J880. Fr. 4-00 Aalst, 14 Aiurusti. N® 8. Fr. 4-75 VOOR VRIJHEID- WAARHEID EU RECHT. De abonnementsprijs ON# OOR UIT. Huichelaars en bedrie gers. I)E VERLOSSING. Onze nationale feesten. 's jaars voor de^ stad. aankondigingen 15mcn den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars voor heel het land. is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor (1 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePubiicité Etrangère- -. L. Daube et CV Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc. Over Vige weken zegden wij tot onze Le. 'S, dat de a Vooruit)) wel zijnen weg zou gemaakt hebben, dat de beste liberalen van stad en dorp onze pogingen ferm ondersteunen, dat er groote opofferingen gedaan worden door edele mannen, die niet alleen liberaal zijn in woorden maar het door daden doen zien. Welnu, ons blad heeft eenen bijval gevonden, welke ons en alle vrienden van waren vooruitgang ten hoogste verblijdt. De Vooruit)) is geroepen om vele flauwhertige liberalen op te beuren en de oogen van vele rechtzinnige en brave katholieken te openen en hun het onvaderlandsch en verraderlijk gedrag der klerikalen te doen uitschijnen. Wie het wel meent met de zaak van hei volkblijve ons ondersteunen en werlce mede om ons blad meer en meer te verspreiden en aldus het zijne bij te dragen tot den eindelijken en volledigen zegepraal der liberale zaak. Leve het liberalismus zij de kreet van eiken oprechten Belg. De redactie. 't Is nu reeds eenige maanden gele den, dat men in de Kamers sprak over de nieuwe schoolwet. Van weers kanten beweerden klerikalen en li beralen het volk en het goede recht Het is aan de geestelijkheid zelf in Frankrijk dat de uitdrijving der Jesuie- ten het grootst genoegen veroorzaakt. De meeste geestelijken waren het moede een politieke rol te spelen, zooals de Jesuieten hen opdrongen. Men zou zich grootelijks bedriegen door te gelooven dat iedere soutane een ultramontaan omhulde. De pas toors zijn zoo strijdlustig niet als men meent. Integendeel, de meesten voer den slechts den heiligen krijg met het oog op zelfbehoud. Niet toch om te vechten hadden ze zich in de armen der kerk geworpen zij haddeu zich een vreedzaam bestaan gedroomd. Tegenwoordig wordt bijna de ge- heele clergé op het platteland aange worven, hetgeen echter minder vlot gaat sedert de Jesuieten, die niet te vermoeien twiststokers, zich aan het voor zich te hebben van wei «kan ten beschuldigde men elkander van door logen, bedrog en vooral dwang te werken, 1° de klerikalen om hunne kakscholen 2" de liberalen om de Staatsscholen, te bevolken. De slimme Malou meende nu op eens de liberalen te verschalken en riep zeer naïef uit Stellen ivij een onderzoek in en zien wij wie er schudig is Hij deed juist gelijk de groote ru ziemakers en vechters, die na dat zij iemand goed verweten en afgeran seld hebben fle eersten zijn om bij den policie-kommissaris te loopen en een proces te maken. Maar fin contre fin n'a pas de doublure zegt het fransch spreekwoord, en onze ver nuftige en deftige staatsman Frère- Orban, ziende dat vos Malou deze maal gevangen was, riep geestdriftig uit Ja, wij aanvaarden het onder zoek en al de liberalen der Ka mer en de liberalen van geheel het land riepen met denzelfden geestdrift uit Ja, het onderzoek het on derzoek En wat is er nu gebeurd Ziende, dat zij gevangen waren, maar al te wel overtuigd dat hunne schelmerijen nu gingen voor den dag komen, dat de ongehoorde feiten gepleegd door leeken en priesters nu eindelijk van Jan en alleman zouden gekend zijn, hebben de klerikalen, gelijk alle la faards zich achteruit getrokken en zijn zij tegen het parlementaire on derzoek gaan werken 'Allons, komtaan, bedriegers, als gij nu toch zooveel kinderen hebt in uwe kak- hoofdvan de zaken der kerk stelden, de bisschoppen overweldigden, het Pausdom overheersten en het VaT- caan verplichtten den oorlog te ver klaren aan den modernen staat, en, tegenover de vrije staatsinstellingen den Syllabus in het leven riepen. Met het oog op de moeilijkheid dier aan wervingen, die met den dag groo- ter wordt en in Frankrijk heeft ver oorzaakt dat tal van pastorijen zonder titularis zijn, zou het kunnen gebeu ren dat de strijd eindigde wegens gebrek aan strijders. Bijna alle boe renzoons, jonge lieden die den geeste lijken stand verkozen boven den zwaren veldarbeid, hebben in de laat ste jaren de ondervinding opgedaan dat hun droombeeld oneindig ver van de werkelijkheid af is. Gevolge- lijk houdt dezelfde reden, die hen