1881. l is. 4-00 Aalst, 27 Januari. Fn.~4-7i> - VOOR VRIJHEID WAARHEID EU RECHT. i\ r fa 's jaars voor de stad. aankondigingen 15mo" den drukregel. VOOR UIT verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 0 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et O'. Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc VOOR IEDEREEN 1 lleeren Nolarissen, nijveraars, handelaars, kooplieden, winke liers en ambachtslieden sedert een jaar is de VOORUI1 een der meest verspreide en gclezöne liberale dagbladen Sedert een jaar hebben wij in ons arrondis sement alleen meer dan 400 ahan neuten bijgewonnen. Overal, bij boer en burger is de 4 OORU1 I gekend. Daarom heeft iedereen er belang bij, indien men iets wil annonceeren of ruchtbaar maken, het in den VOORUIT te doen zetten. Goedkoop en schoon werk. spoedige bediening en treffelijken handel, ziedaar wat wij het Cëei d publiek aanbieden. 1)E REDACTIE. ter, jegens mevr. wed. Lagae-Angelis, tot 45 frs. boet veroordeeld. 2" Leonia De Poortere, beschuldigd van laster jegens vrouw Adele Meule- broucke, is vrijgesproken. 3Vrouw VN yseur, vervolgd om de gendarmen beschuldigd te hebben, haar kind dronken te hebben gemaakt, is insgelijks vrijgesproken. ZAAK DER ONLUSTEN VAN HEULE. De korrectionneele rechtbank van Kortrijk heeft woensdag uitspraak ge daan in de zaak van Heule. Onze le zers Weten dat de beschuldigden ver dacht waren van opstand tegen eenen bijzonderen kommissaris en tegen de gendarmen. Ziehier de uitspraak In een zeer lang vonnis, waarvan de lezing niet minder dan twintig minuten geduurd heeft, zegt de recht bank dat de pastoor het congiegatie lokaal in het bezit had, dat de gouver- nements-commissaris het recht niet bad er met geweld binnen te dringen, dat de gepleegde handelingen onwet telijk zijn, dat diensvolgens de gen darmen niet in de uitoefening van hun ambt waren. Om deze reden worden de zeven eerste betichten vrijgesproken. Dit vonnis werd in groote stilte aanhoord en na de uitspraak verliet de verbaasde menigte de rechtbank. August Lagae, Julius Debruyne, Silvie van Hallewyn, Karei Verhamme, Alois Yserbyt, onderpastoor. Karel- Louis Duyck, Louis Verschuere zijn vrijgesproken. Constant Maes is ver oordeeld tot 8 dagen gevang en 25 fr. boet Ferdinand Joye tot 8 dagen gevang en 27 fr. boet Ch. Lagae tot 15 dagen gevang en 50 frs. boet, en de drij laatste tot het 20l' deel der kosten. Het openbaar ministerie is terstond in beroep gegaan tegen dit vonnis. In hetzelfde verhoor heeft de rechtbank nog de volgende vonnis sen geveld, die ook met de zaak van Heule in verband staan 1" Ed. Lagae, beschuldigd van las- GOEDE VOORBEELDEN. Alle jaren, deed M. Van Troosten- berghe-Van Tieghem, te Brugge, als jaargetijde, een lijkdienst doen, tot nagedachtenis zijner vrouw. Dit jaar heeft die achtbare burger het geld voor di n dienst bestemd, op de volgenne wijze gebruikt Zaterdag, 22 januari, uitdeelingvan brood aan de leerlingen der meisjes gemeenteschool van de St. Jacobs- straat. Maandag, 24 januari uitdeeling van aardappelen aan de leerlingen derzelf de school. Dinsdag 25 januari, uitdeeling van brood aan de jongens-gemeenteschool (De Bolle.) Woensdag, 20 januari, uitdeel in van aardappels aan dezelfde leerlin- Dat is een uitmuntend gebruik welk de heer Van Troostenberghe van dat geld maakt, en wij zijn zeker dat dit aangenamer aan God zal zijn, dan de gebeden der geestelijken. Dat vele burgers dat voorbeeld volgden, de armen zouden er zich goed bij bevinden en de pastoors zouden daarom geene flesch minder drinken. De Echo dn Parlement maakt de vol gende bemerkingen: En ziedaar hoe de pastoor van Heule nog in het bezit is'van het lo kaal van het leerwerkhuis, alhoewel hij hetzelve verlaten had hij was er niet meer met zijne zondagschoo, maar hij was er door de congregalie de congregatie dat is hem, hij is er de wettige vertegenwoordiger van! Er moest een rechtmatig bezitter zijn en de'rechtbank van Kortrijk^zoekt er een uit. Als het zoo is, dan loopt het water als in een beekje. Hij was er in bezit, in gebruik van en er moest een rechterlijk vonnis zijn om er hem uit te drijven. De bijzondere kommis saris mocht niet handelen gelijk hij gedaan heeft. Zijn daden zijn onwet tig. De