Noodzakelijke maatre gelen. Brief van den Paus- Verschillig nieuws. Burgerlijke stand B. Leveau-De Bruyn, kunnen zeggen wal cr geworden is van Mgr. Anthonis en of hij misschien ook geen slachloffer is van de helsche kuiperij waarover Mr. de Monlpellier geschreven heefl Op die vraag gaf sedert de Europe het volgende antw oord De weldenkende dagbladen zullen zich wel wachten op die onbescheiden vraag een antwoord te leveren. Maar nu de kwestie gesteld is kunnen we de nieuwsgierigheid van den lezer geerne bevredigen Monseigneur Anthoni9, hulpbissehop van Mechelen, is geïnterneerd in het klooster van Averbode. Wij laten 't woord interné door den Europe gebruikt, liefst dienen onver taald het beteekent in geen geval, dat Monseigneur Anthonis naar Averbode vertrokken is uit eigen wil noch dat bij daar leeft vrij en ongehindeid als een gewoon rnensch in ons vrije Belgie Aan de Europe de verantwoordelijk heid latende van het ons zoo bereidwil lig bezorgde antwoord, laten we ook verder aan een der weldenkende dag bladen met dat compliment wor den bier de sacrisiijbladen bedoeld de gelegenheid om de Europeals ze veikeerd is ingelicht, te reeht te wijzen en zelfs eens wat uitvoeriger uitleggin gen te leveren over die verdwijnings klucht. of verduistering, of... escamo- teering van hooge kerkheercn, welke te genwoordig op zoo ongewoon ruime schaal gebeurt. Nog onlangs kloeg de Journal de Bru- xelles en na lura al de gew ij w aterde dag-en weekbladjes over eene kinder- dicfte in de hoofdstad en die daags daarna bleek NIET gebeurd te zijn. Op onze beurt thans haro te roepen om de hisscbopdieflen te Luik. te Door nik, te Mechelen en misschien ook nog ldcrs gepleegd. Een kinderdiefte, boe raar en onmen- sebt'lijk ook. is begrijpelijk kindereu zi jn niet zelden lief om te stelen Maar een bisschop of een wijbisschop die opgeiicbl worden', wat een karwei, lieve Hemel, voor de oplichters En wie bad dat gedacht, na de af braak der Bastille en bij den opbouw van het klooster van Averbode In verband met bet bovenstaande wordt het volgende uit Diest, aan de Flandre Libérale geschreven Ja Mgr. Anthonis is geïnterneerd irt het klooslei der Remonstranten van Averbode. Eene schoonc bidbank en een brecde gemakkelijke leunstoel staan voor hem in een der beuken van de kerk en laten hein toe de goddelijke diensten op zijn gemak bij te wonen. Mgr. Anthonis is zeer wel te pas en schijnt mij niet zotter Is zijn dan M. Du- mont doch, om meer karakter te geven aan de gewaande zinsverbijstering van den wijbisschop van Mechelen, wordt deze altijd verzeld door een broeder Alexiaan, uit het zinneloozen gesticht van Diest, broeder Joseph. VOILA I Dat noemt men religie Als de bisschoppen niet hevig en ge weldig, niet razend genoeg zijn, ver klaart de paus ze zot of zij worden op gesloten De brave en vaderlanslievende pas toors, die tegen de schoolwet niet wil len werken, worden afgezet Kos ters, stoelkenszelters en andere men- schen die van de kerk alhangen en die hunne kinderen naar de gemeenlescho len zenden, ontneemt men hun beslaan en zet men op straat, niet waar kleri kale bokken En dan durft Pier Wit- borstel nog van dwang spreken Pier, wanneer vertrekt gij naar Gheel «Mijnheeren, Namens den heer minister van justi tie, aanzoek ik u zoohaast mogelijk over te gaan tot een onderzoek, ten einde te we ten, welke de) bezoldigde bedienaars vari eerediensten