7 [%£r 10 rsglllllifr lf»}T, Jüï a ENERGIE In een oververwarmde stadsfeest- zaal, in het licht van acht gro te spots, heeft Minister Claes een academische uiteenzetting ge geven over het energieprobleem. (26/2/'80) In 1992 zal er geen klassieke energie (kernenergie inbegre pen) genoeg meer zijn in ons werelddeel Vanaf dan zou er dus alternatie ve energie op industriële leest moeten geproduceerd worden. Het V.O.-nummer van maart 1992 zal u inlichten hoe het allemaal verlopen zal zijn. CARNAVAL EN POLITIE De Aalsterse agent is -in tegen stelling tot zijn Brusselse of Gentse Collega's- gekend als een soepele wetsdienaar, die, on danks dat hij wel eens kortaf is tegen de burger, toch veel door i de vingers ziet. Die soepele politie is er echter nog niet in geslaagd een manier te vinden om -zonder de carnaval sfeer te verbrodden- toch vol doende aanwezig te zijn om het vandalisme te beperken tijdens carnaval. En op andere dagen trouwens ook niet Meestal zijn het fuifnummers van buiten de stad, die de boel ko men afbreken of hem (boel) komen zoeken. Gedurende eeuwen werd onze stede uit Gent en Brussel binnengevallen en verwoest. En daar schijnt maar geen einde aan te komen. De Aalsterse politie verstopt zich voor dat brute geweld ach ter de drogreden van gebrek aan mankracht. Tijdens de vreedzame bezetting van het 'Huis Moeyersoen' in de Nieuwstraat, door leden en sym- pathysanten van de werkgroep Stadsherwaarderingkwam acht man met blinkende knopen de or deverstoorders halen. Als morgen een algemene werksta king losbreekt, zal de politie dan ook een gebrek aan mankracht hebben En als een spitsneuzlge B.0.1. er in de Korte Nieuwstraat, tus sen de hopen- sigarettepeuken en kapotte bierglazen, één mili- grammetje hasj vindt, dan ook zal voor de razzia genoeg man kracht te vinden zijn GROOTWARENHUIZEN NEMEN HET RECHT IN EIGEN HANDEN. Verscheidene klanten van groot warenhuizen in Vlaanderen deden bij Vivec, een consumentenblad, hun beklag omdat ze in een waren huis tegengehouden werden door privépo1itiedie ze verdacht van diefstal. Ze werden dan mee geleid naar een bureau, om daar hun zakken te ledigen. De overi ge klanten denken natuurlijk dat er dieven gesnapt zijn. Maar dan kan de beschuldigde niets ten laste worden gelegd. Het was een misverstand... ONWETTELIJK Dergelijke practijken zijn niet wettelijk. De beschuldigde kan een klacht neerleggen want het warenhuis overtrad het strafwet boek (laster, belediging, bedrei ging, en soms zelfs vrijheidsbe roving en opzettelijke slagen en verwondi ngen •BE- KLANT IS WINKELHULPJE Wij schreven al dat de kruide nier op het hoekje sympathieker is, en een babbeltje met hem is socialer dan de self-service van het onpersoonlijke warenhuis. De gewone winkelier reikt u de waren zelf aan, vanachter de toonbank, dikwijls, waardoor de kans tot stelen miniem wordt. Grootwarenhuizen vragen om dief stallen. Om hun prijzen te druk ken laten ze de klant zelf win kelhulpje spelen. Zo moeten ze minder personeel betalen, en kun nen ze de kleine handelaar nog beter beconcurreren. Maar ze kunnen -door te weinig personeel hun koopwaar niet gadeslaan, en dus vinden ze allerlei slinkse middelen uit om de dief -door de gelegenheid gemaakt- te vatten. T NNO Als je de Inno-bunker in de Nieuwstraat binnenstapt, zie je overal bordjes hangen, waarop staat dat een gevatte dief 500 frank administratiekosten zal moeten betalen, onafgezien van de vervolging. Inno speelt hier zelf rechtertje, wat door onze wet verboden is. Ze chan teert de klant, in plaats van zijn waar behoorlijk in 't oog te houden. Maar dat kan niet, met zoveel rekken en zo weinig personeelEn je handtas open en aan de kassa, dat kan ook niemand je verplichten, tenzij je zakken vol zitten met onbe taalde chewinggum, geprepareer de americain of wegwerp-s1ip- jes, en je tassen uitpuilen van Suske en Wiskes, fonopla- ten en tandpasta. DE EENDRACHT - EZELSDRACHT Eendracht Aalst is een privc-in stelling, die tientallen jonge ren de gelegenheid geeft aan sport te doen. Wij laten hier in 't midden of dat is om tij voorbeeld de minder sportieve jongeren