IJZERGIETERIJ. Staatsmiddelbareschool. Vakantie en Willems fonds Het begint al. Burgerlijke stand Wij hebben bij dit feest met veel ge noegen de tegenwoordigheid van een grooter getal liberale heereu bemerkt. Nogtans niet genoeg, Welaan heeren wat meer iever, wat meer belangstelling in de feesten en wat meer werk, wat meer tegenwoordigheid bij al de vergaderin gen welke eene denkwijze betreft, zoo gij deugdelijk wilt medewerken tot den vooruitgang der liberale princiepen. V.B. Junior. Donderdag laatst had de prijsuit reiking aan de leerlingen dier school plaats. Ter dier gelegenheid zijn er twee stukjes opgevoerd die bewijzen geven van veel vooruitgang in liet opvoeren. Zeggen dat die opvoering niets moest ten onderen geven voor die van verledene jaar, is genoeg te ken nen geven dat zij puik was. Le déserteur ou 'I amour filial een drama in 2 bedrijven is eerlijk opge voerd geweest, alhoewel een drama wei eenigszins boven de macht van kinderen strekt. 't Spookt er, een kluchtspel, heeft de lachspieren der toehoorders in beweging gebracht. Ik heb met de grootste voldoening bestatigd dat er wonderbaren vooruitgang is in de uit spraak onzer moedertaaldit strekt tot eer van den professor van 'tvlaamsch, M. Morren, aan wien wij hier onze hartelijkste gelukwenschen sturen. Het koor is met veel juistheid ge zongen geworden. In een woord alleman was te vreden en dit was verdiend. Jantje. 't Is Vakantie. Het schooljaar is ten einde geloo- pen de leerboeken worden van kant gezeter wordt gespeeld. En zoo moet het zijn. De geest van liet kind, is gelijk het lichaam, hij heeft rust noodig. Uitpanning en verzet moeten nu aan 't dagorde zijn. Aan de ouders is den plicht opge legd de kinderen te leiden in hunne goestingen van de ouders hangt het dikwijls af dat hunne lievelingen ee- nen voorkeur geven aan dit of geen spel, aan dit of geen vermaak. De ouders zullen dien plicht ver vullen door met hunne kinderen te redeneeren en ze op het goed pad te stellen door wijze vermaningen. De kinderen kunnen niet altijd ter strate loopen, waar zij meestal niets goeds leeren. Buiten de eenige uren spel of wandeling in openlucht voor de gezondheid geeischt moet men ze in huis houden. Dit huis wordt weldra vervelend en de knapen betreuren weldra de school. Het ouderlijk huis zal er welhaast lachend en blij uitzien door het in voeren van eenige vrienden. Die vrienden die den geest van 't kind op eene zoete wijze zullen bezig houden zijn de kinderen van Hoff man, van Van Lennep, van Conscien ce, van rietstap, van Ecrevisse en menige andere schoone schrijvers. In het Willemsfonds kan men zich die boeken gratis verschaffen alle zondagen van 11 tot 12 uur. De ouders zullen zich herinneren dat de kinderen doen lezen den grond steen plaatsten is waarop later hun geluk zal gebouwd worden. Het boek opent den geest van den knaap die aangename boeken geven hem goes ting om er andere te lezen, dan zoe ken zij de wetenschappelijke boeken te doorgronden, en die goesting tot lezing, die zij hun thans, in hunne jeugd, opdringen zal misschien van hen groote, verstandige mannen ma ken die het hunne zullen bijbrengen tot den bloei en de welvaart van het Vaderland. V II. Zoo het schijnt zijn sinds twee maanden in de provincie Namen ver schillende klerikale scholen gesloten. De onderwijzers met God zijn zoo razend alsof ze van den duivel bezeten waren. De dikke baron, die overal pochte dat hij op zijne kosten verschillende scholen onderhield, zal met de gefopte onderwijzers aftere- kenen hebben. Zij eischen bij hoog en bij laag wat die fameuze baron hun schuldig is. 't Zal in die overige provinciën het zelfde gaan. De clericale kas is ledig het katholiek onderwijs daalt van dag tot dag, en de bisschoppen hebben als voorzichtige ratten dit zinkend vaarfuig verlaten. De eene school zal na de andere sluiten, en de arme dompelaars, die hunne officieële po sitie verlieten voor de schoone oogen van hunnen pastoor, zal men binnen kort kunnen aanduiden onder den naam van onderwijzers met God en zonder brood. Vei •scbillig nieuws. Vrijdag, om 9 ure 's avonds, is de trriuovers'e Demecheller, die een trein be stuurde van Meirelbeke komende, bij hel afstappen van den trein gevallen en viel juist op de