i#S I COCKPiTSTORY I grote pedagogische vergadering, waarop de situatie van elk kind, op het gebied van kennis, ge schetst wordt. En dan heb je natuurlijk ook el ke donderdag de meeting, waarop allerhande problemen besproken worden. Dingen die in aanmer king komen voor de meeting, wor den gewoon opgeschreven. Soms gebeurt het dat er bvb. een con ti iet rijst, waarvoor meteen een oplossing moet worden gevonden. Daarvoor kan altijd en door ie dereen die dat wil een spoedmee- ting worden bijeengeroepen. Achter het huis ligt 'n boom gaard met kippen, eenden, een schaap, er is een moestuin, er is een gebouwtje waarin een tim- merhoek, een knutselhoek en een kleihoek z'ijn ondergebracht. Achterin de boomgaard staat de keet een houten huisje, dat door een paar ouders vakkundig werd in elkaar geknutseld, en dat gebruikt wordt als speel- en toneelhoek. Verwarming is er nog niet die komt als er centen genoeg zijn. Spelen jullie dan toneel Veerle ja, hoor. En als een paar kinderen toneel willen spe len, mag niemand ze komen storen en mag de keet voor niks anders gebruikt worden. Eerst wordt een onderwerp geko zen waarover gaan we spelen Dan proberen we dat s en als het lukt, zoeken we een passende titel. Dan mag iedereen komen kijken en daarna wordt alles be sproken. Of het goed was, wat ze echt mooi of niet mooi vonden De ouders geraken buiten de prak tische beurtrollen (koken, schoonmaken) om op bescheiden wijze bij het leerproces betrok ken. Een vader die architect is en nogal wat van timmeren afweet verblijft nog wel 's met de kin deren in de timmerhoek. Elke dinsdag is er iemand om de kinde ren te helpen bij het kleien, vandaag is dat Mirjam, de mama van Eve en Cédric. Guido, de pa pa van Marjan, staat in het kunstonderwijs en komt vandaag de kinderen die er zin in hebben helpen bij het schilderen. Hij komt aandraven met heuse schil dersezels en dikke rollen ge golfd bordpapier. Tekenen naar ae natuur een landschap, een vaas, een cactus, het is niet makkelijk maar het lukt. De werkjes zullen worden verkocht op een tentoonstelling. Alle beetjes helpen. Het grootste beetje komt natuur lijk van de ouders zelf. Elk jaar moet de v.z.w. aan 1.600.000 fr. zien te komen, om de lonen, het materiaal, de ver warming, de electriciteitenz. te kunnen betalen. Het is een enorme som die door de ouders moet worden bijeengelegd. Zij staan elke maand een deel van hun wedde af. In 1978 bedroeg het Per gezin 3,500 fr. Wie meer kon betalen, betaalde meer, Wie minder verdiende, betaalde minder. Is De Weide, als beta lende school, dan niet elitair Niet iedereen kan zich permitte ren om elke maand voor eeri paar duizenden franken in zijn zak te schieten, met het gevolg dat er weinig of geen arbeiderskinderen zijn. Een ouder:"Hoe kan het ook anders Wie gedurende een ganse week geestdodend werk verricht is niet in staat nog veel kritisch na te denken in zijn vrije uren. Welke tijd kan een arbeider steken in de opvoeding van zijn kinderen Waar moet hij concreet informatie vinden dat het anders kan De diepste vervreemding van deze groep in de maatschappij is mis schien wel hierin gelegen wat reeds lang achterhaald is, wat massaal toegepast wordt, dat wordt hen voorgespiegeld als ide aal; bv. zorg ervoor dat uw kin deren het op verstandelijk gebied ver brengen, zodat ze met een diploma veel geld kunnen verdien en. Bovendien theorieën spre ken een arbeider-terecht- niet aan. Wel tastbare feiten. Het enige zinvolle om aan deze wraak roepende vervreemding zo snel mo gelijk wat te doen is alternatie ven concreet uit te bouwen. Dat is een reële opdracht voor de zo genaamde elite waarvoor we versie ten worden het meer aan geld en inzicht dat we door de omstandig heden hebben, omzetten in waar- neembare feiten IHoogstraat - Aalst [AFFAIRE COCKPIT.OF IDE BELEVENISSEN VAN TWEE JEA- INETTEN OP KERSTAVOND" ["Vrede op aarde" 1 Na een vrolijke fuif in het G0C, Jgingen we getweeën nog wat na- Ivieren in de Cockpit op de Hop- Imarkt. We vroegen en kregen een lpintje. Jos, ogen geschminkt en ■André in zwart kostuum. Stel U Ivoor, twee homo's De Pimm's, J de Pourquoi-Pas en 't G0C zijn Jzijn er toch voor dié mensen lAndré en Jos, en een hele