ED lï ffil DOD m VP. H - VIES OILSJT VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT -^lES OILSJT Vrijheid ik roep jou in het holst van de nacht bij het krieken van de dag Ik roep jou schor en vermoeid van het eindeloos zoeken, en telkens ik jou vind ontgoochel je mij Waarom vind ik jou steeds misbruikt vernederd geschopt en gemarteld geketend en besmeurd Vrijheid of geloof ik in een utopie deze stenen noemt men FABRIEK binnen deze muren is de mens geen mens meer de bloem verwelkt er ja, de slaaf kreeg er een nieuw statuut en men noemt hem er gemeenlijk „arbeider" en de slavendrijver noemt men er gemoedelijk „patroon" binnen deze muren is er geen tijd voor menselijkheid men kent er alleen produktiviteit en rentabiliteit Een shockerende figuur, GUSTAAF DE MEERSMAN weet wel altijd op een exuberante, exaltatische manier de mensen te boeien, af te stoten... Kortom, je kan aan hem niet voorbij. Was het nu comme-ci, comme-ca of gewoon Comsada, feit is dat hij het nu allemaal alleen doet De MAN masturbeerde zich met zijn vrouw en noemde het - liefde bedrijven - terwijl ze haar naar tedere-sex-verlangend lichaam bewust langzaam van zijn kleren ontdeed gloeiden zijn pokige ogen trilde zijn verhit lid ongeduldig Zij lag nauwelijks in de gewenste houding of met zijn kippeborst en zijn spillebenen besprong hij haar stompend en krochend en kneedde haar gevulde kuiten en wulpse borsten Zi] was een ophitsend stuk vlees een warme pudding een afvloeisel van de belofte van de sexindustrie het gesmeerde slot voor de knarsende sleutel Stompend en krochend bevestigde de man - nog maar eens - zijn eigenwaan met de ontgoocheling van zijn gebruikte vrouw die, nadat hij snurkend en zelfvoldaan ingedut was zich met zwoele fantasieën en kundige vinger masturbeerde. Sv V;i AMSTERDAM Als ge er eens voor een paar dagen uit wilt, zijn er twee mogelijkheden ge ontvlucht de stinkende, drukke stad en ge gaat genieten van de kalmte het bos, de buiten... Of ge wilt eens onder andere mensen zijn, in één of andere grootstad, waarvan alles te doen is... De herfstkleuren zijn erg mooi en gevarieerd, maar begin november was het koud en mistig, en dan loop ik toch liever in een stad met ca feetjes en eethuisjes waar de ka chel brandt. Hippies vindt ge niet meer in Am sterdam en „provo" bestaat niet meer, maardestaddertegenstellin gen leeft nog altijd zijn'nonchalante alternatieve aantrekkingskracht. Dus daarheen dan maar. De cafee tjes waren er, de winkeltjes met snuisterijen en de grote boekenwin kels waar ge uren in rondloopt, zon der iets te kopen. Maar ook de veelkleurige herfst ma nifesteert zich in elke straat, op elk plein, aan elke gracht, in elk hoekje van de stad. De smalle wegen langs de grachten zijn omzoomd met gro te iepen, wiens smalle bladeren van - olijfgroen naar bruingeel - neerdwarrelen. Vensterbanken vol met bloembakken, reeds magere geraniums en begonia's wachten gelaten op hun-Pietje-de-dood de eerste vorst. Gebruikte olietonnen, in helle kleuren en met zelfontwor pen motieven beschilderd, dienen als bloempot voor beuken, es doorns en andere bomen, waarmee de bgwüners hun straat versieren en de snelheidsmaniakken in hun wagen ambeteren. Klimop en kam perfoelie klimmen vanuit de stoep (waar een tegel uitgebroken werd) tot drie of vier verdiepingen hoog, soms langs de electriciteitskabels de straat over, op de gevel van de overbuur verder. De fantasie kent geen grenzen. De vrouwenbonden moeten haar leden geen cursus bloemschikken meer voorschote len in Amsterdam. En door deze groene stad stevenen in alle richtingen zwarte fietsen. Honderden staan er geparkeerd te gen het smeedwerk van de brugjes en tegen de geëlectrificeerde gas- lantaarnpalen. Eénrichtingsstraten hebben een speciaal dubbelrich- tingsfietspad. De ijzeren uithangborden en lan taarns aan de huizen geven de stad een voornaam maar kleinschalig, vriendelijk karakter... en dan die ca feetjes I Wit zand op de planken vloer,. bruine lambrisering en het geroezemoes van babbelende drin kers