DEMANHE. RUZIE ANNONCEN. ZAAILANDEN, Vruchten te velde Vins et Spiritueux. K. Leveau-De Bruyii, v> A la chaudière Het Land vraagt in zijn nummer van Zaturdag dat de gemeenteraad ook de li berale partij deel zou laten nemtn aan de Kermis subsidi'èn. En weet gij waarom Luister wat het Land schrijft en als wij, katholieken, in de stadskas putten voor onze sociëteiten, wat zonden vjij kun nen zeggen, moest de tegenpartij bovenko men en dan tot aan d' ellebogen in de vijf- frankestuklcen der stad zitten voor de feesten hunner sociëteiten niets Het geen voor mij duidelijk wilt zeg gen Mijnheeren van den Gemeenteraad, lot hier toe heht gij de liberale maat schappijen GEENEN CENT GEGEVEN vour de kermisfeesten dit was zeer i wel. Zoo wel dal ik er nooit iets tegenge- zegd heb. Maar nu gaal de kaart keeren Wij, katholieken, zijn hier versleten: een partijbestuur valt doorgaans na eenigen tijd van jaren dut is de loop der wereld, en niets, niemand kan liet tegenhouden Wij zijn geen jesuieten voor niets. Het jaar 1881 behoort ons nog toe in 82 zijn wij dood en begraven. Wat zal onze koninklijke harmonie dan doen met kermis als zij het geld onzer liberale opvolgers moet krijgen Vaarwel, volksfeesten! Vaarwel, vuur werken Daarom laat. ons voor dit laatste jaar eenige kleine Subsiedekens geven aan Oude garde, St-Sebastiaan, Zonnebloem enz. dan zullen de geuzen ons ook Sub- sidien geven omdat zij zullen zeggen: de klerikalen hebben ons gegeven, wij nine- s ten eerlijk zijn en het zelfde doen die mannen zijn van dien kaliber. Hewel, neen, Landondanks gij uwe je- ruieten trekken tracht te verduiken, wij zien in het binnenste uws harten en wij willen ons niet laten foppen. Houdt uwe suhsidiëj), houdt uwe cen ten, wij willen, ivij begeerenze niet dit geld dat in uwe handen vergiftigd wordt zou ons ongeluk bijbrengen in 1881 kunt gij nog alleen kermissen, maar in lf882 tj liet onze beurt Dan zulten wij de vreemdelingen doen zien dat de liberalen van Aalst iets beters kunnen te weeg brengen dan een festival van stommuziek (fantaizie muziek, zou de Den- derbode zeggen dan zullen wij in onze maatschappijen feest houden gelijk gij nu gedaan hebt en gij klerikale subsidielek kers zult mogen over den pot springen. Nog eens, neen, neen, wij willen uwe subsidiën niet wij willen geene almoesen, in 1882 zijnwij meester, en wee u dan gij hebt de groote meerderheid der Aalster- scbe bevolking al lang genoeg te kort ge daan. V. B. b HIJ HEEFT GELIJK. De Bitn public sprekende over de af schaffing der subsidie van 8000 franks ge daan door den Provincialen Raad van ods Vlaanderen, aan de werkmunsleêrgestich- ten zegt Denkt men dat de Raad onnoozel genoeg zou zijn het poeijer en lood te leveren voor het laden der kanons die op hem gemikt zouden zijn Hij zegt neen en hij heeft gelijk onder zijn oogpunt. Had mijnen vriend, den hoofdopsteller, niet gedacht dat het te vroeg was, te lang voor de kiczing, om mijn politiek program ma te drukken, men had onder andere punten gelezen Afschaffing der jaarwedden van vele ambtenaars of zoogezegde gemijterde dig nitarissen enz. enz. Eu ik geloof dat dien eisch maar redelijk wezen zou. Hoe 1 die winkel, zoo groot als het is, denkt tegenwoordig op de religie niet meer zijn eenigste bezigheid is te wor stelen