Aalst, $9 Juli VOOR >v De kloosters. J O W- 's jaars voor de stad. aankondigingen 15n"'" den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. De ökonneniealsjirijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!c. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. •- »e Klerikalen. Meermalen hebben wij eenige woorden gezegd van de domme en rudelooze wijze waarop de klerikale gazetten het liberaal ministerie aan vallen en zoo wij heden nogmaals op deze zaak terug komen, is het al leenlijk om de onpartijdige burgers te doen zien dat de klerikale partij, in gazetten en al waar zij kan, met het geluk van 't land speelt. Acht jaren lang hebben de fanatie- ken Belgenland verdrukt en onder den schijn van deugd en matigheid er liet bloed van uitgezogen. Handel en nijverheid werden tegenwerktsteeds va; hun doel de volksklas te verar men, om al de fortuinen den eigen dom van zekere groote bollen te ma ken en burger en werkman, volgens zij het goed vinden te dwingen en ze n ar de pijpen van die seigneurs te doen dansen. Maar die'tijden zijn voorbij, waarop een burger, een eer lijk werkman niet het minste recht noch vrijheid had Nu dat, de klerikalen, getuigen van het goede door het liberaal ministerie gesticht, voelen en verzekerd zijn nooit op de kussens weer te komen, wat denkt, wat doet de fanatieke partij Wetende dat het volk onderricht is van onze bedriegerijen, denken zij, schiet er ons niet meer over dan het land in rep en roer te stellen wij zijn veroordeeld, stoken wij twist en doen HEKSEN W HEKSENMEESTERS IN VRÖEGEREN TUD. Het geloof aan heksen en heksen meesters was zoo diep in het bewust zijn des volks ingeworteld, dat het met de daaruit voortvloeiende hek senprocessen de middeneeuwen nog lang overleefde en zelfs in de 16° en 17e eeuw in volle kracht aangetroffen werd. De heksen en heksenmeesters slo ten met den duivel een verbond, waarbij zij aan zijne helsche majesteit hunne ziel verkochten, en zich ge heel aan zijne dienst wijdden, op voorwaarde, dat hij hen met bovenna tuurlijke krachten toerusten zou. Hij gaf hun het recept voor eene zalf, be staande uit het vet van ongedoopte kinderen, de wortels van de wolfs klauw en andere dergelijke ingre diënten. Wanneer zij zich hier mede insmeerden, ontvingen zij het vermogen om op een bezemsteel een stroowisch en dergelijke voorwerpen door de lucht te rijden, ten einde in daartoe bestemde nachten het dui- wij zooveel kwaad als wij kunnen wij zullen zooveel leugens in onze ga zetten tegen de liberale ministers zet ten dat het volk dit misschien geloo- ven zal wij zullen België twat geeit ons dat) naar den weerlicht helpen en wanneer het water eens troebel is, zal er weer wat te visschen zijn Dit denken de fanatieken en dit is ook hun streven Wil men van een veld iets winnen men moet het bewerken en er kosten voordoen. Een verwaarloosden akker als België moest bemest en bezaaid worden, zulks wist het ministerie, en bewijst het door zijn handelen. Afzettingen, benoemingen, het land in schidden steken roepen de klerika len, ziet daar het werk der geuzen Maar, worden eenige mannen afgezet, dan zijn liet diegene die schadelijk aan de inzichten van het ministerie, aan de belangen des lands zijn. Hoe kan een ministerie zich een goeden uitslag beloven, wanneer het mannen behouden zou die hinder brengen aan hun streven, en de wet ten niet uitvoeren willen Hoe kan een bestuur goed, veel goed doen, zonder de noodige uitga ven in 't werk te stellen De klerikalen weten dit maar al te weldoch zij moeten volgens gewoon te het volk aanhitsen, twist zaaien en kwaad strooien. Zij moeten de li berale ministers bij het publiek hate- velsfeest, den heksensabbat, mee te vieren. Elk gewest had eene bepaalde plaats voor die samenkomsten der heksen en heksenmeesters. De heksensabbath was een grootsch feest. Daar verscheen de duivel meest al in de geddante van een reusachtig gen, majestueuzen man, die op een elpenbeenen, met goud versierden troon zat, met eene kroon op het hoofd, welke door zijne horens een op het voorhoofd en twee op het ach terhoofd vastgehouden werd. Van den op het voorhoofd geplaatsten ho ren straalde een schitterend licht uit, dat helderder scheen dan de maan, met hetzelfde licht schitterden ook zijne uilenoogen. Schoon was satan niet slechts zijn bovenlijf geleek op het lichaam van een mensch, het onderste gedeelte op dat van een bok. Zijne vingers waren van klauwvormige nagels voorzien, een van zijne voeten was een paarden voet. Een geitenbaard en een staart, die tot op den grond afhing, voltooi- lijlc maken. Het