De donder. Eene NIEUWE vest Verschillig nieuws. Burgerlijke stand Vrede en Eendracht, Id de Zounebloem Geeraardsbergscheslraat B. Leveau-De Bruyn, tlollandsche Cirque TE KOOP Vader eene taal toegeschreven, die hij niet gehouden heeft, of kardinaal Nina heeft eene ongehoorde rol ge speeld. De H. Vader zou een stuk, voor zij ne afkondiging, goedgekeurd en ge loofd hebben, dat verscheidene dagen nadien, zijnen eersten minister, offi- cieëlijk verklaarde, niet te Rome be kend te zijn, en maar in België afge kondigd te zijn geworden, omdat de onderrichtingen van het Vatikaan te laat waren gekomen. Het is duidelijk dat er hier iets moet bestaan dat men aan de chine- sche diplomatie niet zou vergeven. Het is noodig dat de kardinalen De- schamps en Nina, uitleggingen, geven Hunne eer en die van hun geestelijk karakter en van het pauslijk gouverne ment zijn er in betrekken. Zonder voldoende uitleggingen wa re alle betrekking met dergelijke di plomatie onmogelijk. «- Velen die bij onweder eene] weer licht aan den hemel zien, zijn ten hoogste bevreesd voor den donderslag die er gaat op volgen en denken dat zij door den bliksem nog kunnen ge troffen worden. Die vreesch is gansch ongegrond en al wie het weerlicht ziet, mag denken dat hij gered is, en dat is hij inderdaad. De donderslag levert voor hem niet het minste gevaar op. Het zelfde ge val komt voor in den oorlog, bij een soldaat die zou vreezen getroffen te worden als hij den slag hoort. De kanonbal legt 400 meters per second af en het geluid enkel 333 meters in den zelfden tijd, zoodat de man wien hij vat nedergeploft is voor hij de scheut heeft gehoord. In een onweer is de eletrische uit barsting zoo oogenblikkelijk dat de verdonderde persoon den tijd niet heeft om te zien en nog min om te hooren. Zoohaast men het weerlicht ziet, heeft de electriciteit gewerkt Het geluid bereikt maar onze oor zoo veel oogenblikken later, naarmate des afstands die ons van het verdonderde punt scheidt. Hoe groot de donderslag dus ook weze, hij moet ons nooit verschrikken maar wel gerust stellen, want telkens heeft eene ontlasting der electrieke wolk plaats. Nogeen woordje. Bij zwaar onwe der is het goed alle vensters te sluiten, zich in eenen trok te stellen, en hoogst gevaarlijk omtrent metalieke voor werpen of hoogstammige boomen te verkeeren. De eene liberale overwinning volgt de andere opNa Aatli, komt Ware mme dan Thuin daarach ter de groote klopping van 8 Juni, te Virton, Neut'chateau, Nijvel, Philippeville enz. acht dagen la ter de klerikale borstelling Ie Namen en Brugge. Eindelijk in de kiezing voor eenen senateur, welke Dinsdag 29 dezer heeft plaats gehad, bekomt de liberale kandidaat Macau 1578 en de klerikaal Dumon 1256. De liberalen zegepralen met eene meerderheid van 322 stem men. De klerikale revolutionnairs krijgen eene buis van 322 witbor- stels lang «De katholieke kandidaat, was niet volksgezind genoeg, niet waar Pier.» Nen Aalsterschen kladpotter Een werkman van den ijzeren weg van Gaver naar Audeuaarde, wonende Ie De Pinte, is zondag avond in eene her berg binnen deze gemeente door zijne srhoonbroeder letterlijk een oor afgebeten. Het gerucht was aldaar verspreid dat de kwaaddoener zooniet van eenen razenden ten minste van een stokers hond was ge beien. Aan het publiek wordt ter kennis gebracht