De hcuding der gees telijkheid. Pier is overtroffen Prijsdeelingen. sloor van ecne kwezel laten doen. 4° Ut- duizenden paters van alle kleur, die de gewillige armoede aanvaarden en tocli dag en nacht jacht maken op de testamenten der onnoozele dutsen. 5'° Te ontelbare nonnen9 die zich verrijken met het zweet der arme meis jes wier werkloon zij voor een groot ge deelte inslikken die zonder palent alle ambachten uitoefenen, in alles handel drijven en alzoo het brood rooven der neringdoende huisgezinnen. Menschen- verdoemers aan bet hoofd en menschen verdoemers aan der. staart, daar zijn de luie Renteniers en te recht zingt het volk van 't ongediert der papen, ver lost ons Heer Moge dit gebed welhaast verhoord woeden. Brusselsch Volksbod. J De geestelijkheid heeft zich onthou den doel te nemen aan de nationale fees ten ter gelegen hei»! van de 5Qe verjaring van Belgie 's onafhankelijkheid. Men verzekert ons dat M. Delamsheere op de feesten van maandag w as. maar de Merc- kemsche baron De Coninek heeft zich ont houden hij is op zijn beggijnedorp ge bleven en slechts Donderdag naar Brussel gegaan om de onderwijzers en de naliio- nale feesten inden Senaat te beledigen. Dank-je, merckenische schooldooder, dat zal niet beletten dal gij sponlig als burgemeester te verantwoorden zult hebben over uw gedrag in de school kwestie op uw dorp. Het Journal de Bruxelles dal alleen van de klerikale bladen, deel aan het vaderlandse!) feest genomen heeft, triom- feeslomdat denSenaat en de Kamer hij hel feert van 16 augusti aanwezig waren. Hel katholiek blad laakt de geestelijk heid die afwezig is gebleven en prijst den kanonik De Haerne die verstandi ger gehandeld heeft dan de fanatieke bisschoppen. Eenieder weet, met welke kiesch- heid, kunde en verstand het Land van Aalst geschreven is en in welken grooten eerbied het gekend staat bij de Belgische drukpers. Een liberaal blad onzer stad doopte het eens met den naam van schande der drukpers en zoowel kleri- kalen als liberalen hebben wij toen hooren zeggen «Goed getappeerd nen staart gedragen, doch men heeft er hen zoo dikwerk bij beet gehad, dat hij ten laatste is uitgevallen. Bij de vrouwen speelt het haar eene groote rol j zij hebben het ook op zoo velerlei wijze opgemaakt, dat het niet eer te erkennen is. De mond, oorspronkelijk bestemd, om spijzen te vermalen, beeft in over eenkomst met den buik, tegen de ge zondheid van het overige gedeelte des liehaams samengespannen. De menscii verafschuwt het gezonde voedsel en spoort op, wat der gezondheid scha delijk is. Onder het menschenras vindt men er, die altijd honger, doch niet te eten hebben, dat is het lot van de meerderheid, en anderen, die nooit honger hebben en onophoudelijk eten. De overige dieren vergenoegon zich met de voortbrengselen van den grond, wijl die aan hunne behoeften geëigend zijn maar de mensch, van edeler natuur, doet met groote kos ten, uit de verstafgelene oorden, min der gezonde spijzen komen, waardoor gelijktijdig zijn beurs er zijn welstand geruïneerd worden. Welnu, PIER IS OVERTROFFEN. Ziehier, wat anders Een vlaamsch bladje van Geeraards- bergen dat voor titel voertRidder Geeracrt, en dat door priesters schijnt opgesteld te zijn, deelt een schande lijk artikel mede dat ons meer en meer een gedacht geeft van den eer bied sommiger fanatieken voor ons vorstelijk stamhuis. Het artikel ver wekt zoo veel te meer verontwaardi ging, daar het juist verschijnt opliet