1880. Aalst, 10 Juli. j\° 5. Fr.4-00 JL 0 0 Fr.4-75 VOOR VRIJHEID. WAARHEID EN RECHT. 's jaars 3 heel het a a n k o n (11 g i^u g e n j)c abonneiKienlsprijs Liberalen van Aalst en den builen, dank Ieder zijn beurt. 15™" den drukregel. -49A A X is voorop betaalbaar. VOORUIT iifjll II j| 11^ De aankondigingen verschijnt wekelijks A A 9 verzoekt men uiterlijk den Donderdag W/ 9 9 W^Sfc W f W TT des Woensdags voor in den namiddag. 1/ B 9 jj IJ 1 6 uren namiddag te Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et Cic. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. Ons vooruitzicht begint zich te ver- wezentlijken. Wij zegden in ons num mer van verleden Donderdag, dat wij welhaast 400 ABONNENTEN meer zouden tellen. Welnu met een weinig goeden wil van de vrije, onafhanke lijke EN VOORUITSTREVENDE LIBERALE burgers onzer stad, zullen wij eer er drie maanden verloopen zijn, niet 400 maar 800 nieuwe abonnenten gewon nen hebben. Op veertien dagen tijd hebben wij reeds 291 nieuwe abon nenten mogen opschrijven en gaat dat zoo voort van den kant onzer dap pere liberale burgerij, die ons in de stad en op den buiten zoo welwillend aanbeveelt, dan mogen wij met fier heid zeggen, dat het liberalismus in ons arrondissement voor goed wak ker wordt, dat de domme handelwijze der geestelijkheid den blinddoek van de oogen der bevolking heeft gerukt, dat de onverschilligheid onzer libera le kopstukken begint te verdwijnen, dat er meer kracht en samenwerking door de liberalen wordt ontplooid,dat de ontwaking der liberalen volledig wordt en dat de overwinning in onze stad en in 't arrondissement welhaast zal volgen. Bravo driemaal bravo, voor de onvermoeide liberalen, die ons blad OPVOEDING DER KINDEREN. (2 Vervolg.) Wanneer vader en moeder verstand gebruiken, hunne ongeregelde lusten bedaren, en hunne wilde manieren wat benijden, dan zullen de kinderen, die van hen voortkomen, lichtelijk deugdzaam worden maar zoolang de ouders er niet toekomen, zullen alle onderwijzingen, vermaningen, ja ook die kastijdingen vruchteloos zijn, want de spreekwoorden Kindcrs zijn apen, volgen alles na De takken aarden naar den stam Het appeltje smaakt naar den boom Zoo de oude zongen, Zoo piepen de jongen Slecht ei, slecht kieken Wat van katten komt wil muizen, lewijzen klaarlijk dat de geaardheid en handelwijze der ouderen dikwijls ot de kinderen overgaan, en hieruit volgt, dat Apenjongens willen luizen Kattejongens willen muizen Zoo de klok is zoo de klepel Zoo de pot is zoo de lepel Zoo de moeder zoo het kind. Elk heeft een haarken Yan zijn vaarken. overal helpen verspreiden en aldus medewerken tot den aanstaanden tri omf der liberalen en de volledige ver plettering der klerikale revolution- nairs f I Bravo drie maal bravo voor de moedige liberale heeren dezer stad, die ons elk vijf, tien, ja zelfs twintig nieuwe abonnenten hebben bezorgd. Onze innigste dank, de dank der libe rale partij voor zulk edelmoedig ge drag Zulke handelwijze verdient waarlijk LIBERAAL genoemd te wor den. Mochten zij nog eenige navol gers vinden EERE AAN HEN De redactie. Onze gezant is uit Rome terugge roepen en alle betrekking met het Vaticaan voortaan afgebroken. Zal zich daar alles bij bepalen Wij gelooven het niet. Dezer dagen drukte M. Bara, minis ter van justicie, zich te Doornijk als volgt uit Het arrondissement Doornijk is niet rijp om den nek te buigen onder het juk der intriganten. Op de brutale openhartigheid van M. Dumont is de jesuietische handelwijze van Mgr Du- rousseaux gevolgd. Gelukkig dan de kinderen die voor eerste leidsmannen goedhartige en deugdzame ouders hebben geen twijfel kan er immers bestaan of zij zullen als apenjongens deze goede be gaafdheden navolgen maar integen deel, ongelukkig die kinderen, welker opvoeding toevertrouwd is aan onbe dachte en zedelooze vaders en moe ders. Als de herder doolt, dolen do seknpen. wanneer de ouders misdoen, doen het de kinderen gemeenlijk ook, en het schijnt dat het hun met den paple pel is ingegeven dat Zij het tril hun moeders borsten hebben gezogen, en zoo gaan de slechte manieren, ge woonten en zeden van de onbeschaaf de ouders en ondeugende meesters tot de kinderen over. Kwaad voedsel, Kwaad broecb el. De vrucht is gelijk de zucht, Zoo voorgepeoen zoo nagedanst. Een goed boek, eene zedelijke aan spraak kunnen veel goeds doen maar goede voorbeelden spreken met meer der kracht en velsprekendheid aan het hart der kinderen. Zeg in het bij- Zij zullen