dat een nieuw internationaal Belgisch Nederlandsch tarief, met 1 Juli aanstaande, in voege zal gebracht worden. De kaarten voor gaan en keeren van den Belgischen Staatsspoorweg zijn veran derd. Degene die maar geldig zijn voor den dag hunner uitdeeling dragen eene roode streep op de plaats van den terug keer degene die geldig zijn voor twee dagen dragen er twee. Bericht Om den vreemdelingen en den medeburgers buiten Brussel, die tijdens de jubelfeesten en de Nationale Tentoonstelling in de hoofdplaats zul'en verblijden,zooveel mogelijk nuttig te zijn, zal te rekenen van l Juli aanstaande, een inlichtingskantoor geopend worden, in de Statiën Brussel (Noord), Brussel (Zuid), Brussel (L. Kw Niet allen zullen de belanghebbenden er kosteloos alle aanduidingen kunnen be komen betreffende den spoorwegdienst, zooals vertrek en aankomsturen der trei nen, taksen voor het vervoer van perso- neu en voorwerpen, reisweger, en prijzen der om en uitslapreizen, maar tevens alle inlichtingen aangaande de jubelfeesten, de beschikbare verblijfplaatsen bij bijzon deren, de uren van het openen en sluiten des tentoonstelling, museums, openbare boekerijen enz. enz. Die kantoren zullen 's morgens open zijn, te beginnen met het aamkomstuur van den eersten trein, en 's avonds, enkel gestolen worden na de aankomst van den laatsten internationale trein. Voor de verb ijl'plaatsen, zal daarenbo ven, ten stadhuize van Brussel, een Mid- deu kantoor gevestigd zijn. N'Uionnale tentoonstelling. De tentoonstelling van peerden, welke den 6 juli opent, belooft nog luisterlijker te zul len zijn dan die van het hoornvee, welke nu is geëindigd. Den 6 juli, zal het publiek toeg"lat.en worden tijdens de werkzaamheden van den jury,mits een inkomgeld van fr. 5 per soon. Te rekenen van 7 juli, zal de inkomprijs een frank per persoon zijn. De tentoonstelling zal open zijn van 9 ure 's morgends tot 6 ure 's avonds. Iu de nationale tentoonstelling te Brussel is eene locomotief tentoongesteld dat geheel met de nationale kleuren is ge schilderd zij draagt tot naam de Belg en is een fac-simile van de eersle locomo tief, die in Belgie gemaakt is en den dienst deed in 1834 lusschwn Brussel en Me- chelen. Een bloedig drama heeft te Pipanx, gemeente nabij Doornijk, plaats geluid. Een inwoder dier gemeente hreft zijne vrouw, op heeterdaad van overspel betrapt en den minnaar met een geweerschot ge dood, De twee echtgenoten zijn aangehou den. Bericht aan de landbouwers. Eene groote vermindering is gekomen in de prijzen der draaineringsbuizen, ten gevolge der laatste kiezingen en baloterin- gen. Zich te bevragen in de katholijke krin gen, waar een ontzaggelijk stuk van die koopwaar is Zij zijn gebakken in de kiezingen en balloteringen te Brugge, te Namen, te Nijvel, te Neufchateau, te Virton, enz. Ze moest in tweeen. Eene brave boerin, biedt zich in het bureel van den post aan, met een tamelijk groot pak. Wat is daarin vraagt de bediende. Een broek. Na een oogenblik overdenkens zegt de bediende. Uw pak is te groot, de po«t kan het niet verzendjn.... Gij moet het in tweeën doen. Zij was schoon geweest. Men sprak in eenen salon van Mev. II., die zeer schoon is geweest. Zij heeft alzoo iets van eene godinl Ja, uit den ouden tijd. Nuttige vogels en insecten. Op initia tief der landbouwmaatschappij van