zijn, die tusschen komen ^in het onderwijs der vrije scholen. Gelief mij een afzonderlijk verslag ovr elk hunner te doen gewórden het zelve zal aanduiden 1" De naam en voornamen des bedie naars 2" Zijne boedanigheid (pastoor, onder pastoor, hulppriester, kapellaan koad- jutor) 3° Den aard zijner deelneming aan het vrij onderwijs (algemeene bestiering, onderricht van eenige vakken, bijv. den kalechismus) 4° Het tijdstip van hetwelk deze deel neming dagteekent. Ik verzoek u, mijnheeren, de noodige maatregelen te nemen, ten einde dit en kwest op eene zoo nauwkeurige als Volle dige wijze gedaan worde. De gouverneur. (Handteeken.) M. Bara Verdient allen lofbel is hoogst nootzakelijk dat men wete of de geestelijken, die door de burgers betaald worden om den kerkdienst te doen, er r.oodig zijn of niet-voor dien dienst. Als zij gehetle dagen in hunne schooiers- scholen kunnen doorbrengen, dan is het duidelijk dal zij in kerk niet noodig zijn en kan men hunnen post afschaffen. Het gouvernement kan ze toch niet betalen om tegen de wetten te werken. Een dergelijk onderzoek is zeer noodzakelijk, en wij hopen dat de uitslagen zich niet zullen laten wachten. nuntius gemaakt hebben, het is ons wel; zij zullen nog andere ondervinden. Wat ons evenwel verwondert, dat M. Deehamps, den brief van de bisschop pen, waarop de paus antwoordt, niet afkondigt Volgens men meldt hebben de Gou verneurs op last van M. Bara, aan de gemeentebesturen den volgenden brief gezonden De paus heeft aan kardinaal Deschamps een brief geschreven im antwoord op den minzamen brief dien de bisschoppen den 8 Juni aan Z. H. hadden gezonden. Diebrief is eene platte lofreden vooronze bisschoppen, die waarschijnlijk den paus een schitterend verslag hebben gedaan, over den toestand der schooiersscholen en den bijval die zij hebben bekomen. Ziehier de voornaamste plaats uit den brief van den paus De minzame brief welken gij Ons, on der dagteekening van 8 Juli, gezamen- lijk hebt doen geworden, getuigt ons de diepe droefheid die u het ongelijk, on- langs in België den H. Stoel aangedaan, heeft veroorzaakt. Die gebeurtenis neeft ook Onze ziel met smart vervuld. Doch de Heer, in zijne goedheid, geweerdigt zich van u te bedienen om ons de noo- dige woorden van vertroosting toe te stieren. Hetgeen ons vertroost, is dat Wij u zoo innig vereenigd zien niet al- leenlijk om te zuchten over hirtgene ge- schied is, maar ook om met alle uwe krachten de aanvallen tegen de H. Kerk te bestrijden het is de iever dien gij toont in het volbrengen uer plichten van het bisschoppelijk ambt, uwe aan- houdende bezorgdheid om den Gods- dienst te verdedigen, de vastberadenheid van uw gedrag verzacht door den geest van gematigheid en door de kristelijke voorzichtigheid. Ook aarselen Wij niet allen den lof dien gij ten volle verdient te schenken.» Begrijpt gij lezers, dat de paus van gematigheid spreekt, terwijl er in geheel Europa geene overdrevene en wraak gierige prelaten zijn als in Belgie, waar zij wezentlijk misbruik maken van de vrijheid en de voorrechten, die zij ge nieten. 