tegen ons, de meerderheid van het Land, tegen ons die niets beoogen dan het welzijn der werkende klassen, en wij zou den dit slach onderhouden. Wij zouden onnoozel genoeg zijn het poeijer en lood te leveren aan degenen die op ons mikken en ons naar den anderen wereld zouden wil len zenden Ho neen, dat zij die ons willen ten gronde schieten de moordtuigen betalen dat zij die belang hebben het volk dom en stom te houden de verstompers en zedebe dervers onderhouden maar dat zij die voorstaauders zijn van Vrijheid, en zede lijkheid, en vooruitganghunne gelden heter besteden, dat zij het geven tot veredeling pan hei menschdom, aan het onderwijs. Verhooging van het budjet voor het on derwijs en afschafing of merkelijke ver mindering van dit der eerediensten dat is de leus van V.B. tusschen Zijne Heiligheid Paus Leo XIII en Monseigneur Dumont, bis schop VAN DOORNIJK. Zangwijze La corcle sensible. Neen, Paus en bisschop zijn niet meer dan [meitschen. En tot bewijs.lees wat een bisschop schrijft In dag-en weekblad staan zijn harlewen- [schen, Hij leert ons wat deonfeilbre Paus bedrijft. Die zoo kan schrijven Al onder 't kijven, En is bij ons. voorwaar, niet zot, Al zou men 't willen. En hem doen drillen, Al achter cel of kloosterslot. Dumont legt uit, in liberaal' gazetten, Het onrecht, hem door Leo aangedaan Hij toont onsklaarde vuigeRoomschenetu n Die nu gestadig voor hem open staan. Maar waarheid schrijven En bisschop blij ven Dat zou ik wel eens willen zien Kijk in 'I verleden, Wat pausen deden, Of vraagt het maar aan de oude Üên. Urbin de zesde deed eens embaiheren Vijf kardinalen in 'nen lecren zak, En smeet toen, eenen seffens, al die heeren In 't diepst'der zee... geheel op zijn gemak. Zoo werden braven Gedood, begraven. In kerkers of in 't diepe meer. O zoo zij konden, Die wreede stonden, Zij keerden, met bun beulen, weer 1 Paus Pius vloekteendoemdeonsal tezamen Maar dat was al wat de arme dust kon doen Dank aan dien vloek, lijn lang miskende [namen. Nu hoog geschat en schooner van fatsoen. Dan die der zeis, En dwaze kwezels, Niof wetend wat hun drukt of deert Die staan te gapen Als domme schapen Terwijl hun herder-lief hen... scheert. De Borgia's en de andren laat ik steken, Want zie,die lijst is voor mijn lied te lang!. Laaf ons nu liever van wat beters spreken, Van lust en vrijheid zonder papendwang. Nog eenige urefi En vreugdevuren Ontbranden overal in 't land En 't lied der blijheid, De zang der vri jheid Weergalmt van Oost- tot Westerstand M'jnheer Dumont, gewenscht de liberalen In 't vaderland voor altijd aan het roer." En voegt er bij 't bestuur der klerikalen ls 't ongeluk van burger en van boer. Dat is gesproken Wij zijn gewroken, Nu gij, Eerwaarde, 'took bekend Dat zij bedriegen, En nimmer liegen, En stelen tat den laatslen cent. Marif, G. De drijvuldigheid der klerikalen. Het is klaarblijkelijk dat de klerikalen de catechismus, welke zij onderwijzen, als voor de wereldlijken allleen verplichtend zijnde, beschouwen. Zij moeten ónder el kander wat in de vuist lachen over de ge- loovigheid banners schaapjes naar alle waarschijnlijkheid hebben ze dus eene bij zondere leer voor hen zeiven, welke zij trachten geheim te houden, maar die hun ne handelingen steeds openbaren. Zoo moet, onder andere, de