1880. Fr. 4-00 Aalst, 10 September, i\'° i r>. Fr. 4-73 VOOR VRIJHEID WAARHEID EI HECHT. aankondigingen De abonnementsprijs Ze zijn voorde waarheid Great attraction. i)c evangelischs raden. s jaars voor de stad. 15men den drukregel. VOORUIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. 's jaars'voor heel het land. is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C!o. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vxenne, Zurich etc Waarom zijn de klerikalen zoo te gen het parlementair enkwest, welke door de Kamer is gestemd Waarom willen zij zich verzetten, dat er eene commissie overga tot het enkwest, over de uitwerksels der wet van 1 Juli 1879 De heer Malou en al de klerikale redenaars hebben nogthans verklaard en door hun statistiek willen bewij zen, dat het getal leerlingen in de katholieke scholen veel jmooter is dan in de oflicieele, en zij hebben er bij gevoegd dat de oflicieele scholen geene leerlingen zouden hebben, was het niet dat er door de overhe den op de katholieke ouders gedrukt werd. Indien gij daar zoo zeker van aijt, gij, klerikale volksvertegenwoordigers en klerikale dagbladschrijvers, waar om dan met ons, liberalen, niet me degewerkt om een goed onderzoek te doen liet enkwest zal officieel bewijzen, wie in de waarhefd is wie er op de ouders gedrukt heeft, wie de ouders door geestelijke en stoffelijke midde len gedwongen heeft hunne kinderen naar deze of gene scholen te zenden. Maar neen, heeren klerikalen, gij wilt van geen enkwest weten omdat gij er bevreesd van zijt. Gij weet voorop dat er de zonder lingste en wraakroependste feiten PRAKTISCHE WENKEÜ TER OVERWEGING. Voorgedaan, nageleerd Ziet met wieuw kind verkeerd. Vloekt de vader eenmaal, dan vloekt de zoon tweemaal. En dan vraagt de vader daar nog wel bij van wie heeft hij dat toch geleerd Ja, Ja, het kwaad is den mensch ingeboren Wie zijne eigene fouten niet durft bekennen zoekt altijd naar middelen om ze op een ander te leggen. Die dat doen zijn slechte opvoeders. Zulke ouders, zulke kinderen Ja, neen Ja als de ouders hunne kinderen zoo opvoeden dat hunne eigene gevoelens in het kind de overhand hebben, op de gedachten en gevoelens, die de kinderen buiten den ouderlijken huize aanwinnen. Neen als het tegenovergestel de plaats vindt. Doch daar de mensch is wat hem het onderwijs, de opvoeding gemaakt heeft, zou men beter zeggen zulke opvoeders, zulke kinderen voor den dag zullen komen, die u met schaamte en schande als gij die nog gevoelen kunt, zullen bedekken. Men zal te weten komen, dat gij, die zoo luide roept, dat de liberalen de ouders dwingen hunne kinderen naar de offieieele scholen te zenden, alleen de schuldigen zijt en zonder uwe gestadige drukking door bis schoppen en pastors op de gewetens der menschen en ook op hunne broodwinning, gij het tiende deel der kinders in uwe scholen niet zoudt tellen, die er tegenwoordig in zijn. Indien gij wilt toonen, dal er nog eenige rechtzinnigheid bij u bestaat indien gij wilt hebben dat de lieden u nog mogen gelooven ehwel, vraagt dan ook het enkwest en laat aan de commissarissen zien, wat uwe scho len zijn, wie de meesters zijn, die gij aangesteld hebt en wat titels zij be zitten. Laat de ouders eens opentlijk ver klaren of zij uit eigen wil hunne kin deren naar uwe kwezelaars en kwe- zelscholen hebben gezonden, en als dan zal iedereen kunnen oordeelen of uwe statistieken waarheid of leugens bevatten Indien gij het enkwest verwerpt, is dit een bewijs dat gij niet recht in uwe schoenen gaat, want een eerlijke en deftige handelwijze, vreest niet gekon- troleerd te worden. N" 2 V. C. Zulke moeder, zulke dochter. Dit spreekwoord vindt men bij Ezechiel, en is dus al oud. In den zelfden zin zegt men Ilij heeft een haartje of een aardje naar zijn vaartje. Zou 't ei beter zijn dan 't hoen Al wat van katten komt wil mui zen. Gelijk de ouden zongen, zoo pie pen de jongen. Elke vogel zingt gelijk hij gebekt is. De zwartkleurige volken verbeelden hunne goden zwart en hunne duive len wit. Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig. Het is gewis, hetzij geschreven, Wat men niet heeft, kan men niet geven. Wat men niet geleerd heeft, kan men niet. Een kind kan niet denken, wanneer het geene begrippen heeft aangewonnen. Het kan niet oordee len zonder dat het de bestanddeelen Deh 17Jcn dezer maand wordt het groot, monsterachtig CONGRES geo pend der kakschoolmeesters van Bel gië. Het heeft plaats te Malonne in het gesticht der broederkens der chris telijke leering. Dit zegt genoeg dat de verschillige redenaars er de groot ste vrijheid zullen genieten en er zeer belangrijke besprekingen zullen plaats grijpen.Ten einde deze vergadering zooveel luister als 't mogelijk is, bij- tezetten, schijnt het dat men het eere voorzitterschap zal opdragen aan pa ter Yermondus van Dendermonde, zoo ten minste schrijft het Organc van Na men. Onder de bijzonderste redenaars noemt men op, de gewezen katholieke schoolmeester van Ottergem, die zal spreken over de verbetering van 't gei tenras en de beste wijze om het koren inteoogsten zonder het te moeten pikken. De gewezen katholieke schoolmees- ster van Herdersem, zal, zegt men, handelen over de oorentrekkerij en an dere tuchtmiddelen ten gebruike der scholen met God. De katholieke meester van Maria- kerke en andere beroemde opper hoofden van kakscholen zullen han delen, zegt men, over het oprichten van een oordeel bezit. Het kan niet willen, zonder wilsakten of wilskrach- ten aangewonnen te hebben. Onderzoek dus eerst of uw kind heeft, alvorens gij het wilt doen geven. Het moet maar denkenhet moet maar willen »zijn dus niet dan dwaze eisclien, wanneer het niet in staat is te denken en te willen. Waarom kan een timmerman geen slot en een smid geen deur maken De ondervinding is de beste leer meesteres. Ja, maar zij is dikwijls zeer traag. De opvoeders, die uit hunne eige ne ondervindingen nuttige lessen kunnen trekken voor hunne opvoede- liugen, zijn verdienstelijke lieden. Wie zoo bij of door ondervinding geleerd heeft, dat kennis, wetenschap immer en altoos te pas komt, en dat er geene schadelijkere vijandin bestaat dan onwetendheid, die zal wel zorg dragen dat zijne kinderen en diegenen die hem lief zijn, goed onderwezen warden. Zij zullen zich daartoe niet eener antinationale bank, daar de mees- ste kakschoolmeesters met den over vloed van hun geld geenen weg Aveten. Al de beloftens gedaan aan de over- geloopene onderwijzers, den dag hun ner verraderij, zullen den 32 septem ber ten volle gekweten en voldaan worden. Des avonds \-an dien gedenkweer- digen dag, groot vuurwerk in de keu ken van het gesticht en groot gymnas tiek feest door de broerkes van geheel het land aangeboden, aan hunne ver standige medewerkers der kakscho len. Dit feest zal verlicht worden door een electriek vuurwerk, om het lichtte verbeelden dat al deze verstandige bol len in het land verspreiden. 's Maandags, kreeften-course, ver beeldende den vooruitgang en bloei der kakscholen. 's Dinsdags, ezelsloop en groote mel- kerij der boerenbeurzen. Dit deel van het programma zal waarschijnlijk het belangrijkste zijn, daar bijna al de congresleden medeloopen en melken. Ad Majore.ai Deu.ai gloriam. N° 3. V. D. B. De evangelische raden zijn eeuivi- ge zuiverheidvrijwillige armoede en volkomene gehoorzaamheid. laten dwingen. Tijd is geld En 't Geld is de god onzes tijds. Het geld dat dom is, Maakt recht wat krom is, En wijs wat dom is. Nog meer Daar staat in Sint Ja- cobskerk te Antwerpen in gouden letteren op den muur gegrift Men wint den hemel met ge- Aveld, Ofwel door overmacht van geld. Vertelsels uit vroegeren tijd doen dommerikken gelooven, dat de duive len vroeger menschenzielen kochten. In onzen tijd zegt mep Het geld helpt velen in de hel, maar blijft er zelf uit. Het geld is dus verhuisd. Elk waant zijn uil een arend, of een valk. Niets schijnt zoo natuurlijk dan dat OOEUIT «Eiaarigaaaam wmwi DAT IS ENGELSCH, BEMINDE LEZERS? EN WAT ER GAAT OP VOLGEN IS VLAAMSCH

Vooruit | 1880 | | pagina 1