't Mijn. Openbrief aan Mr de Burgemeester. Zij gan er van door Korte Wetten. Het wegjagen der Jezuïeten. Geloof, Hoop en Liefde. hij bij een later bezoek bij Louisa de deur gesloten vond. Rosine was toen door den pastoor overgehaald Louisa schreef hem daarop een brief, waaruit duidelijk blijkt, dat zij opgesloten is en van nabij bewaakt wordt. Mg. Dumont heeft onmiddelijk deze onwettige opsluiting aan den heer Bara, minister, van justitie, doen ken nen. en er d3n brief van Louisa La- teau bijgevoegd. Waar zal de comedie van Doornik eindigen? Het Land geeft een manifest N" 1 uit Ik wil niet ten achteren blijven en ziehier het manifest van Vader Benediktus. Ja, te vergeefs zullen de sullen die tegenwoordig in de klerikale gazetten schrijven, te vergeefs zullen zij trach ten hunne meesters wit te wasschen. Holklinkende declamatien afgeven is goed voor broodschrijvers ver standige menschen vragen Boter bij den visch Bewijzen en daadzaken ten l*len aan wie is het te wijten dat wij in 1870, tijdens den Pruisischen- Franschen oorlog aan 't een of ander land niet overgegaan zijn Aan de liberalen Wie wilt er de arme jongens in plaats der seminaristen die een rem- plagant kunnen koopen doen soldaat v/orden l)e Klerikalen Wie is de schuld dat het liberaal ministerie konvois, talegrams, enz. moeten opslagen heeft De Klerikalen Wie heeft de ijzerenwegen in Bel- gie aangelegd en uitgebreid De liberalen Wie heeft de steen- en buurtwegen tot stand gebracht De Liberalen 1 Wie heeft de oktrooien afgeschaft De liberalen Wie heeft het gemeentefonds ge sticht De liberalen Wie heeft de barreekn afgeschaft De liberalen Wie heeft ons bevrijd van de 200 fr. voor de uitgelotene militianen De Liberalen. En nu, daadzaken 1 Wie wordt er meest door alle recht banken veroordeeld De klerikalen Het bewijs Ziehier 1Het tribunaal van MessancyfFrank rijk heeft veroordeeld de pastoor Klein van Selange voor bejedfging je gens den burgemeester des dorps. 2.. L. Destruels, in religie broeder Gonzales onderwij zer te Man tes (Frank rijk) komt in het gevangenis gesloten te worden beschuldigd voor aansla gen op de eerbaarheid van kleine kin deren. 3. Zuster Sylvère, onderwijzeresse in de school van Champlette Haute Sanne) voor mishandeling afgezet. 4. Te Abbertville zijn veroordeeld voor verwijtingen jegens den burge meester de pastoors Brand en Biord van Giestaz. 5. De pastoor deken Bolte van Ceret, voor aanranding der besluiten van 29 Maart 1880 tot 16 fr. boete. 6. Drij jaren gevang voor J. F. Bois sin,pastoor teLavelade {Ardêche) voor broederkensziekte. 7- Michel Granger (broeder Hilarion) marist, onderwijzer te Balbigny(Frank- rijk) tot 2 jaren voor broederkens ziekte. 8. Broeder Dosithèe onderwijzer te Chatellerault, een dag gevang voor slagen op zijne leerlingen 9. Zeven jaren gevang aan R. V. Ghauvin, broeder Charles voor broe derkensziekte. 10. Een jaar gevang en 50 fr. boete voor den pastoor St. Roch, altijd voor dezelfde ziekte. 11. Broeder André in den Haver tot 30 fr. boete voor mishandeling op een zijner leerlingen. 12. Broeder René, bestuurder der Normaalschool van Quimper (Frank rijk) tot 3 jaren gevang, 200 fr. boete, 10 jaren berooving zijner burgerrechten voor monsterachtige broederkensziek te. 13. Pastoor Frangy Saóne et Loire veroordeeld tot 25 fr. boete voor be lediging en slagen op den burgemees ter. En opdat gij niet zoudt kunnen be weren, o heilig Land, dat ik die marte laars uitvinde of in Frankrijk ga zoe ken, ga ik u er een ige uit België opdie nen, er ontbreken geene. Hoor lie ver 14. Jan Baele koopman te Plas- schendaele tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete voor belediging jegens Alf. Geldhof, gemeente onderwijzer te Boesinghe (Westvlaanderen). 