oogenblik dat de koninklijke familie te Brussel zoo geestdriftig toegejuicht wordt, door alwie vaderlandschlie- vende gevoelens in zijnen boezem voelt kloppen. Zie hier welke onteerende woor den de Ridder Geeracrt, in den mond des konings legt ter gelegenheid der inhuldiging van het monument te Laeken Mijneheeren, De Solemniteit van heden, is eene hulde aan den vorst die zoo listig het ver- trouwe-, zijner onderdanen heeeft weten te verwerven, tot zooverre dat hij bij hen 80 millioen gewonnen heeft, met dewelke ik, mijn broeder en mijne zuster schoon wéér spelen. Om aan hunnen wijzen monark recht te laten wedervaren, hebben de Belgen niet gewacht tot dat de geschiedschrijver hem onp artijdig beoordeele. In 1848 en 1856 ter gelegenheid der vijf en twintigste verjaring onzer onafhan kelijkheid, zijt gij allen beest genoeg ge weest hem toetejuichen. De plechtigheid van heden bewijst dat gij nu nog zoo beest zijt als toen, en dat gij u voortdurend laat verblinden en verdooven door klatergoud ea holle zinsne den Ik bedank alwie bijgedragen hebben om dit mouument aan mijnen vader op te lichten, want ik moet het rechtuit beken nen, voor mijn paart zou ik er geeuen cen tiem in gegeven hebben. Ik bedank ook de Ministers, die laf en kruipend genoegjge- weest zijn om dit gedenkstuk te deertee- ren. Mij n toekomende schoonzoon Rodolf, die vol stomme liefde zit voor mijne doch ter is deze comedie ook komen bijwonen. Daar het niet schoon staat in het publiek te vrijen en daar dit maar alleen bij de boeren de mode is, ga ik een airke muziek hooren en daarna trek ik er met mijn wijf en mijne familie van door.» Ziedaar hoe de klerikale drukpers den eerbied verstaat welke men vol gens de christelijke leering zelve ver schuldigd is aan onzen souverein en aan allen die onder hem ons be stieren. Ziedaar de drukpers van de partij des eerbieds, der orde, der zeden en der plichtbetrachting. Moeten wij nu nog aarzelen, zulke fanatieken, basterdbelgen te noemen? Niet te vreden met eenen vreemde ling, de paus van Rome, voor hunnen eenigen vorst te erkennen, willen zij den modder die hunne vuile ziel be smeurd, op de koninklijke familie o verwerpen. In plaats van deel te nemeu in de nationale vreugde, die tot den gering- sten burger des vaderlands op dit oo genblik bezield, in plaats van mede te zingen in het vreugdekoor, dat uit alle hoeken van Belgie, zoo majesta- tisch ten hemel klimt, als een dank gebed aan den Almachtige, die ons 50 jaren vrede en welvaart schonk, trach ten die nachtuilen den zwadder der hel uit te braken op al wat wij eerbie digen, ten einde de vaderlandschmin- nende gevoelens in de herten uit te dooven en de slavernij des vreemden voortebereiden. Het moet waar zijn dat zij schuim bekken van woede, over de a'gemeene deelneming des volks in onze natio nale feesten, over het bewijs hetwelk hun gegeven wordt, dat de Belgen verkleefd zijn en willen blijven aan hunne vrije instellingen en aan hun vorstelijk stamhuis. Verleden maandag was hel prijsdee- ling aan de leerlingen der stadsmeisjes school. De ruime zaal van den schouw burg was zoo vol volk dat het moeilijk was eene plaats te krijgen. Die soorten van feesten zijn wel de aandoenlijkste welke men kan bijwonen, en bijzonder lijk als het de prijsdeeling geldt aan kin deren des volks, aan welke elk welmec- nend hart meer belang stelt dan wel aan die der welstellende klassen. Im mers zij, vcrstootelingen des lots, wor