Mengelingen over Aalst. De republikein Pier- Correspondentie. De gezant te Rome. mt schrijf is licl mij een waar genoegen eene beleckenis rolle bekentenis van 't Land van Aalst mijne lezers te kun nen mededeelen. Er zijn vele liberalen welke die hei lige bladjes niet lezen willen omdat den rimram derzelfde meestal te onnoo zei en te vervelend is: zij hebben onge lijk er staan daar soms goede dingen in en bijzonderlijk in dat lief Land dat zoodanig babbelt dat liet somsvergeel dat zijnen rol is te liegen en dan onwe tens waarheid schrijft. Het Land van zalurdag over de klop ping sprekende der klerikale» in de laatste ajgeineene kiezingen sehiijft Men vergete het niet De zege- praal (der klerikalenj in vroegere kiezingen is op eenige plaatsen min of meer te danken geweest aan ge- teekende briefkens, aan fijne kies- bewerking, aan macht en invloed voortaan zal men meer de kiezingen zien uitvallen volgens de gevoelens van 't volk, volgens de maat van Re it Ugieen van zedelijkheid, volgens de GETROUWE EN RECHTE HANDELWIJZE, volgens het deftig en ondeftig ge- drag der gekozene want in elke pro- it vintie, in elk arrondissement, kanion, stad of gemeente zal men toch altijd een getal kiezers vinden, die vrije- LIJK OORDEELEN EN VONNISSEN, Vol- gens dat 't bestuur goed of slecht is ge it wecst, VOLGENS DAT DE GEKOZENEN weerdig zijn gebleven, volgens dat tt de kandidaten waarborgen kunnen geven, a r Het Land bekent dus onbew impeld dat de vroegere zegenpralen te w ijlen zijn aan de geteckende briefkens en aan de macht der geestelijkheid het bekent dat voortaan de kiezingen zullen uitval len volgens den wil, de gevoelens van 't volk hel bekent dal men naar den rechten handel, de deftigheid der geko zenen zal zien om ze te herkiezen het bekent dat er overal vrij kiezers zullen gevonden worden die vrijelijk oordeelcn en vonnissen volgens dat de gekozenen weerdig zijn gebleven zij volwassen mannen zullen wezen. De ouders kunnen de volgende spreuken raadplegen en volgen, eer dat hunne kinderen de roede ontwassen zijn: Terwijl het reisje zwak is, moet men het buigen. Jong rijs is te buigen, maar geene oude boomen. 't Moet vroeg buigen dat eenen goeden reep worden zal. 't is moeilijk om krom hout te rechten. Die hun bevelen het kwaad in de beginselen te beletten, dat is, wan neer de kinderen van onder en van bo ven nog niet uit hunne broek komen, om dan voor de gevolgen niet te verezen te hebben, want De rups dient iu de pop gedood. Hot schaap dient voor dea dam geschut, geven voorraad aan de vaders en moeders van vroegtijdig de kwade gewoonten en gebreken hunner kin deren af te wenden immers het spreekwoord Sla de eieren in de pan, dan komen er gsea slechte kiekens van beduidt dat hat veel beter is, geene kinderen dan slechte te kweeken, om dat het te laat is als kamelot plooi geno men heeft. Gewoonte maakt Wet. De ekster kan haar huppelen niet laten, 't Is moeielijk oude honden nan den band te lecrea gaan. En wal beduiden diebekentenissennu? Zij bewijzen dat dc klerikale kandida ten, die reeds in de kamers zetelden en overboord gesmeten zijn gelijk te Virton gelijk te Neufchateau, gelijk te Brugge, gelijk te Namen liet vertrouwen der kie zers niet meer hadden en dat de kiezers die nu vrijelijk door hel geheim der stemming, mogen kiezen voor wie zij willen, zonder M'. De Pastoor of Mr. den Eigenaar te vreezen, hen gekozen hebben die waarlijk goede bestuurders, goede vaderlanders zijn en die hun op eene deftige wijze zullen veriegenwoordigen, 't is te zeggen voor de Liberalen V. B. WAT EENE GAZET OP DE ZEDE LIJKHEID EENS LEZERS DOEN KAN Het Land zegt dat M. Jelie op Sint- Antoniusdag met een tlamheeuw in de processie ging er bijvoegende dat hij slechte (liberale) gazetten in huis heeft. Ik, ik ken kopstukken der klerikale», van de hoogstgeplaatste kopstukken, die niet in huis hebben dan goede (klerikale) gazellen en die dragen hun flambeeuw te Brussel, maar.niet in de kerk... in de omstreken der violetlcn straat. Wie