Heilige gescheidenis. Verschillig nieuws. NEDERLAND. öaringvisseherij bij Schotland. Gruwelijkheden iu een klooster. liurgeiiijke stand On demandeun Gommis au bureau de FEnregis- trement. Stad Aalst. Prijskamp met duiven uit BUSIGNY, De onderzoeksrechter, M. Holvoet, van Brussel, heeft een aanhoudingsman daat uilgeveerdigd, tegen den onder wijzer eener katholieke school. Het is die heilige persoon, 50 jaren oud, die zaterdag laatst, in eene heiberg, waar hij. volgens de. verklaring van de herbergierster, eene slechte daad op een jongen van 1 jaar pleegde, verrast werd. Die onderwijzer met God heeft ge tracht te doen gelooven dat hij onschul dig was, en dat bij bet kind had mede gebracht om hel goede raadgevingen in te prenten. l)c inwoners van dien wijk, vooral degenen wier kinderen de pastoorschool bezoeken, waren woedend. Hij vond de statie niet. Een vreemde ling die reeds een uur naar de noord-statie zoekt en in't voorgeboichte van Schaarbeek rond gedwaald heeft, ziet, uit eene straat komende, een hoop rijtuigen staan,hij loopt er heen, spriDgt ineen fiacre en roept te gen den koetsier Naar de Noordstatie De koetsier doet zijn peerd omkeeren. opeDt de portiere en zegt Mijnheer gij zij er. De dompelaar had nevens de statie eene vigilant genomen en moest voor eenen koers betalen. Wat mag er aan mijn horlogie zijn. Een vader van familie begreep niet dat zijne horlogie niet meer ging en zegde te gen zijne vrouw: Ik begrijp niet vrouw", wat er aan mijne horlogie mag zijn. ik geloof dat ze za moeten gekuischt worden Neen, neen. papa roept de kleine Albert uit, ik ben zeker dat ze geheel pro per is, want ik en Fedinand hebben ze ge boeiden morgeDd inden basijn gewasschen. Militariana. Een kaporaal bij eenen groep rekru'en slaande, gaf aldus het on derricht; «Opgepast op het kommande van En avantl het gewicht van 't lichaam naar het rechter been overhellen, en op dit van Marche rapde linker voet opgeheven, maar zonder hem op den grond te zetten. En ava.nt. marche schreeuwt de kaporaal. All n heffen het linker been op, doch nummer drip, die een Vlaming was, dit niet goed verstaan hebbende, heft het rech ter been op.Toen de kaporaal dit bemerkte, liep hij: Wie is daar dien domkop die de twee voeten te gelijk van den grond op heft Milletonneres Wat geluk Een knecht, die den pa letot van zijnen meester aan het venster uitborstelde, liet deze los en de paletot viel op straat. Op het zelfde oogenblik komt de heer in de kamer, waar zich den knecht be vond, en ziet deze zoo bleek als de dood. Wat is er gebeurd, Frederik? vroeg de heer. Mijnheer, antwoordde de knecht, ik heb bij ongeluk uwen paletot op de straat laten vallen en ik dacht bij mij zelven hoe verschrikelijk het zou geweest zijn, indien gij hem aan had gehad.... Onplichtig. De sergeantAh! soldaat Sprangels, reeds de vierde maal dat ge te laat komt aan het appel, het begint mij te vervelen.... dezen keer gaat ge den bek in! De soldaat. Dat geloof ik wel, sergeant dat ik te laat komt, als gij altijd appel maakt vóór dat ik hier ben Het hof van assisen. De voorzitter tot den beschuldigde Zoo dat gij valsche munt hebt ge- fabriek eerd Beschuldigde. ik kon niet anders, heer voorzitter. Er zijn eenen hoop met lieden, van uwe soort, die zich van al het gangbaargeld meester maken. Een gekend speekwoord. Ter gelen- hied der kinderachtigeonthoudnigder gees telijken en fanatieken om de nationnle feesten mede te