Koofvogels. Louise Lateau. In 1882. Burgers leest eu oordeelt het onderzoek is gebleken, dat be doelde geestelijke expresselijk in zijn tuin een kuip verborgen hield, die een voorraad gedisstilleerden brandewijn bevatte, toebeboorende aan en ten ge- bruike van de met hem bevriende tappers zijner parochie, die den in houd succesieveljik kwamen ledigen en weder aanvullen. De aanwezige voorraad is in beslag genomen en te gen den pastoor is proces-verbaal op gemaakt. Een uur na de bekeuring was de smokkelaar dood. Zou hier «de vinger gods« in 't spel zijn Over vierden dagen shcrf te brugge een 70 jarig prie-ter. genaamd Pollet, die geheel zijn leven door een voor beeld van gierigheid en schraapzucht was. 1 iij bouwde, kocht en verkocht steeds huizen om maar geld te kunnen verdienen. In de laatste maanden zi,ns levens w aren zijne geestvermogens zoo danig verzwakt, dal eenigc broedertjes van liefde het noodig oordeelden dag nacht bij hem door te brengen. De man stierf eindelijk. Maar eerst 2 da gen na zijn dood verneemt dei familie, die te Korlrijk woont, en die hem hij zijn leven gedurende weken achtereen had onderhouden, het berigl van dat overlijden uit de dagbladen. En toen nu de erfgenamen zieh in allerijl naar het sterfhuis begaven, vonden ze Heeroom reeds begraven, en toonde de belofte van armoede gezworen hebbende broedertjes een testament, waarin de sedert maan den zwakzinnige zijn vermogen van over -de fr. 500.000 had vermaakt aan den overste van hun klooster, een Hol lander-van geboorte. De lieve broedertjes van liefde wam) zelfs zoo lief van 5 leden der familie den toegang tot het sterfhuis tc weigc- en op straat te laten staan. De familie, niet tevreden met de roof vogelmanie van die armoede-zw eerders, heeft de zaak in handen der justitie ge steld. RECHTERLIJK KRONIJK. Bij vonnis der reehlbank van Yperen in datum van 18 Maart 1880 werd de genaamde Jan Baelde koopman in vlas te Plasschendaele, tot 26 frs. boete ver oordeeld voor smaad-en lasterende aan tijgingen jegens den lieer Alphonse Geldhof gemeente onderwijzer te Boe- singhe. De rechtbank had daarenboven den onderw ijzer die zieh als rechterlijke partij voorgesteld had, 30 frs. schade loosstelling toegelegd. Het openbaar ministerie en de rech terlijke partij ging tegen dit besluit iu beroep. Hel hof van Gent waar de zaak den 9 Juni opgerorpen werd heeft Jan Baelde tot 8 dagen gevang en 26 frs. boete verwezen en den heer onderwijzer cene schadeloosstelling van 100 frs. loegew ezen. Eindelijk beeft het Jan Baelde tot het dekken van al de kosten verwezen. 't Wordt met den nieuwen en den ouden bisschop van Doornik hoe langer hoe gekker. De oude bekende, te Kome voor krankzinnig verklaarde Dumont, tegenwoordig druk aan t schrijven te gen den Paus, wordt nog altijd vooi den waren bisschop erkend door ue hei lige Louise Lateau te Bois d'Haiti. L)e nieuwe bisschop Durousseau heefi nu de wonderdoende Louise met den ker kelijke ban bedreigd, indien zij zijn voorganger blijft erkennen. an de inge vingen van Louise blijft er op die wijze niet veel over. De klerikalen worden wanhoopig van angst over deze verwar ring onder de heiligen. DE ONNOOZELEN ZULLEN GOD ZIEN Van 's inorgcnds tol 's avonds zor gen en weiken om wat geld te verga ren, om in zijnen ouden dag eenige spaarpenningen te bczitleu, dat betce- kenl niets. Van 's morgends tot 's avonds w roe ten en slaven om deftig door de wereld te komen, om zijne kinderen wat op voeding en geleerdheid te bezorgen, daar is weinig aan gelegen. De zaak waaraan het meest verbon den is, waarvoor de mensch vooral moet In kommerd zijn, in zijne ziele- zaligheid. Kost, welstand, rijkdom, opvoeding, geleerdheid zijn van geen nut dit alles moet aan de zaligheid opgeofferd vvor den Ziedaar den inhoud v«n een sermoon dal wij verleden zondag hebben kunnen hooren. Woorden, Mijnheer Pastoor, zijn niet voldoende, voorbedde bewijzen alles. Ja, als getrouwe parochianen zul len wij naar uwe raadgevingen luiste