Burgerlijke stand ge wees!. Geheel de plechtigheid was in drukwekkend en de geestdrift heeft alles overtroffen wat men kon verwachten. De geesielijkheid en de fanatieke klc- rikalen bladen van het land, die alleen geen deel genomen hebben aan dal feest en ziel) op die wijze van bet land hebben afgezonderd, zullen gestraft zijn. door liet spijl dat zij moeten gevoelen een zoo algemeen geestdriftig feest niet hebben bijgewoond. De ovatie welke aan den Koning en aan de leden van het Congres, toen zij het feest verlieten, is te beurt gevallen, overtreft alle gedacht. Het volk. de zan gers, het orkest die de Brabangonne speelde, allen verCenigde zich om hulde te brengen aan Z. M. Nooit is een kei zer of koning, als overwinnaar, eene zoo schitterende ovatie gedaan. Hel is ons onmogelijk al de bijzonder heden mede te deelen van dit feesf, waarvan de groote brusselsche dagbla den letterlijk vol staan. Van 9 ure was er reeds bewegini! in bel Park en kwamen de verschillige maatschappijen en afgevaardigden toe. De afgevaardigden der gemeenten en di r provintiale raden, bezeilen de zij- dreven, langsheen het hekken voor de Wetstraat en voor de Koninklijk<*straat. Verder de professors der hoogescholen van den Staal. Gent en Luik. Voor den Parkschouwburg staan de gilden met hunne vaandels. Hel was ku- ricus om ziener «aren vaandels van alle kleuren en van alle vormen. Ten elf ure vercenigde de leden van den Senaat en van de Kamer zich, als ook de oudleden dezer beide vergaderin gen. in hel Paleis der Natie. Om 11 ure 1/4- beklimmen de heeren Guillery, voorzitter der Kamer en de Selys-Longchamps. voorzitter van den Senaat, liet bureel, vergezeld van twee sehretarisseri. De leden van de Kamer doen ook bumf© intrede, voorafgegaan door de ministers. De senateurs zijn in kostuum, alsook de staats-ministers. De oud-ge- dipuirerde die zijn opgekomen, zijn weinig talrijk. De heer de Decker en Drubbe'. bevinden zich onder de aaiivvc zigrn. (M. Philipne K -rvyn de Vol- kaarsbeke met Desmet zijn niet te zien.) Als iedereen plaats genomen heeft, doel M. Guillery eene aanspraak, waar in hij de weldaden van het belgisch re giem doet uitschijnen. Vervolgens komen, voorafgegaan door de kwestors, du oude leden van het con gres binnen. Dal was een grootsch schouwspel. De oude leden van het Congres en van hel voorloopig gouvernement, ten getalle van 12, doen hunne intrede, gegroet door aanhoudende toejuichin gen. Geheel de zaal slaat recht en ieder een was gevoelig getroffen. De heer voorzitter van den Senaat, geeft lezing van eene redevoering waarin hij in groote trekken, het werk van na tionaal Congres afschetst. Daarna spreekt M. Leclerc, oud lid van hel Congres, oud minister van justi tie, eene zeer schoone politieke redevoe ring uitj die een onbeschrijflijkcn in druk maken. Daarna wordt de zitting geheven ie dereen begeeft zich in eene.u aanpalen de!! salon, waar'ij zich wat versterken, in afwachting dat het uur van den stoei daar is. De stoel heeft zich te middag op den weg begeven. De troepen maakten de haag op geheel den w eg. AI de vensters, al de balkons tot op de daken zaten nieuwsgierigen oin den stoel te zien voor bij trekken. De militaire muzieken gingen voor eiken groep. v Ziehier de volgorde De gemeente raden gilden met hunne vaandels provintialen raden provintie-gouver- neurs hooge ambtenaren van de ver schillige bestureu proffessors De strijders van september, deputa- tiea der burgerwacht en van leger. De leden