boel [andere mensen denken er anders lover Je zou denken dat je in leen breed staande homo-bar te- jrecht bent. We sloegen aan het [dansen, elk een kant van de dans [vloer (allé als je dat een dans vloer kunt noemen [Plotseling staat een jongen ach- ter André en dringt al zijn heb- I ben en houden tegen hem op. An- Jdré zegt "En hij heeft er [deugd van", en laat maar begaan. André en Jos merken op dat er [een aantal gefrustreerde jeanet- ten aanwezig zijn Jos gaat gebruik maken van de toiletten, waarop vijf geile jon gens hem volgen. Nu, 't werd daar een gewrijf van jewelste waarop Jos bitste "Ga naar de Pimm's". Terzeifdertijd in het café wordt [André ingesloten en verweert [zich en gooit onbewust zijn pint leeg over iemands hoofd. Resul taat ruzie |jos terug van weggeweest, nam een sigaret uit zijn sjakose, terwijl werd hij uitgenodigd te dansen. Booggy dan nog wel. Plots greep hij Jos, en draaide hem om, zodat Jos ondersteboven hing. Jos' sjakosse viel en al wat erin zat vloog over de vloer Resultaat ruzie André kreeg een geruststellende hand op zijn schouder, een hoofd tussen zijn benen, hop de lucht in en allebei achterwaartsover op de vloer, een tafel vol bier omver, over mantels en kleren. Resultaat nog eens ruzie Ondertussen miste Jos mascara en potlood en stelde de keuze aan de uitbater ofwel 355 frank te betalen of de politie te waar schuwen. Waarop de baas prompt de politie koos. Jos, ogen ge schminkt en wel, bij de politie! Aangekomen, eerst en vooral dui delijk gesteld "ik ben homofiel en ik heb nog eens een staaltje van discriminatie ondervonden", 't Hele verhaal werd duidelijk verteld. Waarop de politie rea geerde "We zullen klacht neer leggen". Jos deelde mee dat er elders wel vlugger zou naartoe gegaan worden Jos bleef maar zeuren tot hij inzag dat het niets uithaalde. Bijgevolg ver liet hij het politiebureau. Halverwege roepen ze hem terug en vroegen of hij het op prijs zou stellen nu meteen met iemand naar de Cockpit te gaan. Fier als een gieter. Samen met twee agenten. Op naar de Cockpit. Aangekomen, publiek enorm ver ward, muziek stiller, mensen ze nuwachtig. Eén had moed om te gen Jos te zeggen "Kiekenpoe per De agenten vroegen of de mascara en het potlood kon te rugbezorgd worden. Binnen de twee minuten werd dit gedaan, doch spijtig genoeg zon der toeterken (Jos en André) ENKELE KRITISCHE VRAGEN EN BE SCHOUWINGEN BIJ HET VOORVAL IN DE COCKPIT. altijd het mikpunt zijn van de geestigheid van "normale" jonge ren (al dan niet met een pint te veel op), het feit dat caféuitba ters hieraan meewerken en ook wel het feit dat sommige homo's zich geweld open -al dan niet nichterig- homofiel tonen. DE COCKPITSTORY'5 II III II. Zaterdagavond 12-01-80, 4.00 u spreken Jos, GiGeert, Eddy, Chris, Willy en Herman af o.n noc maar eens naar de cockpit te gaan. We stappen in groepjes van twee en drie onopgemerkt binnen. Na enkele minuten komt Jos binnen. Hij wordt onthaald doer Eric, de oaas, op een i H a d a a r is onze vriendin De discussie met Jos komt direct i °P sang. We komen er niet tus- I sen, nog niet. Het resultaat van de spetterende argumentatie van Jos zijn de verentschuldigin i gen voor het voorval op Kersta- De lezer zal zich aan het voor val in de Cockpit wel geërgerd hebben. Om verschillende rede- i het feit dat homo's nog Om te vermijden dat het kind (de agressie tegen homo's) met het badwater (het open -al dan niet nichterig- homofiel gedrag bv. het gebruik van mascara, oogpot lood) wordt weggegoten, lijkt het mij zinvol even bij deze 0 - pen nichterig homofiel gedrag is een doorn in het oog van heel wat homo's en hetero's die de ho mobeweging gunstig gezind zijn. Als argumenten worden o.m. ge- i vond vanwege de baas "herDerso- 5:u:!!!