ren, zullen wij aan geld en goederen verzaken, zoo gij ons hiervan het voor beeld wilt geven. Ongelukkiglijk keu ken wij geene beambten die zich beter doen betalen, vinden wij geene men- schen, die meer naar het geld hunke ren, dan wel de geestelijken. Geen stap wordt verzet, geene hand uitgestoken of er moeten dikke stuivers voor geleg, worden. Wie vergadert meer rijkdom men dan de kloosters? Wie be/.it op eenige jaren meer fortuin dan de pas toors en de priesters Wie rooft testa menten, wie zijn de uitbuiters der volksklassen, maar ook wie bezit groo- ler schatten dan de Jesuiten. Wij zouden ons moeten laten uitplui zen om u te verrijken, omdat gij weet, dal men met geld kieziczingen wint, ministers verbrijzeld, koningen doet beven, tronen omverrc werpt 1 Zoo laag, Heer pastoors, zijn wij nog niet gevallen Ook aanziet gij de opvoeding, de ge leerdheid voor eene nullclooze zaak. Is het misschien daarom, dat gij zoo hevig tegen de nieuwe schoolwel ge donderd hebt Die ongelukswetdie onze liberale meerderheid van JU lot 16 stemmen heeft gebracht, wat nijpt zij u in de tecnen niet waar, lleeren Pastoors Ah gij wilt van gccne verstandige menschen Begrepen, mijnheer Pas toors Een verstandig mensch ook, die denkt, die redeneertdie drijft men niet naar de kiesbus, lijk de herder zijne schapen drijft. Een verstandig menseh. die wil vrij zijn en vrij hande len die wikt het goed, en die weegt het kwaad. Een verstandig mensch in geen slaaf, geen werktuig. Gij wilt het volk. arm en dom arm om het doen te beven, dom om te het m'sleiden. Welnu, gij zult niet lukken recht redeen waarheid zullen zegepralen en eenmaal zal men u spottend met de vingers aanwijzen en zeggen Zie daar mannen die honderd jaar te laat gekomen zijn Sommige klerikale savooibladen heb ben, daags na den keus van 8 dezer, hunne les begonnen met de aanstaande vernieti ging van het liberalismus te verkondigen. Volgens die Jonassen moeten wij in 1882 onfeilbaar bezwijken. Laat ons eens zien wat al zou kunnen gebeuren binnen 2 jaar. Kamer der volksvertegenwoordigers. De liberalen hebben dus in 1882 vele kansen te wagen terwijl de clerikalen maar weinig gevaar te loopen hebben. Inderdaad, wij zullen de hersenschim niet koesteren van Eecloo, St-Niklaas- Dendermonde, Hasselt, Maaseyck, of Ton, geren te veroveren. Nochtans kan daar zoowel eene ontwaking gebeuren als el ders maar laten wij dat van kant. De clerikalen zullen natuurlijk het niet beginnen van te Bergen te Doornik of te Luik te worstelen. Onvoorzien wij dus maar de andere ste den waar de kamp voor onze tegenstrevers mogelijk is. Te Gent, in 1878, behaalden wij eene volkomene overwinnig met eene middel matige meerderheid van 572 stemmen. Wij mogen dus met recht verhopen niet alleenlijk van daar onze representanten to behouden, maar wel daar nog drij liberale senateurs te doen kiezen in Vervanging van 3 klerikalen. TeAth hebben de klerikalen in 1878 niet gestreden. Te Charleroi hadden de liberalen eene middelmatige meerderheid van 977 sim men. Te Soignies. op 2400 kiezers hadden onze vrienden J00 stemmen meerderheid en het behoeft nauwelijks gezegd te wor den welken vooruitgang onze gedachten bij onze walenbroeders gemaakt hebben. Inderdaad, de laatste kiezing, te Thuin, gaf aan de liberalen eene meerderheid van 632 stemmen. Te Iloei kwam er, in 1878, maar een klerikaal te voorschijn schoon er twee ze tels te winnen waren en onze vrienden behaalden 231 stemmen meerderheid op 1200 kiezers. Te Verviers insgelijks, waar de kler kalen voor 1878 een representant haddtn, behaalden wij de overwinnig met eern»- volledigen lijst, en 158 stemmen meerder heid. Blijft er nu nog Waremme over, en anze tegenstrevers hebben niet vergef u dat daar ook de liberalen grooten vooruit gang maakten. Men beweerde dat de dood van den heer Delexhy onzen invloed in dat arrondisse ment had vernietigd, en de liberale M. Hallet bekwam daar eene tot biertoe onge kende meerderheid van 27 stemmen. Uitaaande leden in 1882. zer