van hel nationaal congres en van het voorloopig gouvernement de twee Kamers cn de oud-leden der Ka mers. De magistraten van de rechterlijk or de, hei hof van cassatie, liet rekenings hof. het hof van beroep, de rechtbanken van eersten aanlcga van koophandel, enz. De défilé heeft twee uren geduurd. Om een ure, doet de laatste groep zijne intrede. De heeren Rogier en kanonik De llaerne, zijn het voorwerp geweest van veel geestdriftige toejuichingen. De kanonik De llaerne die aan den arm zijner collega wa«. werd warm toe gejuicht. Het was liet eenigs'e priester kleed dat in dit nationaal feest zicht baar was. waar nogians al de klassen der burgers talrijk vertegenwoordigd waren. De toejuichingen welke AL De Ila< rne ontving, is eene veelbeduidende les voor de bisschoppen en priesters, die toonon. dat zij enkel nationaal zijn als er geld op te trekken is of voordet ien te genieten. De koning, de koningin, princes Sle- fanicen prinsps Clementine zaten in hel zelfde rijtuig, dat eerst is toegekomen, in hei tweede, deti graaf eu de gravin van Vlaanderen, de jongen prins Bau douin e:i de princessen. De koninklijke familie werd met veel geestdrift onthaald, waarna iedereen plaats nam. De beer baron Selys Longchamps, voorzitter van den Senaat, geeft lezing van de ern-ste redevoering vei volgens neemt de voorzitter der Kamer bet woord alsdan de beer Rolm-Jaeque- myns, ministers van binnenland.sche zaken Af. De Rongé, voorzitter van liet hof van cassatie .- Al. Mortier in naam der piovintieri Af. Vander Straeten, in naam d< r gemeente. Daarna heeft de koning eene rede voering uitgesproken. De défilé is daarna b"gonnen. Al de vaandels van f 850, met de vaandels der gilden, werden voorde estrade geplaatst. Al de depulaiien gaan voorbij de estra de en groeien de koninklijke familie. Daarna werd de kantatc uitgevoerd, woorden van AI. Hijmans. muziek van Al. Kd. Lassen. De brusselsche dagbla den zeggen vee! goed van de kantale. De verlichting die moest plaats hebben is lot 's anderendaags uitgt- sleld. Lr zullen veel telt urgesielden zijn geweest. Alen zegt dat de. lampeus. die bestel I waren door hei gemeentebestuur, niet waren toegekomen. - lu den stoet der maatschappijen was er eene van Jemappes, voorafgegaan door e n plankje met het vo'gende op schrift Deze maatschappij is eene oude seklic van de internationale van Jemap pes verandert in maatschappij vuil ou derlingen bijstand. toegelaten bij minis terieel besluit van De bevolking van de lioofstad was maandag verdubbeld. W al de treinen hebben medegebracht, is bijna niet ge- loofljjk Alen kon bijna in de straten van hel center niet gaan. VERSCHIL EN OVEREENKOAIS'T Ik zal niet zoo vermetel zijn Om tusschen Lutber en Calvyn Den Paus en Mahomed, een oordeel uit te [spreken. Bij elke sectie is 't mij gebleken, Heeft steeds geheerscht en heerseht ook Haat, nijd en afgunst en bedrog, [nog (Naar Voltaire). DE GODSDIENST MISBRUIKT. De Godsdienst die het goede moest ver spreiden, Een zegen zijn moest voor den staat, Is, door de schuld dergene die haar leiden Da oorsprong van het meeste kwaad. RAAD GEVEN. Een goede raad Wordt nooit versmaad. Do waarheid zou men meer verdragen. Kende elk de kunst haar voor te dragen, D. Dezer dagen is le St. Nikolaas een befreurlïj'k ongeluk voorgevallen, Het zes jarig zoontje der echtgenoten De Mol, werklieden op den wijk Moleken, is in eenen beerput gevallen. Toen men het kind er uithaalde gaf het den geest. Men zegt dat de schuld van