weerstand die hij ontmoet heeft is Vettig De betichten zijn onschuldig het is den bijzondere kommisaris die op hunne plaats had moeten zitten hij alleen is schuldig Nog een stap verder en reehbank veroordeelde hem en richtte totjgde beschuldigden ge- lukwenschingen over het schoone gedrag dat zij in den morgen van 1 October uitgesteken hebben De rechterlijke [kunstmiddeltjes die de rechtbank van Kortrijk gesmeed heeft, zouden ernstig en onpartijdig on derzoek niet kunnen weerstaan. Waar lijk het zop zijn om wanhopig te wor den over de rechterlijke wetenschap indien de zonderlinge leerstelsels, op welke de rechtbank van Kortrijk zijn vonnis gebouwd heeft, definitief moesten bekrachtigd worden. den dag Maar welk halfluid gemurmel gaat en eensklaps in de menigte op? Waar om hoort men langs den vrouwenkant angstkreten slaken Hemel iemand roept brand Verschrikt ziet men rond en, verbeeldt u, de predi kant staat in vuur en vlam Een man springt op den predik stoel en gelukt erin dan brandenden te blusschen. Wat was er gebeurd Was als in het Oud-Testament het vuur des hemels neêrgedaald om te betoonen dat het offer..., 'k wil zeg gen het woord des predikants, Gode niet aangenaam was Neen. maar het witte koorkleed des priesters had vuur gevat aan de keers die hij onder den invloed der wel- sprekenheid had vergeten uit le blazen. Alles eindigde op een klucht. Nogthans zoo zou het gebeuren zegde een grijsaard na het eindigen der mis, dat een priester levend zou verbranden op de plaats waar men sinds eenigen tijd niets doet dan vreedzame lieden verwenschen cn verdoemen. Wij vernemen dat de diepbetreu- rende heer Meynnc, van Nieuport, gewezen sehepen van Brugge (wiens afsterven wij verder mededeelen,) een bezet van eene som in geld gedaan heeft bestemd voor de officiëele scho len. De familie van den overledene heeft hare toeslemming tot die gift gegeven. DE ZAAK VAN HEULE. De uitspraak der rechtbank van Kortrijk in de zaak van Heule maakt gerucht. Men vindt de vrijspraak zon derling; men geeft ze uit als enkel ge steund op eene stoffelijke divaling, daar de rechtbank den pastoor in bezit heeft moeten stellen van het lokaal van het oud-leerwerkhuis, om een vonnis te kunnen uitsprken gelijk dit verschenen en waartegen beroep aangeteekend is. EEN ONDERPASTOOR IN BRAND KLUCHTIG VOOR VAL fE WOUMEN. Het was zondag morgén. Bibberend van koude trokken de lieden ter vroegmis, s Welk guur weder zeg den de eenen. God gave dat men maar niet preekte, zegden anderen, want het is onverdragelijk koud De mis begon en weldra was het Evangelie geëindigd. Eensklaps hoor de men vezelen, en men zag een mis moedig hoofdschudden. Trouwens ons kapel... haantje kwam een ser- moentje doen. En, och Heere, welk moen Voorbeelden zonder einde, tot meerder ongeduld van het met koude voeten luisterend publiek. Voor beelden zonder weerga, toegepast op alles, behalve op... geestelijk onver draagzaamheid... En zoo ging het ser moen zijnen gang. Eindelijk kwam het vesletene de hel aan deze die voor wat geld hunne ziele verkoopen aan VOOR DE PRIESTERS Aan de redevoering welke M. de Longé de eerste president van het Hof van Cassatie voor zijne Majesteit den Koning en de Koninklijke famil- lie, bij het nieuwjaarwenschen gehou den heeft, ontleenen wij de volgende zeer merkwaardige meeningen Het fondamentaal verbond het- welk ons beheert, laat, in alle stof- fen, de ruimste vrijheid geen be- letsel mag den nationalen wil beiet- ten zich te uiten. Onder zulk een regeeringstelsel is het allezins nood- zakelijk, dat er aan de wetten ge- hoorzaamd worde. Menigmaal heh- ben wij gelegenheid gehad op die noodzakelijkheid aan te dringen wij dringen er nog op aan, want wij zijn overtuigd dat het is op den eer- bied voor de wet dat, in een vrijen 7, staat, het bestaan zelfs der zamen- leving berust. Schoone woorden, voorwaar Maar wat helpen de wetten wanneer de geestelijkheid op een enkel orde woord die wetten ongestraft mag dwarsboomen en verijdelen Wat helpt het dat de vrijheid van zijne ge dachten over alle zaken te mogen uiten door de grondwet voor iedereen gewaarborgt wordt vVat baat het dat noch de wetgevers, noch de re geering geene vooruitwerkende maat fa OORUIT

Vooruit | 1881 | | pagina 1