PRINCIPES iliiif E VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT - VIES OILSJT Sinds juni van dit jaar is er al heel wat te doen geweest rond de Dewaco-appartementsgebouwen gelegen aan de Rozendreef te Aalst. Wie en wat Dewaco is vind je hiernaast in een apart kolommetje. Aanleiding van de moeilijkheden was een plotse huurverhoging voor de ONZE OPOFFERINGEN ZIJN TE AANZIENLIJK GEWEEST... êBSMSmm&m bewoners van de sociale woningen van Dewaco. De bewoners schoten in aktie om hun rechten te verdedi gen... en de beheerders beten van zich af waarbij, naar ons oordeel, nogal wat socialistische steken vielen. ER VORMT ZICH EEN HUURDERS- KOMITEE... ■i L M v!Ëso!lS^^!Ë^5!S^vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt - vies oilsjt DEWACO SOCIALISTEN TEGEN SOCIALISTISCH! lezen we in de brief van 7 juni '79 van Dewaco aan zijn bewoners, de brief die de wagen aan het rollen bracht. We geven hem hier getrouw J weer en plaatsen nummertjes naast I de paragraafjes omdat wij daar toch i kingen bij kwijt willen. nog systematisch enkele beden- Aalst, de 7 juni 1979. Mejulfer, Mevrouw, Mijnheer Van bij den beginne heeft onze Maatschappij betracht zoveei Imo- „eliik arbeidswoongelegen heden H Je richten aan de billijkstehuur- fmhebben steeds het minimum aan leningspercent toegepast voor de berekening ervan. Nochtans moeten wij u met spijt mtden dat onze opofferingen te aanzienlijk zijn geweest en dat wij op onze rekening van 1978 een a an- zienlijk tekort hebben geboekt. De onophoudende stijging der Kos ten van allerlei aard alsmede de nieuwe verplichtingen ons opge legd door de Nationale Maatschap pij voor de Huisvesting zijn er gro tendeels de oorzaak van. ÜOok de gevraagde en wetteliike loonsverhoging der concierges spe len hierin een voorname rol itVU werden verderdoorde Nationale Maatschappij voor de Huisvesting aangemaand de nodige maatrege len te treffen tot vereffening van ons tekort. Zo zien wij ons verplicht u mede te delen, dat wij moeten overgaan tot een verhoging van de huidige toe gepaste huurprijs. Vanaf 1 juli 1979 zal uw maandelijks te betalen huurop4.990 fr. gebracht worden. Gij zult er wel rekening willen mede houden, om u naar deze nieuwe schikkingen te gedragen. Vlij danken er u bij voorbaat om en bieden u intussen geachte Heer- Mevrouw - Mejuffer onze opreohte groeten aan. De Voorzitter, BLANCKAERT F. 1. De maatschappij werd opgericht in 1955. De vergelijking makend met andere bouwmaatschap pijen, kan je moeilijk volhouden dat de maatschappij op 24 jaar tijd veel arbeidswoongelegenhe- den kreëerde. Een handvol buil dings, en plannen om er nog en kele torens bij te zetten, en de 24-jarige kous is af. Alleszins geen vooruitstrevende vorm van sociale woningbouw. 2. Dat klopt. Normaal schommelt de huurprijs (en dit wordt be paald door de wet) tussen de 3,5 en 6,5 van de kostprijs van de bedoelde woning. Dewaco rekende slechts 3,75 aan. Maar... Dit is natuurlijk aan trekkelijk om huurders te vinden, maar getuigt dit van een ernstig beleid met een toekomstgerich te visie en zin voor realiteit Stijging van de levensduurte, van onderhoudskosten, van de per- soneelkosten, dat zijn toch din gen die te voorzien zijn. Boontje komt om zijn loontje. En deze socialisten die gemeend hebben in den beginne met lage huurprijzen het gelaat van de so cialistische beweging te vereren, hebben zich duchtig mispakt. 3. En zo wordt dus in deze para graaf gezegd dat de opofferin gen te aanzienlijk geweest zijn met een groot tekort voor '78 als gevolg. Een onrealistisch, op kor te termijn berekend financieel beleid voorstellen als „te aan zienlijke opofferingen" is dema gogie en volksbedrog. 4. en 5. Bij deze beweringen vind je onze bedenkingen reeds in.de vorige paragrafen. 5. Loonsverhoging wordt specifiek vermeld, de eisen van de Natio nale Maatschappij voor Huis vesting niet. Dergelijke zaken zijn niet van aard om de verhoudingen tussen bewoners en concierges een po sitief duwtje te geven. 6. En zo is het besluit een huurver hoging. Huurverhogingen die va riëren van 10 tot 30 De bewo ners worden ertoe aangezet, in een verouderde Nederlandstali ge zinconstructie, zich naar deze schikkingen te gedragen. Een beleefd bevel als het ware. Voornoemde brief werd aan alle bewoners bezorgd. Maar volgens het huurkontrakt is bepaald 1) Elke verhoging van de huur prijs moet per aangetekend schrijven meegedeeld wor den 2) En dit minstens 2 maand voor de maatregel van toepassing wordt. Aan geen dezer voorwaarden is vol daan en de reaktie bleef dan ook niet uit... Een van de eerste reakties op het schrijven is volgende brief De H.H. Voorzitter en leden van de Beheerraad van S.M. Dewaco. Aalst16 juni 1979 Waarde Heren, Zoals zovele andere inwoners van uw appartementen, Rozendreef, was ik ten zeerste verwonderd over de brief van de Beheerraad-Dewaco van 7 juni 1979 waarin u melding maakt dat u zich verplicht ziet een forse verhoging van de huurprijs door te voeren wat u meent te moe ten verrechtvaardigen met de moei lijkheden vervat in uw schrijven. 