STRUKTUURPLAN v ve\ 1 «O* 1/ HET STRUCTUURPLAN l/OOR GROOT- AALST EEN WAARDEVOLLE STUDIE TEWEEG OF EEN NIETS ZEGGEND PRESTIGE-DING VOOR EEN STADS BESTUUR Het eeióte ótiuctuuiplan Aalót-centlum ló nu zowat 4 jaai oud. 2 jaai geleden kie- gen we daaraan ge.koppe.ld dile B.P.A.'6 vooige.6e.hote.lddie de. wettelijke, veitolklng dien den te zijn van het ótiuktuui- plan Waaitoe dient een ótiuktuui- plan en wat 16 een B.P.A. [bijzondei plan van aanleg) Om dit duidelijk te maken zullen we Ingewikkelde defil- nltle6 aehteiwege laten een vooibeeldje legt eenvoudlgei het vei6chll tu66en ótiuktuui- plan en B.P.A. uit. Het ótiuktuuiplan geefit een zlenówljze weel; bljvooibeeZR op langeie tei- mljn dient Amylum wegenó zijn 6toiende mllleuhlndei uit het woongebied te veidwljnen en dient de kloofi tu66en lechtei- en llnkeioevei ongedaan ge maakt. Indeidaadde 6ltuatle lond de St.-Annablug 16 een vlij ongezellige boel de fia- bileken eiiond, het veivullde watei, de 6pooiwegbiuggen, Het ótiuctuuiplan kan nu een vooi6tel doen hoe, dooi woon- zoneó, veikeei6ielatle6-voet- gangei, ^letóei, auto, pleln- voimlng aan de St.-Annablug enz. In geplande 6tapjeó de lelatle lechtei- en llnkeioe vei beweik6telllgd kan wolden. Zo'n Idee dient dan In een glo bale context [du6 vooi gan6 Gioot-Aalhteconoml6ch, 6ocl- aal, cultuieel gezien) veiant- wooid te woiden. Een B.P.A. daaientegen kan en- kel Amylum al6 "lenovatle-zone" aanduidenDit wil zeggen gaat Amylum ooit weg dan zouden we eventueel vla een nieuw B.P.A. andeie beótemmlngen aan het teiieln kunnen geven. U begiljpt dat een B.P.A. een egilj pt nogal weinig 6telling-Innemend mechanlóme 16Een ótiuktuui plan echtei blijft dooi zlj~h~ aeaigumenteeide houding een~wa- kei ovei de bele b eleldóultv o eilngen. In maait van dit jaai heefit het ótadóbeótuui aan een gioepje menóen de opdiacht gegeven een nieuw ótiuctuuiplan, eentje vooi Gioot Aalót dan, te maken. Mló- óchlen wel een i.eden om even teiug te blikken op de vooiblje jaien om te zien wat, aangaan de de lulmtelljke oidenlng hiel In Aalót ló gebeuld. WAT VOORAF GING Werkgroep Stadsherwaardering heeft van in het begin de zaken aandachtig gevolgd. Onder an dere de onervarenheid van de ontwerpers heeft tot gevolg ge had dat het structuurplan ver re van volmaakt was. Van in den beginne maakten wij heel wat kritieken over. Bij het opmaken van het struktuur- plan werden in der tijd heel wat milieuvriendelijke slogans gebruikt "een stad op maat van de mens", "geen hoogbouw meer in Aalst-centrum""een verkeersvrij winkelcentrum". Die slogans begonnen ten ande re erg "in" te worden rond die periode. Ze werden met^enthou- siasme door de werkgroep aan vaard; een gebrek echter was een duidelijke verantwoorde stedelijke struktuur die deze slogans diende te dragen. De ontwerpers opteerden engmatig voor een concentratie van alle funkties in het centrum,of m.a.w. de historische kern. Daar ging nu eens alles gebeu ren. De werkgroep stadsher- waardering heeft daartegen dui delijke stelling in genomen. Aalst is te groot om alles op het centrum te richten. We moeten de rol en funkties van de meerdere wijkcentra herwaar deren (Watertoren, H.