IlÉIJë/ mBÊÈi m: F T» ff 'WM urn?, l.WERIIDWINKEL Ï%M> is. ,1'lfW S=8M l-J i ;,$9 •'73 \v kïï'A DE DIJCKER OMG. 9260 LEDE PIONEER 9410 ERPE MERE GAUTOT ETN 9 300 AALST SOMA TT 9440 EREMBODEGEM FLORA VEILING 9300 AALST 19 >8 3,4 6,2 0,4- 0,6- 0,6 5,6 5,9 Konden we vorige keer nog met bescheiden trot3 een nieuw produkt aankondigen, deze keer moeten we het helaas hebben over een artikel dat eerlang niet meer verkrijgbaar zal zijn in de wereldwinkel na melijk de Indio-koffie uit Guatemala. Wat is er ge beurd Fedecocagua, de federatie van koffiecoöperatieven, werd opgericht in 1969. S.O.S.-Wereldhandel be sloot over te gaan tot het aankopen van koffie bij deze organisatie. Oxfam startte met de verkoop van indio-koffie in juli '74. In de jaren '73 tot en Tiet '76 was Fedecocagua voor S.O.S. het ideale pro- Lj jekt. Hier werden boeren georganiseerd tegen de 2 macht van de grootgrondbezitters, er werd aan vor- roing gedaan en "koffie" leent zich bij uitstek voor een proces van mentaliteitsverandering in onze ei gen landen. In 1976 stegen de prijzen van koffie sterk (te wijten aan vorst in Brazilië). Sommige boeren verkopen hun koffie aan tussenhandelaars 0: aldus een hogere prijs te ontvangen. Er ontstaan wrijvingen tussen direktie en vormingsleiders. IDit leidt in maart '78 tot het ontslag van de ver koopsleider en van een vormingsleider. TJit kon- takt met deze ontslagenen bleek dat deze mensen geenszins wilden dat de Fedecocagua zou ophouden W i TL ;- In volgende nummers zullen we trachten aan deze cijferreeksen een aantal beschouwingen en/of ver klarende feiten toe te voegen. Iets wat echter nu al onmiddellijk in het oog springt, is de verdere teloorgang van tradi tionele industrieën uit onze regio de tex tiel en aanverwante, mouterijen. Er zijn in de loop der jaren een aantal ar beidsintensieve bedrijven0 verdwenen in onze streek en deze nefaste trend zet zich duide lijk door. De industrie, die zich in de laat ste tien jaar op de onderscheiden industrie- te bestaan. Naast bezwaren tegen de persoon van Hernandez, de direkteur-generaalbleken de ver schillen hoofdzakelijk te liggen op 2 assen - beklemtonen van koöperatieven tegenover syn- dikaten - geven van vorming over thema's die door de federatie belangrijk geacht worden tegen over vorming die vertrekt van de vragen van de boeren zelf. Globaal kan men stellen dat de top van Fe decocagua vorming nogal eksklusief gelijk stelt met het beter werken van de federatie zelf. Iedereen weet dat het regime in Guatemala zeer repressief is. Ook is bekend dat de regering de koöperaties wil gebruiken om een menselijk trekje te vertonen, en de indruk te wekken be kommerd te zijn om het lot van de kleine pro- dukten. Men kan stellen dat de regering de koöperaties aanvaardt mits ze zich uitslui tend met het ekonomische aspekt bezighouden. Ook de koöperaties zelf proberen zich dikwijls buiten de politiek te houden. Politieke con- scientisatie wordt zowel door de resrerinsr als door sommige koöperaties als ongewenst be schouwd. Men is veel meer geïnteresseerd in afzetmogelijkheden voor de produkten. De koöperaties worden beperkt door - het misbruik dat de regering er soms van maakt - de nadruk op het ekonomische aspekt - de beperking tot boeren met land - de ongelijkheid tussen de leden ("grote" tegenover "kleine" boeren) S.0,S.-Wereldhandel geeft in een recent rap port volgend overzicht van de negatieve kan ten (naast positieve) van de federatie. - het apparaat van Fedecocagua is te duur en werkt met veel te hoge kosten. Van de ho gere prijzen vloeit hierdoor te weinig door naar de kleine boeren. - de top van Fedecocagua heeft alle macht het funktioneren is in de praktijk niet d emokrati sch - de financiële positie van de federatie is erg slecht. Fedecocagua is helemaal af hankelijk van kredieten, die via de Ban- desa vhn de regering komen (Bandesa is een door de regering gekontröleerde bank van landbouwontwikkeling - de edukatie is vooral technisch en er eer der op gericht, de boeren in het gareel van de