1. Wat ons ten zeerste verrast zijn de argumenten vervat in uw brief nl. de zogeheten financiële moei lijkheden waarmee uw maat schappij voor sociale woningen te kampen heeft doorheen de tekorten voor het jaar 1978. 2. Waf de onophoudende tekorten en kosten van allerlei aard betreft vinden we vooral de kosten voor het onderhoud slecht geplaatst omdat sedert de zes jaar van hun bestaan in onze blok nog geen borstel verf is verstreken. 3. Uw paragraaf met de vermelding dat de loonsverhoging van de concierge hierin een voorname rol zou spelen is hetzelfde argu ment dat het patronaat steeds gebruikt om de kostprijs van hun produktentwêrhogen omdat de arbeiders loonsverhoging vra gen. 4. Dat de Nationale Maatschappij voor de Huisvesting (wie zijn de beheerder daarvan u verplicht tot verhoging is deze maat schappij dan niet verwant met de banken die uitsluitend op winst bejag afgestemd zijn 5. Een T.V.-uitzending van woens dag 13 juni gaf een gesprek weer van een reporter van de nieuws dienst met minister De Wulf waar bij deze o.m. verklaarde dat de voorgestelde verhoging van de huurprijzen nog vatbaar is voor wijzigingen en de wet slechts van toepassing wordt, mits de wijzi gingen, op 1 januari 1980. Hebt u daar geen rekening mee gehou den en zomaar op eigen hand zonder voorafgaandelijke be sprekingen met de bewoners van uw appartementen beslist Wij, inwbners, dachten in een koi- lektieve gemeenschap te leven waar inspraak en medezegging schap socialistische principes zijn. Hebben wij ons dan zo deer lijk vergist 6. Is het dan niet door de wet verplicht een huishuurverhoging ter kennis te brengen met een aangetekend schrijven en dit drie maand op voorhand 7. Waar haalt u het recht om op 7 juni een schrijven te versturen dat met ingang van 1 juli een forse verhoging van de huurprijs van minstens 30 zal worden doorgevoerd. Daaromtrent heerst er veel, zeer veel mis noegdheid onder de bewoners die er bij u op aandringen om met de beheerraad daarover een on derhoud te hebben. Wij vragen u dan ook uitstel van de geplande huurverhoging en dit in naam van alle bewoners en dringen aan op een samenkomst met uw bestuur. In afwachting daarvan stuur ik u in naam van al uw inwoners in de Ro zendreef mijn kameraadschappelij ke groeten. G.S. Robbrecht Jet. Een huurverhoging is een onsym pathieke maatregel en wekt altijd reaktie op. Reakties waarin zowel objektieve als subjektieve en emo tionele elementen een rol spelen. Men kan moeilijk beweren dat dit schrijven de deur dichtsloeg voor dialoog, integendeel. Dat zich in de Dewaco-biokken een huurderskomité vormt, is uitermate positief. Eddy Monsieur, die tijdens de verkiezingen de mond vol had over wijk- en buurtkomités en dies meer, zou zich daarin moeten ver heugen. Maar integendeel. Eddy Monsieur, die tijdens de verkiezingen de mond vol had over wijk- en buurtkomités en dies meer, zou zich daarin moe ten verheugen. Maar integendeel. Eddy Monsieur voelt zich aangevallen en wil zijn politiek imago netjes houden. De progressieve BSP-er met zin voor progressieve frontvorming reageert echter anders. Op 3 augustus verschijnt in „Voor allen" een artikel waarin E. Mon sieur een aantal verklaringen aflegt met o.a. verdachtmakende insinua ties aan het adres van het huurders comité. Het komité reageert hierop met een open brief en een aantal rechtzet tingen van Monsieurs beweringen. Hierop reageert Monsieur terug met enkele randbemerkingen. Hij noemt zich in dit schrijven Sche pen E. Monsieur, waar hij eigenlijk handelt als beheerder van de S.M. Dewaco. Wij lichten volgende paragraaf uit de brief In het interview werd de naam Rob brecht daadwerkelijk, en uit tact, niet vernoemd. Wel dient gezegd te worden dat alle andere huurder- comitéleden mij totaal onbekend zijn, en geen enkele andere per soonlijk tot mij enige klacht uitte. Zou het aldus verkeerd zijn te ver moeden dat hier aan politieke drij-' verij gedaan wordt door één per soon i1 i; Aan u om te oordelen of dit de schepen tot eer strekt. Toch blijft hij zijn progressief imago oppoetsen en zich opwerpen als de man van de inspraak, ondermeer in de slotpara graaf van het schrijven Tenslotte kan ik eraan toevoegen dat ik nooit inspraak heb gevreesd, en dat ik trouwens steeds voorstan der ben geweest van de oprichting van een inspraakorgaan, doch enkel en alleen in een serene sfeer, zonder passie of vooroordelen. Als u er steeds voorstander van geweest zijt, waarom is het er dan nooit gekomen O.K. Van bovenaf de inspraak van betrokkenen of de basis organise ren is niet gemakkelijk maar dat is de konsekwentie van het zich en gageren in de representerende de- mokratie. Maar waarom zo verbolgen zijn als van onderuit beweging komt op een situatie die logischerwijze reaktie oproept en zeker S.M. Dewaco zich VIES OILSJT - VIES OILSJT r~~. 1

Vies Oilsjt | 1979 | | pagina 3