Verschillig nieuws. ZAAILANDEN, K. Leveau-De Bruyn, werp hier iu zijn geheel mede Mijnheer de opsteller, Hel is eene onbetwistbare waar heid, dat iedere hamieling haar gevolg heeft, en dal de réactie gelijk is aan de actie die haar heeft veroorzaakt. Hoe verder men den slinger van een uur werk aan de eene zijde weg duwt, met des te meerder kracht zal hij aan de andere zijde terug slaan. Het kan aldus niemand verwon deren dat de liberalen in actie komen te gen de klerikale ovcrheersching en eenen dam trachten op te werpe», op dat hunne zelfstandigheid als vrije bur gers niet ten gronde ga, hunne vrije in stellingen het straad blij ve waarop gansch Europa niet bogen kan. Van de waarheid der stelling, voor ruim drie eeuwen door Luther verkon digd «Wie het onderwijs beheerscht, beheerscht het land zijn de klerikalen volkomen overtuigd en in dat opzicht volgen zij dien aartsketter na, dien vreeselijken ketter die het volk hel woord Gods in de landstaal te lezen gaf, ontdaan van alle menschelijke instel lingen, zuiver en eenvoudig zooals On zen Heer en zijne oposlelen het leerde en verkondigde welk eene misdaad, welk een gruwel het testament te lezen waarin die heilige nalatenschap beschre ven is. Het is niet meer dan eene dringen de noodzakelijkheid, een plicht die de wel ons tot zelfbehoud gebiedt, om eenen dam, eenen zwaren dam, op te werpen tegen het klerikaal geweld, tegen de ons onteerende heerschzucht van Rome's handlangers, Daartoe zijn twee dingen noodig, namelijk ar beid en geld. Wat hel werk aangaat, dat baart den nijverigen Vlaming geen bezwaar, maar aan hel samenbren gen van een kapitaal zijn altijd be zwaren verbonden, doch met goeden wil, gestemd op overtuiging, zal ook dat beswaar worden overwonnen want wat men ernstig w il dat kan men ook. Reeds eenigen tijd geleden hebben eenige deftige burgers het denkbeeld Ier sprake gebracht tot het stichten van eenen Vlaamsehen Bond, wel te onde- scheiden van den Lestaaudcn Vlnam- schen Bond, die zich meer bepaald op politiek gebied beweegt. Het plan dier oprichters is liet vormen van een Rond die zich ten doel stelt Primo. Alle begrafenissen zoo een voudig mogelijk te doen plaats hebben met vermijding van alle nutlelooze cn belachelijke ceremoniën en van de daardoor bespaarde gelden een deel in de kas te storten ten voordeele van den bond. Het is cenc groote dwaasheid de begrafenissen onzer afgestorvenen tot eene bron van rijkdom te maken voor de priesters en hunnen aanhang. Een ieder moet toestemmen dat hel eene dwaze hoovardij is, om honderden, soms duizende franks te betalen, voor niets beleekeneiide ceremonien die den afgestorvene tot niets baten, uitvinsels eener schandelijke geldzucht. Wij we ten zeer goed dat geene menschelijke handelingen aan de eeuwige reentvaar- digheid Gods iels kunnen afdoen, dat bij Hem geene aanneming is van per sonen, maar dat een eigelijk zal geoor deeld warden naar zijne werken, het zij goed, het zij kwaad. Geen ijdele we- reldsehe praal komt hij begrafenis te pas, maar eene eenvoudige, stille, eer biedige ter aarde hestelling, pas hel meest bij de droetheid van de nagelate- ne betrekkingen. Secundo. Een w eekblad uil te ge ven, bevallende, het welen w aardig bin nen en buitenlandsch nieuws markt berichten en al wat in een weekbkd verder noodig is opgpnomcn te worden, benevens eene rubriek w aarin op klare wijze wordt aangetoond in welke pun ten de tegenwoordige religie van de ka- tholijke apostolische leer cn de kerk vaders is afgeweken. De