1! STADS HE RWA ARDE RING stationsplein™ VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OiLSJT EEN PARK(ING) ?m WEER NIEUWS VAN DE BOOMPLAN TINGSACTIE. VI^SS^VIErOI1^LSjfvS01 LsS^^lE^ILSJT - VIES 01LSJT - VIES OILSJT VIESOILSJT Ghis Willems kwam op de jong ste gemeenteraad van 21 fe bruari (terecht) tussen i.v.m. de vrijwaring van het Stationsplein en de schade die taxichauffeurs zouden kunnen lijden.. Wij willen vooral het eerste as- pekt belichten en geven een aantal citaten uit de interpellatie van Willems (CVP) weer. Al me nen we niet dat hij een „groene jongen" is, toch kunnen we met een groot deel van de tekst ak koord gaan. We geven hierop in dit artikel dan ook verder (voor lopig) geen kommentaar. De libelering van het punt 62 op de agenda van deze gemeenteraad zou de indruk kunnen verwekken dat wij hier slechts beslissen over een kleine wijziging op het Stations plein, namelijk het verplaatsen van de taxi's van het midden van het plein naar de zijkant. Waarover het infeite gaat is welde herschikking mogelijk maken van het Stations plein zodanig dat meer autobi -.en op dit plein kunnen postvatten. M.a.w. gans het Stationsplein wordt volgestouwd met bussen en de ta xi's die reeds 50 jaar opgesteld staan temidden van het Stations plein, worden naar de hoek verwe zen. Het protest van de taxi-uitbaters is dan ook algemeen en de motivering van hun protest kunnen wij straks naderonderzoeken. Maarvooreerst wil ik toch de bijzondere aandacht vestigen op de uitbreiding van de standplaatsmogelijkheden voor bussen, in de Nijverheidsstraat, enige jaren geleden, toen in deze straat de talud van de verhoogde sporen van de N.M.B.S. gedeeltelijk werd uitgegraven om de bussen toe te laten zich aldaar in één lij op te stellen naast elkaar en,zodoende het.Stationsplein in de mate van het mogelijke te ontlasten. Deze dure onderneming werd goed gepland en had mogen voldoening geven aan iedereen. Deze standplaatsen voorzien van schuilhokjes, en voor zien van een telefoon die het de busvoerders moet mogelijk maken hun aankomst te melden in het sta tion; staan zoveel leeg als vol. De omgeving ziet er onfris uit en is weinig aantrekkelijk. Het telefoon hokje is met een ketting afgesloten en dus buiten gebruik. Het is duide lijk dat de kosten van enige jaren terug nogal nutteloos zijn geweest want diegene die er moeten voor deel uithalen, op de eerste plaats de maatschappijen voor openbaar ver voer, maken er ongaarne gebruik van en hebben integendeel al hun zinnen gezet op het inpalmen van het volledige Stationsplein. Op het Stationsplein zelf is de benuttiging van de toegewezen ruimte ook ver warrend. De taxi-chauffeurs moeten honderden keren op vraag van rei zigers de bussen aanwijzen want de ene bus bevindt zich voor het sta tion, de andere temidden op het Stationsplein, een andere in de Al- bert Lienartstraat, nog een andere voor het huis De Vis en hier en daar ook ene in de Nijverheidsstraat. Dit alles zou kunnen doen vermoeden dat er gewoonweg te weinig plaats is maar dat blijkt niet uit het spekta kel dat dagelijks kosteloos-te be zien valt. Daar waar de bussen van de lijn Aalst-Dendermonde met 1 standplaats volstaan aan de uitgang van het station, moet de lijn Aalst- Londerzeel, met heel wat minder reizigers, over 4 standplaatsen be schikken. Een bepaalde vervoerfir- ma heeft 3 standplaatsen daar komen 3 bussen voor leerlingenver voer, voornamelijk van de vak school, zich 's morgens installeren, verdwijnen dan naar het depot of naar een andere bestemming, of blijven gewoon leeg staan een gan se dag tot 16 uur wanneer zij de motorgedurendeeen kwartierlaten warm lopen om dezelfde leerlingen van 's morgens terug naar huis te brengen. Waarom moeten de taxi uitbaters nu hun 50 jaaroude stand plaats verlaten, om ruimte te maken voor nog meer bussen, namelijk 11 naast elkaar in het midden en zoals daareven nog gezegd, ook nog op een dubbele rij een gans kompleks voor het huis De Vis. Met dit alles heeft de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen voldoening gekregen voor een jarenlange wens, namelijk beschikking krijgen over quasi het ganse Stationsplein. Zij halen hun slag thuis en gaan meteen de investering verlaten die voor hen gedaan werd in de Nijver heidsstraat. Ik geloof, Geachte Col lega's, dat wij er goed aan doen ons even te bezinnen overde werkelijke bestemming die het Stationsplein van Aalst zou moeten krijgen. De eerste aanblik die menig reiziger bij aankomst te Aalst hoopt te heb ben is deze van een prettig en fris uitziend Stationsplein. Daarom durf ik beweren, dat het opstellen van bussen op het Stationsplein, op zichzelf reeds verkeerd is. Zoals het schepencollege het voornemen heeft alle parkeergelegenheid af te schaffen, voor wie dan ook, op de binnenkoer