15. Benedikt Bokeghem, school meester met God te Deftingen (Oost- vlaanderen. tot 100 fr. voor mishan deling zijner leerlingen. 16. Bitsen, in religie broeder Vitus, 5 maanden gevang voor aanslagen op eene krankzinnige jn 't Strop te Gent. 17. De schoolmeester met God van Velsique-Ruddershove tot 30 fr. boete voor belediging jegens den gemeente onderwijzer. 18. C. De Feyter, onderwijzer met God te Ilerdersem (in ons geburte) 50 fr. boefe voor mishandeling zijner leerlingen. 19 en 20. G. Van Cauwenberghe en A. Van Belle, onderwijzer met God te Eenaeme, ieder tot 26 fr. boete voor mishandeling op hunne leerlingen. 21. W. Van Droogenbroek, school meester met God te Mariakerken tegen Puers (Antwerpen) 40 fr. boete voor belediging jegens den gemeente on derwijzer en 26 fr. boet voor mishan deling zijner leerlingen. 22. 20 fr. boete en 100 fr. schade loosstelling, Mont fort, postoor van Bieret (Luik) voor belediging jegens de gemeente onderwijzer. 23. Alf. Van Overbeke, onderwijzer met God te Kieldrecht voor mishande ling vnn een leerling. 24maar ge noeg voor heden, geheel Vooruit was vol moest ik al aanhalen wat er maar sedert twee waanden gebeurt is. Alle de katholieke gazetten worden uitgedaagd de hooger aangehaalde veroordeelingen te logenstraffen De- clameeren en klappen zijn geen oor den en onze gedurige aanvallen op priesters en Religieusen zijn gepast en redelijk omdat wij die schijnheili/jre kwanten moeten ontmaskeren. Mijnheer, Ik neem de eerbiedige vrijheid Uwe aandacht te roepen op mijnen vriend Petrus van 't Land Van Aalst. Wekelijks beklaagt bij zich: wekelijks jammert hij over hel onrecht hein door U en uwe raadsl eeren aangedaan. En zijne klachten zijn gegrond. Inderdaad al bet drukwerk der Stad wordt aan Clement van den Denderbode gegeven en mijnen vriend Petrus krijgt niets. Dit is niet wel van U, Mijnheer de Burgemeester. Niet dal ik wil zeggen dal gij den Denderbode alles moet aftrekken om bel aan Petrus te geven, o. dat nietmaar wat ik U verzoek is liet werk in twee gelijke deelen te verdeelen. want Cle ment heeft kinderen en moet zijn huis houden den kost kunnen geven. Gij zoudt mij kunnen zeggen dal Petrus er geene heeften dat het juist daarom is dat gij den voorkeur aan Cle ment geeft maar dat is geene reden. Petrns kan ook vader van familie wor den mel de gratie Gods en de medehulp vanden heiligen Geest, en dan zal hij dezelfde behoeftens hebben. En zeg niet dal er geen werk is, Mijnheer, pc is er altijd bezie maar de Statiestraat, hoeveel gras er in staat en het kinderkerkhof heeft ook oppas noodig. Indien gij. Mijnheer de Burgemeester mijne bede niet aanhoort, zullen wij, liberarale schrijvers gedwongen zijn on zen armen vriend bij te staan en hem we kelijks de bijnummers die wij drukken om de builenmenschen te vergoddeloo- zen te laten vervaardigen rn dit is een affront dat wij U willen sparen, wetende hoe leêrgcvoelig gij zijl. Een gunstig antwoord wachtende ben ik. Badobilemento. Uittreksel van 't Land van Aalst. 't Is zekerlijk jammer en spij- tig dat een treffelijk bestuur dat op- gekomen is tegen de liberale koterie van dien tijd, 't is jammer en spijtig dat een dusdanig bestuur, waar- schijnlijk door de schuld van onder- hoorigen, zich op den klap laat ko- men't is alleenlijk te vreezen dat het geen ons geschiedt, ook ten nadeele van nog andere gebeurt en dat d'ontevredenheid van velen, een Onnoodig er een woord bijtevoegen, niet waar Lezer V. B. Bij decreet van 1651, verbood de aartshertog Leopold, gouverneur der Nederlanden, de afkondiging der bul Di Eminentie van Paus Urbanus VIII, mits dat men zich hield aan de reg- ten, privilegiën en gebruiken des lands. De Internuntius verbood echter van zijn kant dat voorbehoud der regeering en dreigde met excommunicatie, hen die aan dat regeringsbesluit zouden gehoorzamen. De Raad