-Hart, Mijl beek...), we moeten dus gaan decentraliseren. Het centrum slikt nu al het toestromend ver keer niet meer. De in het struktuurplan voorgestelde ver- keersoplossing was duidelijk afgesteld op de centralisatie van alle funkties in het cen trum. We zitten ten andere nu met die "City-ring"een milieu storende verkeersdrukte die al le normen te boven gaat. De werkgroep opteerde voor een op lossing met bedieningslussen voor centrum en wijken en hoop te daarmee het onnodig rond- het-centrum-draaien te vermij den. Een lijvige studie met aanmer kingen werd aan het bestuur voorgelegd; antwoord hebben we er nooit op gekregen. Het struktuurplan leek ons toen al eerder een milieuslogan die de essentie niet raakt. Poli tiek lijkt het echter mooi, een struktuurplannetje op het erelijstje bij te schrijven... Jammer, een struktuurplan is verdorie belangrijk Twee jaar later zijn de BPA's er gekomen. Door toedoen van de Werkgroep Stadsherwaardering is er kwistig met verkeers arme straten (woonerven) in het B.P.A. gestrooid, jammer genoeg ontbreekt hier weer een duide lijke struktuur. De werkgroep vroeg inderdaad verkeersarme straten maar dan duidelijk ge koppeld aan de wi jksi tueri ngen Het gevolg was dat men zo niet goed wist waar er eerst diende gebouwd te worden aan woonerven. Werkgroep Stadsherwaardering koos er dan zelf maar een paar projekten uit. Eigenlijk be schamend dat de werkgroep hier de taak van het stadsbestuur diende over te nemen. Voor de B.P.A.'s werden heel wat op merkingen (dus weer een lijvig dos siertje) via de officiële inspraakprocedure over gemaakt. Weer geen antwoord. Positief aan de B.P.A.'s was wel de beperkingen van hoog bouw, het respekteren van de rooilijnen enz..., de milieu vriendelijke slogan werd hier en daar vertolkt. De verkrottingspolitiekde school- en administrati erna sta- donten, Amylum, de verkeerscha os enz..werden echter niet in gedijkt. De afbraak van het "huis Moeyersoen" was een staaltje van- onkonsekwent ste debouwkundig denken, de aan vankelijke openbaar-groen- opties sneuvelden door mani pulatie bij de inspraak en tenslotte wa's het weer de Werk groep Stadsherwaardering die de taak van het stadsbestuur overnam bij de actie boomplan- ten en de tegeltuinactieEi genlijk beschamend dat... HET NIEUWE PLAN Onlangs hebben de ontwerpers een paar persconferenties ge geven over het nieuw te maken struktuurplan. We kregen een prachtig persdossier met heel wat informatie (of noem het reclame voor.de eigen winkel?) Nou ja, het is ook aan óns om kritisch te zijn. Erg vonden we toch dat je zon der blozen dat het vorige struk tuurplan met zijn zeven beleids lijnen zijn degelijkheid bewees met ondermeer de klassering van de H -Geestkapel (vooral als je de waardevolle gebouwen ernaast zo maar laat afbreken, bovendien was het door toe doen van de V.V.A.K. dat de ka pel geklasseerd werd het aanleggen van woonerven (iets dat er enkel kwam dankzij Werkgroep Stadsherwaardering het voorzien van hoogstammig groen (dank u, Werkgroep Stads herwaarderi ng en... we zijn de bomen van de Capucienen!aan nog niet vergeten.), het sane ren van de Keyzerstraat (jon gens, saneren is laten staan en bewoonbaar maken, niet af breken en het projektC. A. (alstublieft, U moesten u scha men, het neoclassicistisch ge bouw, op de koop toe in dat struktuurplan als waardevol stadsgezicht aangeduid, gaat ge vervangen door een voor Aalst vreemde "a la brugge"-stijl in Nederland nogal smalend "nieuwe truttigheid" genoemd. Mét een blinde muur in de Key zerstraat. Je moet het maar prachtige bewijzen, van de de gelijkheid van het struktuurplan, durven noemen. DE ONTWERPERS In het persdossier werden ook de ontwerpers voorgesteld. Daar hebben we toch onze be denkingen rond. Graag hadden wij een groepje van deskundi gen gezien die neutraal en on afhankelijk een waardevolle studie naar voor konden bren gen. Stedebouwkundigen, plan ologen, sociologen enz. zijn daarvoor de aangewezen mensen. Jammer genoeg is geen enkel van die disciplines vertegen woordigd in de ontwerpgroep Het is weer -duidelijk