leden van den Bond zullen dat weekblad door het doen plaatsen van annoncen en berichten zeer kunnen steunen, te meer daar die annoncen en berichten voor verminderden prijs zul len geplaatst worden. Tersio. Om zooveel mogelijk bij stand te verleenen waar klerikale ovcr heersching een lid van den Bond met broodroof bedreigt. Door degelijke en solide mannen be stuurd zal den Bond voor ons, Vlamin gen, gezegende vruchten dragen, ons vrij maken van de geestelijke slavernij, die ons dreigt te verdierlijken en ons de zegeningen doen genieten der zuivere katholijke opostolische godsdienstleer, die wij blijven eeren en belijden, waarin onzen dooden zijri gestorven en waarin ook wij leven en sterven willen. O..., juni 1880. A.M.» WAT IS LIBERAAL feugens vluchten, waarheid zoeken, t-neder zeeg' nen, niemand vloeken, töraaf in leven braaf in sterven, Hik het zijne laten erven, Hecht voor allen naar Gods wil, altoos vast op de eerespil ►>rmeu helpen zonder praal, tr'ieve vriend, dat 's Liberaal I WAT IS KLERIKAAL? hinderen ontlichten, bieugens zoeken, waarheid vluchten, Hik van 't zijne doen onterven, Hecht in leven noch in sterven, eder vloeken die niet wil Hluister» dragen naar hun gril Altoos los op de eerespil, Termen helpen met veel praal, Hieve vriend, dat 's Klerikaal Een bijtend antwoord. Eenige dagen na de kiezing van 8 juni, ontmoette een der herkozen achtbare volksvertegen woordigers van Antwerpen, nabij den Katholijken Kring, een man, die wat be dronken was en luide riep: A bas la calotte De klerikale volksvertegenwoordiger, de schouders ophalende, zegt Mijn vriend, gij riekt naar de geneverllesch. 't Mogelijk, antwoord de man, maar ik riek toch naar geen 100,000 wijnpot ten. Of er gelachen werd. Onder den tunnel. Op den spoor weg van Havre, zaten twee damen, eene moeder en hare dochter in eenen wagon, waar zich reeds een lieer bevindt. Onder weg maakt men kennis de heer toont zich zeer galant en zeer beleefd de juf vrouw ziet hem zeer beminnelijk aan en de moeder, denkt daar in eens een schoon zoon gevonden te hebben. Zij komen aan den tunnel van Nolletoi- re. Het was donker, do mijnheer wordt stout en omhelst de dochter, de jufvrouw neemt het niet kwalijk en de moeder ge baard dat ze slaapt. Als men uit den tunnel is wordt het ge sprek voortgezet. Men wisselt de adressen. De damen uoodigen hunnen reisgezel uit hun een bezoek te komen brengen. Zeker, zegt de reiziger, ik zal u mijne vrouw komen voorsteden. Uwe vrouw, gij zijt getrouwd, roept de mislukte schoonmoeder uit. Sinds drij jaren. Maar dat is ongehoord. Gij had ons dat moeten zeggen voor dat wij ouder den nel reden. De feestdagen. 'Een jongen boer werd door den pastoor zijner parochie on dervraagd in de catechismusles. Karel-Louis,zegde de pastoor, noem nog eens de voornaamste feestdagen van het jaar. Het kind overdacht eerst en antwoordde alsdan. Paaschen. Allerheiligen, Kerstdag en... En vervolgens. En vervolgens, mijnheer de pas toor, als vader ons verkeu slacht. De kinderen. Ecu kapitein-bevelheb ber van de lansiers die zeer stuur is, vooral sinds er spraak is hom op pensioen te stellen, kwam een bezoek brengen aan zijne zuster in groot uniform. Mevrouw was uitgegaan. De hevelhebber kwaad, om zijn bezoek voorniette hebben gedaan, wandelde in den salon met groote stappen heen en weer. Het klein meisje, de nicht van den ka pitein, zat op den canapé te spelen en vroeg aan den bevelhebber Zeg eons, mon oncle, is het omdat gij zulke schoone vergulde sporen hebt, dat mama