riggels, vaar een stoomtuig manoevvrceide dat hem het hoofd verplet- terde. Een schrikkelijk gevecht hnefi in den nacht van vijdag tot zaterdag plaatsge had in de militaire brood bakkerij aan de Kielsche Poort te Antwerpen. In het ge vecht heeft de genaamde Van derplaacke, korperaal, een geweldigden houw ontvan gen, die hem het. hoofd tot aan de hersens gekloven heeft, zoo diep is de sabel van den genaamden Moens, insgelijks korpo raal, in de wonde gedrongen. Eenige andere soldaten die de strijders hebben willen scheiden, zijn insgelijks min of meer door het wapen [getroffen. Daar er geen militaire gei eesheer voor handen was, is men doctor Iele, wonende Nijverheidslei, gaan roepen, die dan ook de eerste zorgen aan den gewonde heeft toegediend. De toestand van het s'achoffer is wan hopend. De dader der moordpoging is aangebon den en ter beschikking van den krijgsau diteur gesteld. Zondag avond, rond 9 ure is de Kazerne Doorgang te Antwerpen in opschudding gebracht, door eene moordpoging beploegd door den genaamden Jan Antoon De Mun ter, daglooner, 46 jaar oud, op zijne wet tige vrouw, Muria-Theresia Saey. ns, oud 49 jear. Het echtpaar leefde sinds eonigen tijd in oneenigheid en maandag avend rond 8 ure kwam De Munter in dronken toestand te huis waarvan het gevolg was, dat weldra twist in het huishouden ontstond. De vrouw ging aan de deur zitten, doch de man die in woede ontstoken was, liep haar achterna met een broodmes in dehand en bracht haar met dit wapeD in de keel eene diepe wonde toe waaruit liet bloed, overvloedig stroomde. Dorter Koyen en M. Biemans, van het Groen kruis, hebben de eerste zorgen aan net slachtoffer toegediend, dat vervolgens naar het gasthuis werd overgebracht. De wonde der ongelukkige vrouw is zeer erg, maai niet doodelijk. De dader der moordpoging is aangehou den en ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Het parket van Antwerpen is zondag avond in het gasthuis geweest en heeft een onderzoek geopend. Koning BerncuIoUe. Ziehier een anekdote van den gewezen koning van Zweden, Oscar Ben:alette Deze koning had zich nooit willen bloedlaten, ofschoon zijnen geneesheer het dikwijls noodzakelijk vond, in belang zijner gezondheid- Eindelijk, zekeren dag dat de koning zeer Ljdend was, verklaarde de geneesheer hem, als hij zich geen bloed wilde laten aftappen, hij voor zijn leven niet verant woordde. Ik wil, zegde de koning, maar gij moet mij eerst zweren dat gij aan niemand zult zeggen wat gij op mijnen arm gaat z,ien De geneesheer, legde dengevraagden eed af. Bernadotte sloofde de mouw op van zijn hemd en liet aan den discipel van Eou- lapus eene uitmuntende tatonëring zien, eene republiekeinsche muls voorstellende met de volgende kenspreuk er onder «Dood aan de koningen. Toen Hij eenvoudig soldaat was en die woorden op d n arm liet printe'n. dacht hij niet dat hij een dag zelf koning zou wor den. Een ware gebeurtenis. Een genees heer, die maar sinds eenige dagen te New- York was geplaatst, wordt bij eenen zie ken geroepen, in liet huis waar dokter Tanner woont. Hij bedriegt zich van deur en komt haastig in de kamer van doktor Tanner. Zonder op iemand aclu le slaan, loopt hij nvar den patiënt, voelt zijnen pols, doet hem de long uitsteken en na hem goed bezien te hebben, zegt hij op over tuigenden toon Geele kleur, pols geagiteerd, lip pen blauw, de maag moet overlast zijn... eerst en vooral geen eten En Tanner was aan zijnen 35cn dag dat hij niet geëten had. Een engel Twee vrienden komen el kander tegen in de Yeldstraat Daar, zegt ne eerste, ik heb ge hoord dat ge met schoone Clotilde II... niet trouwt. Het is nogtans een engel... Een engel, als gij wilt, antwoordt zijn vriend, maarzo schildert zich afschu welijk. 