WIJ SCHREVEN HET AL TWiE MA» OILSJT -VIESOILSJT "Zvi^oTLSJT^rvi VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT HET STEDELIJK! FEESTCOMITÉ.! HET AALSTERSEË31IE22 KAR NAVALVER BO NDIO in elke culturele vereniging, die zich zelf hoogschat, zit er wel ergens een maatschappij-kritisch element dat met. minachtende blik de vasten avondfeesten veroordeelt als een uit was van onze kapitalistische con sumptiemaatschappij als uitlaat klep van de gewone man, die eens een paar dagen speciaal mag doen, om 's anderendaags weer netjes in de „rij" te lopen. Want met Karnaval moogt ge eens uit de rij 't IS HET FEEST VAN DE W A N O R D E. Maar onze karnavalist is precies niet zó allergisch aan sleurmet de regelmaat van een kwaliteitsklok ondergaat hij prinsenverkiezingen en andere jaarlijk se feesten. Het inspiratieloos dansen op „des Keizers" en andere voltreffers (met nietszeggende teksten) wordt eentonig en een ajuinworp wakkert massaal de hebzucht aan van het publiek het ge stamp en geduw van de grijpers doet allerminst aan karnavalpret, leute en plezier denken. Liedjesmakers en Voil Janetten krijgen geen aandacht en geen plaats meer. Meer en meer vreemden, die van de Aalsterse mentaliteit niets begrijpen, overstelpen de cafés en de straten, zo dat ge u op den duur op de. Brusselse zomerfoorzoudt wagen, ware het niet zo koud Allemaal op elkaar gestampt als haringen, één dansje, één biertje, vol gende cafeetje, idem... Karnaval, 't feest van de orde En' de kavalkade wordt wel eens een serieus zoeken naar prestige door onze „komische" groepen. De topverenigingen, die er „geraakt" zijn, en de kleine broertjes die ernaar opkijken als een winkeliertje naar een multinationalmet nijd en jaloezie, of in blinde bewondering de maatschappe lijke, karnavalladder. Zo is ook de stoet een rij geworden, waarin iedereen zijn plaats inneemt. De Aalsterse spot en kritiek die folders en pers zo aanprijzen, worden overrompeld door holle pracht en praal van Arabische harems, Zigeu nerhuwelijksfeesten, Karnavals in Rio, in China, in Japan, in Fantasia, aan de evenaar, en aan de noordpool. Komt het in het hoofd van de nijverige „wagenmakers" niet meerop, dat zij een prachtgelegenheid laten voorbijgaan om al het bedrog en de vuiligheid waar over zij het ganse jaar door zo kankeren en zagen op een doeltreffende manier te tonen aan duizenden mensen en er nog subsidies voor te krijgen óók De lezer met het geheugen van een computer zal zich nog wel de avon turen herinneren van de Anarchiste Ana en de liberaal Libeer, tijdens de drie zotte dagen, 40 dagen vóór- Pasen 1978. Verzamelaars kunnen de belevenis sen van deze twee eenzaten nog terugvinden in het door hen zorg vuldig bewaarde februarinummer 1978 van Vies Oilsjt. Slordigaards kunnen zo'n nummernog verkrijgen op ons redactieadres (gratis). In elk geval, de diepzinnige karna- valsmoraal en ondoorgrondelijke achtergronden van dit Aalsters feest, werden door onze helden eens duchtig uit de doeken gedaan, en in deze euforie van de nakende draaikolk van zotternij is het goed alles nog eens opnieuw door te le zen, want Ana en Libeer zijn dit jaar weer van de partij Libeer heeft alweer een nieuw clown-confectiepak met epauletten en pailetten laten brengen uit zijn karnavalartikelen-fabriek in Duits land, en heeft zijn vrouw met bezoek van naaste en verre familie vastge- kluisterd aan den (open) haard,^om eens IEMAND ANDERS TE ZIJN. Ana heeft haar aluminium trechter opgepoetst en voor de spiegel eens gepast op haar kleine hoofdje. De visgraat, haar scepter, moet nog gehaald worden. Ze is weer klaar om eens ZICHZELF TE ZIJN. In dit nummer kijkt Ana eens achter de schermen van de organisaties die iets te maken hebben met het grote feest. Hoewel samengesteld op partijpoli tieke grondslag, onderscheiden we drie groepen 1) Politiekers, die toch ergens een plaatsje moesten krijgen van hun partij, en die van het schouwto neel verdwijnen omdat er in. 't feestcomité (gelukkig) weinig aan politiek gedaan wordt. 