hianife: JAAR VAN DE... STADSHERMARDERING - -. FACET BESLUIT Da overheid heeft hier (o.a. door ?ebrek aar, een totale visie op net ruimtelijk beleid) de stad helpen verarmen in plaats van ze te herwaarderen. En hoé dat moet, gaan we niet in 't lang en t breed uitleggen. Alternatieven voor het gebruik van het complex waren er genoeg. Jan Louies zaam geworden- exemplaren van deze Vies Oilsjt zijn vervaagde geest kunnen opfrissen. De kin deren, ontsproten in de disco- en punkperiode, kunnen zich dan als jong-volwassenenals aan komende jeugd dus, afvragen waarom men een mas todont in de Kattestraat geploft heeft en de bestaande galerij met binnenkoer er afgebroken heeft. En het gaat hier niet om misplaatst sen timent. De heemkundige zal gelaten in zijn fichebak van verdwenen Aalst bladeren B:Be- gijnhof, K Keyzerstraat, M Moyersoen (Uieuwstraat), 0 Oude Dender, W t Weeshuis, en hij zal in de papierhandel (of de grote keten die alle wijkwinkeltjes opgeslokt heeft) blanco fichen kopen, om zijn indrukwekkende lijst uit te breiden, met het veroordeelde bouwkundig erfgoed onzer stad A Aalst... want iedereen zal ergens te velde in een "sociale" woning zitten of in een residen tiele villa, allemaal buiten de stad, en rond het belfort zal enkel één grote winkel zijn. Voor het vensterglas van een oude winkel, die in het gewraakte projekt zit, heeft een winkelier van de Kattestraat de plannen der nieuwbouw uit gehangen. De middenstand is tevreden met de "vooruitgang" Dan ontdek ik een kennis die mooi bewerkt glas uit het stijlvolle winkelpui aan t breken is. "Ik red het van de container," zegt hij. "De slopers slaan het allemaal kapot". Ik waag me in het huis en wandel door de ruime boven-' kamers van het woonhuis. Hier komen dus de konijnenkoten (zogenaamde "luxeappartementen") "Wat gaan ze doen spreekt een madammeke me zonder veel omhaal aan. "Alles afbreken, en ap partementen...". Kwaad antwoordt ze s "Die moes ten allemaal afbranden Ik heb hier als wees gezeten. Ik kan u veel vertellen over de traan tjes die ik hier gezien heb. Elk plaatsje ken ik Voor ik in haar brood voor een V.O.-inter- view- zie, is ze weg. De miserie van het oude weeshuis neemt ze tegen wil en dank mee, maar de gebouwen waarin de droeve gebeurtenissen zich afspeelden, wil ze niet kwijtja, wij breken het belfort ook niet af omdat er vroeger mensen in gemarteld werden De C00 van Aalst heeft zijn gebouwen-van toen ze nog in gebruik waren al -laten verkrotten en ver- kwanseld aan een privéfirma. De oudjes zitten nu geïsoleerd in een reservaat aan de 'farktweg. De stad heeft de gebouwen én hun sociale functie nooit beschermd en ze rijp (of rot) overgele- derd aan de slopers. Vanop de Esplanade zal het belfort wegsteken ach ter een grootse nieuwbouw, die de Kattestraat een nog eenzijdiger functie geeft. DE MORAAL Dat een vertegenwoordiger van Werkgroep Leefmi lieu A.alst in de toekomst ook op banketter ",ou uitgenodigd worden, vragen zij en ook wij) niet, maar misschien kunnen dergelijke werkgroepen bij overleg en raadpleging wel iets te vertellen heb ben. Ondertussen smakelijk er a.u.b. doe er ook eens iets aan. (dit is niet hetzelfde als de huiseigenaars of garanten van een winkel) beslissen hoe hun wijk eruit zal zien. Dat er parkeerplaatsen zijn voor de bewoners, groen en speslterreinen voor je omwonenden, dat er wijkhuizen, postkantoor tjes, winkels voor de plaatselijke bnvnlk-in- komen. J Stadsvernieuwing wil zeggen dat de overheid zorgt voor een behoorlijke huurwet (zie elders) en een eleid