Ongenade van Mgr. Dumont. Verschillig nieuws. ANNONCEN. Burgerlijke stand ZAAILANDEN, Ik Leveau-De Biuyn, TE KOOP die, vol geveinsde termen enkel in voor deel zijns stelsels spreekt, maar wacht zich wel het schrijven van M. Frère mede te deelen, hetwelk klaar en dui delijk de vcroordeeling van gedrag des Pauzen en der hooge geestelijkheid be vat. Zulke artikels bewijzen klaar dat de klerikale schrijvers overtuigd zijn dat het voor hunne lezers voldoende is ééne klok te hooren luiden. Zij durven niet, zooals de liberale bladen, recht voor de vuist, de brief wisseling der beide partijen mededeelen want dit ware de logenstraffing van hun schrijven zelf onder de oogen hun ner lezers leggen De Tribune de Mons behelst aangaande Mgr. Dumont eeuige inlichtingen, die veel dingen zullen doen begrijpen. Pius IX. had aan Mgr. Dumont ver trouwelijke inlichtingen gevraagd over de katholiek politieke in België, over de Universiteit van Leuven, over de vrienden van kardinaal Pecr.i. Deze in lichtingen, in volle geweten door Mgr. Dumont gegeven, waren niet vleiend voor die heeren. Welnu, die zelfde geschrevene berichten zijn thans in handen van kardinaal Pecci, die Paus Leo XIII is geworden. Begrijpt men nu waarom fle opvolger van Pius IX Mgr. Dumont zulken hevigen haat toe draagt Het programma der Nationale feesten mag op een nieuwen bijval rekenen. Op voorstel van M. De Merensche pen van openbaar onderwijs, te St. Joos- ten-Noode hebben al de gemeentebestu ren van Brussel en omstreken besloten om. ten hunnen laste een feest in te richien. aan de verdienstelijkste leer lingen der gemeentescholen van de 41 arrondisscments hoofdplaatsen van het land. Dit feest is van nu reeds vastgesteld op Woensdag H Augusti aanstaande en zal in de Tentoonstelling plaats hebben. Ter gelegenheid van den 49c verjaar dag der inhuldiging van den koning der Belgen, den 21 juli, zullen er een groot getal dekoraiiën van het Leopold's orde aan de lagere onderwijzers worden uitge reikt. Men weet dat nr 896968 het groot lot wint van de tombola der drukpers van Brussel welDu, keer dit nummer om en gij hebt nogmaals n' 896968. De winner zal dus in de onrust niet verkeeren van den beruehten bezitter van n' 66, die om gekeerd n* 99 had. Jacht op het waterwild. De jacht op het waterwild op de boorden der zee, en de moerassen, alsook langsheen de stroomen en rivieren, is dit jaar toegelaten, in al de provintiën, te rekenen van 1 oogst aan staande. Hij had er nog eene geheele kas vol. Iemand vroeg aan 't Jeef' Pypaert c Maar'Pypaert waarom abonneert gij u op geen dagblad 'k Zal mij gaan haasten, mijn va der heeft er mij eene geheele kas achterge laten en 'k en heb er nog het vierde niet van gelezen. In en uit de keel. Veel menschen be ginnen dikwijls Ie hoesten wanneer hun iets verkeerd in de keel komtmoesten alle menschen hoesten wanneer hun iets verkeerd uit de keel kwam dan zou het hoesten nooit ophouden. Te vroeg, te laat. Eene gehuwde vrouw werd beschuldigd dat zij te vroeg in het kinderbed gekomen was, de man ech ter antwoordde Gij vergist u, Bidel, wij hebben de bruiloft slechts te laat ge houden. Madame en de meid. Zeg eens Miet je, wat doet die soldat daar in de Keuken.. Hij past op mij, Madame, als ik alleen te huis ben. Man en vrouw. Gij moet u schamen, sprak de vrouw, gij begrijpt mijne waar de niet. In plaats van mij te beleedigen moest gij mij tot den