van het Stadhuis, op dezelfde wijze zou kunnen gerede neerd worden in zake het Stations plein. Er zijn nu eenmaal plaatsen die een „accueillant" karakter heb ben en dit is niet mogelijk wanneer men door de gleuven moet kijken van een lange rij geparkeerde wa gens of bussen. Ik spreek dan nog niet van de vuiligheid temidden van het Stationsplein, zijnde de dikke laag vet die achtergelaten wordt tussen de bermen. Deze viezigheid opruimen, de bermen afbreken en van het Stationsplein een bloemen tuin maken zou het bewijs zijn dat men een gezonde visie heeft over wat de feitelijke onthaalplaats is van de stad. Alles is op te lossen indien de bus maatschappijen dit willen inzien, het Stationsplein verlaten evenals de Albert Lienartstraat waar voor de bewoners een volledig onaanneme lijke toestand wordt geschapen. Zij kunnen, met voordeel voor ieder een, een schikking treffen in de Nijverheidsstraat die zo voor de hand ligt. Tegen de spoorwegber men werd immers van aan de Werf tot aan het Station van de NMBS, een lang voetpad aangelegd waar 15 tot 20 autobussen achter elkaar zich -kunnen opstellen. Op deze plaats die nu voor niets benut wordt, kunnen dus alle bussen uit de sta tionsomgeving zich verzamelen zo dat de verwarring ophoudt. Ten be hoeve van de wachtende reizigers moet het mogelijk zijn, zoals in an dere. Steden,. wachthuisjes op te richten of overwelfde voetpaden, zodat niemand hoeft kou te hebben of nat te worden. In steden waar het stationsplein geen grote afmetin gen heeft, waar de schikking er zich niet toe leent, heeft men steeds dezelfde oplossing gezocht men richt een parkeerterrein naast het station waar gans het gaan en ko men van het busvervoer zich -af speelt. Waarom zou dit in Aalst ook zo niet zijn Ik wil beroep doen op de tussenkomst van de heer Voor zitter, om deze andere oplossingen dan.deze die de verkeerscommissie er op nahield, te doen aanvaarden. Het is inderdaad zo dat het voorna melijk de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen is die er werk van maakt om tóch het Stations plein te bezetten. Deze maatschap pij, waarvan U, Mijnheer de Voorzit ter, zolang beheerder waart en waar U dus ongetwijfeld nog invloeden kunt uitoefenen, zou haar ambities moeten milderen. Ik dank de Raad indien zij het inzicht van onzefraktie zou delen en beslissen de thans voorliggende beslissing niet goed te keuren. Velen konden reeds vernemen hoe in de laatste dagen van 1978, en net op tijd voor de grote vorst- en sneeuwperiode van de jaarwisseling, een eerste lading van ruim 20 hoogstam- mige bomen - diverse soorten esdoorns uit de miskende „bo- menbank" van het stadspark -in de Aalsterse centrumbodem werd uitgeplant. Dit gebeurde door een groepje van Vies Oilsjt in nauwe samenwerking met de dienst Leefmilieu der Stad. Wekenlange voorbereiding, waaronder het merken in de bo- menbank, het vaststellen der aanplantingsplaatsen, het klaar maken en ophalen in de Arden nen, bij een medewerker, van steunhout was hieraan vooraf gegaan. De actie, veeleer een generale repetitie, en als dus danig vrij beperkt en zonder ruchtbaarheid opgevat, haalde evenwel onmiddellijk ruime be kendheid en waardering. Vastgesteld wordt dat de idee, dat Aalst, en zeker het centrum, een zéér grote behoefte heeft aan „echte", aangepaste, hoog- stammige bomen, hierdoor op ruimere schaal ingang heeft ge vonden.- Naar verluidt zou de stad thans zelf reeds een bestelling van 500 stuks steunhout hebben ge plaatst (niet bij onze medewer ker) en werden in navolging hon derden plantrijpe bomen ge merkt in het Stadspark. De hoop leeft dat deze ommekeer een jaarlijkse traditie, waardoor enerzijds de enorme achter stand wordt ingelopen en ander zijds het groen zelf een leeftijds spreiding krijgt. Het is evenwel te vroeg om hier over zekerheid te hebben, en de sensibilisering moet doorgaan, zeker nog op het gebied van mogelijke aanplantingsplaatsen in de stad zelf. Te vaak wordt toegegeven aan een zekere ge makzucht of misplaatst onbe grip van inwoners die daarom niet noodzakelijk allen op de Grote Markt wonen (daarzijn we benieuwd waar en hoeveel bo men het spelletje van plantput- je-open, plantputje-dicht, plant- putje-verschuiven, zullen over leven Bij het verschijnen van dit num mervan ViesOilsjt isvermodelijk ook de tweede boomplantactie reeds voorbij. Een veertigtal es doorns hebben dan hun plaats in het stadscentrum ingenomen. Maar daarmee is de kous zeker niet af. Enerzijds hopen wij dat de Dienst Leefmilieu van de stad weldra deze beplanting met.in zicht en volharding op zich zal nemen. Anderzijds doen wij een beroep op alle belangstellen den, die aan verdere akties wil len meewerken of bepaalde sug gesties hebben. D.G. Err ^J.,1 ;>'M

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 9