1880. Aalst, 24 Juni. N° 4. Fr. 4-00 Fr. 4-73 VOOR VRIJHEID. WAARHEID EN RECHT. ZE ZIJN TE VREDFN 's jaars voor de stad. aankondigingen 15mcn den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C:°. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. BEMINDE LEZERS VAN DEN GEWE ZEN IJKER Hier is nu de Vooruit, de jonge, doch kloeke spruit van den IJker en die u in ons nummer van zondag jongstleden is beloofd. Het is niet noo- dig u te herhalen, dat de Vooruit, zoo- als het zijn naam genoeg zegt, steeds aan het hoofd zal staan van allen wa- ei vooruitgang. Voor waarheid, vrij- eid en recht zal hij immer vechtens gereed staan en er maar met forschen arm op doorhakken wanneer hij met l gentaal, slavernij en onrecht te doen heeft. Zonder ooit in personeele feiten te treden, wil de Vooruit, alleen de zuivere liberale grondbeginselen voor staan, verspreiden en verdedigen. Nooit zal ons blad, zonder er door de lage handelwijze onzer tegenstrevers toe gedwongen te zijn, zich met fami liezaken ophouden of geheimen ter straat brengen, die de eer van zekere huisgezinnen kunnen krenken. Open bare ambtenaren en magistraten zullen wij steeds eerbiedigen om alleen hunne openbare acten te bespreken en onpar tijdig goed- of af te keuren, volgens dat zij goedkeuring of afkeuring verdie nen. In een woord, wij zullen hande len, zooals een treffelijk en deftig or gaan moet doen. Voor wat de zorgen aangaat, die wij aan ons blad zullen besteden, het eer ste nummer is een staaltje van al de OPVOEDING DER KINDEREN. Er is geene zaak van hooger belang, zoo wel voor de ouders en kinderen, als voor het welzijn van de algemee- ne samenleving, dan de opvoeding der kinderen, aangezien van deze elks geluk of ongeluk afhangt. De welda den eener goede opkweeking versprei den zich als heilbronnen in de maat schappij, daar integendeel de slechte en verzuimde kweeking der kinderen hare schadelijke en zedelooze gevolgen in het algemeen doet gevoelen. De ouders zijn door eenen natuur lijken plicht, en de onderwijzers door de verhevenheid hunner zending ge houden, onder de kinderen de grond stellingen van deugd en wetenschap te verspreiden, den geest der jeugd te versterken in de gewoonten van de waarheid, rechtvaardigheid en liefda digheid, in een woord, hen op den weg eener goede opvoeding te stellen want zij alleen leidt tot de deugd, en bezorgt het geluk, dat het grootste verbetering die wij in vorm en letter hebben verwezentlijkt en bij dit alles blijft onze lage prijs dezelfde Wij rekenen er dus op, dat onze abonnenten en liberale lezers van dorp en stad alle mogelijke pogingen zullen aanwenden om onze krachten te on dersteunen met de Vooruitoveral te verspreiden en aan te bevelen voor annoncen enz. En nu Vooruit de wereld in Wanneer ge uw plicht hebt gekweten, Als braaf en eerlijk man, O kwelt dan nimmer uw geweten, Met 't geen men van u zeggen kan. Wordt gij dan nog gehaat, belogen, Ja, soms door vrienden zelfs bedrogen, Hetgene meermaals ook geschiedt Wil u daarover niet beklagen. Denk, 'tzijn de slechte vruchten niet Waaraan de wespen knagen. Er ligt waarlijk iets belachelijks in het gedrag der klerikale dagblad schrijvers en der klerikale opperhoof den. Wat er ook voorvalle, die man nen winnen altijd Zij zijn gelijk Uilen spiegel, die lachte als 't regende, om dat hij dan schoon weder te verwachten was Leest de klerikale dompersga zetten en ge zult zeggen, den 8"ea Juni hebben de liberalen eens duchtig op hunne broek gekregen, het liberaal ministerie moet vallen erfdeel, de overvloedigsté rijkdom men en de uitstekendste gunsten niet kunnen bezorgen. De kinderen zijn de kweekelingen bestemd tot de toekomende maat schappij 't zijn de jonge spruiten der menschlievendheid en de hoop des vaderlands. De jaren der kindschheid zijn de gewichtigste, de toekomst hangt van de richting af, die men aan de jonge lingen in de eerste jaren van hun be staan geeft (1), en, evenals de boomen en bloemen die met luister opwassen eenen overvloedigen oogst beloven, zoo beloven ook de kinderen die met goede hoedanigheden begaafd zijn, burgers te worden die verkleefd zul len zijn aan het vaderland, en het tot lof zullen strekken. Vraag aan eenen hovenier of hij aan de krachtige natuur overlaat eene wilde plant, die in haren onstuimigen In 1878 zegden zij, dat onze zege praal maar eene verrassing was en dat wij in 1880 zouden weggeborsteld wor den Onze meerderheid integendeel springt van 10 tot 16 stemmen en zij zijn te vreden, die