een benoemingspolitiek gebaseerd op de nodige relaties binnen de partijen. We hopen dat daar de kwaliteit van cfe stu die niet gaat onder lijden. De aangestelde advokaat leek ons in het verleden de onmon digheid van de ontwerpers (ar- chitekten) te verhelpen, de onwettelijkheid van hun optre den als adviserend orgaan bij de bouwaanvragen mooi te pra ten en bovendien was hij de aan gewezen man om de nodige kon trakten (het financieel atrak- tief maken voor de ontwerpers) te bepleiten. Het groepje werd bovendien verrijkt met nog twee betoningeniers (nu ja, zij kun nen het tekenwerk wel laten doen op hun bureau's - aldus de advokaat) Maar kom,we willen die jongens gul een kans laten, tenslotte moet niet alles door specia listen opgelost worden, de ge wone man moet en kan ook krea- tief zijn, wie zei dat weer...? (specialisatie is verstarring.) VRAGENLIJST Deze maand heeft elke bewoner een vragenlijst in de bus ge kregen waarmee hij kan"inspre- ken". Inspraak is belangrijk. Dus vinden wij het nodig dat iedereen die lijst invult. Alhoewel dit nogal moeilijk zal zijn voor de doorsnee Aalster- se bewoner Wij hadden wel graag eerst wat bewustmaking en informatie omtrent de struk- tuurplanning gezien alvorens met een vragenlijstje af te ko men. Maar het stadsbestuur zal hierin wel tekort geschoten zijn, om binnen de opdracht van de ontwerpers die mogelijk heid te creëren, Het wordt dus een voor de leek vrij moeilijke en onverstaanbare inspraakbro chure zonder voorafgaande in formatie. Misschien kunnen de partijen als sociaal dienstbe toon even helpen, zoals bij de belastingsbrievenWij rekenen echter op onze lezers die via de stadskrant wel een viertal jaar informatie gekregen heb ben. Eigenlijk Leschamend dat het stadsbestuur GARANTIE Toch hadden wij via de inspraak graag een GOED struktuurplan zien tot stand komen, een neu traal onafhankelijk rapport voor het stadsbestuur, een rapport dat de beste ruimtelijke en maatschappelijke ordening voor Aalst voorstelt. Het stadsbestuur zou zich dan wel dienen te houden aan een struktuurplan dat een garantie biedt qua inhoudelijkheid. Een inhoudelijkheid waar de bevol king ook iets in te zeggen ge had heeft. Wij zijn echter niet gelukkig met de vooropgestelde werkwijze. Uit de inspraakge- gevens en het onderzoek van de bestaande problemen zullen voor af gaandel i j ke VERSCHILLENDE modellen ontworpen worden voor sommige problemen (bv. RING) Door de keuze van het bestuur uit die modellen zullen de com promissen al gemaakt worden al vorens het definitief struk tuurplan op papier staat. Door deze keuze te laten maken door het stadsbestuur zullen automatisch de nodige eigen belangen van de politiekers (grondbeleid, huisvestingspo litiek,...) in het struktuur plan ingekalkuleerd worden. MEEDOEN plan moet vermeden worden. zijn te nodig want de huidige B.P.A.1s (de weinige die be staan dienen dringend aange past te worden, b.v. het hui dig B.P.A. voor Hofstade doet door de geplande rooilijnen de helft van de sfeervolle dorps kern verdwijnen (de lijn waarop de voorgevel dient ge plaatst te worden bij nieuw bouw of verbouwing is er een paar meters achteruit gescho ven, ja, voorde vlotte auto doorgang, die er helemaal niet nodig is.) Wij eisen garantie voor de in spraak, wij eisen een garantie voor het algemeen belang, wij wensen de ontwerpers goede moed en creativiteit toe en hopen van Schepen De Neve dat hij het struktuurplan in de rechte ba nen houdt, enkel dan kah het struktuurplan iets te beteke nen hebben. Liebaut, Eugeen. f Ui l 1L - -2?. -l.-l I Een boycot van het struktuur-

Vies Oilsjt | 1980 | | pagina 9