het schoentje pas trekke liet aan. V. B. OF HET SCHELMEN ZIJN Zie, Land vriend, ik geef u sedert eenigen tijd dikwijls gelijk. Maar goede vrienden moeten elkaar de waarheid zeggen, en aan dien plicht wil ik niet te kort blijven. Ik ga u eens rechtuit spreken alles, met zijnen naam noemende een kat een kat en een paap een paap. Gij schijnt verontwaardigt omdat men geschreven heeft dat de papen nu est al politieke schurken zijn en waarom Leest gij dan niet Ik geloof neen Welnu zie hier wat ik van uwe vrienden zeg 't Is moeielijk honden to leeren bassen, en ook zeer moeilijk de kwade ge woonten der kinderen, die men in hunne teedere jaren niet afgewend heeft, in hunnen gevorderden ouder dom af te breken, want dan Steken zij hunne oorkens naar omhoog. Nemen zij het op hunne oorens, spelen den baas en Beteren zich als oude wolven, of Als zuur bier op den tap, hoe langer hoe erger, omdat zij die boven 't hoofd zijn gewassen, buiten bedwaang. Zoo gebeurt het maar al te dikwijls dat de onbuigzame kinde ren, die naar hunne ouders niet heb ben willen luistren, moeten gehoor zamen en onderdanig zijn aan het kalfsveltrommelvelen dan is er geen zalf meer aan te strijken. Wilt gij door uw voorbeeld eenen heilzamen invloed op uwe kinderen hebben, zoo moet gij veel zorg dra gen en veel voorzichtigheid gebrui ken daarom kunnen wij niet genoeg zeggen dat het gedrag der ouders on berispelijk moet zijn Het kwaad zaad, het zaad van bederf dat door hunne schuld in de herten van hunne kinderen valt, groeit, helaas, maar als ten vloek van hunne grijze hairen, als ter schande van hunne oude jaren. Wordt voortgezet.) De priesters zijn ai. geen bedriegers maar 't getal van hen die hel niet zijn is verduiveld klein. Vooreerst uwen Heiligen Vader, uwen grooten paus, uwen Leo XIII heeft alles gespaard behalve logens en bedrog, dit blijk tuil zijne eigene schriften, en nooit is er op den wereldbol in het vraagstuk der schoolwet meer valsch- heid bedreven geweest dan door hem. En daarna zijnen sekretaris Nina enz. den berg af tot den laagsten toe. Ja, uwen Paus heeft de Ministers van onzen koning op eene verachtelijke wij ze bedrogen, mits hij, den 18den derzelf- der maand aan den Aartsbisschop van Mechelen over die zaak geschrevpn had. Dit bewijzen de brieven die Mgr. Du- mont laten lezen heeft. En het is na zulk gedrag, na eene leugen die van zoo hoog komt dat men zich zou verontw aardigen als de liberale drukpers die schandalen aan den dag brengt P Allo, Land, bekent met mij die liegt die bedriegt I V. B. Ook vernemen wij dat het kabinets- hoofd van het belgische ministerie niet zal aarselen een einde te stellen aan zul - ke diplomatieke betrekkingen en niet vertoeven kan M. d'Anelhan, zijner zen ding bij het Uoomsch Vatikaan te ont slaan. Zooals men verzekert is van dit be sluit aan M. d'Aanetlian reeds kennis gegeven Daar is niets bij dat ons mag verwon deren en het gedrag van M. Frère-Or- bun is te zeer natuurlijk op dat iemand er iets zou tegen in te brengen hebben. Zulke diplomatie kan of mag in het vocabularium van een wijs en nationaal gouvernement geene plaats vinden, 't is eene onuitwisbare schande voor degenen die i r zich p'.ichtig aart maken. Elkeen moet liet bekennen. RECHTERLIJK KRONIJK. De rechterlijk kronijk deelt deze week weeral eene lieele reeks veroordeelingen inede van broederkens der christelijke Kering en der congreganistcn onderw ijs voor aanslagen op de eerbaarheid ge pleegd op hunne leerlingen zij zijn ten geinllevan elf. Hoe diep zinken dezeden in die scholen Maandag acht dagen geleden, moesten eenige Ileeren der Regen'ie naar Brus sel, den Minister van openbare werken juiste inlichtingen vragen over Dam, nieuwe Statie.enz. MinisterSainctelelte, die de handelingen van onze Bokkcnbe- sluurdcrs kent en weet hoe ze zich iu de kwestie der nieuwe schoolwet gedra gen, heeft onze stadsfeniksen voor eene maand op wandeling gezonden. 