vieren, herinneren wij hier een speekwoord; Daar was 'ne keer een soldaat En die was zeer kwaad; Maar de kapitein en gaf er niet om. De kapitein, dat is de belgisehe natie en de soldaat, altijd kwaad, dat isjde gees telijkheid. Hij is niet gierig. Daar Fransken, hier zijn twee taarten, geeft het kleinste aan uw broederken. Franskan beziet de taarten en schijnt te aarselen. In eens bijt hij van een der taar ten eeu stuk en zegt Wacht een beetje, 't zal u een klein taartje maken.» Gedachten. Tot 30 jaren, moet men leven door het lichaam van 30 tot 40,door het hert en daarna door den geest. Bij koninklijk besluit van 2 septem ber, zal de loting, die voor de milicianen van 1880 in een plaatsvervanger moet voorzien, door het departement van oorlog, openbaar plaats hebben op het stadshuis te Brussel, den 15 September, om 9 ure Verledene week is te Assenode een be treurenswaardig ongeluk gebeurd,de echt- geDooten Hypoliet Van Acker, landbouwer te Philippine, keerden in rijtuig terug van de kermis te Ertvelde, wanneer zij langs den weg tusschen den Triest en Stoepe op eene ezelskar stieten. Het paard verschrik te, en de heer Van Acker haasfe zich om uitdechees te springen,ten eined het dier te bedaren. Dat was hem noodlottig Toen hij den teugel grijpen wilde, sprong het paard van de baan af en werd de ongelukkige man tuschen de cbees en eenen boom ver pletterd. De vrouw, die in het rijtuig zat. riep hare man toe, doch laeeg geen ant woord meer. Hij lag dood in de gracht. De heer Hypoliet VanAcker was slecht 32 jaar oud en sedert eenige maanden gehuwd. Een Mexicaansch kavallerie-ofïicier verhaalt in eene beschrijving zijner om zwervingen door Mexico eene zonderlinge straf, aan een dronken soldaat opgelegd. Hij werd midden in eene c.irré geplaatst, nog half dronken en reeds half battering. Drie korporaals kwamen bij hem staan, een met een kruik zeepsop en de beide an deren met flinke stokken. De kommandant hield eene krachtige aanspraak tot de troepen en veroordeelde den onverbeterlijkcn dronkaard om het zeepsop op te drinken. Dronk hij niet door dan kreeg hij van de beide korporaals sla gen met de stokken, en dit alleen was in staat zijne walging voor den zonderlingen drank te overwinninnen.De man was voor goed genezen van dronkenschap. Eergisteren morgend. rond half ze ven, is de Paardenmarkt te Antwerpen in opschudding gebracht, door een woest tooneel, dat veroorzaakt werd door den genaamden Frans Bombasso oud 24 jaar, geboren te Canatella (Italië,) matroos aan boord van het schip Hudsonliggende in het Groot Dok. Deze kerel kwam van den kant der Hessenplein op de Paardenmarkt geko men, wierp hij zich eensklaps, zonder de minste reden op den genaamden Jos. Ver- boven, brouwersgast, oud 34 jaar, wonen de in de Walenstraat, en bracht hem twee messteken toe, den eene aan de kin, den andere aan den arm. Gansch ontsteld, over dezen onvoorzie- nen aanval, vluchlte het slachtoffer, doch de moordenaar, waarvan de woede nog niet verkoeld was, viel een tweeden persoon aan. Deze laatste, de genaamde Pieter Roes, voerman, wonende Oudensteenweg, bekwam insgelijks verscheidene messte ken van den woesstaard. Van den anderen kant vernemen wij dat de genaamde J. Maes, giizontsteker, insgelijks eene klacht op het bureel van politie ingediend heeft, waarin hij ver klaarde omstreeks hetzelfde uur, nabij de Hessenplein aangevallen te zijn door een onbekenden kerel, die hem wonden met een