als enige muziek. Bloempotten voor het raam en rond het smeed ijzeren uithangbord, met „In de En gelse Reet" of zo erop, een klimop geslingerd. Ik heb ook de grijze beton-parkeer- garages gezien, de schreeuwerige neons in de winkelstraten, de Nieuwgrachtbuurt met het Water- looplein, platgelegd voor metro en nieuwbouwende diknekkige bank gebouwen, maar ik was immuun voor deze moderne plagen (die trouwens door allerlei wijk-en actie- groepen duchtig bekritiseerd wor den). Het groen en de fietsen waren de beste tegen-microben tegen ho- gergenoemde beschavingsziekten, die mogelijk zijn. Als ge dan terug zijt en het Aalsters station uitstapt, staat ge op het kale Stationsplein, dat gewoon naar een mijn ogen zien twee levenloze mensen slenteren j er is geen romantische maan er zijn geen sfeersterren I de nacht is kil I en éénzaam Shun handen klampen bezitszuchtig hun gelaat is dof en jaloers istraks [zullen ze elkaar smet lieve woorden beliegen (zich aan eikaars lichaam bevredigen [zoeken naar liefde ïen ze nooit vinden... en de vogel kwam uit 't land uit 't land van de vrede en de vogel dropte één tol één tol, groot en kleurig en de tol lokte het kind het kind uit vluchtelingenland en de tol zei van tikketiketik en de tol I zei van takketaketak en de tol I zei van zoemezoemezoem B O E M en 't kind in duizend stukken [van plitsepletsplets zoom bomen vraagt, en de brede Stationsstraat rouwt grijs en leeg om zijn al te vroeg gestroven aca cia's, die hun voorgangers (die ook op middelbare leeftijd heengingen) nauwelijks overleefden. Op de Esplanade staan de laatsten der boom-Mohikanen een roemloze dood af te wachten naast de ge sneuvelde wrede, pardon, vredes- boom en in de straten verder is er niets meer. In onze kleine provin ciestad kunt ge niet eens ontdek ken welk seizoen het is. Niemand waagt het blijkbaar zijn gevel te verfraaien met een klim roulaar of een snelgroeiende klim op. Planten horen in de (achter)tuin, hoor ik al zeggen. De straat, dat is kassei, steen. Zelfs de voortuintjes worden hier en daar dichtgepla- veid... Waarom allemaal HELP EEN BLAD ledereen wil groen in de stad, maar nu net niet voor zijn deur. Want bomen staan in de weg (verkeers- palen niet en nemen licht weg (hoge gebouwen niet En dan dat vuil I De dakgoten verstoppen en in de herfst ligt de stoep vol blaren. De schoonmaakwoede van onze huis moeders is niet te onderschatten. Een dwarrelend blad zouden ze op vangen voor het - o ramp - op de stoep valt. Een speciale commissie, aangesteld door het V.O.B., de pa troonsorganisatie, is bezig met het ontwerp vooreen machine die deze roekeloze plantenresten kan op vangen alvorens zij het trottoir ver vuilen. De vakbonden stellen Spi- taelsers met vlindernetjes voor... Weinige stadsbewoners beseffen dat de boom zélf het stof en vuil juist weghoudt. Groen in de stad heeft trouwens nog andere voordelen 1. De lucht wordt gezuiverd want het stof wordt opgevangen door de kroon (onder de borrien dus gefilterde lucht). Warme lucht, die in 't midden van de straat ontstaat, kan niet opstijgen en dus geen draaikolk van stof ver oorzaken. Metingen in een Duit se stad geven ons volgende in lichtingen deeltjes stof per liter lucht in een park 1.1 80 een boomloze rhaat 10.180 een s*raat met bomen 3.040 2. 's Zomers kan het in de stad erg doef en laf zijn. De warmte wordt niet weerkaatst vanwege de stofdeeltjes die blijven vastzit ten op de te grote oppervlakte (wegens gebouwen). Het UVvan de zon wordt door de vuile lucht tegengehouden. Door zuivering van de lucht en verwerken van zonneënergie kan het in de stad meer dan 2 graden koeler wor- den. 3. Bomen maken de stadslucht vochtig, wat ontsteking van mond- en keelholte tegengaat. GEEN KIJKGROEN Reden genoeg dus, naarstige schoonmaaksters en ijverige stoep- vegers, om bomen te planten inde straat. Het loont de moeite, een roosterke voor de afloop van de dakgoot te plaatsen en eens pe' jaar met een stok de rijke humus ui de dakgoot te koie.en (1). En mei

Vies Oilsjt | 1978 | | pagina 10