Kermis. R. IJP. Rechterlijke kronijk. Legge maar, weeral. Klerikale oprechtheid. De wet welke hun nu toegepast wordt is niet door de republikeinen gemaakt, maar bestaat reeds sedert meer dan vijftig jaren, onder al de be- stuurvormen wele zich in die tijd ruimte aldaar achtervolgens voorge daan hebben. Het programma der feesten heeft dit jaar het toppunt der gekheid be reikt. Aalst heeft niets meer aan Nul- lapona te benijden, het is op de hoogte der laagste dorpen geklom men Aalst heeft zijn festival voor STOMMUZ1EK en zijn CHINEESCII VUURWERK gehad. En zeggen dat er aan 't bestuur der stad mannen zetelen die verwaand heid genoeg bezitten te beweeren dat zij redelijke schepsels Gods zijn Maar genoeg daarover, ik ben be schaamd in hunne plaats. Eene goede zaak voor hen die niet meer blozen kunnen. De liberalen hebben gelukkiglijk ge waar geworden dat onze stadhuishel den, alhoewel geholpen door den di plomaat der Botermarkt, wel eene her senpan hadden,maar eene ijdele enzijn uit medelijden hun ter hulp gesneld. En zoo hebben wij de Regaten van Zondag gehad. Dit Waterfeest heeft ten beste ge lukt. Begunstigd door een allerheer lijkst weder was er op de vaart eenen stroom van volk: De Aalstenaren had den de gelegenheid te baat genomen om hunne uitgenoodigden van het be lachelijk spel De vuurvogelschieting (eene nieuwigheid door de bokken uit gevonden) te verwijderen. Er waren niet minder dan 46 boo ten ingeschreven van alle groottens en gedaanten. Ziehier de namen der overwinnende eerste prijzen Eerste loop. Tourne sa quille van Brussel, 3500 meters op 15 min. 15 sec. Tweede loop. Passe partout van schapen schuwt, doet zeer wel, dewijl men zegt Die ten halven keert dwaalt niet geheel Beter laat dan nooit. Een spreekwoord van onwederleg- bare waarheid zegt Vreemde oogen dwingen, want <Je kinderen aan goede leermees ters toevertrouwd, veranderen wel haast, indien het nog tijd is, de slech te en kwaadaardige gewoonten die zij door de toegevendheid hunner ouders aangenomen hebben; maar om hier in tegelukken, moet men de spreuken dier gewillige moedertjes Wasch mij den pels, maar maakt hem niet nat. meester, leer mijn kind maar straf het niet, niet aanhooren of volgen, want Wat help keers en bril. Als de uil niet zien en wil dat Is sooveel mogelijk als met de handen aan de lucht te komen. Dan kan het onderwijs, hoe goed ook ingericht, niet slagen. Bij de voorgaande middelen, om aan de kinderen eene goede opvoeding te bezorgen, moeten wij nog aanraden de gedurige waakzaamheid die de ouders en meesters over het gedrag hunner kinderen en leerlingen dienen te hebben, zoo dat zij altijd ilet oog in 't zeil hebben. Wordt voortgezet. J Antwerpen, 3500 meters op 17 min. 34 sec. Derde loop. Fille en deux van Brussel 3500 meters op 16 min. 40 sec. Vierde loop. Malentrin van Brus sel 1500 meters op 9 min. 25 sec. en Vengeance van Gent1500 meters op 8 min. 45 sec. Vijfde loop.Traine sa quille I, van Brussel: 3500 met. op 17 min. 12 sec. Zesde loop. Passé partout van Antwerpen, op 1750 meters. Zevenste loop. Clair de lune van Brussel 3500 meters op 15 min. 44 sec. Achtste loop. Fille en six van Brussel 3500 meters op 15 min. 17 sec. Aïda van Leuven heeft de pendule eene verrassing bij de afloting gewonnen. Ik heb bemerkt dat M. de burge meester en nog andere kopstukken der klerikalen er aanwezig waren. Wat gaan de heeren Pompiers daar- daarvan zeggen Dit feest was opgeluisterd door het beroemd muziek onzer troepskinde ren school dat onder de directie van den kundigen M. Vanderlinden, de schoonste arias van 't repertorium uitvoerde. Tusschen de zevenste en achtste loopbiedde M. de voorzitter der jeug dige maatschappij, M. Van den Bossche den muziekmeester eenen prachtigen bloemtuil aan terwijl hij aan een der muziekanten eene fraaie medailje schonk. De leerling begaf zich dan bij den kolonel die de bedanking der vaarders ontving. M. Vanderlinden bedankte in naam der school en het nationaal