Kiezing ie Audenaarde. De hand Gods. De Paus en België. Hoe menschSievcnd. Hofstade. Merk wel op dat het koninklijk be sluit van 29 augusti 1879, in de 80 schoólkantöns van het land kantonale opzichters heeft benoemd en dat al die mannen de anderen zien werken. AI. Bara minister. Gij hebt meer dan '25,000 kloosterlingen, die hun nen tijd doorbrengen met de Belgen te zien werken. AI. De Coninck. Zij worden dooi den Staat niet betaald. AI. Bara minister. NEEN ZIJ STELEN BIJ MIDDEL VAN ERFDEEL- ROOVER1JEN. (Levende goedkeuring linkSo) AI. Graux minister van financiën. Zij leven enkel van bedelarij. Eene stem rechts. Als zij stelen het gerecht kan hen treffen. AI. Bara minister. ZIJ STELEN MAAR DOOR MIDDELEN DIE BIJ HET STRAFWETBOEK NIET VOORZIEN ZIJN. (Zeer wel, links.) M. De Coninck. Kom dan Waarom geld en tijd besteden aan het onderwijs van de katholieke reli gie, gegeven door onderwijzers die noch aan God noch aan den duivel ge loven AI. De voorzitter. Ik spoor den heer De Coninck aan eene'tal rijke klas van medeburgers te eerbiedigen. Hij heeft het recht niet achtbare en ver kleefde burgers in massa te beleedi- gen. De beschuldiging van noch aan God noch aan den duivel te gelooven is eene beleediging die hij hun niet mag doen. Al. Rolin-Jacquemyns, minister van 't inwendig.Zijne redevoering is ge schreven en zal onveranderlijk voort gaan. AI. Dé Coninck. Ik heb wel het recht te -spreken, denk ik. M. Bolinminister. Zonder twij fel maar ik heli ook het. recht vast te stellen dat uwe beleediging koelbloe dig is voorbereid. AI. De Coninck. Volgens de ver klaring van den heer minister van openbaar onderwijs, in zitting der Ka mer van 9 mei 1879,hebben de school- komiteiten geene aktie op de ge meenten, of oefenen geen gezag of rechtstreeksche werken uit en hande len bij middel van rapporten.» Dat is enkel eene bediening van spioen. AI. Bara, minister.'t Is dat na de luiaards, komen de spioenen 't is de algemeene regel. AI. De Coninck. Wat ik zeg is nauwkeurig, denk ik. AI. Van Ilumbeecliminister van openbaar onderwijs.Zeker heb ik dat verklaard, maar daardoor niet besloten met te zeggen, zooals gij, dat het eene spioeneering was. Ziedaar wat men zich veroorlooft te zeggen onder de bescherming der par- De menschen hebben daarenboven nog eene godin, die haar dierbaar is, namelijk de vrijheid maar eenieder wil vrijheid voor zich zeiven en sla vernij voor de overigen. De blanken hebben de rooden gedood, de zwarten, de gelen en de grijzen onder het juk gebracht, en, door eene zonderbare tegenstelling, verdedigen zekere men schen de zwarte, die zij nooit gezien hebben, en onderdrukken de blanken, welke zij onder het oog hebben en met wie zij leven Recht en billijkheid zijn woorden waar de menseh altijd den mond van vol heeft maar het recht wordt dik wijls toegepast door lieden welke zeer weinig oprecht zijn, zoodat. men tot de galeien verwijst, hem, die door middel van inklimming een wortel gestolen heeft, dewijl het inklimmen verboden is, en nederig den hoed af neemt voor hem, die millioenen schats aan zijne medeburgers ontfutseld heeft, maar kloek genoeg is geweest, den strop te ontwijken, zonder dien aan te raken. lementaire onschendbaarheid maar men zou zoo iets buiten de Kamer niet durven herhalen. Levendige goed keuring, links). AI. De Coninck. En waarom AI. Bara, minister. Omdat men u een proces voor laster zou aandoen. (Links, zeerwel.) -*• Wij geloven ounoodig bij deze aan halingen bemerkingen te voegen. De onbeschoftheid van den jesuieten- knecht is te verre gegaan, en M. De Coninck heeft om zijne onbezonnene uitvallen niets dan misprijzen inae- oo.st. Een miljöennair-jauer komt on ze deftige gemeenteonderwijzers voor faineants, luiaards, vadsigaards uit schelden. Tantoe ne animis cceleslibus irge. hoeveel venijn zit er niet in het hart eens valse.)en kwezelaars. Ovorcciiige'dago» heeft le Audenaarde rent kiezing plaats gehad voor een lid der Kanier, in vervanging van M. De Vos over leden .De liberalen hadden in datarron dissement. welk zoo door de geestelijken en eierik.ale grondeigenaars wordt ovcr- Ireerehst. den strijd aangegaan en wij zijn gelukKig te kunr.on vaststellen, dat liet li beralism sinds delaaste kiezingen eo se dert den strijd tegen de olficieelescholen, er eenen grooten vooruitgang