dit ongeval, te wijten is aan het deksel waarmede de opening van den put gedekl is. Zater 'ag morgend, om half zes n re, zijn uit het kanaal van Will-brcn-ck Groen- dreef) eene vrouw en een man opr.e rok ken, die bij middel van een halsdoek aan een gebonden waren. Zij schijnen 20 tol 25 jaren oud te zijn. De man was gekleed met een blauwe kiel, zwarte broek, katoe nen blauw en rood geruit hemd en een kastoren hoed. De vrouw grijs gestreept kleed, katoenen hemd. witte katoenen kousen, leeren schoenen. liet is een liefdedrama, dat de oorzaak- is dezer dubbele zelfmoord. De vrouw was getrouwd en heeft een kind, waarom had zij besloten, met haren minnaar te ster ven Men weet. liet niet. Nog twee lijken zijn in hetzelfde ka naal gfvonden het zijn die van twee werklieden, italjanen, die bij ongeluk in het water zijn gevallenen verdronken. Een vijfde lijk is gevonden, dat van een jong meisje van 16 jaren. Het lag in eene beek, de Meerbeek, teLaeken.De ongeluk kige behoort tot eene uitmuntende fami lie, zij moest eenigen tijd geleden, een exaam oddergaan en mislukt zijnde, heeft zij zich uit wanhoop gezelfmoord. Moordpoging le Borgerhout. Een moordpoging, door eenen man op zijne wettige vrouw gepleegd, heeft sedert een paar dagen heel de gemeente Borgerhout iu repen roer gebracht, Verleden Donderdag, rond half twaaf 's nachts, klonken eensklaps de kreten Moord! moord! uit het venster va.i het eer ste vw diep eener herberg, op den hoek der Achter-en Bloemstraten, opengehou den door de echtnoten Roeyackers. De heer André Van Roten, politiagent. welke in de Achterstraat woo.-.t, en de hulpkreten gehoort had, snelde naar ho ven. Vrouw Roeyackers verklaarde hem dat haar echtgenoot haar had willen ver- nnoflen, doch op haar noodgeschreeuw de vlucht genomen had. Le ongelukkige vrouw had eenen slag van aenen ijzeren hamer op het hoofd ont vangen ziende dat zij nog krachtdadigen wederstand bieden kon, greep de woes- taard haar bij de keel en poogde haar te verwurgen. Vrouw Roeyackers door bovennatuur lijke krachtinspanning kon zich uit de handen van haren moordenaar rukken. Dezê ziende dat zijn slaehiöffer hein ging ontsnappen, greep een mes en bracht zij ne vrouw eene wonde toe onder den kin, die göiuakig niet ernstig is. Door het geschreeuw zijner vrouw ver schrikt, vluchtte hij in zijn hemd de staat op. De policieagent Van Roten zette zich terstond op zoek hij doorzocht te vergeefs alle hoeken en kanten der gemeenten, tot 5 ure morgens, zonder een spoor van den plichtige te vinden. De opzoekingen werden den heelen dag voortgezet, doch niemand wist te zoggen waar de. herbergier Roeyackers verbleven was. De agent Var. Roten gaf echter den moed niet op. Den daarop volgende avond plaatste hij zich op zekeien afstand van hei huis waar de moordpoging gepleegd was, daar hij in liet gedacht verkeerde dat de plichtige van den nacht zou gebruik raakeu om naar zijne woning terug te keereu. Rond 1 uur's nachts bemerkte hij eene witte gedaante, die sluipsgev, ijs in de rich ting der herberg kwam. Vermoedende meï wien hij to doeu had eu vreezende dat de kerel hem zou ontsnappen, verliet hij zijnen schuilhoek. Zoodra de witte ge daante den agent, ontwaarde, nam hij de vlucht langs de Achterstaat, in de richting der Langestraat. De moedige agent kon den vluchteling inhalen op een aardappelveld, in laatstge noemde straat gelegen. Roeyackers want het was wel de plichtige maakte zich gereed om den agent met gebalkte vuisten te