brave klerikalen M. Woeste zegde in de Kamers Wij dagen u uit eenen oproep tot het land te doen op de wet van het lager onderwijs. Heden zijn al de representanten, welke die ongelukswet (wij zeggen ge- lukswet) gestemd hebben herkozen, uitgenomen Mr De Wael, en de kleri kalen zijn TE vreden Wij hebben zestien stemmen meer derheid in de kamers van volksverte genwoordigers en zij zijn tevreden Weet gij, wat de klerikalen voor de kiezing dachten Zij meenden allen, dat de liberalen met eene meerderheid van dertig stemmen in de kamers zou den binnentreden «Het dwaas en dom gedrag onzer bisschoppen, zegde mij een klerikaal opperhoofd der stad, eenige dagen voor de kiezing, zal ons voor twintig jaren lang van het bewind houden Wij zullen in de kiezing ver pletterd worden Op zekeren dag kreeg Jef Kazak van zijne vrouw en twee kloeke zonen eene ferme pandoering. Hij droeg eene blauwe oog en kwam al mankende in dè herberg «Den Barreel» Jef. zegde de Bazin, gij hebt daar eene ferme roefeling gekregen «Bah zei Jef, ik wasdom de aarde overdekt met hare ranken of hij dezer wilden groei niet wederhoudt Indien de boomkwee- ker het snoei- en entmes niet ge bruikt om te snoeien en te vormen, zou deze wilde plant ongetwijfeld een groote en kloeke boom worden, welks bladeren eene groote oppervlakte zul len belommeren, maar op dezes on telbare takken zal men geene vruch ten zien, en dan zou de hovenier ver plicht zijn, zonder medelijden, deze nuttelooze plant aan het hakmes van den houtkapper over te leveren. Zoo moet de mensch ook door de opvoeding gevormd worden naar eisch der samenleving zich volmaken, opdat hij in staat zij ten beste moge lijk den staat, waartoe zijn lot hem bestemd, te bekleeden, want een mensch zonder opvoeding is een boom zonder vruchten, en met recht mag men zeggen Ongelukkig zijn degenen die de op voeding der kinderen verzuimen kenden zij de nadeelen die zij door dit verzuim aan zichzelvea, aan hun- ben er nog al goed van afgekomen De klerikalen zijn gelijk Jef Kazak altijd te vreden, als zij klop krijgen Drij lezers van den Werkmanzoo dom, als de schrijver van dat savooi- bladje gingen verleden jaar eene bede vaart doen naar Sint-Marcoen. Een van hen droeg eene koorde van Sint-Jozef; deze koorde, zeggen de pijpenkoppen, beschermt den drager tegen alle kwaad. Onderwege barst de donder los,treft juist den drager der koord en slaat hem een been en eenen arm lam. Aanstonds loopen al de kwezels en kwezelaars bijeen, en roepen volheilige verwon dering uit, dat er een mirakel is ge beurd, door de koorde van den heiligen Jozef, want de donder zou den man kunnen gedood hebben en heeft, hem maar alleen eenen arm en een beenlam geslagen I Onze klerikalen zijn juist de: elfde kerels Zij zouden eene mind* kunnen gehad hebben van dertig - men, nu is zij maar van zestien HET IS DE KOORDE VAN DEN HEI LIGEN JOZEF Tist Karbonkel. EEN PASTOOR SMOKKELAAR. Door de rijksambtenaren te Heerier- heide is in den tuin van den pastoor te Rimburg een verborgen bergplaats van gedistilleerde)! genever ontdekt. Uit ne kinderen en aan de maatschappij toebrengen, zij zouden ongetwijfeld de plichten die hun opgelegd zijn met vlijt behartigen, en het getal van zul- ken tot wie het spreekwoord zegt Kweekt gij kinderen Kweekt liever braadverkens, dan hebt gij alle zes we ken geld, zou dan zeker grootelijks verminderen. Laat ons deze zaak ter harte ne men, en indachtig zijn dat de jonge zinnen zoo buigzaam zijn als het was, waarvan men zoowel een duiveltje als een engeltje kan maken, en dat men behoort de kinderen te fatsoeneeren gelijk de keersmaker zijne keersen, al soppende en doppende van langer hand, totdat zij vroom worden en in deugden opwassen. De eerste zorg der oudersmoet zijn, aan de kinderen geleerdheid en voor namelijk goede zeden en manieren in te planten, willen zij hun geluk voor het toekomende bezorgen. De voorzichtigheid van den vader, de teederheid der moeder, ziedaar de twee engelen bewaarders van de kindsheid onder de bescherming ie- OORUIT Wilt gij dat het volk gelukkig en machtig zij, tracht datheteene goede opvoeding ontvange. Hklyktius (I) De aauhangeri van alle denltvrijien hebben ten allen tijde om hunne meening te venpre iden, tich tot de kinde ren gewend, omdat tij die de geschikste oordeelen om hunne nieuwe leer te doen aannemen tij hebben de kin deren volgeni hnnnen wemch en naar den eisch der eeuwen bereid en geTorutd. Kinderen kweeken is geen ganien wachten.

Vooruit | 1880 | | pagina 1