mes heeft toegebracht. Men denkt dus dat dit laatste feit insgelijks begaan is door den italiaansehen matroos. Gelukkig zijn de wonden der slachtot- fers niet zeer erg. Verboven alleen is ter verpleging naar het gasthuis gebracht. De twee anderen zijn kunnen huiswaarts kee ren. De dader dezer woeste aanvallen is on- middelijk door de policie aangehouden. Een don Juan uit hot klooster der Re demptoristen te Wittem is met zijnejdulci- ilea, eene redomptoristin aldaar, heimelijk ontvloden. Tot heden zijn beiden nogjj niex in hunne respec tieve kloosters teruggekeerd FRANKRIJK- In de Frauche badplaats Vichy bevinden zich op bet oogenblik 15 bisschoppen Ier gezing hunnerkwalen. Te Lourdes, La Sa- lette of aan de pas ontdekte wonderbron Sainte Reine, in Bourgogne, vindt men er niet een. De geneeskracht welke volgens de ultrnmorifaansche bladen, zich aan gewo ne lijders zoo wonderdadig zou openbaren, schijnt zonder ve.rmoogen op de kwalen van een bisschop De bisschop van Clermont ligt met een groot gedeelle zijner geestelijkheid over hoop Da prelaat heeft namelijk eene syno de in het diocees uitgeschreven.waarvan hij alle kapelaans heeft uitgesloten Deze moet en zich tot den minister vin eeredien.-t ge wend hebben met verzoek, om den bis schop Ie herinneren aan de wettelijke voor schriften aangaande het bijeenroepeu van synodes, en inzonderheid aan art 4 der wet van 18 Germinal jaar X, waarin bepaald wordt, dat er geen diocesaan synode kan bijeengeroepen worden zonder uitdrukkelij ke goedkeuring van de Regeenng, De bisschop zou de synode bijeengeroe pen hebben met hat doel om zich door haar een vermeedering van inkomsten te laten toekennen ten koste der kapelaans, wier bezoldiging reeds zoo gering is, dat regee ring ca Kamers het noodig geacht hebben hunne jaarwedde te verhoogen. SCHOTLAND, De schotsche haringvanst is gedurende de laaste drie weken bijna voorbeeldeloos rijk geweest. Indien men op de kusten van Schotland on van de eilanden waar men den baring kaakt en inmaakt, voorbereid ware geweest op dien overvloed, dan had men anderhalf miliioen groote vaten kun nen inmaken. Doch in verseh'llige havens was(le voorraad zout en tonnen te klein, eu eene ontzettende hoeveelheid beste voedsel moest als mest op de velden gebruikt wor den. Ieder vat— cran. zegt men in Schotland —bevat 700 haringen, doch slechts de kleinste helft der haringen wordt gekaakt de meeste worden als versche visch gekookt en geëten Men kan in gewone jaren reke nen, dat op de schotsche kust door de schot sehe visschers 1,000,000.000 haringen ge- van gen worden, die een gezamenlijke weerde van 125 milioen frank vertegenwoordigen. In Schotland wordt op den haring ge- vischt met 14,457 booten, die een geza menlijke bemanninghebben van 56,502kop- pen. Men kaakt den baring niet in sche pen maar hij wordt op de kunst schoon ge maakt door een groot aantal mannen, vrouwen en meisjes, die geheele kampen vormen op de rotsen. De haring moet binnen de 24 uren na de vangst gekaakt en verpakt zijn, of de vaten krijgen het brandmerk niet, en als er wind stilte is;kornen stoombooten de volle haring schuiten ter hulp. De groote booten visschen tegenwoordig mot een serie van vijftig of zesig netten, die verscheidene meters diep en een kwar tier uur gaans lang zijnde, als een muur vau trouw werk zich in rt Water uitstrek ken. Vroeger waren de netten nooit lan ger dun9G0 yards, tegenwoordig meten zij 3300 