bekende leer over de heilige drijvuldigheid hun volstrekt onverschillig zijn yoor hen bestaat zij niet in de drie goddelijke personen, maar in drie feitelijkheden altijd en overal schooien, ?1 wat ze kunnen raken grijpen, al de erfenissen waar het hun gelukt bij te komen inpalmen, ziedaar de drijvuldig heid der geschorene klerikalen, en die drij zijn één te weten scherreweg. Men zegt ons dat eene vrouw, de we duwe C..., woonachtig te Ledeberg, in den nacht van zaterdag lot zondag razend is geworden. Men heeft deze ongelukkige gebonden en naar de Bij loke te Gent over gebracht. Het is een 15tal dagen dut zij Van haar hondje gebeten werd. Een erroot ongeluk is vrijdag te Oos tende in zee gebeurd zooals altijd, is 't aan de onvoorzichtigheid van 'l slacht- toffer toe te wijten. Drie kunstenaars van den tooneeltroep van M. Mario Widmer, zijn na hun noen maal al den westkant gaan baden, op een afgelegene plaats, 't Paradijs. Twee van hen gingen verre in zee do derde bleef op het zand. Dezen die den versten was, slaakte eensklaps noodkreten en verdween onder water de tweede be vond zich insgelijks onpasselijk. Hun gezel ging verder in de zee en kou den tweede redden,doch nutteloos zocht hij den eerste. Eenige oogenblikken later spoelde de zee zijn lijk aan. Het slachtoffer van dit ongeluk is ge naamd Leo Dela Rocca, geboortig van Brussel in 1850 gehuwd hij maakte deel van oen troep van M. SVidmer onder den naam van del Rosa. Zijn kameraad was al spoedig hersteld, dank aan spoedige zorgen. Voor het gerechtshof der Seine stond de zer dagen een negentienjarig meisje, eene postbeambte terecht wegens het maken van valsche postwissels. Zij werd alleen tol deze daad gedreven door zucht om hare ouders te helpen, die, vroeger welgesteld, tot armoede vervallen waren en voortdu rend in geldverlegenheid verkeerden. Alle dagen behandelde zij postwissels en mandaten, en eindelijk Had zij de ver zoeking niet kunnen weerstaan om, al was het op oneerlijke wijze, de ellende van ba ren vader en moeder te verzachten. Zij vulde een paar formulieren in met het bedrag der schuldeischers, 100 fr. en 500 ft., wist ze door den daarmede belas ten ambtenaar te doen teekeucn en met de anderen te laten bezorgen. Zij had de schuldeischers verzocht haar dc goede ontvangst te berichten, zoodat hare ouders niets aan hot geval te weten kwamen. Het duurde echter niet lang of op liet bureel der controol ontdekte men haar bedrog. Zij werd in hechtenis genomen en stond nu weenende en vol schaamte voor de rechtbank. Doch haar diep berouw, ha re jeugd en de beweegredenen van haar misdrijf wekten zoozeer het rtiedelijden op van de jury, dat zij haar, na eene pleit rede van haren verdediger, vrijsprak. HE KLEINE RENTENIER (eenigste vloamseh finantiëel blad) wordt, voor Een Fiiank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (iMcn zie de Aankondigingen. OPENBARE VERKOOPING van te WICHELEN en LEDE. De Notaris DE SCIIAEPDRYVER. te Wichelen, zal inet gewin van palmslag en gelagen openhaal lijk verkoopen Eerste koop. Een pnrceel Zaailand, gelegen te Wi clu'len. aan den steenweg van Lede naar Wichelen gecadastreerd seclie B n° I5H, mei 24 aren, palende: oost en west M. Amand De Boek. zuid debeek. gescheii van Wichelen met Lede, noord M. Leo De Grauw. Ingesteld 