„L..!!2;!:J5r1S.9®dra9 =taat «n de «ge^ïdpMgers» 1 De discussie wordt voortgezet. zullen zij, ondanks hun excuses in de toekomst ai dar, niet par- I tij kiezen voor homo's die I slachtoffers van agressies wor- den We worden bij wijze van de goede bedoelingen van de baas j ettelijke keren getrakteerd. De i baas belooft voor Jos een nieuwe j mascara te kopen. We besluiten onze avond met een overwinnina de homobevrijding in de weg", verwijfd homofiel gedrag besten digt het stereotiepe beeld van de homo, "nichterig gedrag remt zichzelf ontdekkende homofielen af in hun zelfaanvaarding", nichterig gedrag lokt vanzelf sprekend agressie uit". Maar juist over die argumenten stel ik mij vragen. "Kan de ho mobevrijding die wij allemaal na streven, tot stand komen ten kos te van sommige homo's "Hante ren wij met deze argumenten niet hetzelfde eng mensenbeeld dat we in onze maatschappijaanklagen om een eigen leefruimte te creë ren "Wordt het stereotiepe beeld van 'de' homo niet veeleer in stand gehouden door het feit dat niet meer homo's naar buiten treden zodat de samenleving leert in zien dat de homofiele mensheid net zo verscheiden is al de h e - terofiele "Voelt de zichzelf ontdenkkende homo zich in zijn zelfaanvaarding niet meer geremd door het gebrek aan Identifica tiemodellen "Is zeggen dat nichterig gedrag vanzelfsprekend agressie uitlokt niet zoveel als zeggen dat begrip wordt opge bracht voor de agressie tegen homo's en voor de agressieple gers, terwijl geen begrip wordt opgebracht voor de slachtoffers van de agressie Ik ben mij ervan bewust dat deze vragen een antwoord inhouden. Ik weet dat zij weinig genuan ceerd zijn, maar zij zijn niet minder genuanceerd dan de argu menten tegen nichterig gedrag. Dat homo's nog steeds het mik punt zijn van de geestigheid van 'normale' jongeren met klaarblij kelijke instemming van sommige uitbaters stemt tot nadenken. Het feit dat mede deze jongeren de wegbereiders zijn van de sa menleving van morgen is weinig aantrekkelijk. Wat echter even zeer bedenkelijk is, is de hou ding van sommige jongerencafé- en dancinguitbaters, die wel met het commercieel aspect van hun zaak maar minder en minder met de sociale functie van hun be roep begaan zijn. Om een duidellijker en algemener beeld te krijgen op het Aalsters uitgaansleven, stel ik voor dat iedereen die prettige of minder prettige ervaringen heeft be leefd, die aan het G0C meedeelt. Herman Gesprek en onthaal centrum Hoogstraat 64-66 Aalst tel053/77.12.46 dans in de overtuiging de volgen ae week op post te zijn. III. Zaterdagavond 19-01-80, rond 3.30 u, zakken Jos, Jef, Ronny, Patrick en Herman naar de Cockpit af. We schrikken ons een aap. Nagenoeg alleen jon gens in de keet. Er is ambiance er wordt op de tafels gedanst, arm in arm, enkelen serieus bo ven hun theewater. Wij worden als goeie vrienden door de baas en de gargon be groet. Ons groepje staat onge dwongen aan de toog. Na enkele minuten begint de pret Eén van de tafel dansers duide lijk teveel gedronken, komt Jos lastig vallen. De baas heeft het niet opgemerkt. Jef grijpt de kerel vast. Krijgt twee klappen maar slaat niet terug. De kerel is erg agressief. Jef klapipt hem aan met de vraag waar om hij zó agressief is. Een tiental klanten proberen de twee gescheiden te houden. Er komt zelfs iemand tegen Jef zeggen "Verweer je Hij heeft je al twee keer geslagen i" De baas komt ertussen. Grote discussie. In minder dan geen tijd staan er een zestal groepjes te discussi eren. Ook de baas en Kami elde gargonZij proberen de gemoede ren te sussen, maar ze staan aan onze kant. Geweldig. Er wordt gedreigd de herrieschoppers bui ten te gooien. Wat met één ke rel gebeurt. In een half uur tijd hebben we een derde van het publiek aan on ze kant. Iemand zegt tegen Jos: "Het is bewonderenswaardig dat je voor je homo-zijn uitkomt, ik zou het niet durven Maar er zijn ook andere meningen Van oer-konservatievereactio naire 17-19 jarigen, eerste kan didaturen of laatstejaars humani oraleerlingenEr is zelfs ie mand die zegt eerste kan rechten te studeren, geen jeanetten ken verdragen, maar niets onverlet zal laten om zoveel mogelijk geld uit hun zakken te halen. Hij wordt door zijn kameraden het zwijgen opgelegd. De baas blijft onze kant kiezen. De meeste klanten gaan naar huis. Het is al 6.30 u. We drinken sa men met Eric, de baas, Kami el de gargon, en enkele late klan ten nog een laatste drink. Jos heeft zijn mascara nog niet ge kregen. Maar dit is onbelang rijk geworden. We hopen dat E- ric, Kami el en de klanten, die aan onze kant staan, voet bij stek houden.. Herman

Vies Oilsjt | 1980 | | pagina 5