aria de Brabangonne liet zich hooren. Eenige minuten nog en de kinderen en 't publiek trokken blijgemoed huis waarts. Wat zal onzen doorluchtigen Mr Van Wambeke gepruimd hebben bij het zien van den tact met welken onze jonge liberale vrienden de vreemdelingen behandelden. Wat verschil niet waar, Mr Van Wambeke, tusschen het gedrag van het hoofd der vaardersmaatschappij en het hoofd der stad jegens de troepskinderenschool die hare mede werking aan beide verleende!! Aan den dender wierd de kolonel ontvangen en met eerbied op de es trade geleid Op de markt was de kolonel op de stadhuiszaal genoodigd maar mocht alleen boven gaan, terwijl M. den burgemeester een praatje deed met den kommandant der pom piers Aan den dender wierden muzie kanten en directeur bedankt, op de markt mochten zij optrekken gelijk zij gekomen waren geen woordjeniets l zelfs niet een glasje bier voor de zangers l Nochtans zou de kolonel de medewerking der school kunnen wei geren, en het is dus hoogmisplaatst niet wat betamelijker te zijn. Maar de kolonel heeft te veel ver stand om die medewerking te weige ren hij zal het niet doen, en hij zal wel doen, want wat zou de kermis zijn zonder de troepskinderenschool Vuurwerk Heel schoon in de koninglijk bokken- maatschappij van fluitjes muziek al gloeijend bloeijend. Eene miserie, dit van d' Esplanade. Alexis. EEN STAALTJE VAN PAUSELIJKE OFAARTSBISSCHOPPELIJKE RECHTSCHAPENHEID. Het geval van Mgr. Dumont, bis schop van Doornik, werpt zooals wij voorzien hebben, menig licht op de veel besproken geduchtenw isseling. Ziehier eenige stukjes burgers leest en oordeelt. Onder de brieven door Mgr. Dumont in veilige handen gegeven, vinden wij den volgenden, geschreven door den aartsbisschop van Mechelen op dato 17 juni 1879, aan de belgische bisschop pen. Mechelen. 17 Jani 1879. Lieve en hoog vereer ge Seigneur. De gezumentlijke herderlijke brief, zooals gij dien ontvangon hebt, wordt ten zeerste goedgekeurd en geprezen door den Pausmaar Z. H. wil dat dit gansch ge heim blijve astolumente segreto.) Nogtans, verzekert men nu weer dat de wet niet zal gestemd worden in het Se naat, uil hoofde van afwezigheid voor ziekte van verscheidene senaleurs der lin ker zijde, die een verlof gevraagd hebben. Het is ten minste waarschijnlijk dat de wei in het Senaat niet zal doorgaan. De zaken zoo staande dat wij de stemming der wet (niet hare bekracktiging) moeten afwachten, vooraleer den 3* collectieven brief openbaar te maken, en ziehier wat ik voorstel aan uwe Hoogheden t* indien de wet in het Senaat gestemd is,zullen wij terstond onzen brief openbaar maken in de dagbladen, opdat de katho lieke boekhandelaarsdrukkers hem zouden overdrukken en vooral uitdeelen. Zonder tegenbericht zal ik dat doen in dit geval. t 2U Wij zullen maar daarna den brief aan de geestelijkheid zenden. 3* Alvorens te hevelen er lezing van te geven op den predikstoel, moeten wij ons verzekeren dat wij, met dit te beve len, onze priesters niet in het bereik stel len der wet die gij kent. 4* Als de Senaat de wet verwerpt, moeten wij niets openbaar maken, alvo rens malkaar verstaan te hebben over des quid en den quomodo. Aanvaard, enz. (Get.) Y. A., kard. aartsb. van Mechelen. Zooals men zietwordt de wet door het Senaat gestemd, «lan zal den collec tieven brief terstond openbaar worden gemaakt wordt de wel verworpen, dan zullen de bisschoppen beraadslagen. De aartsbisschop meende dat de wet zou verworpen worden. Inderdaad, Mijnheer Boyaval was stervend. Men voorzag niet hoe bewonderenswaardig de vaderlandsch liefde hem kracht zou bijgezet hebben, om hem toe te laten te gaan stemmen. Buiten dat geval was alles goed voorzien. Maar M. Boyaval doet de uiterste krachtinspanning en de Senaat stemt den 18 juni 1879 de wel op het lager onderwijs, dewelke de Kamer den 6en had gestemd. Van den 6en tol den I7en hadden de bisschoppen raad gehouden en het man dement gereed gemaakt. De brief die wij komeu mede te