2) Mensen uit de randgemeenten, die iets willen doen voor hun gemeente, en dus ook spoedig thuisblijven omdat de opdracht van het feestcomité (hen gege ven door het stadsbestuur) al leen volgende feesten omvat karnaval jaarbeurs 21 juli St-Maarten De twee eerstgenoemde zijn ty pisch Aalsters en de wijkkermis- sen vallen onderde bevoegdheid van de Dienst Feestelijkheden van de Schepen, Een feestcomi télid uit Moorsel, Hubert De Ne ve, verwarde de twee diensten en kloeg het feestcomité aan op een persconferentie i.p.v. de dienst feestelijkheden, die niets doet voor de deelgemeenten. 3) Karnavalisten die, los van een (hun) partij iets willen doen voor kütnaval (en voor de jaarbeurs, omdat daar de centen gehaald worden). Reglementen, voorstellen, enz. worden slechts opper vlakkig besproken mét „afge vaardigden" van de karnaval- groepen, nl. het Karnavalver- bond. Maar omdat voorzitter Frans Wauters de jongste tijd nogal goed overeenkomt schrik heeft met de voorzit ter van het karnavalverbond (Kamiel Sergant), zijn er wei nig strubbelingen. Vroeger waren genoemde verenigin gen nochtans geen twee han den op één buik. Het embleem van de karna- valmedaille werd alweer (gra tis) ontworpen door voorzitter Wauters. Ze moest klaar zijn voor het driekoningenfeest. Nochtans was beslist hetzelf de embleem voor affiche, me daille, vlagje enz. te gebrui ken. Fanfares in de stoet moeten van Groot-Aalst zijn. Zo krij gen wij (misschien) de Herder- semse fanfare met majoret- ten, die ons verleden jaar liet stikken en uitgesloten werd. Maar onder druk van feestco mité Van Steenhoudt (voorzit ter Verbond Aalsterse Muziek verenigingen) weer toegela ten werd. Een goedkoop, groot Frans korps werd ge weerd. Ge kunt immers geen vreemden toelaten als uw ei gen groepen niet elders mo gen gaan. Vroeger het „Verbond der Komi sche Groepen" maar sinds het stre ven naar grote praal is de komiek eraf gevallen. Als voorzitter Keizer Kamiel Sergant, de man die het zich allemaal aantrekt. Het verbond ontstond als actie groep, met een eisenprogramma (november 1970) waaruit we vol gende punten lichten, die nog steeds niet ingewilligd werden Subsidies aan Aalsterse ko mische groepen geven vóór Karnaval. Algeméne verzekering voor de wagens en groepen in de stoet. - Een vaste werkplaats voor kar- navalwagens. En met dat laatste punt heeft het verbond zijn grootste toegeving ge daan. Ze richtten een V.Z.W. op om het feestcomité een zware last van de schouder te nemen ze zorgden zélf voor een halle, en werden dus mede-organisator, in plaats van „syndicaat". Met alle financiële moeilijkheden erbij elke groep geeft nu 2.000 fr. extra uit aan loten, die ze dan maar moeten kwijtraken, terwijl ze vroeger in de stadshallen der Schoolstraat, gratis onderdak hadden. Verleden jaar stonden ook al mensen van het verbond te arm zwaaien op de markt, met banden rond de armwil het AKV de taak van het feestcomité overnemen Het verbond eiste ook inspraak in 't feestcomité, wat ze uiteindelijk kre gen, zij het na aandringen. Maar ondertussen hebben de groepen niet veel meer te vertellen in hun „vakbond". De keizer-voorzitter heeft het wel altijd over democratie, maar die democratie beperkt zich tot eens luisteren naar wat een groep te vertellen heeft zoals het besluit van AKV en Feestcomité, dat de groepen niet meer „op een an der" mogen gaan toen daarrond op een algemene vergadering een ge animeerde discussie „dreigde" te ontstaan, greep de voorzitter naar een demagogische speech en over donderde gans de zaal (zo van „doe 't zelf, als ge het beter weet") om, na ook nog een sentimentele huilbui, een stemming eroverte ont lopen. Een van zijn argumenten om de groepen niet naar andere stoe ten te laten gaan, was, dat hij dan telkens voor de sleutel van de werk- halle moest zorgen, en dat er na karnaval daar nog electriciteit ver bruikt wordt. Alsof daar geen prak tische regeling voor te vinden is, want inderdaad het is verkeerd al die praktische beslommeringen op één man af te,schuiven. Ook over het al of niet pousseren van de groe pen door commerciële firma's met

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 3