1350 fr. Tweede koop. 51 aren 10 centiaren Zaailand gelegen Ie Lede, aan den steenweg van Lede naar Wichelen, palende oost vrou>\ We De Smet, zuid M. De Craecker-Mi chic Is, west den gezegden steenweg en noord de beek of 't gcscheid der ge meente Lede van Wichelen gecada streerd seclie F n° 3. Dees parceel zal in twee deelcn opge roepen worden de helft of 25 aren 55 centiaren ten noorden en de wederhelft of 25 aren 55 centiaren ten zuiden. Elk deel Ingesteld 1600 fr. Derde koop. 24 aren 06 centiaren Zaailand gelegen te Lede, aan den steenweg van Lede naar Wichelen, gecadastreerd sectie F n° palende: oost de We J osei De Smet, zuid den heer Cesar Dauwe, west den gezegden steenweg, noord Gerard Nan Ilauwermeiren. Ingesteld 1900 fr. In gebruiktreding van voorsehreveae goederen, den 25 December 1880. ZITDAGEN Instel, Maandag 19 Juli .oon Verblijf, 2 Oogst Telkens om 4 ure stipt namiddag, bij den lieer Josef PANTK, aan de statie, Ie Wiebelen. OPENBARE VERKOOPING van te Baevegem en Ooslerzele, De Notaris DE WINDT, te Moor- sel, zal achtervolgens ordonnantie ver leend door den heer Voorzitter dei Recht bank van eersten aanleg zittinghoudende te Dendermonde, met tusschenkomst van meester MEGANCK Notaris te Wettereu, openbaarlijk verkoopen MAANDAG 2 AUGUSTI 1880, Ongeveer 4 1/2 hectaren vruchten te velde op de gemeen gebruikte goederen van den beer Joseph van Audenaerde en kinderen hoofdens hunner moeder wij lent Francisca De Beer, wassende te Baevegem en Ooslerzele, ter plaatsen gezegd Moor tel. den Hauw, de Hauwbosschen Vurst, Kareklveld. Evenland, Hespe, Bousselgem, Breemland en bestaande in Geerst, Rogge, Tarwe,Masteluin, Klavers, Haver, Aardappels en Vlas. Men zal vergaderen om 9 uren voor middag ter herberg van Sieur Eugeun Van Audenaerde, te Baevegem nabij het dorp. Gewone conditiën en tijd van betaling mits door elke kooper zonder onderscheid goede gekende borge te stellen. IIA NDBOOG-MAA TSCHAPPIJ VREDE EN EENDRACHT, jfonnebtofm ^waaijdsbergscïwatraat. Schieting met den handboog, op Zondag I Augusti 1880. VOORUIT FR. T50: Verdeeld op 5 oppervogels. Zooveel vogels als schutters, hoog vogels medegerekend. Een vrij peloton van 6 mannen. Inleg fr. 7,50 terug fr. 6. Begin om 31/2 ure einde 7 ure. 15 centimen pijlrapersgeld. Unc aucienne maison de Bordeaux et ttognac acceplerait une perronue honorable pour la vonte de ses articles. Ecrire a Ceche rd et Cie, 46, rue Casemajor, Bordeaux. Conditions avaHtageuses. Gravure Plaques pour porles Timbres el marques de fabrique sur bois et métaux. Materiels d'occasion pour toutes industries. Par suite de Ia nouvelle loi régissant la matière, il de- mande un associé intelligent et actif pour donnor de 1' extension a la fabri cation de sucres et aulres articles pour brasseurs. Aalst 24 Juli. Tarwe. frank. 28 50 a 31 00 Masteluin. 23 53 26 50 Rogge. 21 00 24 0) Gaarst18 00 19 03 Raver 25 00 26 03 Raapzaad. 30 00 32 01 Lijnzaad 26 00 30 0) Raapzaad-Olie 68 53 68 50 Lijnzaad Oie t 64 50 65 00 Raapzaadkoek. p. 100 kilos 18 00 23 03 Hoppe (1879) per 50 kilos 90 90 9^60 Aardappelen p. 100 kilos. 07 OO 08 03 Boterper 3 kilo». 07 81 09 03 Eiersper25 01 91 02~Q9 Viggenen per*t"k 36 00 31 00 OM 9 UREN VOORMIDDAG. IN DE CHAUSÉE DE MOORSEL 63 AlOST. t

Vooruit | 1880 | | pagina 3