't ls eene echte schilderij. Maar zeg mij eens, de hand op het geweten, hebt gij al engels gezien die ge schilderd zijn 7 Is maar een kwaart. Een zekere beer is met eene weduwe getrouwd, en van haar sprekende zegt hij Mijne wederhelft... Gij wilt zeggen uw wederkwaart p Hoe, mijn kwaart Vermits zij reeds de wederhelft van een ander is geweest. Bijt de visch. Twee gepensioeneerde officieren zaten te visschen, nabij Dron gen. Nadat de hengelroede ecnigen tijd in het water had gelegen, vroeg de eerste aan zijn gezel. Bijt de visch bij u Neen, 'k geloof dat met de warm te de visch ook gemuilband is. Maandag nacht is eene wreede moord te Slijpe gepleegd, Ziehier eenige inüchtin gei; die men ons dienaangaande mededeelt: De vrouw Macs, echtgenote van eenen veekoopman te Slijpe, die doorgaat als hebbende eene aanzienlijke geldsom in huis, is dien nacht vermoord, gedurende dat haar man zich te Jabheke bevond. Het kapmes waarmede de misdaad gepleegd werd, lag in het bed nevens het 1 ijk welke meteen laken gedekt was. Men veronder stelt dat het geld gestolen is maar men weet niet hoeveel. Men spreekt van 3 tot 71)00 fr. Maes was in de statie te Jabheke, op weg naar de beestenmarkt van Brugge, toen hij de moord vernam en is onniidde- lijk teruggekeerd. Het was de eerst maal dat de omstandigheden hem nood zaakten buiten huis te slapen. Deze tijdingen onlleenen wij aan een dagblad van Brugge. Wij vernemen eenige nadere tijdingen De vermoorde vrouw heet Rosalie Van Overschelde en is 40 jaar oud zij is huis vrouw van Jan Maes, beenhouwster-her- bergierster te Slype. Maes was maandag morgend, pond 8 ure naar Brugge met beesten gegaan. Zijne kinderen Leonie, oud 12 jaar, en Elisa, 10 jaar, die te school gaan, waren ten 8 ure en half gaan slapen naar boven, terwijl hunne stief moeder op de vpulekamer te bed ging zonder iets gehoord te hebben werden zij s morgens, rond 5 ure wakker, doch ble ven nog wat te bed. omdat moeder bun niet opriep als naar gewoonte. De kinderen hoorden gerammel aan de deur Lepnie stond op, nieenende dat het moeder was die de koeien ging melken naar boneden komende zag zij de deur der slaapkamer gedeeltelijk open zij zag er hare moeder ganseh bebloed iiggen nevens haar bed, Het meisje liep buiten huize in nachtgewaad bij den hoefsmid Boels, zeg gende dat hare moeder zich de Keel had afgesneden, doch men bestatigde weldra dat de ongelukkige wreedachtig vermoord was. De vrouw lag op den buik in een slaap laken gedraaid, het hoofd met het kapmes driemaal doorkliefd het kapmes op haar en nevens haar tweebeenhouwers messen, uit den winkel genomen. De daders van die moord zijn onbekend. Het gerecht onderzoekt. DE KLEINE RENTENIER (eenigste vlaamsch finanliëel blad) wordt, voor Een Frank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (Men zie de Aankondigingen. van 15 lol 20 Aug.. GEBOORTEN. Mannelijk 9 ,g Vrouwelijk 3 HUWELIJKEN. B. Yinck, landb., met E. Van de Velde, landbouwster. C. Cooremans, tvvijn- dersgast, met M. Porriau, naaister. OVERL1JDENS P. Tristman, dienstm., 36 j. Vischm. J. Libaut, m. De Smet. kommis. 60 j. Langeridderstraat. M. De Smet, w. Schockaert, iandbouws 77. j. Mijlbe- ke. J Van Kempen, w. Vermeir, z:b: 69 j. Mijlbeke. 3 Kinderen onder de zeven jaren. EDMOND GREGOIRE, gebrevefeer- de mecanicien te Bcrlaere Heeft d' eer liet publiek te berichten dat hij eene ijzergieterij komt le openen te Aalst aan de Houtmarkt N° 93 voor mécaniek- werk, plalcn, dakvensters, rooslerba- ren, ornementen, hoftafels, stoelen, en banken, ijztreulrappen, dorpels alle ge goten stukken voor batimcnteii enz. Hij gelast zich met liet vervaardigen en herstellen van sloom en landbouw- machienen zoo als dorschluigcn graan molens. vlasbrekers .zwingeimolens enz. BRO W ERSTO ESTELLEN als werkkuipen, roer en koelmacliienen pompen, moutbrekers enz., alle soor ten van bekkens en grillen, ijzerenwijn- bakken enz Hij bevoeld zich in iiet bijzonder voor reparation m alle soorten van fa brieken aUook voor NAAI- BRAAI- eri liand«chocnmacliienr n Het buis GREGOIRE te Bcrlaere se- derd meer dan twintig jaren gekent voor naai- landbouw en brouwersmaeliicnen alsook voor zijne goede en gematige bediening waar bij hel geeerd publiek ook verzekerd verhoopt hij de gunst en liet vertrouwen van elk te verwerven. Aalst 21 Augusli. 28 19 17 17 13 00 80 89 72 23 99 05 08 02 50 23 00 19 CO 50 a 27 50 09 80 00 19 00 13 00 00 00 31 00 90 00 00 co 00. 00 00 00 .09 00 00 90 00 73 00 25 00 93 CO 06 30 09 27 02 27 70 Oo frank. Tarwe. Masteluin. RoSSe. Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad Raapzaad-Olie Lijnzaad Oie Rnapzaadkoek. p. 100 kilos Hoppe (1879) per 50 kilos Aardappelen p100 k''os, Boterper 3 kilos. Eïersper25 Figgenen persO'k

Vooruit | 1880 | | pagina 3