en dan nog dikwijls voor vreemde investeerders, heeft aan deze sector al harde klappen toegebracht. Daar komt nog bij dat de RMZ-inningen vooral wegen op de arbeidsintensieve, kwetsbare sectoren en de kapitaalinten sieve bedrijfstakken (zoals petroleum, chemie en electronica), die reusuachtige winsten maken, practisch ongemoeid la- ten. Een herverdeling van de sociale lasten ten voordele van de arbeidsintensieve bedrijven is dus broodnodig. Een te liberale Europese politiek en het te lang uitblijven van nationale maatre gelen hebben dus katastrofale gevolgen gehad voor de textiel en voor het Aalsterse. In onze streek is immers 40 %van de nijverheidsbevolking in deze sector werkzaam, tegen slechts een goeie 10 op nationaal vlak. Ook met de landbouw gaat het slecht. ooral in het noorden van ons arrondis sement zijn de landbouwbedrijven erg versnipperd, en door het huidige baa"0m'SCh SySteem n°9 moeilijk leef- al deze factoren wordt het legertje pendelaars en werklozen nog aangedikt. Het welvaartspeil is dan ook gevoelig onder het nationaal (en provinciaal) ge middelde te situeren. Welk aspect van de welvaart ook statis tisch doorgelicht wordt (inkomen, auto's, wooncomfort, werkloosheid...), steeds hangt het arrondissement Aalst in de allerlaatste gelederen. Gevolg een steeds toenemende emigra tie, vooral rond Geraardsbergen en Zot- tegem, maar ook in het Aalsterse, en dan nog vooral van jonge, gekwalificeer de mensen. Hierdoor ontstaat een soort „intellec tuele erosie". De bevolking veroudert. De dynamische krachten worden hier af geroomd om in Brussel de economische en culturele woekergroei te bevorderen en het sociaal en ecologisch leefmilieu van Vlaams Brabant definitief om zeep te helpen. Wat ginder te veel is, is hier te weinig. De intellectuele erosie doet bij ons een cultureel vacuüm ontstaan. Deze sociale en culturele onderontwikkeling wordt uiteraard mede veroorzaakt door de tijd rovende en geestdodende pendel en de afwezigheid van de nodige impulsen van uit Brussel. Ook al gebeurt pendel dan soms in sociaal wél verantwoorde omstandighe den - zoals b.v. in Denderleeuw -, toch blijft het een negatief element in de ont plooiing van een streek. Indien de grote meerderheid van de be volking in zijn streek niet tegelijkertijd kan wonen, aan cultuur en ontspanning doen, aan het sociaal leven deelnemen en er werken, dan gaat deze streek zich nooit ten volle kunnen ontwikkelen. Ze gaat insluimeren en wordt dus een slaap- gebied. TEWERKSTELLING EN DECENTRALISATIE Al jarenlang wordt er van vakbondszijde geijverd voor het inplanten (b.v. aan de Dender, tussen Denderleeuw en Ninove) van een pilootbedrijf van meer dan 2000 werknemers (Amylum heeft er 800), waar andere industrieën zich zouden kunnen aan optrekken. Aan Vlaamsnationale zijde wordt al sinds geruime tijd geijverd voor „werk in eigen streek". In het Plan 3000 van de KP wordt opge roepen tot een tewerkstellingsconferen tie met overheid, partijen, vakbonden, KMO's en de grootfinancie. Maar er zal niets veranderen, als er niet grondig gedecentraliseerd wordt. Wij hebben onze streek niet kunnen ont sluiten door autowegen naar Brussel aan te leggen. Alleen in Erembodegem heeft zich wat industrie gevestigd. Nee, inte gendeel studies hebben reeds aange toond dat autowegen wel een stimule rend effect kunnen hebben op verafge-: legen gebieden maar dat ze op dichterbij gelegen streken net het tegenovergestel de effect hebben. Ook door de pendel in menselijker omstandigheden te laten verlopen (door betere spoorverbindingen en snellere treinen) wordt niets opgelost. Wij be stendigen er alleen maar een negatieve situatie mee. Ons werk moet in eigen streek gei'nte- greerd worden om er een volwaardig èn leefbaar geheel van te maken. Anders is het gevaar niet denkbeeldig dat wij van de driehoek Gent-Brussel-Antwerpen een soort „klein Japan" maken, met luxueuze treinen die tegen meer dan 200 km/u van de ene grootstad naar de andere razen, om er de mensen naar hun fabrieken en cultuurpaleizen te brengen, en ze 's avonds weer in hun slaapge- meente te deponeren. De enige werkelijke oplossing is decen tralisatie en ontvetting van de groeipo len, inzonderheid van Brussel. Maar hier zit precies de knoop. Ons liberaal stelsel heeft er steeds voor gezorgd dat indus trieën zich konden vestigen waar dit voor hen het beste uitkwam. Het unitai re en centralistische België heeft er van zijn kant steeds voor gezorgd dat het voor deze industrieën precies in Brussel het voordeligst uitviel. Door deze enorme concentratie van werkgelegenheid (ook in de openbare diensten die eveneens centraal werden ingeplant en die trouwens ook dringend dichter bij de mensen moeten worden gebracht) ontstond een ongehoorde be hoefte aan woongelegenheid in het Brusselse en meteen een welig tierende grondspeculatie. Voeg daarbij nog de sociale taalbarrière (hoe meer je opklimt naar de hogere kaders, des te meer frans sprekenden je vindt) en je krijgt een machtig blok van franskiljonse grond- speculanten en ondernemers die met alle middelen hun jachtgebieden willen uit breiden. Op socio-cultureel gebied zal het Eg- montpact misschien wel een halt kun nen toeroepen aan het cultuurimperia lisme van dit francofone herrenvolkje, zij het dan ook ten koste van enkele zeer gevaarlijke en moeilijk verteerbare toegevingen. Maar op economisch ge bied zou de Brusselse macht dan zelfs geïnstitutionaliseerd worden tot een vol waardig derde gewest. Je zal wel begrij pen dat de Brusselse grootfinancie dan pas voorgoed op volle toeren zal begin nen draaien. Onbegrijpelijk dat de Waalse socialisten, bij wie een sterke federalistische en wal- lingantische refleks bestaat (zie Renard), dat spelletje meespelen. Indien het VEV (Vlaams Economisch Verbond) er nu nog zou in slagen om ook voor Antwer pen het statuut van gewest te verkrijgen, dan kunnen wij de rest van België als slaapkamer inrichten. De enig duidbare en tevens duidelijke vorm van federalisering is een tweeledig federalisme, waarbij onze hoofdstad door de centrale overheid de federa tie van de twee gemeenschappen) wordt bestuurd en dus rijksgebied wordt. En daarmee zijn wij van de Dender streek in Brussel beland, maar zoals ge zegd daar ligt het kalf gebonden ERIC SORGELOOS I:' P.S. Voor een actiegericht werken rond deze thematiek kun je terecht bij het „Komitee voor een Demokratisch Federalisme" p/a Eric Sorgeloos Oude Vismarkt 7/4 9300 Aalst.

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 5