fcrwstjwf IET ABVV EN ACV m mmm Ml «Pt p. Hü -r.r JLilu. ''IS?' $1 INTERVIEW MET gffpl ABVV EN ACV %rM §7"? m Hani VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - WtS ÖTLSJT Vit VIES - VIES OILSJT - VIES OILSJT ma terrein van de raad behoorde. De hoofdbedoeling ervan blijft het coördineren van de culturele ver enigingen. Even kwam ook het speelpleintje op Ressegem (Erembodegem) - dat nu door een exclusieve tennisgroep exclusief geannexeerd werd, ter sprake. Ook dit behoorde niet tot het actieterrein van de cultuurraad in het jaar van het kind. Een aanwe zige sprong de voorzitter bij en zei dat dit punt reeds in de gemeente raad ter sprake gekomen was. Toen de vraag gesteld werd of de cultuurraad niet bij het gemeente bestuur zou kunnen aandringen op het plaatsen van aanplakzuilen voor affiches van culturele verenigingen, kregen we eens te meerde deskun dige uitleg van voorzitterG. Claus te verteren. Eigenlijk was dat niet het probleem. Het eigenlijke probleem bestond er volgens hem in dat er teveel verenigingen waren, die te veel organiseerden. Hij rekende het trouwens voor de ongeletterden in de zaal nog even na 230 maal 6 manifestaties is 1.380, en deel dat nu door het aantal dagen. Nee, dat was te veel. En dan had je nog de jeugdverenigingen en zo. Na dezeculturele mijmeringen- met als besluit dat de verenigingen meer samen iets zouden moeten organiseren - wist de voorzitter nog dat, zoals iemand in de zaal zei, affiches aan de stadsplakker mee geven inderdaad geen resultaten had. De officiële borden hangen vol met van alles en nog wat. Dus was sluikplakken wel een oplossing voor hem. Hij betwijfelde zelfs o.' er echt i ,i >«•-- f. - Volgens sommigen is afbreken de radikale oplossing In het kader van de mei-maand die start met een niet te onder schatten dag nl. 1 mei, de vak bonden aan het woord. We stelden aan beide vakbondse- kretarissen Piet van Tittelboom (ACV) en Herman van Herzele (ABVV), dezelfde 11 vragen. Aan gezien wij van ACV-zijde de be loofde antwoorden niet binnen kregen, kunnen we alleen het ABVV-standpunt afdrukken. We onthouden ons van kommen- taar omdat de lezer wel vrijs ge noeg is om te oordelen over de kwaliteit van de antwoorden en de vragen. Wel geven we even de vragen weer waarop H. Van Herzele niet inging en die we als stadskrant toch niet onbelangrijk vinden. Hoe ziet U de werking van de vakbond op lokaal vlak, ook buiten de typische bedrijfsak- tiviteiten Welke rol speelt (of kan spe len) de vakbond op stedelijk vlak Hoe is de samenwerking tus sen ABVV en ACV in Aalst We ervaarden b. v. vorig jaar bij de organisatie van een aktie voor schoolverlaters in 't Fa- brieksken dat de vrijgestelden die in beide vakbonden in staan voor de jongerenwer king mekaar nog niet kenden. V.O. Hoe bent U in de vakbond gekomen Hoe ziet U uw taak hier te Aalst als secretaris Van HerzeleOm vakbondssecreta ris te worden moet men vanzelfspre kend eerst interesse hebben voor dit werk, ik zou bijna durven zeg gen men moet er de microbe voor hebben. Daarbij komt dat zich dan nog de kans moet voordoen om een dergelijke functie te kunnen uit oefenen. Mijn taak is vooral deze van verant woordelijke van de gewestelijke af deling van de Bond der Bedienden Technici en Kaders. Ik heb evenwel de indruk dat, als U me die-vraag stelt, U meeerderzietalsdevoorzit- ter van het A.B.V.V. MTERVI VIES OILSJT - VIES OILSJT- VIES OILSJT mensen daarvoor beboet werden in deze tijden. Voor de Katholieke Arbeidersvrou wen waren er op dat gebied blijk baargeen problemen: zij hangende affiches voor hun vensters en daar mee is voor hen de kous afdat is tenminste proper en netjes. Er kan trouwens gebruik gemaakt- wórden van De Aankondiger, wist nog iemand. Waarop dan gerepli- keerd werd dat de jongste week vier klachten binnengekomen waren in verband met het niet opnemen van berichten. Dienst Informatie zoekt op dit ogenblik ijverig naar het lek in hun informatie. Ook vroeg iemand in de zaal naar een beetje medewerking van het stadspersoneel als er in het een of ander stadsgebouw een culturele manifestatie plaatsgrijpt. Meer moest volgens hem niet gezegd worden de goede verstaander heeft blijkbaar maar een paarwoor den nodig. Ook vernamen we tenslotte dat de stadsschouwburg weldra zou ver fraaid worden. Een dergelijk zaaltje zal trouwens nog vele jaren dienst moeten doen. De grote toneelzaal in het cultureel centrum zal waar schijnlijk weinig of niet door de Aal- sterse toneelverenigingen zelf ge bruikt worden. Of bevestigt dit ge meenteraadsbesluit andermaal on ze stelling dat het zeker nog een tien jaren wachten wordt op het gedenkplakketje aan de ingang Kalm en waardig verlieten de afge vaardigden het zaaltje, het bestuur stak nog wat de hoofden bij elkaar. Nagekaart werd er ook. Wat mijn functie als voorzitter van A.B.V.V. betreft moet men, om de inhoud van die taak te begrijpen, een inzicht hebben in de structuur van het A.B.V.V. in ons arrondisse ment. Een paar woorden uitleg. Bij de gewestelijke A.B.V.V.