een betere conditie te bezorger., dan wel om lenige sna ken en finnekes te recruteren en op te fokken tot stars van de eerste ploeg, die dan voor mil joenen kunnen verkocht werden. Over miljoenen gepraat, de stad heeft in het nabije verleden tien miljoen besteed aan tribu nes, die zeker niet moeten die nen om onze jeugd een gezond li chaam te bezorgen, maar eerder om de volwassenen hun geest zoet te houden. En om ze anderhalf uur stil te laten zitten. Deze massale yogaoefening moet de stad nog ongeveer 20 miljoen kosten. Wij hopen echter dat het stadsbestuur, die het over besparen steeds maar heeft, op houdt met geschenken te geven aan de Eendracht. 't Is al een schandaal, dat de club voor 1 fr. per jaar de dure gronden van de stad huurt, terwijl bij voorbeeld de beschuttende werk plaatsen honderdduizenden fran ken moeten dokken. Met dertig miljoen zet je al eer, paar sport zaaltjes, in dichtbevolkte wij ken, zodat onze jeugd, en de vol wassenen, daadwerkelijk sport kunnen BEOEFENEN. J.L. KWESTIE VAN EVENWICHT. Is het je ook al eens overkomen, tijdens een nachtmerrie, dat je langs een berg klautert, op een hoogte van enkele duizenden me ters, en er voortdurend gevaar is voor lawines, en dat er op de koop toe nog een stroom van te genliggers op de smalle richel aankomt Wel, wil je deze nare droom op klaarlichte dag meema ken, stap dan eens op het spits uur langs 'DE STER' in de Kapel- lestraat. De verkoopswaren staan er tentoongesteld tot mid den van de stoep van meters hoge vuilnisbakken tot andere plasticwaren. Als er dan een stroom scholieren uit tegenge stelde richting aankomt, dan moet je vooral zien dat je niet tussen die kommekes valt. Maar geen nood. Als de voorbijgan gers niet in de plasticwaren vallen, dan vallen de vuilnis bakken wel op de voorbijgangers. Wanneer een rijweg overbelast is zal men hem vlug aanpassen. Maar om een trottoir te verbre den, daarvoor moet je in Aalst eerst alles op zijn kop zetten. DE STRAAT ALS... INVESTERING. De "studiedag over autovrije winkelstraten (Land van Riem, 30/1/80)" begon met een toe spraak van een mijnheer, die al les scheen te weten over auto- vrije straten, maar één belang rijk aspect totaal verwaarloosde dat het centrum van de stad ook (nog) gebruikt wordt om te wonen Het is doordat in een stad zöt veel mensen dicht bij mekaar woonden, dat juist dalr winkels ontstonden de handelaars zagen er brood in. De meneer dus, ik ben zijn naam vergeten -hij kwam van ver buiten Aalst en had geen benul van het (sociale) leven in onze stad, leidde eigenlijk de nieuwbakken stedelijke consul en ten in, die, door de stadsbewo ners betaald, de "onwetende" win keiiers eens gingen vertellen hoe in een winkei-wande 1straat hun bedrijf te runnen. Maar dat was het laatste der problemen van de aanwezige dekenij1 eden De Moorselbaan had schrik dat alle kopers naar het centrum zouden getrokken worden. Te recht. Maar de Moorselbaan dacht blijkbaar niet in de rich ting van wijkwinkels, toen ook zij om "shopping-parkings" zaag den PARKINGS Dat was ook het probleem van de middenstanders der centrumstra ten. Lekker autovrij, maar de wagen van de winkel"wandelaars moeten wel achter het hoekje kunnen staan. De middenstand vraagt dikke par kinggebouwen, en het deert hen niet, dat dan andere functies in de dichtbebouwde kom er moeten aan geloven of niet aan bod ko men. Groen, woningen, mooie ge bouwen. De dekenij Hoogstraat vindt de leegstaande rijenhutzen aldaar, een schande... omdat er geen winkels komen Woonhuizen Naar de nieuwe wij ken, weg uit het centrum..,, weg uit Aalst en zelfs weg uit Groot Aalst, Wie weet, volgend jaar weer duizend inwoners minder, en na zeven uur spook-winkelstraten en spookparkingsEn vandalisme in deze kille en verlaten stene- rij, uitgelokt door een harde, aggressieve, onpersoonlijke stad Maar ja, gewone mensen, die daar iedere dag voorbijkomen, die vloeken eens en kunnen alleen maar dromen van meer plaats op de trottoirs. Want de verkoop en de handel moet gestimuleerd worden, alweer ten nadele van de zwakste weggebruiker de voet ganger.

Vies Oilsjt | 1980 | | pagina 11