mm mjm r Mi BE FABRIËKSPOORT AMNESTY INTERNATIONAL ilil BALANS VÜIO in .,;'t y. -0% ctfe-rj/ N eev flflflpHEUifiJq In overeenstemning met de be sluiten ven het vierde nationaal congres van de Revolutionaire Arbeidersliga, besloot de Aals- terse afdeling op haar regionaal ongres (najaar '79) deze priori teit op het arbeiderswerk toe te passen op de lokale toestand. Ter gelegen beid van de staking van 7 december werd, niet zelden onder belangstelling van de B.O.B., het pamflet over de na tionale mobilisatie met 24-uren- staking aan talrijke bedrijver, in het Aalsterse uitgedeeld. Bij het piket van Edmont Belgium waar een van onze kameraden tot gedelegeerde verkozen werd, trof fen wij personaliteiten aar uit hogere vakbondskringen. Toeval? In elk geval nam het ACV in dit bedrijf aan de staking deel. .1, de periode van nieuwjaar tot Karnaval werden tal van kontak ten gelegd met arbeiderssters uit de verschillende sektoren. Een kameraad, werkzaam in Gates Europe, stond een interview toe voor ROOD, revolutionair socia listisch weekblad, waarvan het nummer een week voor het ver schijnen aangekondigd werd door een pamflet aan Gates. Werk voor de vroege ochtend en de la te avond. Het loonde hoe dan ook de moeite want van het be treffende nummer werden 55 exem plaren aan de man gebracht. Ondertussen bereikte ons uit Brussel een nieuw pamflet, over onze politieke lijn (wat na 7 december waarin tevens de 1 mei-aktiviteiten van de RAL in uitzicht gesteld worden. Onder het verdelen van dit tract aan Gates werden 11 nummers van de nieuwe ROOD verkocht, wat ons realistische perspectieven biedt op een regelmatige verkoop van het blad onder de Aalsterse ar beiders Aktiviteiten aan de fabrieks- poort, voor sommigen onder ons was het een nieuwe ervaring, die echter niet zonder zin voor hu mor ondergaan werd. Gekscherend werd geopperd dat het weldra in kringen van direkteuren e.d. tot de snobijner, zou gaan behoren met linkse militanten aan de poorten "te kampen" te hebben. Zouden naijverige bourgelois steekpenningen uitdelen om hun bedrijf op een dergelijke manier "belangrijk" te maken Voor het RAL-archief liggen de ochtendlijke en avondlijke ver- koopscénes aan Gates in elk ge val reeds op de gevoelige plaat vast Het zal overigens op het aan staande nationaal congres (23 febr.) moeten uitgemaakt worden of het arbeiderswerk van de or ganisatie op dezelfde manier zal blijven gedaan worden. Stemmen gaan immers op om dit te intensifiërenzodat op middel lange termijn misschien niet lan gersprake zal zijn van RAL aan de fabriek, maar, RAL ijn de fa- bri ek RAL - AALST. Hopmarkt Aalst Meer dan 250.000 mensen over de hele wereld hebben zich in het voorbije jaar via AMNESTY INTERNATIONAL ingezet voor een betere bescherming van de men senrechten en neer bepaald voor de vrijlating van gewetensge- vangeneri, tegen foltering en doodstraf. Elk op zijn eigen manier en naargelang van zijn eigen mogelijkheden. Eer aan tal van hen hebben zeer inten sief voor AMNESTY gewerkt, an deren hebben door hun morele en financiële bijdragen dit werk mogelijk gemaakt. Ook de groepen zijn aktief blij ven werken. De Vlaamse adoptie- groepen hebben zich d i t jaar in gezet voot vijfenzeventig indi viduele gevangenen van wie er vierendertig zijn vrijgekomen, terwijl achtentwintig r.ieuwe dossiers in behandeling werden genomen. Voor meer dan honderd duizend frank werd financiële en materiële steun verleend aan de gevangenen en hun families. Ook de Aalsterse adoptiegroep heeft niet zonder succes gewerkt Naast vele info-avonden voor plaatselijke verenigingen werden akties gevoerd rond de landen ARGENTINIË, GUATEMALA en MAROKKO Daarnaast nam de groep ook deel aan de Jeugdinfobeurs te AALST. De groep adopteerde drie gevan genen Van de Russische gevangene is men tot hiertoe nog zonder nieuws. Bij de tweede, een marokkaans student, is men er onlangs in ge slaagd kontakt te krijgen; er kan nu een regelmatige briefwis- seling gevoerd worden. In februari van dit jaar mocht de adoptiegroep het meemaken dat haar derde ae- vangene vrijgelaten werd. Dit laatste geval bracht echter financiële implicaties mee. Het gezin van deze persoon kon reeds uitwijken naar het buiten land. Hijzelf is natuurlijk werkloos er, loopt steeds het ri sico opnieuw aangehouden te wor den zolang hij in zijn land blijft. De groep, die hem adopteerde, kwam toen op het idee hem een vliegtuigbiljet aan te bieden zo dat hij zich bij zijn gezin kan voeger,. Zij rekent hiervoor ook op uw solidariteit elk bedrag, hoe bescheiden ook, is welkom. Giften kunnen gestort worden op de rekening nr. 058-0651650-31 van de ADOPT IEGR0ER B 47 met de vermelding "aktie vliegtuigbil jet. Laat niet tevergeefs een beroep op u doen. Geef de groep een steuntje, uiteindelijk betekent het een steuntje voor talloze ge vangenen die in meer dan honderd landen onrechtvaardig worden vast gehouden Dank bij voorbaat. AMNESTY INTERNATIONAL AG 47 Leo de