weten wat het hun zal kosten, zij die op alle manieren mis bruik hebben gemaakt van onze loy aliteit zoo zeer als wij tot hier toege vend gezind waren, zoo zeer als wij, met het oog op de nationale vreugde van onze jubelfeesten, geneigd waren te ontwapenen, zoo zeerzijn wij gereed tot den strijd en vastbesloten hem tot het uiterste door te drijven.)) De strijd tot het uiterste Wat wil dat zeggen Altijd niet veel goeds voor de gees telijkheid en... voor de klerikalen. Zij zullen weten wat zij gedaan hebben, met zich in opstand tegen de wet te stellen. In een zijner brieven, op 7 april laatstleden, liet M. Frère-Orban aan den Paus weten, dat «hij verplicht zou zijn weerwraak te nemen, als hem geene genoegzame voldoening werd gegeven en dat de geestelijkheid geen recht tot klagen zou hebben ver ft mits zij zelf den toestand had in le- ven geroepen en zij er de gevolgen maar moest van dragen. En die gevolgen, voegde M. Frère erbij zouden talrijk zijn zij zouden de geestelij kkeid rechtstreeks treffen in hare stoffelijke belangen en groote verandering toebrengen aan den toe stand waarvan zij tot nu toe genoten had. Waarin zal die weervraak bestaan Om te beginnen zullen de semina risten voortaan niet meer vrij zijn van den soldatendienst al de seminaris ten,die in het lot vallen,zullen voortaan soldaat moeten worden. Zooals ge kend is, heeft de Middensectie dit reeds aan de Kamer voorgesteld en zeker zal de meerderheid dit aanne men. Ten tweede is het stellig dat het nieuw wetsontwerp op het middelbaar onderwijs de geestelijkheid gansch zal uitsluiten, en, last not en least, ten derde, is het te verwachten, dat er van de jaarwedde der geestelijken van allen graad een groot deel zal worden afgetrokken. Meer nog, dewijl de helft van het volk in den ban is, zijn er zoo veel priesters niet meer noodig en on getwijfeld zal men van velen, die be taald werden uit de staatskas zonder dat men daartoe verplicht was, de jaarwedde totaal afschaffen. M. Bara heeft dit reeds laten voelen in eene parag raphe van zijn laatste budget waarin hij zegde Het gouverne ment behoudt zich voor later wijzigin gen toe te brengen aan het budget der godsdiensten. Dat zegt genoeg, en zijne woorden thans te Doornijk uitgesproken, voor spellen niets goeds voor de oproerige geestelijkheid. Zij heeft den strijd tegen de wet willen aangaan, den strijd van den zijn van uwe kinderen geen enkel woord dat strij dig is met de waarheid of met de eerlijkheid. Laat geert kinderen vuile reden hooren Want, kleine potten hebben ooren. Er zijn latten en pannen op 't dak. Zwijgende luipers van kinderen zijn het minste te vertrouwen. Het minste zedeloos woord dat aan de ouders ontsnapt, dringt diep in 't hart, van de kinderen het veroor zaakt vroeg of laat zekere gedachten die de ouders moeten zoeken te ver wijderen het geeft ophitsingen, hart stochten, die zij moeten bestrijden. Hoe zeer moet men niet de ouders misprijzen die, wanneer hunne kinde ren zich tegen eenen stoel of tafel ge- stooten hebben, over eenen steen gevallen zijn dezen stoel, deze tafel of dezen steen, onnoozele schuld van het klein ongemak, dat aan hunne kinderen is overgekomen, met eene geveinsde kwaadaardigheid dreigen te slaan, om de tranen van hunne kinde ren te doen ophouden, uitroepende O stoute stoel leelijke tafel kwade steen, watgij doet mijn kindjè zeer t gij doet mijn kindje vallen wacht, kindje, ik zal hem slagen geven geef de steen schuppen, mijn kindje. Aan zulke ouders mag men vragen wie 't kindje hier speelt Indien wij wilden onderzoeken waarom duizenden bedriegende dwa lingen, vooroordeelen en belachelijke bijgeloovigheden, die, alhoewel zij zeer gemakkelijk kunnen vernietigd worden, zich voortzetten van geslacht tot geslacht, zouden wij dit mogen toeschrijven aan de domme onbedacht heid van menigvuldige ouders en meesters, die verre van uit den geest hunner kinderen en leerlingen de dwa ling der vooroordeelen en bijgeloovig heden te verdrijven, de waarheid met de dwaling,de godsdienst met debijge- loovigheid niet weten te verwarren integendeel de bedrieglijke verblind heid die in hen bestaat in de kinde ren voortzetten; en omdat het hun niet mogelijk is eene voldoende rede bij te brengen, waarom zij aan deze dwaling geloof geveft, zeggen de oude lied jes zijn de beste ja, de oude deun tjes zijn de beste, wanneer zij goed en nuttig zijn, maar als 't. geen vader of moeder ons voorhoudt met de waar- i

Vooruit | 1880 | | pagina 1