Breda, zijn in de gemeenten van Holland plakkaar ten uilgehangen, de volgende vragen be vattende Waarom buiten uwe kamers de spin ge dood, terwijl zij de vliegen vangt, die u last aandoen Waarom met den Toet den krekel ver pletterd die in uwe tuinen de ruspen,slek- ken en meikevers vangt en opeet"? Waaaom de niet vergiftige adder ge dood, die van muizen en veldmuizen leeft? Waarom de kleine, onschuldige hage- slang gedood, die de sprinkhanen eet Waarom den koekkoek te vangen, die tal van ruspen opeet Waarom den boomkruiper en de gras- musch gedood, die beide groote vijanden z jn van de muurvarkens en wespen Wnarom de musch gevangen, die wel is waar wat graan steelt, maai |zoo vele voor die granen schadelijke insecten op eet Waarom kruit verschieten op de spreeu wen, die meerendeels niels doen dan wor men, popped en maden vangen, en zelfs de weiden van ongedierte zuiveren endaar- om toch wel eenige kersjes mogen genie ten verjaagt ze, maar verdelgt ze niet, evenmin als de merel, lijster of kieviet,die u ook van zooveel nut zijn Waarom do meezen vangen, waarvan ieder paar 120 duizend maden en insecten vangt, om zijne kleinen te spijzen, en in den winter tot levens onderhoud uwe boo men van ringrupsen zuiveren Waarom bet roodborstje en andere klei ne vogels dooden, die allen boom- en blad luizen eten Waarom de paJ en kikvorsch verdelgd, die slekken en mieren eten Waarom bet leven redden aan duizen den muggen, door den geitenmelker te dooden Waarom de vledermuis martelen en dooden; zij die des avends den oorlog voert tegen de nachtvlinders en meikevers,even ais de zwaluwen iu den dag tegen de mug gen en vliegen Waarom de spitsmus gevangen, die van aardwormen leeft zooals de muis van ko ren zoo ook de mol, die uwe gronden van ongedierte zuivert v Waarom zeggen dat de bosch-, kat- en steenhuil de duiven en jonge kiekens op eten, vermits dit niet juist is Waarom deze vernietigd zij die ieder het werk van 6 of 7 katten afdoen, met meer dan 6000 muizen 's jaar te eten Waarom steeds voortgaan met het vei- n e:igen van zoovele vogelgeslachten,die de natuur opsieren en veelal ook zoo nut tig zijn,, als de nachtegaal, de hop, de goudvink,net purpertje, 't seisje, de kruis bek enz. enz., die giootendeels reeds door u of uwe kinderen, en soms met levensge vaar, zijn uitgeroeid Het is echter voor eenieder die land- en tuinbouw liefheeft, een heilige plicht, zij nen evenmensch in te lichten want de schade die aan dieu grooten hefboom van volkswelvaart door die domino voorvoor- deelen toegebracht wordt, is ontzaglijk grootBegrijpt het wel en handelt in ge volge 1 Aan den fransclien natuuronderzoe ker Florent Provost, die jaren achtereen den inhoud van de magen van verscheide ne insectenetende vogels heelt onderzocht, zijn de navolgende opgaven te danken. H'j onderzoeht met de grootste zorg den in houd der magen van 18 muurzwaluwen, die hij op verschillende tijden des jaars (van April tot Augustus) te dien ein de bad gevangen. Hij vond in de maag van een dier vogels 742 insecten, hij eene an dere 7Ö4en als minste cijfer 244 insecten, Zoo trof hij als total in de genoemde zwa luwen 8390 insecten, of gemiddeld per dag en per vogel 466. Voegt men daar bij, dat onder al deze verschillende over blijfsels van insecten zich geen korreltje graan of het kleinste stukje fruit