Bethunelaan 96/10 9300 AALST VUJ0 arr. AALST p.a. Erwin Vermei re Boomgaardstraat 15 9470 Denderleeuw Jamaar De Dender moet zuiver worden Uit de studie "De waterveront reiniging in het Denderbekken uitgegeven door het Instituut voor Hygiëne en Epidemiologie van de hand van D. Verhoeve en K. De Brabander in 1977 lezen we volgende betekenisvolle beslui ten 1. Er treedt praktisch geen ver vuiling op tussen de woonkernen Ath, Lessen, GeraardsbergenNi- nove, Denderleeuw en Aalst. De afvalwaters van de afzonderlijke gemeenten worden door het zelf reinigend vermogen van de grach ten en beken zo goed als gezui verd 2Een ernstige vervuiling van de Dender komt slechts voor van af Aalst tot Denderraonde en in de onmiddellijke omgeving van de bevolkingscentra Ath, Lessen, Ge raardsbergenNinove en Dender leeuw. Het zou dus logisch zijn dat in de eerste faze het afval water van deze centra zou gezui verd worden. 3. Een alternatieve oplossing voor de gedeeltelijke verbete ring van de kwaliteit van deDen der zou kunnen liggen in debiets regeling via de bouw van "pots polders", dit zijn meersen waar in het water zou worden gespoten in droogteperiodes, wat voor de meersen zelf het behoud zou bete kenen en waardoor het overstro mingsgevaar in de natte periodes zou kunnen worden verminderd. 4. De industriële afvalwaters zouden geheel of gedeeltelijk moeten worden gezuiverd in het bedrijf zelf of in gemeentelij ke zuiveringsstations. 00K OVER DE VERSTERKING VAN DE DENDEROEVERS is door de Belgische Jeugdbond voor natuurstudie heel wat ver dienstelijk werk geleverd. Bv. werd aangetoond dat een verster king van de oevers door beton wel stevig is maar heel wat nade len biedt voor het oevermilieu een hele waaier van moeras-, oe ver- en waterplanten, die in on ze streken steeds zeldzamer wor den, lopen gevaar te verdwijnen. Dit is niet het geval met SCHANS KORVEN, reeds nu met sukses aan gebracht langs de oevers van Mar ke, een bijrivier van de Dender. (Schanskorven zijn matrasachtige metalen netwerken opgevuld met porfierstenen, naar men meedeelt zelfs goedkoper dan betonverster king). In ieder geval MOET DE DENDER - en ook onze andere stromen en ri vieren, zeker ook de Schelde - weer zuiver worden. We hebben schitterende buitenlandse voor beelden met nochtans een veel dichtere bevolking en zwaardere industrieën dan in ons toch zo triestig bedeeld Zuid-Vlaanderen We denken aan de streken van de meren in Noord-Amerika en Kanada we denken aan de Moskwa, waar de bewoners van Moskou nu weer rus tig kunnen vissen, we denken vooral aan de Thames, nog voor twintig jaar een stinkende riool voor Londen, nu een zuiver water van waaruit voor een paar jaar aan de koningin opnieuw de eers te zalm kon worden aangeboden... DE EERSTE ZALM een droom, die iedere visser maar ook iedere visetende lief hebber hier bij ons nu bijna be schouwt als een waanbeeld uit de woestijn. Maar toch willen we en kunnen we niet verder blijven leven in een land dat aan de pest ten onder gaat. Daarom steunen we met onze groen krant ten volle de aktie van de milieu groepen, van de natuurbescher mers, van de vele milieubewuste mensen o.a. van Raldes v.z.w. en de inwoners van Dendermonde, die de bestuurders van de stad voor de rechtbank zullen dagen als ze niets doen tegen de verregaande vervuiling van de Dender. We ne men voor onze lezers graag een stuk uit hun kommunikee over om te bewijzen dat we niet overdre ven hebben "Rechtstreekse aan leiding is de verpestende stank die sinds begin september de stad teistert nadat door de open stelling van de nieuwe Dendermon ding de oude Denderarm werd afge sloten. Als gevolg daarvan daar van werd werd de oude Denderarm een open riool. Overbewoners klagen van onophoudende keelpijn duizeligheid, braakneigingen en slapeloosheid. Sommige kinderen lijden aan allergie en edele me talen worden door de gassen van het brakke water ingevreten. De vervuiling heeft één goede kant sinds de stank en de wal men heeft men in Dendermonde geen last meer van insekten en ongedierte. Die liggen dood op de zolder." Zullen de mensen, nadat men ze stank en walmen, radioaktiviteit en koolgassen heeft doen slikken ook liever de kankerdood blijven ondergaan of zullen ze eindelijk gaan beseffen dat in deze perio de - waar de werkloosheid zo we lig tiert - dat nu eindelijk het ogenblik is aangebroken om ons land te redden uit een zwarte toekomst om het voor het nage slacht nog leefbaar te houden. Maar daarvoor is meer nodig, dan mooie speeches van milieuminis ters en streekministersdaar voor zijn daden, daarvoor is aan pak nodig. En die aanpak schijnt tot nu toe nee te vloeien met Je stank en de walm van de Dender. Wanneer eindigt men met de lachjes en het handjesdrukken om de ware iri 1 i euprobl emer. aan te vatten Ik zal in ieder geval de zaak nauwlettend volgen en voor het parlement brengen om zekere be slissingen uit t.e lokken. Germain De Rouck.

Vies Oilsjt | 1980 | | pagina 6