den maaral te dikwijls vergeten door hen welker zending hel is ze te beseher men, en die voor die, ongelukkigen niets dan sclioone woorden over hebben. Daarom is het voor elk rechtschapen man een waar genoegen zulke feesten bij te wonen. Ook moeten wij hier onzen hartelijker» dank betuigen aan die beereh en damen welke dit feest met hunne tegenwoordigheid vereerd hebben, toonende alzoo dat zij belang stellen in de opvoeding der volkskinde ren, bewijs eens echten liberalen harten, en dat zij willen protesleeren legen dc lage, valsche, snoode en hypocriete lasteringen welke de vijanden van volks onderwijs en beschaving voor de offici- ecle scholen en bijgevolg voor's lands instellingen over hebben.Nogmaals dank aan die neeren en damen. De Vooruit die strijdt voor waarheid en recht kan niet nalaten hier de op- perhoolden der liberale denkwijze als ook vele andere liberalen tot hunnen plicht te roepen. Ja, gij allen liberalen, hadt dit feest met uwe tegenwoordig e:d moeten opluisteren en alzoo (oonen dat gij eclil liberaal zijt, dewijl het hier de de volksklas gold. Geenc verschooning kan u dienen eene nur is toch zoo veel tijd niet ver loren, Volgt liet voorbeeld der twee of drie heeren uwer opperhoofden die bij alle liberale feesten tegenwoordig zijn, en zich alle moeilijheden getroosten wanneer het volk dient onderwezen en beschaafd te worden. Buiten de gezegde afwezigheid hebben wij eene ergere, enee schreeuwender te doen kennen. Niet een lid des gemeenteraads op de prijsdeeling der stadsscholen Dat ge heel de pers dezen akt afkondigde om alzoo ons anti vaderlandsch bokkenbe- stier zijnen roein van voorbeeldig bestier te vergrooten. Maar toch is het waar zij zijn door geheel het land bpkend men heeft ze immers te Brussel op het nationaal feest zoo zeer gemist dat dit bijna mislukte. Ziet gij nu Aalstenaars hoe die heeren hunne plicht verstaan ei: hoe zij het geluk uwer arme broeders behartigen. Ziet gij nu hoede Vooruit de waarheid spreekt als hij zegt dat de jesuieten en geestelijken de opperbazen der stad zijn. Is het waar dat eenige raadsheeren bij de prijsdeeling der broe ders vanliefde tegenwoordig wa ren Nogtans hoe verre overtreft onder alle opzichten liet onderwijs onzer stad- seliolen dat der brocderkens. De verschillende oefeningen door de meisjes gedaan zijn met veel juistheid, veel gevoel en samenhang afgeloopen. Wij hebben met genoegen de zuivere uitspraak onzer moedertaal bestatigd. Hel was aandoenlijk die vierjarige kin deren met zooveel juistheid van gebaai- den en loon in hunne toch nog zoo fijne siemmekehs te hooren zingen en spre ken. De brabangonne van M. Rogier werd door de grootste leerlingen zeer goed gezongen hel tooned bood het schoonste schouwspel aan met die witte kleederen met blauwe linten versierd waartusschen hel nationaal vaandel heên en weer wapperde alsof hel fier was te midden dezer kinderen de hoop des vadei lands, bet nationaal gevoelen de vaiierlandscliliefde te ontwikkelen. Die Chant patriotique verwekte een buitengewone geestdrift in de zaal, het geen bewijst dal het volk met vader landsch gevoel is bezield, welk henevens andere al zoo edele gevoelens, waar al te dikwijs door zijne misleiders wordt uitgedoofd. Daarna zegde een jeugdig meisje met diep gevoelen, heldere, klare stem en zuivere uitspraak, nagenoeg de volgende dankbetuiging: Mijnheer de Voorzitter, Heeren en Dainen, zoet is mij de taak U op dezen blijden dag, in