ontvangen, doch deze laatste, vlug en sterk, wierp zich onverschrokken op den m in en gelukte erin hem bi de twee armen te vatten en machteloos to maken. De ware oorzaak van deze moordpoging is ons niet bekend. Wij weten enkel dat vrouw Roeyackers, welke moeder van vier kinderen is, zeer ruw door haren man be handeld werd, Sedert eenige jaren ziet men drie- en vierjarige meisjes, ook oudere, des zomers met ontbloote schouders, ten deele ont- bloote borst, naakte armen, knieën en bee- uen, op de dunst mogelijke schoentjes, hare mama's inde straten en opdewm- delpiaatsen vergezellen. Vanity fair 1 En niette oritzent alleen, oo"k in andere lan den blijft deze erger dan dwaze mode bij- v 1 vinden Zag men het niet gebeuren, men zou niet kunnen gelooven dat moe ders zoo onmoederlijk te werk gaan. Bij meisjes, gewoon binnenshuis schouders, horst en ledematen bedekt te dragen, deze deel-n te ontblooten, juist wanneer men de arme lieve schepsels gaat blootstellen, aan de open lucht, en nog wel in eén land als het onze waar de weergeseldheid van uur tot uur veranderen kan. Welke roe keloosheid Het gevaar dat het aldus ge- kleedo, of liever, om uit te gaan opzette lijk ontkleede kitid een verkoudheidskoorts, een longontsteking of ander ernstig borst lijden, een darmaandoening met de gevol gen daarvan bcloope, is inderdaad groot daaromtrent bestaat onder de geneeskun digen geen verschil van gevoelen. (Be Gezondheid.) Voor eenigen tijd werd bericht, dat men beweerde een nieuw geneesmiddel legen kanker ontdekt te hebben. De proeven van dr. JoliD. Clay aan het Queen's hispo- taal te Birmingham verdienen, met het oog op dit middel, ten zeerste de aandacht van deskundigen. Hij verhaalt verschillende gelukkige uilkomsten door de behandiling van kankerlijders met wat hij noemt» Chi- uaof Cyprus- terpentijn. Hij gaf een 52 jarige lijderes het volgend voorschrift Chian terpentijn 6 grein, bloem van zwa vel 4 grein, hiervan twee pillen te maken en om de vier uur beide innemen. Het resultaat was zeor bevredigend. Wij deelen dit middel mede, ofschoon de ondervinding reeds meermalen geleerd heeft, dat een nieuw middel een nieuwe teleurstelling was. Dach de kwaal is zoo treurig, dat wij evenzeer beschroomd zijn een middel onvermeld te laten, zoodra een autoriteit op net gebied der geneeskunde zijn naam er aan verbond. DE KLEINE RENTENIER (cenigstc vlaamseli finantiëei blad) wordt, voor Een Fiiank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (Alen zie de Aankondigingen. van G tot 15 Aug.. GEBOORTEN. Mannelijk 9 Vrouwelijk 9 HUWELIJKEN. H. Gits, schrijnw. met J.Eemans, twiju- ster. M Waïgraef, twijndeisg. met L. lleirman, twijnster. T. De Koninck, mulder, met D. Bra bants. kleermaakster. J. Kielemans, zijdewever, met C. De Neef, Bobij uster. E. Vindevogel, kandidaat notaris, met A. Arcttls, bezondere. OVER LIJ DENS J. Segers, m. Amant, kaaiwerker. 46 j. Hooge vesten. II. Van Malderen, Smid. 31 j. Hout markt. H. Van de Meersch, w. Van Mol, 88 j. Mijlb. Vier kinderen onder de 7 jaren. Aalst 14 Augusii. 28 00 a 29 50 22 00 24 00 17 00 19 5) 18 00 19 00 17 00 19 0) 00 oo 00 00 30 00 21 09 89 00 90 00 72 00 73 09 25 00 28 00 90 90 93 00 06 oc 06 50 07 63 09' 27 02 09 02 27 50 00 60 Oo Tarwe. - - frank. Masteluin. Rogge. Gaarst Harer Raapzaad. Lijnzaad Raapzaad-Olie Lijnzaad Oie Raapzaadkoek. 100 kilos Hoppe (1879) per 50 kilos Aardappelen p. 100 kilo». Boterper 3 kilos. E'Ts per 25 Viggeneu perst"V

Vooruit | 1880 | | pagina 3