yards. ITALIË. De Dailly Telegraph deelt het volgende ongeloofelijk verhaal mede. waarvan wij aan het engelsch blad al de verantwoorde lijkheid laten: Een afschuwelijke heuveldaad woidt uit Pontremoli, in Italië gemeld. Het schijnt dat eene wereldlijke dienstmeid, in dienst inliet klooster der Carmelieten brood ontvreemd had dat aan de zusters toehoor de; om dien misstap werd zij onmiddellijk voor eene rechtbank gebracht, samenge steld nit de abdis en uit twee der oudste nonnen, /ij werd plichtig verklaard; en het vonnis doordeze heilige vrouwen uitgespro ken luidde dat zij de foReringen van het vagevuur moest ondergaan, De rechters waren levens de beulen en de abdis, geholpen door de eerbiedwaardi ge zusters, voerde op di volgende wijze hun barbaarsch vonnis uit: Zij leidden het slachtoffer in eene cel, waar eene kachel stond, en onstoken deze inhare tegenwoordigheid vervolgens bonden zij de handen van liet ongelukkige meisje op den rug en hielden haar aange zicht gedurende eenige minuten tegen het ijzeren deksel der stoof. Te vergeefs poogde het meisje zich uit de handen der ontaarde vrouwen te ruk ken te vergeef-» smeekte zij opliartversclieu" renden toon om genade en vergiffenis Da no.inen bleven onverbiddelijk en doof aan haar geschrei zij zetten de folteringen voort, tot dat de oogen van liet slachtoffer verkoold waren en heel haar aangezicht slechts nog eene afzichtelijke brandwonde uitmaakte. De afschuw en de verontwaardiging, door dezeongehoorde martelingen het kloos ter teweeggebracht was zoo groot, dat niettegenstaande de stilzwijgendheid, door de beulen opgelegd, de zaak door ver scheidene leden der gemeenschap aan het gerecht bekend gemaakt werd. Qc justicie, na een streng onderzoek, heeft de abdis en hare twee medeplichtige» in de gevangenis doen opsluiten, waar zij hun vonnis afwachten. DE KLEINE RENTENIER (eenigstc vlaamsoli finantiëel blad) wordt, voor Een Fhank, gedurende 52 achtereenvol gende Zondagen gezonden. (Men zie de Aankondigingen. van 20 Aug .tot 5Sep. GEBOORTEN. Mannelijk 10) 9S) Vrouwelijk 12) HUWELIJKEN. P. Van Aerschot, briefdrager, met M. D'haeso, naaister. P. Bombeeck, metsergast, met M. Perdaens, z. b. A. Van Remoortel, huisschilder, te Elsene, met J. Van Mol, z. b. O VER LIJD ENS G. De Smedt, tuijndergast, 12 jaren Mijlbeek. J.-B. Van Gijseghem, man Uytlersprot, landbouwer, 59 jaren Mijl beek. C. Eylenbosch, 9 jaren St. Jo- risstraat. J.-B. Podevyn, man Van Langenboven, winkelier, 77 jaren Ho venierstraat. A. Cambier, wed. Corneiis, z. b. 77 ja ren Leopoldstraat. C. Van Geetruy, twijndersgast, 19 jaren Neerhof. 21 kinderen onder ae 7 jaren. Op Zoudag 12 September 1880, gegeven door de Maatschappij DE BROEDERMIN bij P. Nichels, a la ville de Metz, Zoutstraatpoort, Aalst. Inleg fr. 1-70, per duif, aftrok 20 een timen Vogelvlucht 45 seconden per kilometer voor 't loopen 1 mi nuut per 300 meters Teekening der duiven Zaterdag 11 September van 7 tot 9 ure 'smorgens. Verders gewone voorwaarden. Aalst Scptcmbi Tarwe. frank. Masteluin. Rogge. Gaarst Haver Raapzaad. Lijnzaad Raapzaad-Olie Lijnzaad Oie Raapzaad koek. p. 100 kilos Hoppe (1879) per 50 kilos Aardappelen p. 100 k"'es. Boterper 3 kilos. E<ersper25 Eiggenea per«»"k :r. 25 00 20 50 18 00 18 50 17 00 33 00 29 00 69 00 65 00 17 00 00 00 06 00 08 00 02 27 21 00 a 2S 00 23 00 20 00 19 00 19 00 33 50 31 00 69 50 65 50 18 00 00 CO 07 CO 10 91 02 45 26 0j)

Vooruit | 1880 | | pagina 3