naam mijner mede leer- lingen,te mogen zeggen hoe gevoelig wij zijn voor al wat hedendaagsch voor onze opvoeding en ons onderwijs wordt gedaan, en U tevens onze welgemeende dankbetuigingen te mogen toesturen voor de f welwillendheid, met welke gij or.ze nederige oefeningen hebt bijge woond. Uwe belangstelling ten onzen opzichte moedigt ons aan om met onverpoosden iever op de baan van deugd en weten- schap voor te stappen, ten einde in late- ren leeftijd te kunnen tooneu, dat wij in onze school niets dan goede lessen, heb- ben ontvangen en er opgeleid zijn ge- weest tot burgers met hart en ziel ver- kleefd aan God, Koning en Vaderland Dat is niet slecht, niet waar lezer, voor eene school zonder God en gii moogt zeker zijn dal dal meisje de waar heid sprak. De achtbare heer Van Hauwermeiren, de verdienstvolle inspecteur, onze knap pe redenaar deed in krachtig gespierde, schoone, juiste woorden uitschijnen hoe laf, hoe valseh de vijanden van alle geestesontwikkeling, de uitbreiding van het eenig nationaal onderwijs tegen werken, tot wat snoode middelen sommige lieden hunne toevlucht ne men om hun venijn op de goede stads scholen ie werpen. De redenaar deed eene vergelijking tusschen hel onder wijs en de opvoeding der ofTicieele scho len en die der kwijnende kakscholen. Van hel onderwijs hoefde hij volgens ons niet te spreken, daar iedereen ten >olle overtuigd is hoe ermbarmelijk slecht bet onderwijs in de scholen met God gegeven wordt zie liever wie limine slaven van onderwijzers zijn. Hoe klaar bewees hij vervolgens wat slechte opvoeding in de uitterende kak scholen gegeven wordt waai men de kin deren opleidt in haat der samenleving, in opstand tegen de wetten des lands, in onverdraagzaamheid jegens hunnen evennaaste die niet denken zooals zij, in geeslesslavernij en vernieling van Ik edel natuuilijk gevoel. In antinationale gevoelens, terw ijlmenindcofficieelescbo- len in de jeugdige harten de gevoelens van verdraagzaamheid, van godsdienst, van vrijheid inplant en hen vormt tot goede burgers, tot ware christenen. Vervolgens sprak de lieer Inspecteur eenige aanmoedigingen tot de oudeis. tot t.'e leerlingen, lol de onderwijzeres sen in eene gevoelvolle, uit liet hart komende warme taal hem eigen. Tranen bevochtigden menige moederoogen. Daarna had de prijs deeling plaats. Zie hier de namen der leerlingen, die in de hoogste klassen de eerste prijzen be haald hebben 1,te klas Spaens Marie en De Sae- deleer Maria. 2de klis: Van Hauw ermeiren Jozefien, De Haeck Maria, en De Bock Hortensia. klas Daveraes Eliza en Strickx flemencia. Eere aan de kundige besti; rster Ma dame Vcrhaegen en hare knappe onder wijzeressen, die zich geene moeite ont zeggen om van onze stadsmeisjesschool een der beste van het gatische land te maken. Dank voor haar allen, die in hare moeilijke maar verhevene zending tot het edelste doel der samenleving wer ken Onderwijs en opvoeding der volks meisjes. Leve het echt vaderlandsch en eenig deugdelijk onderwijs, dat der oihcietle scholen. üijnsdag 's namiddags had de plech tige prijsdeeling plaats aan de leerlingen der stadsjongeiischool. De plaats ontbreekt ons verder over deze plechtigheid te handelen. De verschillende oefeningen zijn zeer goed uitgevoerd en hebben de algemeene goedkeuring der talrijke aanschouwers verworven. Alles bewijst dat in die school een grondig onderwijs en Gods dienstige opvoeding wordt gegeven. <♦-

Vooruit | 1880 | | pagina 2