altijd zegt dat zij liever uwe hielen als uwe teenen ziet. De schoolmeester in den ban en de schoolmeester aan den band. Verledene zondag waren wij getuigen van het volgen de gesprek, fusschen een schoolmeester die naar de katholijke school was overgeloo- pen en een. ander, aie getrouw aan zijne plicht was gebleven. Katholijke schoolmeesterKarei het spijt mij als oude collega, dat gij in den ban der H. Kerk zijl geslagen en uwe ziel zaligheid in gevaar stelt. Ofjicieele schoolmeester. IK moet zeggen Jozef', dat ik vèe! liever in den ban geslagen ben, dan aan den land te liggen. Katholijke schoolmeester. Wat wilt gij daarmede zeggen Officieele schoolmeester. Ik zal u dat uitleggen. Ik ben in den ban geslagen om aan mijnen plicht getrouw te zijn ge bleven en mag overal met opgeheven hoofd mij aanbieden en iedereeen acht en eerbiedigt mij. Gij, integendeel, wordt als een eed verbreker aanzien in geen en kele burgerlijke maatschappij, als het geen krocht is, zult gi; aanveerd worden. Gij moogt geen schouwburgen bezoeken, naar geen feest gaan, zelfs geen concert bijwonen, dat door de Tjeven niet is gege ven, of 's anderdaags zou men uwe plaats ontnemen. Ik heb het vooruitzicht op een pensioen, gij niet. Ik hang af van overhe den, die mij niet kunnen wegzenden, zon der gegronde redenen, en gij van den eer sten den besten boeren-pastoor als deze iemand kan vinden, die den dienst voor 25 fr. 's jaars min doet, zal hij u wegzenden, zonder de minste vergoeding. Zooals gij ziet ik ben in den ban, maar gij ligt aan den band, Katholijke onderwijzerJa, daar is vael waarheid in ik moet het bekennen, ik zie dat al mijne vroegere vrienden mij den rug keeren en zelfs de geestelijke overheden mij aanzien als hnnnen knecht. Maar, ik heb toch mijne ziel gered. Officieele onderwijzer. Dompe laar, wacht eens tot dat de geestelijken broederkens genoeg hebben, gij zult zien wat werk zij van uwe ziel zullen maken, want gij moet bekennen, dat, behalve gij geen zwarten rok aan hebt, behandeld wordt ills waart gij een broederiten. Katholijke onderwijzer {treurig.) Ik zeg niet dat gij geheel en al ongelijk hebt, maar men heeft mij 200 vele beloften gedaan en zoo vervoerd gemaakt van mijne ziel te verliezen Officieele onderwijzer. Hoort Jozef, zorgt gij voor uwe ziel, ik zal voor mij zeiven en voor mijne vrouw en kinderen zorgen en wij zullen zien wi» er verst zal mede komen, ik herhaal liet ik verkies den ban in plaats van den band. De twee gewezen vrienden verlieten el kander, de katholijke onderwijzer ging zich in eenen krocht begraven en de offici eele onderwijzer begaf zich naar het concert waar de katholijke onderwijzer, zegde zich niet te dnrven vertooaen. Dezer dagen is de genaamde Louis Savels bareel w achter te Heist, dooreen lo comotief getroffen en gekwetst. Het is dank aan de tegenwoordigheid van geest van d'heer Dineur treinwachter, die de frei- nen sloot, dat er geen grooter ongeluk plaats greep. Het groot lot van 150,000 fr. van den tombola Paris-Mureie, te Parijs, is niet gereklameerd geworden. De som is in de armkas gestort. Dinsdagmorgerrd, rond half elf, heeft de genaamde J.