hemel verheffen. Dan zou ik wel doen, antwoordde de man, als ik maar wist dat gij dan niet meer naar benede kwaamt, Waarom Waarom dragen de Boto- eans (vrouwen der Botocas) in het Zuiden van Afrika, houten nagels door de onder lip en in de ooren Waarom verpletten of verplatten de Taïtianen hunnen neus Waarom aanzien de bewoners vaD Java de gele kleur als de schoonste aller kleu ren Hebben die volken andere gevoelens voor het schoone dan wij Zij hebben van jongs af aan geleerd, dat die dingen, die wij afschuwelijk noemen, schoon, onderscheiden zijn. De mensch leert het leelijke gelijk het schoone, het kwade gelijk het goede, hel onrechtvaardige gelijk het rechtvaardige aan. In de vorming van 's menschen verstand en hart is niets zonder oorzaak, niets zon der gevolg. Een juist antwoord. Aan een luiaard, die zich beklaagde dat hij geen brood vin den kon voor zijn gezin, werd door een man geantwoord ik vind het ook niet, ik moet er voor werken. Sterren en denkbeelden. Wie op een helderen avond naar den hemel opziet, ontwaart aanvankelijk slechts de meest schitterende gestarnten blijft echter h«t oogeenigen tijd op het uitspansel gevestigd, dau eerst wordt het millioenental sterren zichtbaar. Dat zelfde verschijnsel heeft plaats bij het denken, Een aanvankelijk weinig beteekenend krijgt telkens meer lichtzijden, naarmate met ernst en volhar ding gepeinsd wordt. Gasvlammen en sterren Uren achtereen hadden in de groote stad de on- telbaren kunstlichten, langs de straten ontstoken, met de sterren om den voor rang gestreden en den onnadenkende scheen de verlichting op de aarde schooner dan die aan den hemel. Maar toen het mid dernacht sloeg werden de gasvlammen uit gedoofd en het was alsof zooveel wakende oogen zich sloten. Daarboven aan het uit spansel evenwel vonkelden de sterren on vermoeid voort, totdat zij door de zon. werden afgelost. Zijn zij niet het beeld van de godheid, die waken blijft, ook als onze t-ouwste vrienden ons hebben verla ten, en die tot aan het dagen van eenen beteren morgen voor ons daarboven blijft zorgen, ook terwijl wij, kinderen Aer aar de, slapen De Walvisch. —Het eerste en groot ste zwem dier en het grootste dier der gekende schepping is de walvisch. Anderson beschrijft tot vijftien soorten van waivisschen. Men heeft er gezien, die tot 3143 en zelfs tot 66 nieters lengte hadden maar de gewone walvisch, die men in de noorderzeeën aantreft, en welke men Groenlardschen walvisch noemt, is niet meer dan 20 tot 23 meters lang. De kop alleen is het derde van het gehee le lijf het dikste deel, dat dicht bij den kop is, meet in omtrek het derde der ge heele lengte van het dier. Aan de zijden van het lichaam, niet ver van don kop, zijn twee groote zwemmers, van 1 meter 94 tot 2 meters 60 lengte zijn staart die horizontaal uitgestrekt ligt, heeft vier va men breedte. Wanneer de walvisch op zij ligt, kan hij met zijnen staart schrikkelijke slagen geven, en de zwaarste sloep doen omkantelen en onderdompelen. Hoe over groot dees dier ook zij, toch is het onge- looflooflijk hoe snel het door de golven schiet. Het vel vau den walvisch is hard leder, van drie of vier centimeters dikte, zwart van kleur, glad en zondereenig haar. On der het vel ligt eene laag vet van 27 tot 32 centimeters dik dat vet is schoon geel, wanneer het beest gezond is. Het vleesch dat men onder het vet aantreft is rood en gelijkt aan dat