-afdeling Aalst zijn zes centralen aangeslo ten, namelijk de Algemene Centra le, de Bediendenbond B.B.T.K., de Textielcentrale, de Metaalcentrale, de Kledingcentrale en de Voeding centrale. Het dagelijks beleid wordt waargenomen door een Bureau dat bestaat uit één vertegenwoordiger van iedere centrale. Het algemeen beleid berust bij het Gewestelijk Bestuur dat samengesteld is uit af gevaardigden - zowel secretarissen als militanten-van de centralen. Het Gewestelijk Bestuur duidt in zijn midden de voorzitter van A.B.V.V. aan, die namens de bestuursinstan- ties optreedt, althans voor wat A.B.V.V. betreft. Wanneer U me dus vraagt hoe ik mijn taak zie als vakbondssecreta ris, moet ik een dubbel antwoord geven Als gewestelijk secretaris van de Bediendenbond B.B.T.K. is het vanzelfsprekend dat ik me inzet voor de verdediging van de be langen van deze specifieke groep van werknemers, namelijk de bedienden, technici en kader leden. Dit gebeurt zowel voor de individuele problemen van de be dienden, via de juridische dienst van B.B.T.K., als in het algemeen door de aktie op de ondernemin gen. Ook in het algemeen poli tiek en economische beleid moet B.B.T.K. een rol spelen omdat zowel op het juridisch vlak (zie oorspronkelijk wetsontwerp Humblet) als inzake hun werkze kerheid en hun inkomen de be dienden bedreigd worden. Als A.B.V.V.-voorzitter is het mijn taak de beslissingen van de be- stuursinstanties van het'A.B.V.V. te doen uitvoeren en de algeme ne actie van het A.B.V.V. te stimu leren. V.O. Kunt U enkele belangrijke vakbondsacties van het laatste jaar in het Aalsterse weergeven Van Herzele Kijken we even terug in het recent verleden dan mag men toch aanstippen dat de vrijdagsta kingen in maart 1977 te Aalst goed werden opgevolgd. Een harde staking deed zich voorbij Gates Europe te Erembodegem, dit in verband met de werkzekerheid. Te Geraardsbergen had een beto ging plaats van het gemeenschap pelijk vakbondsfront als protest te gen de sluiting van de vezelplaten- afdelina van UNAL. V.O. Welke zijn voor U de meest pragende problemen voor Groot Aalst wat betreft de werknemers? Welke oplossing ziet U hiervoor? Van HerzeleHet meest prangende probleem is dit van de tewerkstel ling. Dit is een algemeen probleem maar het is toch nodig de aandacht te vestigen op het feit dat de streek van Aalst bijzonder zwaar getroffen werd door de crisis. Dit blijkt duide lijk uit de statistieken van de R.M.Z. V.O. Welk is de rol van de B.S.P.- mandatarissen. Hoe functioneert de relatie met het A.B.V.V. Van Herzele Ik wens te onderstre pen dat het A.B.V.V. in volledige onafhankelijkheid zijn beslissingen neemt en zijn acties plant. Het is evenwel klaar dat we, voor een reeks van problemen met het poli tiek beleid geconfronteerd worden. Als linkse vakbond trachten we, via politici die in zekere mate onze op vattingen delen, ook op hét politie ke vlak de arbeiders en de bedien den te verdedigen. Gezien de poli tieke verhoudingen in Vlaanderen is het vanzelfsprekend dat we ons in de eerste plaats richten tot manda tarissen van de B.S.P. V.O. De K.P. heeft naar aanlei ding van haar pian 3.000 aange stuurd op en stappen onderno men om tot een ernstige tewerk stellingconferentie te komen. Waarom isdezeervolgensU(nog niet) gekomen Welke zin heeft zo een conferen tie voor U Wil of werkt A.B.V.V. hieraan (eventueel) aktief mee Van Herzele Iedere poging om de werkloosheid te bestrijden kan zijn verdienste hebben. Regionale ini tiatieven kunnen dus wel iets bij brengen. Toch mag men de bevol king niet doen geloven dat men, door regionale initiatieven, dewerk- loosheid in de streek aanzienlijk zou kunnen verminderen. De werk loosheid vindt haar oorsprong in de technologische vooruitgang en vooral, in het wezen van het kapita lisme zelf. Het is in essentie niet de nieuwe technologie die de werk loosheid veroorzaakt maar wel de manier waarop de bourgeoisie, de kapitalisten, de nieuwe technieken aanwenden. De werkloosheid be strijden betekent de economie rich ten op het algemeen welzijn en niet op de macht en de winsten van een kleine groep. Deze strijd moeten de arbeiders internationaal voeren, ze ker op Europees vlak. Elk gewest heeft tot plicht, ais onderdeel van de arbeidersstrijd op Europees vlak, door solidaire acties, zijn bijdragete leveren. De A.B.V.V.-betoging te Aalst van 31 maart 1979 moet men ook in dit kader zien. Om nu terug te komen tot het K.P.- plan zeg ik dat, met het naar buiten brengen van het „Plan 3.000" de K.P. op haar beurt de verdienste heeft het probleem van de werk loosheid publiek te stellen. Ik be twijfel zeker niet de goede bedoe lingen van de makers van dit plan, wel vind ik dat zij sommige stellin gen onvoldoende onderzochten. Ik geef een voorbeeld De K.P. dringt aan op eén hulp aan de Kleine en Middelgrote Ondernemingen. Op-

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 2