van Brabant, verontwaardigd over die brutale in menging in 's Lands zaken, vaardigde den 23 Juni 1651 een decreet uit dat het besluit van den internuntius ver nietigde en, ten einde hem te nood zaken het land te verlaten, aan alle onderdanen des Koning verbood hem hetzij brood, wijn of andere mondbe hoeften te leveren. De Internuntius zag zich toen wel genoodzaakt te vertrekken. In 1700 werd de procureurs- gene raal van dengrooten raad te Mechelen, die ambtshalve een crisminalist,welke in het Dominikaner klooster aldaar gevlucht was, had laten gevangen ne men, door den aartsbisschop in den ban geslagen. Dit geval werd terstond voor den grooten Raad gebracht en deze veroordeelde bij arrest van 8 Aug. 1700 den aartsbisschqp in eene geldboete van zes duizend gulden, door beslag op zijne goederen te ver halen, hem voorts bevelende om voor den anderen dag's morgens 10 ure zijne vermetele excommunicatie in te trekken, bij gebreke waarvan hij nogmaals veroordeeld werd in eene boete van duizend gulden, met bevel aan de ingezetenen van Z. M. om, zoolang die herroeping niet was ge schied, gemelden aartsbisschop, het zij direct £of indirectvleesch, wijn, bier of andere levensmiddelen te be zorgen. (Zie Van Espen, Uitg. Keulen 1775 1777 Deel V bladz 31.) Wij hebben laatst de dagteekenin- gen gegeveg waarop de Jesuieten uit alle landen, als gevaarlijke rustver stoorders en vijanden van de maat schappelijke orde zijn weggejaagd het getal daarvan beliep twee-en-veer- tig, maar wij hebben vergeten daarbij melding te maken van het besluit der vrome keizerin Maria-Theresia, gedag- teekend 13 September 1773, en waar door al de kloosters en scholen der Jesuïten gesloten werden en al die monnikken het land moesten verlaten. En dat deed de vorstin, slechts na dat de Paus, die de orde der Jesuieten voor eeuwig had afgeschaft, haar de schriftelijke bewijzen had gezonden dat de Jesuieten I1ARE MAJESTEIT VER RIEDEN. Is het geloof een deugd Wel neen want wij gelooven Of wat ons waarheid schijnt, of wat geen waarheid is. In 't eerste is geen verdienst' en 't laatste is toch gewis Onmogelijk, a! kwam er »ok een stem yan boven. De hoop is ook geen deugd die zich van slechte paden Weerhouden laat uit vrees of hoop op hemelvreugd is slecht. De liefde alleen, De liefde die door daden Zich kenmerkt. Wèl doen dus, dit is de een'ge deugd. LUSCLESSIN. DE KATHOLIEKEN AAN 'T WERK. Maandag 26 Juli zijn krachtens een vonnis van de rechtbank van eersten aan leg van Doornik door de advocaten van Mgr. Dumont. de zegels op het bisschop pelijk paleis gelegd. Zij hebben insgelijks in naam van Mgr. Dumont, oppositie gedaan tegen de beta ling der jaarwedde van den bisschop van Doornik, in handen van den apostolischen bestuurder. De gendarmerie van Ch&teau-Thierry, heeft vrijdag iemand aangehouden voor Deze kerel, een hevig klerikaal, oud 36 jaar, is bij de zusters van liefdadigheid op gekweekt en heeft er zijne opvoeding ont vangen. Hij bezat het volste vertvouwen van het huis, en was belast met het be waken der kleine jongens. Hij gaat er mede wandelen des donderdags en zondags en leidt ze alle dagen naar de broedeis- school. Den 27 juni om 10 ure, kwam die god vruchtige man op de markt de kleine meisjes van de zustersschoc 1 tegen, die daar wandelden onder het toezicht eener oppaster. Hij kocht eenige lekkernijen voorde kinderen, met uitzondering van het meisje X., oud 11 jaren, dat hij b'j de hand nam, zeggende Ik zal u iels be ters geven. Het kind voglde hem,maar in plaats van hem iets te koopen, begaf hij zich met het kind naar een afgelegen plaatsen Deze zaak wordt met gesloten deuren betiaudeld. Een pastoor van het kanton Piouaj^ in de Morbihan, op heeter daad betrapt zijnr- ♦- LICHAAM ZOU KUNNEN KRIJGEN. -♦ .4»

Vooruit | 1880 | | pagina 2