heeft ge daan. Er zijn 1723 kiezers ingschrcven 1533 namen deel aan de kiezing. M. De Bleeckere, elerikale candidaat werd gekozen niet 857 stemmen. M Ver-pieren, liberale candidaat, be komt 6ti-i stemmen. Dal is een verschil van 195 stemmen ter voordeelt' van den clerikalen kandi daat. In de vorige kiezing hadden de libera le» veriorenniel244-ternmeü minderheid: hel is du- vijftig stemmen dat zij gewon nen hebben. Dat men het v\el in acht neme vijftig stemmen* innen de liheiale». sinds de wet van 1879 op het lager onderwijs In voege is. sinds de geestelijke en elerikale grondeigenaars de eene hunne parochia nen en de andere limine pachters dwin gen de scholen niet God of heter gezegd de schooieischolen ie bezoeken Dal is een schoone uitslag voor de liberafen en wij wensehen de aanmoedigende kiezers er geluk mede hen Audcnaardsche zich overpoosd aan 't werk tesle'len ten einde datarondissemeiil. in het harte van't ver kwezelde Vlaanderen gelegen, te verove ren De elerikale bladen noemen den uit slag der kiezing et» schitterenden zege praal-en het zal eene schitterende neer laag zijn die de clerikalen zullen kunnen aanstippen. Niet lang geleden zegde het Journal de Bruxelles dat M. Frere van den Paus had geetee en er zou van sterven. Die voorspelling is op 'ipunt uit te val len. maar tegen draad. Ëene depeche meldt ons. dat kardinaal Nina, de secretaris van den Paus die zul ke walgelijke rol heeft gespeeld in de beruchte gedachten wisseling tusschen het Vaiikaan en ons Miristerie. door de tjrpliuskoorls is aangetast en gevaarlijk ziek ligt. KardinaalNinn heeft wel niet van maar met deu Paus geeten, en hij ligt er doo- delijk ziek van. Mogen wij nu niet zeggen dat de hand Gods daar voor iets tusschen is Het vervloeken en doemen, zal het dan nooit ophouden, alhoewel men overtuigd moet zijn dat met al het geestelijk geweld niets te winnen is nu dat ons land genoegzaam de val- sche rol, door Rome gespeeld, kent. Herinneren wij eens in korte woor den de gebeurtenissen, de wanorde die tusschen debisschoppen heerscht, sedert zij in opstand zijn tegen de nieuwe schoolwet. Een hunner, Mgr Dumont, heeft zich niet willen onderwerpen men verklaart hem zinneloos, men zet hem af. Maar ziedaar de zoogezegde zinnelooze bisschop verplettert zijne oude kollegas, den nuncius van den Paus en den Paus zeiven, door de schandvlekkendste veropenbaringen en brieven ruchtbaar te maken. Een ander, MgrAnthonis, hulpbis schop van den kardinaal van Meche- len, wilde tegen de schoolwet niet prediken. Watgebeurdeer'?Men zendt hem naar de abdij van Averbode, waar hij bewaakt wordt. Is deze ook zinne loos Hij is ziek, zeggen de klerikale gazetten. O ziek zijn, na dit woord is alles gezegd. Mgr de Montpellier van Luik, zegt in een zijner brieven dat de afzetting van Mgr Dumont eene helsche samen zweering was, te Brussel bij den nun cius samengekonkeld. Mgr Gravez van Namen drukt het zelfde gedacht uit, maar wilde zich later verontschuldigen, zeggende dat hij misleid werd, zeker om ook aan de deur niet gezet te worden. Een brief van den aartsbisschop van Mechelen wordt in het licht gegeven, waaruit zonneklaar bleek dat de pau zelij ke nuncius te Brussel een waar opstandscomplot in ons land hielp in richten dat het gelogen was dat men te Rome de geweldige brieven der bisschoppen niet kende Mgr De- champs schreef aan de bisschoppen dat het Vatikaan alles wist en alles goedkeurde, maar dat zulks diep ge heim moest blijven, assolutamente se- greto. En intusschen hield kardinaal Nina zich bezig aan minister-Frère te schrijven en te wrijven, dat het Vati kaan de bisschoppen tot matigheid en bedaardheidaanspoorde en dat in dien zijne raadgevingen gevolgd geweest waren eene andere oplossing zou geko men zijn in de schoolkwestie Het is ten gevolge dier en meer an dere gebeurtenissen dat de belgische gezant bij het Vatikaan teruggeroepen werd, de pauzelijke nuncius te Brus sel zijn pasport kreeg, en de belgische hoofdminister eene verklaring in het licht zond die het dubbelzinnig en valsch gedrag van Rome kenbaar maakte en schandvlekte. Sedert dien razen, tieren, liegen en bedriegen de klerikale gazetten dat hooren en zien vergaat. Maar het zal er weinig toe helpen de valschheid, het bedrog van Rome is en blijft ge schandvlekt. De Paus heeft