-B. Schokaerioud 43 jaar, geboren te Brujsel. serjant bij 't 2° jagers te voet, zich in zijne kamer der Falconka- zerne, te Antwerpen, gezelfmoord. mei zich een geweerschot in den mond te los seu Om zijn noodlottig besluit ten uitvoer te brengen heeft liet slachtoffer zich in zijn bed geplaatst en liet wapen met den groo- ten teen van den rechten voet afgeschoten De geneesheer Becart, van het militaire hospitaal, die onmiddelijk ter plaats is ge komen heeft slechts de dood kunnen besta- tigen. Schockaert, was onlangs van onder-offi cier van eersten rang op dien van tweeden rang gesteld, en de oorzaak zijner wanho: pige daad wordt aan verdriet over deze vernedering toegescbrëvén. Een schrikkelijk oDgoval beeft te Brussel plaats gehad. Maandag morgen liep een meisje van 7 of 8 jaar oud de Louisale om zich naar de school te bege ven. Op hel oogenblik dat zij over de rig- gels van den tram wilde loopen, viel zij ten gronde een tram kwam in volle vaart aangereden, de koetsier had den tijd niet zijn rijtuig stil te houden en het. arme kind werd de beide beenen boven de knieën afgereden. Deer Opsteller, De geruchten iti Aalst verspreid nopens eene vergiftiging of al ander voorval in het kamp van Beverloo, zijn ongegrond. medegedeeld. Op bet kerkhof te Maeter, arrondis sement Audenaarde, bestaat er een hoek van verdoemden. De pastoor bad de haag, die dezen hoek van het kerkhof scheidde, door eenen muur doen vervangen, zonder tusschenkomst van het bestuur. De heilige man had pisienen deon maken tegen dien muur, waarschijnlijk om de lijken te be- proeien. Den 30 Juni, heeft den arrondisseinents- kommissaris, vergezeld van eene brigade gendarmen,zich naar het kerkhof begeven, en heeft den muur doen afbreken, tot groote voldoening van de nieuwsgierigen die opgekomen waren. De Tribune van Bergen meldt, dat Mgr. Dumont, de eenigste zal zijn van al de bisschoppen van Belgie, die liet natio nal Te Deum te Brussel zal bijwonen. OPENBARE VERKOOPING te TICHELEN en LEDE. De Notaris DE SCHAEPDRYVER, te Wichelen, zal met gewin van palmslag en gelagen openbaailijk verkoopen Eerste koop. Een parceel Zaailand, gelegen te Wi chelen, aan den steenweg van Lede naar Wichelen gecadaslrëerd sectie B n® 1511, met 24 aren, palende: oost en west M. Arnand De Boek, zuid de beek gescheil van Wichelen met Lede, noor M. Leo De Grauw. Tweede koop. 51 aren 10 centiaren Zaailand gelegen te Lede. aan den steenweg van Lede naar Wichelen, palende oost vrouw W® De Smet. zuid M. De Craecker-Mi- chiels, west den gezegden steenweg en noord de beek of 't gcschejd der ge meente Lede van Wichelen gecada- stroerd seciie F n" 5. Dees parceel zal in twee deelcn opge roepen worden de helft of 25' aren 55 centiaren ten noorden en de wederhelft of 25 aren 55 centiaren ten zuiden. Derde koop. 24 aren 06 centiaren Zaailand gelegen te Lede, aan den steenweg van Lede naar Wichelen, gecadaslreerd sectic F ii° l. palende oost de W® Josef De Smet, zuid den heer Cesar Dauwe, west den gezegden steenweg, noord Gerard Van Hauwermeiren. In gebruiktreding van voorschrevene goederen, den 25 December 1880. ZITDAGEN Instel, Maandag 19 Juli ,oon Verblijf, 2 Oogst Telkens om 4 ure stipt namiddag, bij den lieer Josef PANTK, aan de statie, te Wichelen. POULES et COQS l)gés ?.e 4 m<?'V 8 Gravure Plaques pour portos Timbres et marques de fabrique sur bois et métaux Materiels d'occasion pour toutes industries par suite de la nouvelle loi régissant la matière, il de- mande un associé intelligent et aelif pour donncr de 1' extension a la fabri cation de sucres et autres articles pour brasseurs. r fPÏTF»i C0UVPr de poule» de iSoudau, les plus bolles el les meilleures poules a 5 fr. la dou/.ame. 1© fr. les 25. P0LSSI5S fr. b doui,, 27 les 25. rr. piece, emballage compris BODRSIF.RSjélevenr a Houdan (Seine- et-0 si). CHACSÉE ME MOOUSEL 63 AlOST.

Vooruit | 1880 | | pagina 3