twee leidsmannen groeit de jonge plant beveiligd tegen den invloed der zedeloosheid. Zijt verduldig, ouders, voor uwe kinderen J, toont meêdoogenheid voor hunne zwakheden, zonder nogtans te vergeten dat om het kwaad te belet ten, men hunne grillen niet moet vol doen. Men mag, men moet zelfs zijne kin deren liefhebben maar kinderen be minnen bestaat in de betrachting van hun geluk en geenszinsin vleierijen en toegevingen, die dikwijls bij sommige ouders zoo verre gaan, dat zij, ja, de gebreken van hunne kinderen liefheb ben en, aangezien zij in hunne teede- re jeugd nog geene groote misdrijven kunnen begaan beelden de ouders zich in, dat zij verdraagzaam voor deze kleine gebreken moeten zijn. 't Is wel waar, het zijn maar kleine misdrijven die kleine kinderen doen, maar het is eene groote zaak de gewoonte te heb ben die te begaan. Lieve kinderen krijgen lieve naamp jes, 't is mijn kindje, mijn hertje, mijn engeltje, mijn lammeke maar ook mijn hondje, mijn sckelmtjeen hoe menigmaal is het laatste niet de waarheid 't Is hertje wat lust u mondje wat begeert gij daar hel 's nachts van droomt, heeft het op den dag, 't is een wittebroodkind, een be dorven kind van moeder, en door deze toegevendheid der moeder-s gebeurt het maar al te dikwijs dat de bedorven brokken hun wittebrood vooraf op heb ben, en dat moeders keuken niet altijd volgen wilt wantDuren is eene schoo- ne stad, en blij ven duren nog eene schoonere. Zegt men dit aan sommige vaders en aan sommige moeders, die eene te groote teederheid voor hunne kin deren hebben, zij antwoorden Lieve kinderen mogen wel een potje breken, en 't is al goed wat hij doet dien men bemint, 't verstand komt voor de jaren niet, en zoo gebeurt het dat men de kinderen te dikwijls den aller kinderendag (28 December) heeft la ten vieren, hun de meesterschap heeft gelaten om hunnen kleinen wil te vol doen. en dan wordt gewoonte tweede natuur, Wordt voortgezet. Aalst 3 Audenaarde 3 Eecloo 1 Gent 8 St-Nikolaas 3 Dendermonde 3 Ath 2 Charleroi 7 - Soignies 3 Bergen 5 Thuin 3 Durnik 4 Luik 8 Iloei 2 Verviers 4 Waremme 2 Hasselt) 2 Maesyck Tongeren 48 18 Di® Savooibladen die zoo ligt bet vel vaD den beer verkoopen hebben zekor daaraan niet gedacht zij zijn toch zoo ligl- zinnnig 1 Hadden zij ook eens nagedacht dat. be halve te Leuven en te Mechelen, de laatste keus h«nne meerderheid overal straf heeft doen vermindereu, ondanks alle de moge lijke en schandige middelen welke zij ge bruikten. Onze overwinning gaat statig vooit en nergens moeten wij langs de kleine deur binnensluipen. Wij mogen dus 1882 kloekbloedig zien aankomen daar wij de verzekering hebben dat onze vrienden overal hun best doen, niet alleenlijk om bunnen invloed te be waren maar ook om hem te verspreiden. Senaat. Uitgaande leden in 1882. Liber. Klerik. Aalst Audenaarde Eecloo Gent St-Nikolaas Dendermonde. Ath Charleroi Bergen Soignies Thuin Doornik Luik Iloei Verviers Waremme Hasselt Tongeren en Maesyck 1 3 3 2 1 2 4 1 2 1 2 1 1 3 2 1 21 12 De Volksvertegenwoordigers, leden der commissie van het schoolonderzoek aan hunne medeburgers. Mijnheeren, De Kamer van Volksverlogenwoor. digers heeft ons gelast met een onder zoek over den zedelijkenen stoffelijken toestand van het lager onderwijs in Bel gië, over de uitslagen der wet van 4879, over de middelen gebruikt om er dc uitvoering van te dwarsboomen. Het recht om dit onderzoek te beve len is door tegenstrevers der wet be twist geworden. Zestien leden der par lementaire tegenzijde hebben beurte lings geweigerd aan onze werkingen deel te nemen. Door de kiesuitspraak van juni is de wet bevestigd en liet onderzoek bekrach tigd geworden. Gesterkt door 's landsgoedkeuring komen wij aan het land zeggen hoe wij ons voorstellen te werk te gaan. Dc bisschoppelijke aanmatingen le gen de wet en tegen hart toepassing hebben de gemoederen der burgers ont steld en tegenstand doen oprijzen. Eene diepe ontroering is in huune maalschai- b- i 1 o

Vooruit | 1880 | | pagina 2