land meer en meer verdeelen tot dat het geheel ongeluk kig en reddeloos wordt. Ziedaar hun doel. Ook wat geeft hun het geluk van 't land, als hunne winkel maar draait Al wat het tegenwoordig mi nisterie doet, moet afgekeurd worden, omdat Malou en Cie niet meer aan 't hoofd zijn daar ligt de knoop. Maar het volk bezit heden verstand genoeg om te zien dat al wat die kleri kale en fanatieke gazetten uitbraken slechts lasteringen zijn. Het ministe rie zal stand houden, zonder voor de daartoe noodige middelen achteruit te treden en de natie zal zich geluk kig achten, van door eenige opoffe ringen gered te kunnen worden uit den afgrond, waarin het vorig bestuur haar gestort had. Met spijt zien wij dat onze geeste lijkheid te veel hare heilige zending vergeet! Heeft zij reeds die voor Eu ropa zoo bloedige dagen vergeten Zal zij dan nooit veranderen en immer de hand leenen aan volksverdrukkers Denkt dan toch, afgezanten van God, da t wij in de XIX eeuw leven en dat het volk voor alles gaat zegt het Evangelie zelfs nietSai.us populi su- prema lex. liet heil des volks is de eer ste wet. Denkt op die woorden en gij zult zoo dwaas niet meer handelen het volk is geduldig toch eens zoude het zich kunnen vermoeien en dan zoudt gij eene zware verantwoorde lijkheid op uwe schouders geladen den het alles behalve lieflijke beeld. In weerwil hier van was satan de lieveling der heksen. Wanneer deze omstreeks negen ure des avonds op den Bloks berg bijeenkwamen, schaarden zij zich rondom den duivel, aanbaden hem en overlaadden hem met de walgelijkste liefkozingen. Na dezen dans begon op den Bloks berg een heerlijk leventje, men smul de aan de tafels, die de helsche gast heer voor zijne gunstelingen aange richt had, daarna gaven de heksen en heksenmeesters zich aan het grofste zingenot over en na den afloop van het feest, reden allen op hunne be zemstelen naar huis terug de heksen kwamen door de schoorsteenen harer woningen naar binnen, om zich ver moeid op haar leger uit te strekken. Deze gemeenschap met den duivel werd natuurlijk door de kerk als doodzonde gebrandmerkt zij was niets minder dan de gruwelijkste ket terij en de inquisitie moest zich de heksenprocessen aantrekken. Het heksenproces maakte eene uit hebben. Iedereen weet, dat in vroegeren tijd de zedeloosheid in de kloosters zou groot was, dat er in de burgerlijke wet ten, zelfs bijzondere schikkingen wa ren, aangaande de kinderen van pries ters, paters en nonnen. Wij hebben over een paar jaren aangehaald, hoe men te Amsterdam, op de plaats gezegd het Rokheim, eenen geheimen weg ontdekt heeft, die, onder de vesten door, van een mannenklooster naar een nonnen klooster leidde, het eene buiten, het ander binnen de stad gelegen. Daarbij vond men in dien onderaarschen gang een overgroot getal geraamten van kin derlijkjes, hetwelkzulk eenen onver- dragelijken geur verspreidde, dat men den weg een zeker getal dagen moest openleggen, alvorens hem voor het verbaasd publiek toegankelijk te la ten. 't Was niet alleen in Amsterdam, zegt de Stad Gent, dat die ontdekkin gen van kinderlijkjes in kloosters ge daan werden ook te Antwerpen, was men bij latere gravingen in dit geval, doch op kleinere schaal. Wij schreven toen dat de ligging van sommige kloosters in vroegere jaren nog al heel aardig was en dat de meeste mannen- en vrouwenkloos ters, met den achtermuur aan elkan der raakten, In andere steden en in andere lan den was het met de zedelijkheid van kloosterlingen, priesters en kerkpre- laten niet beter gesteld dan hier. Som zondering op alle andere rechtsgedin gen de gerechtelijke vormen, die an ders in zwang waren, mochten hier ter zijde worden gesteld. De geringste verdenking was genoeg, om iemand in staat van beschuldiging te doen stellen. In dat geval verleende noch leeftijd, noch geslacht den aangeklaag de bescherming. Aanzienlijken en ge ringen, jongen en ouden, mannen en vrouwen stonden evenzeer aan de ver denking van hekserij bloot en dik wijls trof zij nog eerder de rijken dande armen, omdat de bezittingen der wegens hekserij veroordeelden verbeurd verklaard werden en voor twee derden aan den heer des lands, voor één derde aan het gerechtshof kwamen. Vele vorsten waren terstond bereid om de heksenprocessen in hunne staten in te voeren, als een middel om zich aanzienlijke geldsom men te verschaffen en de rechters wa ren reeds daarom al te zeer tot het uitspreken van een veroordeelend vonnis geneigd,, wijl hun voordeel daarbij in het spel was. :i&7 MbmsemrttxerpzrzEr* tp.<pw*tt. **r**w*~-n-!KH^sr«rrwmMi V

Vooruit | 1880 | | pagina 1