federatie te laten lopen. Als we het projekt bekijken in de kontekst van de huidige situatie in Guatemala, dan blijkt dat de koöperatieve beweging formeel geen deel uitmaakt van de bevrijdingsbewe ging die poogt het repressieve systeem om ver te werpen. EEN BEOORDELING Met de bescheidenheid die in deze gevallen ver eist is, kan men volgens besluiten trekken het valt te betwijfelen of Fedecocagua een bijdrage levert tot sociale en politieke verandering in Guatemala. De federatie leeft geïsoleerd van de oppositiebeweging, en wil dit bewust en uitdrukkelijk zo houden. - het vormingsprogramma is beperkt en niet ge richt op politieke bewustmaking. - Fedecocagua is intern niet altijd even mooi de inbreng van de kleinste boeren is ook het kleinst, het organisatie-apparaat is duur, de afstand basis/top groot. Soms kan men spreken van erg onhandig beheer, de jongste evolutie wijst op een versterking van de negatieve kanten. G/H*r fcr N'CT /i»W- terreinen gevestigd heeft, stelt het-in cij fers bekeken-doorgaans vrij goed, maar aan arbeidsplaatsen hebben ze weinig te beteke nen en dikwijls hebben ze de beloften kwa te werkstelling nooit ingelost, ondanks het feit dat vadertje staat er ettelijke miljoenen heeft ingepompt. Arbeidsintensief bedrijf bedrijf waarin de personeelskost groot is in verhouding tot de Dit is het geval bijv. in de bouw- werkende en konfektiesektor. EEN BESLISSING metaalver- S.O.S.-Wereldhandelwaarlangs Oxfam-Wereldwinkels deze koffie betrekt, besliste begin oktober de aankoop van koffie bij Fedecocagua stop te zetten. Naast de in deze tèkst vermelde redenen, speelde de vraag naar een zeer aanzienlijke vooruitfinan ciering, als voorwaarde voor het leveren van kof fie door Fedecocagua, allicht een grote rol. Gezien de bijzondere grote risico's die hieraan verbonden zijn, weigerde S.0.S.-Wereldhandel dit. Men kan stellen dat dit element uiteindelijk de twijfels, die bij S.O.S-Wereldhandel reeds lang bestonden, heeft doen overhellen naar de beslissing om de kontakten met Fedecocagua af te breken. Of anders gesteld om een beslissing die op termijn meer dan waarschijnlijk toch onvermijdelijk was, nu te nemen. Aangezien Oxfam-Wereldwinkels de indio-koffie steeds gekocht heeft langs S.O.S.-Wereldhan del, en gezien de grote problemen en vragen die er thans zijn rónd Fedecocagua, is in feite hiermee ook een beslissing genomen voor ons. Zo wel S.O.S.-Wereldhandel als Oxfam-Wereld- winkel zoeken naar alternatieven. Tot dus ver is er evenwel geen gevonden. Ook zoeken we naar andere -mogelijkheden om de oppositie in Guatemala te steunen. Hiervoor zijn kon takten gelegd met het FRENTE DEMOCRATICO CONTRA EL REPRESSION, waarover later meer. In WW Aalst is er geen indio-koffie meer te verkrijgen, je kan je dus wel troosten met boontjes (beperkte voorraad) Volgende keer zijn we er weer maar ik vrees met minder prettig nieuws Wereldwinkel lopmarkt 11 Aalst Op zaterdagavond 1 december jongstleden, zo om streeks tweeëntwintig uur dertig, kwamen drie jongens, waarvan ieder zo'n 19 a 20 jaar, in het G.O.C. gevestigd Hoogstraat 64-66 te Aalst binnen. Misschien wisten deze jongens niet dat ze in een gesprek- en onthaalcentrum van homofielen terecht gekomen waren. Nadat ze een consump tie verbruikt hadden, verlieten ze 't G.O.C Blijkbaar waren de heren voordien nooit met homo's geconfronteerd geweest, want kort na dien werd de ingangsdeur opengestamptZijn deze heren dan zo kleinzielig dat ze niet be grijpen dat het, dank zij een mentaliteit als die van hen, een feit is dat G.O.C.'s en an dere onthaalcentra van homo's moeten bestaan, dat wij al homo's in andere cafés geen uiting kunnen geven aan onze gevoelens, dat wij ge dwongen worden ons af te zonderen om onszelf te kunnen zijn. Bedenk, jongens, dat jullie binnen enkele jaren, samen met jullie leef tijdsgenoten, een groep gast vormen die zal moeten verantwoordelijkheid nemen, dat jullie een land zullen moeten helpen besturen, dat jullie zullen moeten samenleven met homo's.

Vies Oilsjt | 1980 | | pagina 6