gesproken van het geschil met België, in het Consitorie den 19 augusti te Rome gehouden. Wonderlijk Leo XIII spreekt alleen van Belgie, en geen woord van Fran krijk, waar de kloosters gesloten en de jesiiieten uiteengedreven worden. Maar Belgie is zwak en klein en Fran krijk machtig, zoo machtig zelfs dat vandaag tot morgen er de geestelijk heid alles kan verliezen en zonder brood gezet worden. De Paus betreurt de wegtrekking van de belgische Legatie uit het Vati kaan als zijnde een onrechtveerdig en zeer erg feit. Hij leidt er uit af, dat de oorlog tegen de kerk ook in andere landenzaltoenemen,endatmenliaaralle gezag over de volken wil afnemen. Het belgisch ministerie is, zegt hij, bezield met een anti-katholiekengeest; het bewijs daarvan wordt geleverd door de wet op het onderwijs, die aan de Kerk onvervreemdbare rechten ontkent. De Paus heeft het gedrag der bisschoppen, die deze wet niet kon den aannemen, goedgekeurd. De Paus herinnert den brief door hem aan den Koning der Belgen ge schreven. Hij zegt blijken van lank moedigheid gegëven te hebben met de bisschoppen de gematigdheid aan te raden in het toepassen der geestelij ke straffen. Leo XIII zegt de valsche beschuldi gingen weerlegd te hebben, die tegen den H. Stoel gericht werden. Al is bij bereid persoonlijke belee- digingen te verdragen, toch zal hij nooit, zelfs ten prijze van zijn leven, de waardigheid der katholieke religie laten krenken. De Paus besluit met den lof te ma ken van liet belgisch vojk dat hem al tijd getrouw zal bij ven. Gelijk men ziet, doemt en vervloekt de Paus Belgie, maar spreekt van Frankrijk noch van Duitschland niet. Dat zijn te machtige rijken en Belgie is klein. Ongetwijfeld hebben de bis schoppen hem wijsgemaakt dat zij meester van het land zullen worden, iets in welke zij zich gewis zullen be driegen. Bovendien bevat de pauze lijke aanspraak meer onwaarheden dan waarheden. De heer Frère-Orban maakt een antwoordt gereed op de alocutie van 19 Augusti. De belgische minister zal vooral in zijn antwoord, de beweeringen weer leggen dat de belgische regeering zich door antigodsdienstige denkbeelden laat leiden Nu geldt het woorden uitgesproken door den Paus, en net antwoord van den minister zal klaar, kort en duide lijk zijn, met de meeste nauwgezet heid en waarheid voorgedra.en. Het antwoord van den belgischen hoofdminister zal aan al de regeerin- gen medegedeeld en in al de gemeen ten van Belgie aangeplakt worden, dewijl ook de pauzelijke aanspraak in al de kerken wordt afvele/en. Bravo Wij zullen zien, wie er met beschaamde kaken zal staan, Leo XIII. met zijnen assolutamente segreto of onze openhartige en, geleerde minis ter Frère-Orban. Indien wij geloof mogen celilen aan hetgeen ons gemeld wordt, dan is de bokkenpartit eene. ware verkeerde we reld elkeen doet daar wat hem behaagt: er zijn noch meesters noch bevelers meer de liefdadigheid en menschheid zijn eene doode letter geworden en het gezag en bet geweten onder de voeten verpletterd. Ja de wetten der gevoeglijk heid zoowel als de reglementen der ver- schillige diensten worden volstrekt mis kend. Wal er deze week door een beambte van het bestuur der hospiciën en welda digheid gepleegd is geworden gaat alle vornnderstelling le boven en eischl een snel onderzoek wij roepen er de aan dacht op van wien het betaamt. Er kan niet te streng ten opzichte der kerels die zulke feiten bedrijven te werk gegaan worden. Donderdag had de prijsuitreiking plaats aan de leerlingen der gemeente school of, gelijk de zwarte menschen- foppers ze heetcn, de school zonder God dier gemeente. Die plechtigheid had plaats in 't schoollokaal waar van de drie klassen tot eene geschoven waren. Wat mij eerst treft bij het binnen treden zijn de schrijfplanken waar de lessen van den vorigen dag nog opge schreven stonden en juist, onmiddelijk daarneven een Christusbeeld waar on der het gekende Geloofd zij Jesus- Christus dat men nu bij alle papier handelaars verkoopt. Bij dit zicht kon ik mij niet onthou- len tot mijnen gebuur le zeggen ls dit nu eene school zonder God lk zie hier twee Christusbeelden en twee schiet gebedekens in ééne zaal en daar, achter de schermen van dit ihealerken, raad ik er n<-g een. dus drie. Of bedoelen onze priesters dat Jesus geen God is. r t

Vooruit | 1880 | | pagina 2