dee- leu is van den zeventienden Juni, de wet wordt den achtienden in den Senaat gestemd en den negentienden wordt het mandement openbaar gemaakt zooals is overeengekomen. Nu, laat ons tusschen de stukken van de gedachten wisseling de telegrams nummers 35 en 36 lezen en Iaat ons niet uit hel oog verliezen de mededee- lingen en opgegeven datums. De minister van buitenlandsche zaken aan den a/gezant van belgië bij den II. Stoel Brussel, 19 Juni 1879. «De Journal de Bruxelles maakt aan- gaar.de de wet op het onderwijs een ge- zamentlijk mandement openbaar gansch in tegenstrijd met de inzichten van den H. Stoel, die gij mij hebt medegedeeld. Verwittigd kardinaal Nina van dat ge- val. Het kan ernstige gevolgen hebben. (Get) Frère-Orban. De afgezant van Belgie bij den pau«, antwoordt aan den heer Frère-Orban Den minister van buitenlandsche zaken te Brussel Rome, 20 juni 1880. Ik heb den kardinaal Nina gesproken, die door de bisschoppen is verrast geworden. Zijne instruktiën aan den nuncius zijn le laat gekomen. Eer hij uitspraak doet, moet hij het mandement kennen. (Get. d'Anetkan. Zoo, den 20 juni zegde kardinaal Ni-» na het mandement niet le kennen. Mis, hij kende het, vermits dat mandement den gezamenlijken brief was, waarvan de aartsbisschop Dechamps spreekt ia zijnen brief van dato 17 juni, aan zijne collegas geschreven. Dat mandement, gansch in strijd met de inzichten van den H. Vader, door kardinaal Nina aan M. Frère-Orban me degedeeld, zegt aartsbisschop Dechamps door den Paus hoogs! goedgekeurd en geprezen te zijn geworden. Wij staken hier onze bemerkingen. Onze betrekkingen met den H. Stoel zijn afgebroken, Baron d'Anethan, onze af gezant, is terug geroepen, den 28 juni 11. is aan den nuncius daarvan kennis ge geven, deze is terug Rome 's lands waardigheid, de openbare rechtscha penheid vergde niet minder. Dekorrektionele rechtbank van Brus sel, heeft M. Mallet, uitgeschrabt fransch advokaat van Poitiers, en tegenwoordig onderwijzer der school met Glid, te St. Josse-teu-Noode veroordeeld tot èen jaar gevang en de kosten van het proces, voor aanslag op de zeden op eenen zijner leer lingen, oud vijfjaren, gepleegd in hel schoollokaal. Onnoodig le zeggen, dal die zaak met gesloten deuren, behandeld werd. Ouders vertrouwt uwe kinderen aan zulke scholen, dan zult gij de zielen uwer lievelingen bederven. De katholieken zijn van zin een af- gevaardige naar Rome te zenden om er hunne geestelijke belangen te gaan ver tegenwoordigen. Er zou eene inschrijving geopend worden om dien afgevaardigde le beta len. Welaan geloovigen, welaan boerkens, schiet maar weeral in uwen zak. Is er dan geen enkel persoon in uwe partij die dal zou willen voor niet doen? Vraag dal eens aan Koekemulledie zou aan Frère Orban nog andere perten kunnen bakken dan kardinaal Nina. Maar 't is w aar hij zal dat ook niet gratis willen doen, want in de katho lieke religie is 'tal geld wat de klok slaat. De vlaamsche klerikale Gazetten dee- len een artikel mede over de Terugroe ping der belgische legalie bij den H. Stoel. Dit artikel is zoo trouwloos als de de brieven van kardinaal Nina in name van den Paus geschreven. Inderdaad de klerikale schrijver zegt dat de afbre king onzes staalsbestuurs met bel vati- kaan, voor rede heeft het mislukken der pogingen van M. Frère-Orban, om van den Paus de afkeuring te bekomen van de houding der belgische bisschop pen in zake der schoolwet.» De schrijver van dit artikel weet nochtans zeer wel, dat de Pans tijdens de gedachlenwisseling aan M. Frère de verzekering gaf, dal hij het gedrag on zer bisschoppen afkeurde, terwijl hij van den anderen kant onder duims abso- lutamente segreto aan den aartsbisschop van Mechelen schreef dal hij de houding der hooge geestelijkheid goedkeurde. Het is om dit dubbelzinnig bedrog dat de terugroeping onzer legatie plaats ge- bad heeft. De Gazetten iu kwestie deelen eenen eenen brief van kardinaal Nina mede 4.

Vooruit | 1880 | | pagina 2