1880. Fr. 4-00 Aalst, 22 Juli. 0 B 's jaars voor de stad. -^©{2825®=— aankondigingen 15men den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaarswoor heel het land. Re abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et Cic. Paris, Londres, Frankfort s. M.Ilerlin, Vienne, Zurich etc. KLERIKALEN EERDIED. Wanneer men zich door gramschap Iaat vervoeren,ontsnapt aan den mond wat in het hert vorborgen ligt. Zoo geeft het onderstaande schrijven van een vlaamsch bladje dat te Rousselae- re het licht ziet, de maatstaaf van den eerbied welken dé ultramontanen ons vorstelijk stamhuis toedragen en te vens van de woede die hun ingewand verteerd over de, voor hen, ongeluk kige gevolgen der ontdekking van de dubbelzinnigheid hunner opperhoof den. Ziehier eenige regelen van dit arti kel Ah indien Leopold I geleefd had zou dat niet gebeurd zijnen wij zou- y> den België niet moeten toeroepen in plaats van Afrika te trillen gaan be- schaven, tnoesi gij u zelven beschaven Be wijze Leopold I, die zelf voor den doorluchtigen Pecci, onze pausJ,den kardinaalshoed vraagt en hem het groot lint zijner orde schenkt, zouon- ze domme ministers eenen stamp on- der hunne broek gegeven hebben en ZIJNEN ONWETENDEN KWAAJONGEN Leopold II DAT VIJFDE WIEL AAN DEN WAGEN DAT ONS ZES MILLOEN PER JAAR KOST, BIJ ZIJNE OOR GETROKKEN HEBBEN.». Ziet gij lezers, welken eerbied de ultramontanen koesteren voor hunnen vorst Is het te verwonderen dat zij zoo kwaad zijn tegep de officiëele on derwijzers die aan hunne kinderen de OPVOEDING DER KINDEREN. (5 Vervolg en einde.) De kinderen gelijken aan de uur werken die stil staan wanneer men die vergeet op te winden de kinderen aan zich zeiven overgelaten doen niets zoo dan, indien gij uwe kinderen vlij tig en bekwaam tot hunne plichten wilt maken, moet gij ze hunne eigene ingevingen en neigingen niet laten voldoen 't is aan u, ouders, van hun behoorlijk te geleiden, van hun zonder ophouden de waakzaamheid te doen gevoelen die op hunne minste handel wijzen bestaat, hen aan te sporen wanneer zij vertragen en hun op den goeden goeden weg te houden, wan neer "zij schijnen er zich van te ver wijderen. Als de kat vau huis is hebbe de muizen vrij loopen. Vader en moeder zijn van huis, de meester is uit de school, dan loopen de kinderen en leerlingen zonder be dwang in 't wilde, en dan zijn zij Baas van kiekenskot als de haan niet 't huis is les van den catechismus leeren waar in den eerbied voor onzen souverein en al die onder hem ons bestieren aanbevolen wordt Wij zijn geneigd te gelooven dat men in de katholieke scholen die les uitgeschrabt heeft of zal uitschrabben, want het is niet mo gelijk dat hunne schriften zoo in te genstelling zouden zijn met hunne leering. Maar wat wil men ook verwachten van personen die maar met het li chaam alleen tot de Belgische natie belmoren. Zij zijn van herte vreemde lingen die eenen Roomscben vein zaard voor vorst herkennen, die op staan tegen de wetten onzes lands en bereid zijn, om, indien het mogelijk ware, onze nationaliteit in den grond te boren. De belgische grondwet, welke door ganscli Europa bewonderd wordt, noe men zij een vuilniskar onze natonale instellingen gedoogen zij maar om be ters wil ja zoo ver drijven zij nu de onbeschofheid, dat zij onzen koning, wier wijsheid en oprecht vaderiijk be stuur alom geprezen wordt, uitmaken voor eenen kwajongen welke men met de ooren zou moeten trekken. En zulke bastaard Belgen zijn het die zich hier het monopolium van het het onderwijs der jeugd zouden willen aanmatigen. Wij vragen het, welke gevoelens zouden zij den kinderen inplanten Waar het hekken open is, loopen de varkens in het koren, en dan is het een verwarde boel. De ledigheid is eene neiging zeer gemeen bij de kinderen, en hare ge volgen zijn zeer nadeelig in hoogeren ouderdom hierom is het zeer geraad zaam dat de ouders en meesters hun ne kinderen door eene gestadige be zigheid in gang houden nogtans wil len wij niet besluiten, dat de kinderen altijd leeren, en zich nooit door eenig spel of eenige uitspannigen vermaken, neen, zekerlijk neen, want De boog kan altijd niet gespannen staan Tijd van leeren en tijd van spelen, en Altijd spelen Zou vervelen, Maar die blijken geeft van vlijt, Mag ook spelen op zijn tijd. doch Niets doen, leert kwaaddoen. Wij verstaan door ledigheid het ver zuim der plichten die de kinderen op gelegd worden. In welke jaren zij ook zijn, moeten zij zich ijverig