van onze aarddieren. De opening van den muil meet niet zelden tot 6 meter? en half. De kaaksbeenen zijn met geene tanden bezet, maar hebben langs weerzijden lange en breede lemmers, krom en puntig gelijk eene zeis en bestaande uit eene elastieke hoornachtige stof' deze draagt den naam van walvischbaard. Die lemmers, waarvan de grootste zes tot twaalf voet lengte maten, zijn zoovele harken of raken, waarmee de walvisch zijn aas gaat zoeken langs den bodem der zee. De tong is schier niets anders dan een groot stuk vet, waarmee men verscheidene tonnen kan vullen zij is zoo week dat, wanneer men die uit de muil getrokken beeft, men dezelve niet meer kan terug steken. De oogen zijn niet grooter dan die van eenen os, hetgeen wel klein is voor zulk een groot dier zij staan zeven tot acht voet van elkander verwijderd. In tegen stelling met alle andere vissollen, heeft de walvisch oogschelen en wenkbrauwen zijne oogen staan hem achter den kop derwijze dat hij achter en voor kan zien. Om zich tegen hunne vijanden te be schermen, houden deze dieren zich gaarne onder het ijs, verborgen maar vermits zij ten minste alle halve uren de opene lucht noodig hebben, en daarom boven water moeten komen, zoeken zij de plaatsen waar de klaarte van het licht het meest door dringt, en zij stooten het ijs, dat dikwijls twee tot 3 voet dik is, met den kop aan stukken. In de diepto zou de walvisch niet kunnen leven. Op den kop bevindt zich de opening der luchtpijp, lamrs waar de walvisch adem haalt en het water uitspruit met een groot gerucht en eene verbazende kracht Hij heefteen buitengewoon fijn gehoor, en ontwaart van zeer ver het gevaar dat hem bedreigt. Uitwendig bemerkt men aan hem mets dat aan eene oor gelijkt; maar achter het oog ziet men, onder de bovenhuid, eene zwarte vlek, die de plaats toont langs waar hel gerucht tot aan het trommelvlies doordringt. Ondanks zijne ontzaglijke grootte eD d« aanzienlijke hoeveelheid van zijn vet, voedt zich de walvisch slecht met kleine zeedieren zijn voornaamste voedsel be staat in vele kleine vormen, die bij zwer men in het water zweveu.of bij millioenen op den bodem der oceanen leven, en dit vooral in de JNoordzeeën. Men ziet er al tijd in het gebit van den visch. Iedereen kent genoeg den buigbaren hoorn, welke men algemeen in keurslijven gebruikt en die balein wordtgenoemd 't Is 't geen voorkomt uit de zoogezegde tanden van dees dier of hetgeen men walvisch baard heet. Gelijk de meeste dieren heeft de wal visch ook zijo ongediert. Niet zelden ziet men op zijne huid eene of andere soort van schelpdieren, en zelfs zeeplanten, die aan hel vel vastkleven voor hen zijn deze vlottende monsters eilanden of rotsen Er is ook een soort van zeeëikel, die zich op de huid en tot in het vet van den wal visch vastmaakt Mol, boven., 40 j.. Mijheke. C. Nys, m. Vande Meerssche, brouwersgat, 45 Schaarbeek. 12 kinderen onder de 7 jaren. DE KLEINE RENTENIER (eenigste vlaamseli finantië'I blad) wordt, voor Een Frank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (Men zie de Aankondigingen. van 25 Juni. tot 9 Juli. GEROORTEN. Mannelijk 15 Vrouwelijk 12 HUWELIJKEN, Verhuist, schrijnw. met M. De Gendt, klecrm. G. Vander Poorlen, kleerm. met M. Michiels, kleerm. C. Coen, tvvijndersg. met G.Arys twijn- ster. G. Lauwers, marmerhouwer, met M. Vanderhaegen, mutsenm. S. Posselle. dienstknecht, met M. De Yul- der, dienstmeid. OVERLIJDENS J. Vanden Rergh, wedr Wauters. Iwijndersg. 