ten voordele van de voetgangers en de fiet- sers (die niet alleen milieuvriendelijk zijn, maar meteen ook de meest kwetsbare weggebruikers) voert. De verkeerssituatie (denk maar aan de rin» problematiek kan niet per wijk worden opgelost Een globale visie dringt zich op. Haar daarvoor zal onze verkeerscommissie wel van mentaliteit moeten veranderen. Als zij het versmallen van de stoep in de Korte Nieuwstraat verkiest bo ven het afschaffen van een paar parkeerplaat sen, is dit allerminst ter gunste van de voet ganger. Het stimuleren van snel rijden (st.Ka- mielstraat) door éénrichtingsverkeer in een woonerf komt de voetganger niet geleven. Par- keermeters voor je deur betekent parkin» voor de stadsbezoeker, maar niet voor jou, de be- woner. Ter attentie van bedoelde commissieleden, die het verkeer vaak in de verkeerde banen leiden, pu bliceren we hieronder een deeltje uit het mani fest over stadsvernieuwing opgesteld door de Vlaamse Stadskranten, waarin ook uw V.O. ver- tegenwoordige! is. Stadsvernieuwing is in de eerste plaats eivoor zorgen dat de mensen, die jaren aan een wijk gewend zijn, en ook nieuwkomers, daar tegen een aanvaardbare huur in een behoorlijk huis kun nen blijven wonen. Stadsvernieuwing wil zeggen, dat de bewoners In een wezenlijk beleid voor stadsvernieuwing mag een nieuwe visie op het verkeersvraagstuk niet ontbreken. Met name dreigen alle inspan ningen om de stad weer bewoonbaar te maken tot mislukking gedoemd, wanneer bet huidig autogericht verkeersbeleid niet tot een mens waardig verkeersbeleid wordt omgebogen. Hier mee bedoelen we allerminst het scheppen van enkele autovrije eilandjes ten gunste van toeristen en bovenlokale winkelcentra. Deze zuigen trouwens nog meer milieuverpestend autoverkeer naar de stikkende stad. Bovendien worden de verkeersproblemen daarmee slechts verschoven naar dichtbevolkte randgebieden eromheen, waar de bewoners bijgevolg een nog minder draaglijke verkeersoverlast moeten ondergaan. Verder dreigt de uitholling van de stad, ten behoeve van rijdend en parke rend autoblik, daarmee juist in die rand gebieden versterkt te worden. Het RECHT van stadsbewoners op een gezonde, rustige, ontsnannen en veilige woonomgeving, waar voldoende ruimte is voor het spel van kinderen, de ontmoeting van mensen en akti- viteiten van hogere orden dan (overbodig) autobezoek, mag niet langer ontkend worden. Stadsbezoek kan nlook op een milieuvrien delijke en ruimtesparende w^jze gebeuren, zonder de bereikbaarheid van straten, de bewegingsvri jheid van anderen en de kwa liteit van de woonomgeving in het gedrang te brengen. Daarom behoort een menswaardig verkeersbe leid er voor te zorgen dat achterop ge- eri^e^-j-jke verkeersdeelne- Volgend jaar is zowat het jaar van de stadsver nieuwing De Raad van Europa wil in alle lidstaten een kara- pagne voeren voor het weer leefbaar maken van de stad. En dat gaat volgens ons niet zo zeer over de restauratie van historische gebouwen of het autovrij maken van winkelstraten. Zelfs de aan leg van een woonerf of de aanplanting van een laan bomen raakt de kern van het ingewikkelde probleem niet. Aan alle senatoren, volksvertegenwoordigers de burgemeester en schepenen, de stadssecreta ris, vakbondssecretarissen en alle genodigden or> banketten van A.m.ylum wensen wij smakelijk eten, ook in het jaar 1§l|0. Mogen wij II echter nor* één keer uitdrukkelijk vragen echt iets te gaan doen aan de onmogelij ke milieuhinder, die -ondanks alle beloften- onverminderd voortgaat.

Vies Oilsjt | 1980 | | pagina 2