't VYordi Aalsl-Kermis en onze oude stadstoren, een klerikaal vuurwerk, lot meeidere eer en glorie van God, en tot groot profijt der burgers afgebrand in de kermisdagen van 1879. geraakt stille- kens op zijnen ouden plooide. Beiaard heeft maar vier of vijf klokken die val- sche tonen voortbrengen op zijn Wit- borstels d'horlogie is geplaatst en gaat zeer regelmatig, zoo regelmatig, als de geldklopperijen der klerikalen! De rnaandelijksehe en wekelijksche rond- hahngen van geld, tot onderhoud der fe- ringlijdende kakscholen en tot groote verlichting der burgerskassen gaal re gelmatig voor! De scbande deb Vlaam.-che drukpers, zooals onze con frater Verbond», hier zekeren schrij- velaar met recht doopt, gaat regelmatig voort met Rcpublikeinsche gedachten onder 't volk te zaaien, nret treffelijke, hooggeachte en bekwame ambtenaren te w illen door den modder te sleuren ....De klerikale en liberale winkeliers en herbergiers zijn veel dankbaarheid verschuldigd aan de vrienden van den Witborstelaan hel bokkenbestuur on zer stad,omdat deze de kermisfeesten van 1880 zoo interressant gemaakt heb ben. Een telegram uit Buggenhoul- bosch meldt ons, dat bij mirakeleuze medew i rking van den heilige Laberdc ezelsooren van den Witborstel zes duim IN EENS gewassen zijn, God van den hemel, wat zal dat voor iels zijn, en iedereen die hier vond, dat zijne ooren nogthans al lang genoeg waren Professors van de Schaarbcekschc universiteit, wat zegt gij daarvan In zijn nummer van verleden Zondag geeft de Witborstel een volledig verslag van de kiezing van president Garfield, te Chicago. Amerika.) Sedert eenigen tijd hemelt die fameu ze verdediger van autaar en troonalle republikeinsche beweging op; ja, hij gaat zoover de hoeren tot opstand aan te hit sen en de w oorden van den zaligmaker Geeft Cesaar tuat Cesaar toekomt» zich herinnerende, geeft hij de boeren en burgers den raad hunne belastingen niet meer le betalen. Eu wat doet hij zelf HÏJ IS DË EERSTE om bij den ontvanger te loo- pen Hoe lang znllen d« domme en onnoo zele snullen die 't Land en de Werkmaii koopen en lezen zich nog door die kwakzalverij laten op flesschen trek ken Tist KarbonkelI -+ Men schrijft ons uil Scliellebelle, dat er vcrledene week een Aalstersche r..- zak zich iu de Schel Je aldaar heeft ge baad, en eene uur nadien al den viich bovendreef van het verpeste water. Verders laat men weten, dat hij als een echt verken zich ir, den slijk heeft gewenteld volgens, gewoonte, tol groo te vreugde van \ele kwezels en kweze laars van Aalst. Andere bijzonderheden, indien dat zwijn voortgaat met zich in den drek te vermaken 't Zal curieuse zijn De klerikale dagbladen zeggen zoo weinig mogelijk of liever zeggen niets, over de verpletterende brieven, die Mgr Dumont betreffende de onder handelingen van het Vatikaan met de belgische bisschoppen, heeft open baar gemaakt. Wie zijn de bedriegers of wie heeft er valscii spel gespeeld Dat is iets dat natuurlijk moet en zal uitkomen. Hebben de bisschoppen den paus misleid of heeft kardinaal Nina de heer Frère Orban om den tuin geleid. De Meuse van Luik, zegt dat de openbare denkwijze zeer ontroerd is over de handelwijze en houding van de bisschoppen en van het Vatikaan. De ongelooflijke slechte trouw van de romeinsche Curie komt duidelijk aan het licht en het komt als onmoge lijk voor, dat diplotieke betrekkingen kunnen behouden worden met eene mogendheid, die op die wijze aan zijn woord, plechtig gegeven, te kort blijft. Men is het algemeen eens op dit punt, dat de afbreuk van alle officieële be trekkingen met het hof van Rome, nakend is. Alles duidt aan dat wij op het punt zijn eene erge gebeurtenis te zien plaats hebben, die voor de oogen van het land en van geheel Europa, de rechtzinnigheid van het belgisch gou vernement en de dubbelzinnigheid om niet te zeggen de valscheid van het hof van Rome zal doen uitschij nen. De Journal de Liége zegt dat er be drog in 't spel moet zijn, of wel kardi naal Dechamps heeft, onder den ze gel der geheimhouding, aan den IJ. I .4

Vooruit | 1880 | | pagina 2