69 j-, Mijlbeck. J. Van den Bossche, wede Tillon, z. b., 60 j Mijlbeek. F. Blancknert, m. De Wuffrl. kateentwijndcr. 58 j., Zonne straal. M. Van Durme, vr. Van Mos- scvelde, z. b., 58 j., Schaarbeek. J. Van Dempten, wedr De Ridiaux. z.b., 73 j. Leopoldstraai. M. De Naeyer, vr. Koelvyn, z. b. 72 j. Schaar- beek. B. Baeyens, z. b. 82 j. Pont- straal. L. Bruylant. kleermaakster. 21 j. St. Jorisstraal. F. Redant, we ver, 28 j-, Mijlbekc. J. Schepens, wedr Goossens, 72 j. Schoolstraat. F. De Geest, m. Stylemans, voerman 40 j. Hoogeveslen. L. Van Mol, vr. OPENBARE VERKOOPING van te WICHELEN en LEDE. De Notaris DE SCHAEPDRYVER, te Wichelen, zal met gewin van palmslag en gelagen openhaal lijk verkoopen Eerste koop. Een parceel Zaailand, gelegen te Wi chelen. aan den steenweg van Lede naar WicVIcn gecadastreerd sectie B n° 1511, met 24 aren, palende: oost en w est M. Amand De Boek. zuid de beek, gescheil van Wichelen met Lede, noord M. Leo De Grauw. Tweede koop. 51 aren 10 centiaren Zaailand gelegen te Lede, aan den steenweg van Lede naar Wichelen, palende oost vrouw W® De Smet, zuid M. De Craecker-Mi- chiels, west den gezegden steenweg en noord de beek of 't gcscheid der ge meente Lede van Wichelen gecada- strerrd sectie F n° 5. Decs parceel zal in twee deelen opge roepen worden de helft of 25 aren 55 centiaren ten noorden en de wederhelft of 25 aren 55 centiaren ten zuiden. Derde koop. 24 aren 06 centiaren Zaailand gelegen te Lede. aan den steenweg van Lede naar Wichelen, gecadastreerd sectic F n° I, palende: oost de We Josef De Smet, zuid den 'heer Cesar Dauwe, west den gezegden steenweg, noord Gerard Van Hauwermei ren. In gebruiktreding van voorschrevene goederen, den 25 December 1880. ZITDAGEN InstelMaandag 19 Juli Verblijf, 2 Oogst) Telkens om 4 ure stipt namiddag, hij den lieer Josef PANTK, aan de statie, te Wichelen. POUSSINS a ^r" ^ouz*' ^es POULES et COQS fgés de 4 chahsée de moohsel 63 Alost. Gravure Plaques pour portos Timbres et marques de fabrique sur bois et métaux. Materiels d'occasion pour toutes industries par suite de la nouvelle loi régissanl la matière, il de- mande un associé intelligent et actif pour donner de 1' extension, a Ia fabri cation de sucres el autres articles pour brasseurs. HIPP. ROGGHÉ, Zonneslraat N° 16 Aalst,heeft de eer het publiek te bericht en dat hij zich gelast met hel maken van zinken- en koperen platen, voor het leekenen van zakken voor handelshui zen, alsook platen voor poorten en deu ren voor Notarissen, Advocaten en han delshuizen enz. bij d' heer Smeekens, Nazarelhstraa', Aalst, eenen goeden paardekensmolen met 48 paarden, 4 bakken eu vervoer- wagen, aan zeer geringen prijs. Aalst 10 Juli. PM—i—m—am—Ui IMMAaZgEBSreCai 06UFS 3 couver de poule* de BoudaB, les plus belles et les meilleures poules a 5 fr. la douzaine.lO fr. les 23. fr. piece, emballage compris. BOURSIERS,éleveur a Houdan (Seine- ct-Oise). Tarwe. frank. 31 00 a 31 50 Masteluin. 26 00 28 00 Rogge. 25 00 25 50 GaarstO 00 00 00 Haver23 00 23 30 Raapzaad. 32 O0 34 00 Lijnzaad 82 50 32 00 Raapzaad-Olie 69 00 70 00 Lijnzaad Oie 64 00 00 00 Raapzaadkoek. p. 100 kilos 18 00 21 00 Hoppe (1879) per 50 kilos» 90 00 93 00 Aardappelen lp. 100 k'los. 09 00 10 00 Boierper 3 kilos. 08 00 09 27 Eiers per 23 02 60 02 18 Viggenen per»t"k 30 00 25 00

Vooruit | 1880 | | pagina 3