bevond, noch in het algemeen eenig overblijfsel van planten, dan kan men zich een den beeld vormen, van welk oneindig nut deze diertjes voor land-en tuinbouw zijn. DE KLEINE RENTENIER (eenigste vlaamseh finantiëel blad) wordt, voor Een Frank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (Men zie de Aankondigingen. van 11 tol 25 Juni. GEBOORTEN. Mannelijk 9 9» Vrouwelijk 16 HUWELIJKEN. J. Amsens, haudelaar te Turnhout, met E. Borreman. bez. J. Keymeu- Len, barreelw. met M. Verbeeren, kleer maakster. A. De Boeck, dagl. met F. D'Haese, dagl. L. D'IIondt, coif feur te Brussel, met M. Philips, kleeim. A. Eeckhout, treinw. met J. Van de Velde. z.h. OVERL1JDENS P. Goelvinck, man Wauters, voerm., 44 j. wonende te Erembodcgem. M. Huwaerl. vr. Hulsbosch, z.b. 62 j., Hoogstraat. J. Hofman, wed. Lie- vens willverk. 74 j. Schaarb.M. Van der Gucht, wink. 63 j. Geeraards- bérgscheslr. M. Van de Maele, z.b. 18 j. Schaarb. H. Stevens, man Ge- rardie, ueinoversle, 38 j. overl. te Den- dèrmonde. J. B. Temmerman, wed. Maldrie, z b, 79 j. Keizerstr. F. Buyl, dagl. 48 j. Vischm. E. De Smet, wed. Droesbcke, z.b. 74 j. Leo- poldstr. R. De Smet, vr. De Vleeschauwer, z.b. 2(* j. Korle Ridderslr. B. Schel- linck, wed. Roelandt. z. b. 84 j. St. Job. F. Goedvriend, man Van de Voorde, z.b. 56 j. Mijlb. C- Van Tittelboom, korporaal bij het 11 ligne rcg1. 22 j. te Luik overl. J. Wil- lems. z.b. 69 j. Zonnestr. M. De Bruyn,z.b. 12 j. Mijlbeke. Onbeken den persoon van het mann lijk geslacht. 8 kinderen onder de 7 jaren. AALST KERMIS, HANDBOOGMAATSGUAPPIJ Schieting niet den Handboog op Dinsdag 6 Juli 1880, VOORUIT 350 FRAJNCS. Gravure Plaques pour portos Timbres et marques de fabrique sur bois et mélaux Materiels cl'occasion pour toutes industries par s.ni'e de la nouvelle loi régissanl la matière, il de- mande iin associé intelligent cl aetif pour donncr de 1' extension la fabri cation de sucres el autres articles pour brasseurs. onder bet bestuur van den beer 80SMAN. EERELID VA\ HET BOOD KRUIS VAN BELGIE, De Bestuurder beeft de eer bet pu bliek dezer stad en omliggende plaatsen ter kennis te brengen, dal bij alhier met zijne CIRQUE, gedurende eenige dagen, alle avonden om 8 uren buitengewone GROOTE VOORSTELLINGEN zal geven. I e troep iszamei g s'cld uit de/amil- lipSosman, menigvuldige rijders, rijde ressen. gymnastiekers, accroubaten, enz. en 9 gedresseerde peerden, die de bewondering van hel gezelschap zullen opwekkenen ongelooflijke toeten zullen uitvoeren die nog nooit in deze streken zijn te zien geweest. Deze troep beeft den grooisten bijval gehad in de bijzonderste sleden van Frankrijk, Duilschland, Balie, Holland en België. bij d' heer Smeekens, Nazarelhslraai, Aalst, eenen goeden paardekensmolen met 48 paarden, 4 bakkeu en vervocr- wagen, aan zeer geringen prijs. Verdeeld ala volgt. No 1Oppervogel fr. 100 2 Zijdevogel. fr. 60 3. fr. 60 4. Kalk fr. 40 #5. fr. 40 6. voorlaatst afgeschoten kleine vogel fr. 20 7. Laatat fr. 30 Totaal fr. 350 Zooveel vogels als schutters,'prijsvogela medegerekend' Fen vrij peloton van 6 mannen. r«jin ten 3 1/2 ure einde 7 ure. Inleg fr. 10,50 terug 8. 20 een timen pijlrapersgeld. De Sekretaris, De Voorzitter, CD. V. D. TAELEN. J. 3I0EYERS0EN. Do Koning, Cor. V. D. TAELEN. CHADSÉE DE MCORSEL 63 AlOST.

Vooruit | 1880 | | pagina 3