't Ismogelijk eene les die de paus aan de bisschoppen heeft willen geven, van gematig te zijn, dan zouden zij dien raad beter moeten volgen, dan zij gedaan hebben, in het geval w elke de gedacli- tenwisseling ons heeft bekend gemaakt. De paus spreekt geen enkel woord over het strengste geheim, dat was aan bevolen, betreffende zijne eerste inlich tingen en die M. Deehamps aan de bis schoppen had medegedeeld. Als de bisschoppen eu klerikale kop stukken tevreden zijn. met die geister op de wonden, die de kloppingen in de kiezingen en liet wegzenden van den Te Lier is een groot ongeluk gebeurd. Ëen meisje van 12 jaren oud, die een kin- der voituurken geleidde, waarin twee kin deren van 2 Ij2 ea 1 jaar en 1 zusterken van de geleidster zaten, is van den talus in het water gereden. De geleister van het rijtuigje, is uit het water geraakt, maai de dri> kinderen verdwenen in de diepte. Een herbergier, Crókaerts genaamd, redde het zusterken van de geleidster, maar was zoo uitgeput, dat hij vasthield, ter hulp te komen. Een goed zwemmer, Jan Dom, kwam toegesneld en duikte onder het va'er hij kwam boven met een der twee kinderen, die hij uit het voituurken had genomen, maar zonk op eens in de diepte, en redder es slachtoffer kwamen niet meer boven. Men meld uit Nevele dat aldaar zondag avond eene moord gebeurd is. Zekere Vriese had om half helf uur des avonds met zijne kameraden de herberg ve- laten, wanneer hij door een hunner eene dolsteek werd toegebrasht, Le overige namen de vlucht. l)c ongelukkige had nog de kracht zich van de Groote plaats, waar de aanval had plaats gehad, voortteslepen tot aan zijn huis, aan het einde der straat gelegen. Daar gekomen, gaf hij zijnen geest, na den naam zijns moordenaars genoemd te hebben. Deze werd aangehouden. Vriese was een braaf werkman en laat eene jon ge weduwe achter. Bij den bakker P..., in de Gildestraat te Gent is zijn dochterken, dat zondag met een groote trekhond speelde, aan het huis behoorende, zeer erg gebeten in het aan gezicht. Men heeft het kind de noodige zorgen toegediend, maar het zal toch ge heel zijn leven de sporen er van dragen. Men weet niet of de hond dol was in afwachting is hij opgesloten. Eene goede les voor iedereen, dat het niet alleen de honden zijn die op de straat loopen die gevaarlijk zijn. Voor de bewoners*uit het binnenland, die Brussel willen bezoeken, is 't misschien niet overbodig er aan te herrinneren, dat de beste tijd voor hun bezoek zal zijn tus schen 15 en 20 augusti. Behalve de beide tentoonstellingen, zul len zij nog het groote politiek feest kun nen zien en bovendien den grooten allego- rischen en hislosiscben optocht, die den 18 zijn eersten ommegang'zal doen, en in pracht en rijkdom alles overtroffen zal wat er iu dit opzicht ooit in Europa te zien was. Met de staatsubsidis is er voor dezen op tocht eene som van 400,000 fr. besteed. Er zullen meer dan 1200 ruiters in voorko men, van welke ongeveer 300 prachtige banieren zullen dragon waarop de wapens van een groot aantal gemeenten des lands geschilderd zijn. Verder 12 groote praalwagens getrok ken door 24 ossen de muziekkorpsen van regimpnten van het leger, bovendien een aantal muziek - maatschappijen enz. enz. De optocht zal ongeveer 3 kilometors lang zijn, en een weg van 2 1/2 mijl afleggen. De deelneming der maatschappijen van het land uaL het politiek feest is beslist Het gouvernement zou willen dat al de maatschappijen van kunst of vermaak eene deputatie ven 5 of 7 leden zouden zenden, met het vaandel en de kenteekens der maatschappij de rol, door deze deputa tien te vervullen in de plechtigheid en de plaats die zij zouden bekleeden zullen later vastgesteld worden, Ehwel, ik zal een proces verbaal