vroeger tot den geestelijken stand dreef, hen thans daarvan terug. Het is dat niet meer wat ze gedroomd had- scholen, als gij nu toch geene onrecht vaardige dwangmiddelen gebruikt, als gij, pastoors én onderpastoors, nu toch zulke vredelievende menschenzijt, als uwe uilenscholen nu toch zulke ge zonde lokalen zijn, als uwe school meesters nu toch zulke eerlijke, be kwame en uitstekende mannen zijn, als uwe kakscholen nu toch zoo goed ingericht zijn en er zulk grondig on derwijs gegeven wordt, zeg eens, bedrog en de dwang gekomen zijn. Wij liberalen, en onze liberale re presentanten, wij zeggen, dat al de be schuldigingen, die gij tegen het mi nisterie hebt ingebracht valsch zijn Wij zeggen u, dat uwe representanten al de logens, al den laster, al de wal gelijkheden uwer klerikale drukpers hebben bijeen geraapt om geheel dien vuilen boel naar het hoofd van ons ministerie te werpen. Wij zeggen u, dat gij op allerhande wijze, met ge oorloofde en niet geoorloofde midde len de mensehen dwingt, om hunne kinderen tegen wil en dank, uit onze scholen te trekken wij zeggen u, dat de geestelijken dol en razend loopen, dat zij hun kleed besmeuren in de politieke modder uwer partijdat zij zich als ware bezetenen gedragen in den, wat in hun oog eenigzins was het Otium cum dignüate. Waardigheid is er niet meer bij te vinden, de priester is nog slechts een politiek werktuig in de handen dei- meesters het perrinde ac cadaver is eene treurige waarheid geworden. Mijne geestelijkhedi,» zeide eens de Bonnechose, aartsbisschop van Rouaan mijne geestelijkheid marcheert als een regiment soldaten.» Regiment voor regiment. De boer, die eertijds in dienst der Kerk ging om te ontsnappen aan den militairen dienst, is zoover gekomen, dot hij thans den laatste verkiest boven dien welken de Jesuieten hem doen uitvoeren. Zij vinden dien dienst waardiger en min der hard. De militaire tucht heeft haar grenzen; na volbrachten dienst behoort de soldaat zich zelf hij heeft vrije stonden. Voorts is hij een kind des lands men eert, men bemint hem. De priester kent die uren van vrij- predikstoel en biechtstoel dat zij door hun onwaardig gedrag den gods dienst ondermijnen, dat zij er eenen winkel van maken dat uwe kakscho len, kweekerijen zullen zijn van dweepzucht landverraderij en onwe tendheid dat gij twist en tweedracht in de familien en in geheel het land ontsteekt dat gij de openbare rust verstoort dat gij geene Belgen, maar slaven van Rome, slaven der jesuieten zijt dat gij het ongeluk van het land bewerkt dat gij de brave doch on wetende buitenlieden bedriegt om uwe snoode plannen te kunnen uit voeren dat gij slechts een doel na jaagt de meesterschap, de OVER- heersching, zoowel over de gewetens als over onze geldbeurs Scherre- weg Gij, klerikalen, antwoordt daar op, dat wij liegen, dat uwe bedoelin gen geheel anders zijn. Welnu komaan, een eenvoudig middel om te weten, wie van onze beide partijen iiet volk bedriegt HET PARLE MENTAIR ONDERZOEK HET ON DERZOEK Maar dat durft ge niet aanvaarden, he? volksverleiders, en daarom zeggen wij u GE ZIT IN NESTEN GE ZIT IN NESTEN Bavegem 10 Oogst 1880. TRULLEMANS. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaring der onafhankelijkheid van België is er door gansch het land eenen vreugdekreet opgegaan, die weerklank vindt, in alle vaderlandminnende her ten. lieid niet. Het juk dat zijn schouders drukt is zwaarwichtig, eeuwigdurend. Men verplicht hem de wetten en in stellingen van zijn vaderland, waarin hij als een vreemdeling leeft, te be strijden. Hij behoort Rome met lijf en ziel zijn beroep is dat van samen zweerder men brengt hem zelfs tot verrader. Als een vijand wordt hij door zijn vroegere makkers aangezien hij leest in hun gezichten, dat hij hun slechts haat en verachting inboezemt. Rome heeft hem benoemd, men kent hem niet meer en hij kent niemand meer. Is het dan voor zulk een bestaan dat hij het beroep van priester koos Geloofde hij niet te kunnen zijn de «goede herder,» uitoefenende den dienst van welwillende en mededeel zaamheid, in vrede levende met kas teel en hut dienende tot bemiddel- laar, tot raadsman, overal goed ont vangen wordendezich bemind ma- OORUÏT rp l< WAAROM ZIJT GIJ DAN VERVEERD, BE NAUWD VAN EEN PARLEMENTAIR ONDER ZOEK Van een onderzoek, dat uw op perhoofd M. Malou, zelf eerst ge vraagd heeft en dat geheel uwe kleri kale partij nu tegenwerkt. Van een on derzoek dat duidelijk zal doen zien, van welken kant de deugenieterij, het

Vooruit | 1880 | | pagina 1