toonen om deze volkomen wel te volbrengen, De d-ig breekt aan. Als ge een zaadje aan den grond toe vertrouwt, met de hoop er u eenen lommerrijken vruchtdragenden boom van te kweeken, voorzeker moet gij u te voren het gedacht getroosten dat gij nog maanden, jaren misschien zult moeten wachten eer gij de zoete vruchten van dien arbeid zult genie ten. Het zaadje verbreekt zijn hulsel, doorwoelt den grond, komt te voor schijn, en stil, doch traag, zeker doch onmerkelijk, groeit, vermeerdert en versterkt het. In dagelijksche stoffelijk en zede lijke leven is het juist zoo gelegen. De mensch die voor een wettig, edel, ver heven doeleinde strijdt, moet lang wachten, veel verdragen, veel lijden de vruchten zijns lachen. Doch, hij die weet dat hij voor het nut zijner mendbroeders, voor de geest verheffing des menschsdoms, voor de zaak van vooruitgang en licht strijdt, vindt in zich zeiven den zoeten troost die het volbrengen der plicht den menschen schenkt. Gijj volksonderwijzers, gij die te midden de losgelaten driften van on zinnige fanatieken, te midden den haat en de tegenkanting van verachtelijke, gewetenlooze dwazen, gerust van hert en kalm van gemoed onze vlaamsché kinderen rond u roept, en hen met den fakkel van licht en rede betei e toekomst wijst, verliest den moed eer, langzamerhand werken hem beginnen toe te en den kostelijken tijd hunner jong heid, zoo geschikt tot het aanleeren der schoone kunsten en wetenschap pen, niet verwaarloozen De tij/1 vliegt snel Gebruikt hem wel, Men kan gewis geen beter middel vinden om de kinderen aan de nei ging der ledigheid, die luiheid voort brengt, te onttrekken, dan hun de schrikkelijke gevolgen hier van te doen kennen doof de volgende spreek woorden, welke men zou dienen in groote letteren altijd en in alle plaat sen, bijzonderlijk in de scholen, voor het oog der kinderen te stellen Ledigheid is 's duivels ooiktisseu, Ledigheid is hungers moeder En van diefie volle broeder. Armoeide is luiheidsloon, en De naarstigheid is de moeder van 't geluk. Zijn dit geene schrikkelijke gevol gen van de ledigheid en de luiheid Zou men ze niet dienen voor te ko men en de kinderen die aan deze maar al te gemeene neiging onderwor pen zijn, bij de hand te nemen en hen niet Aan u, aan de waarheid is de toekomst. Zij grijnzen nu, zij schuim bekken, de zwarte raven, die duizen den jaren reeds onder hun jok de een voud igen hebben doen bukken, maar het bloedig licht van hunne glorie ver dwijnt en verduistert voor de opko mende stralen van het moderne be- schavingslicht. Overal in alle landen, waar de mensch zij ne eigene waardig heid begint te beseffen,jaagt hij het uit de sterkten waar zij door eeuwenoude voorrechten meenden onroerbaar te mogen blijven. De kreet van onze eeuw vooral is Onderwijs'Opvoeding Zij de dwin gelanden, verbleeken, verschrikken, bij dien roep en zij hebben hun vaan del geplant tegen het onze, zij roepen al hunne strijdmachten op om hunne laatste verschansingen wanhopig te verdedigen. Gij, volksonderwijzers, zijt de aanvoerders van het leger der beschaving en des vooruitsgangs. Gij staat het meest aan de verraderlijke slagen van die duistere, valsche vij anden bloot. Rond u komen zij loe ren, strikken spannen, laster, leu gentaal en vleierij in 't werk leggen. Houd u kloek en hoog het hartAan u is de toekomst. U zal het verlichte nageslacht danken voor de vruchten van vrijheid, verstand en weelde die gij nu onder zwoegen, zweeten en strijdeu opkweekt. Wij allen zullen het schoone tijdstip niet zien, dat de zonne van waarheid de nevelen zal bij eenen mierennest te leiden, hun zeggende Gaat tot de mier, gij, luidbaards. Daar zullen zij de werkzaamheid dezer diertjes zien, en deze ook trachten na- tevolgen. Men kan hun ook de fabel leer van de krekel en de mier in het geheugen printen, en hun behoorlijk het groot onderscheid dat tusschen de werkzaamheid der mier en de le digheid der krekel bestaat doet ken nen. Zouden wij niet genoeg bewezen hebben Dat hinders kwei km geen gauzer wach ten is, en dat men alle zorg moet aanwen den om de kinderen eene goede op voeding te bezorgen, hen in alle eer baarheid, deugdzaamheid en gehoor zaamheid te doen opwassen dan zul len zij een troost, een vermaak voor vader en moeder zijn maar integen deel wanneer de kinderen slecht en ondeugend opgekweekt worden, doen de gevolgen dezer verzuimde opvoe ding zich eerst op de ouders gevoelen;

Vooruit | 1880 | | pagina 1