te gen u doen opmaken. Doemaar, mijnbeer de pastoor. Ha 't is alzoo dat gij het meent..9 En rood van woede, keerde de pastoor zich naar het hongzaal, waar de zangers voort bleven het Te Deum zingen, en riep uit Hond op i... het is genoeg wij zingen geen Te Deum vandaag... het zal voor zondag aanstaande zijn...9 De zang hield op en de pastoor speelde zijnen kasuivel uit en liet de geloovigen, verstomd over zooveel brutaliteit, zilten. Dat noemt men een minister van den God van vrede en liefde Voor het corrckliorineel. De voorzit ter ondervraagt een beschuldigde die een zeer slecht voorkomen heeft. 9 Welke zijn uwe middelen van be staan 9 Ik ben uitvinder. Ja, en wat hebt gij uitgevonden 9 Mijnheer, ik heb nog niets uitge vonden maar ik zoek... Drij helden. Drij kerels, die sol daat geweest zijn en kunnen liegen dat het kraakt, waren aan eene goede tafel geze ten en aan het drinken van een goed potje. 9 Zoo als gij mij hier ziet, zegde de eerste, heb ik in Mexiko opgehangen ge weest door de guerillasGelukkig heeft men mij nog gemist. Eu ik, zegde de tweede', ik was vrijschutter tijdens den laatsten oorloog en de Pruisen hebben mij door den kop geschoten maar men heeft mij ook ge mist. De derde, wat opgewonden, zegde Ik heb een veel verschrikkelijker geschiedenis te vertetien dan de uw e, zeg de hij op zijne beurt. Het is vier jaren ge leden, het was in 1876, ik ben dan ge trouwd. 9 En dan 't Is stl Hoe en wat verschrikkelijks is daarin Wel dat men mij niet gemist heeft. 9 DE KLEINE RENTENIER (eenigste vlaamseli finantiëel blad) wordt, voor Een Frank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (Men zie de Aankondigingen. |van 30 Juli tol 6 Aug.. GEBOORTEN. Mannelijk 5 Vrouwelijk 4 HUWELIJKEN. A. Wauters, twijndersg. met C. Lujck, kantwerkster. E. Eemans, barbier, met V. Cardon. dagloonster. j. DeSmet, bedienden, met V. Ballius, z. b. OVERL1JDENS C. Podevyn, twijndersg 60 j. Mijlb. P. Dumortler, w. De Lattre, z. b. 70 j. j. Leopulstr. Drij kinderen @nder dezeven jaren Gravure Plaques pour portos Timbres et marques de fabrique sur bois et mélaux. Materiels d'occasion pour toutes industries. Par suite de la nouvelle loi régissanl la matiere, il de- mande un associé intelligent et aelif pour donner de 1' extension a Ia fabri cation de sucres et aulres articles pour brasseurs. Een Te Deum tegenbevolen. Men moest in de kerk van Rozeliereen Te Deum zingen. Deonderwijzerder gemeenteschool, die sinds langen tijd in den ban is gesla gen, had evenwel gemeend als goed bur ger zich met zijne leerlingen naar het Te Deum te moeten begeven. De zangers waren op hunnen post en waren reeds be gonnen met den plechtigen zang te doen hooren, toen de pastoor den onderw ijzer gewaar wordt hij komt van hel altaar en haastig den onderwijzer naderende, zegt hij hem, dat hij met zijne leerlingen de kerk moest verlaten. j Ik blijf hier, zegde de onderwijzer. Aalst 7 Augusti Tarwe. - frank. Masteluin. Rogge. Gaarst Haver. Raapzaad. Lijnzaad Raapzaad-Olie Lijnzaad Oie Raapzaadkoek. p. 100 kilos Hoppe (1879) per 50 kilos t Aardappelen p.lOOkües. Boterper 3 kilos. Eiers per 25 Viggenea per»t"k 29 00 a 25 00 19 00 18 00 20 00 00 00 30 00 89 00 72 CO 23 00 90 00 06 CC 07 00 02 00 31 00 2S 00 21 30 19 00 22 00 00 00 81 00 90 00 73 00 25 00 98 CO 06 7a 09 27 02 18 50- 00 60 80 -i- -v jtr TA CHADSÉE DE MOORSEL 6o AlOST.

Vooruit | 1880 | | pagina 3