aarde liggen het dan bedekkende met den tree waarde meesteres opstaat. De pastoor wil alles verdooven maar den procureur des konings van Ant werpen heeft de zaak in handen. Te Brussel heeft het parket ook eene klagt ontvangen jegens den onderwij zer der clericale school van Assche. Dien meester met God zou een kind zoo deerlijk hebben geslagen dat hem om zoo te zeggen dood in de handen bleef. Te St-Truiden hadden de officieële scholen, in september 11. 5 leerlingen. Heden is dit getal reeds tot 115 ge klommen. Te Zepperen is de bevolking ook sinds van 2Q tot 9 i geklommen. OOGEN OPEN. Men vertelt mij dat er Zondag, ter gelegenheid van 't jaarlijksch Banket der Maatschappij St-Sebastiaan ver- scheide redevoeringen uitgesproken zijn. Onder ander, na den heildronk aan Z. M. den Koning, door den heer voorzitter, heeft M. den ondervoor zitter het woord genomen en de ge zondheid voorgesteld van den voor zitter M. F. Lefebvre. Die heildronk was gelijk het moest zijn hartelijk en vriendelijk ook werd hij met den meesten geestdrift onthaald. De on der voorzitter wenkte in deze redevoe ring wat op 't politiek en betreurde de afwezigheid der hoofden onzer li berale partij Terwijl onze vriend Ferdinand altijd op de bres staat terwijl hij zich persoonlijk van kant stelt en met de meeste belangloosheid zich ten dienste der maatschappij en der liberale denkwijze zet, wat zien wij Onze hoofden die deel maken van St. Sebastiaan, zijn hier niet te- genwoordig 't is nogthans 't jaar der kiezing, 't is het oogenblik dat de grooten met den kleinen in aan- raking zouden moeten komen om te verbroederen en de gedachten te verwisselen 't Is om deze zinsnede de kopstuk ken der partij mede te deelen dat ik bijzonder van 't Banket spreek. Moehtedit zacht verwijt eenen goe den indruk maken op die wie het aangaat Mochte dien stillen oproep de hoofden der liberalen een weinig wakkerder maken en met hunne me deburgers in verkeering brengen want 't is tijd gelijk M. Arents het zeer wel zegde 't is het jaar der kie zing, de winter snelt met reuzen schreden voorbij en er wordt niets gedaan om de kiezers te vergaderen, te vermaken, ze in aanraking te stel len met de toekomende kandidaten, die op die wijze populair moeten worden. Of gaan, ondanks alles, de vriende lijke veertien dagen dit jaar, gelijk in vroegere,, weer terugkomen. Men mag zich kwaad maken, ik zal op die zaak nog teug keeren, komt er geene verandering. Ik zal in de de wonde kerven en hakken, gelijk den chirurzijn ik zal den lijdende pijnigen maar ik hoop wel dat ik hem zoo zal genezen. V. B. nen dat hij ongelijk had. laat hij ze volgen door eenige bemerkingen waarvan ik er eene wil mededeelen Taal en Vrijheid heeft veel in deach- ting van het publiek verloren sedert het hare bijzondere zaal ten dienste stelt eener maatschappij die aan randt, schendt enz. hij bedoelt de Mannen met den biard. Weet gij nu wat hij acht dagen vroe ger schreef luistert Verschillige, mededeelingen wierden ons toegestuurd betrekkelijk het zooge zegde Tooneelkundig feest, 't welk op Zondag 9 Januari jl., TEN LOKALE DER LIBERALE ASSOCIATIE, ge geven werd. Men ziet het de zwarte huichelaar, weet stellig dat het feest ten lokale der liberale Associatie gegeven is, maar drukt schaamteloos weg, dat het in de zaal daar onder was, op die van Taal en Vrijheid. Met opgezetten wil liegen, zou dit eene deugd geworden zijn Maar wie zou onnoozel genoeg kunnen zijn om rechtzinnigheid bij eenen ultramontaanschen drukker te willen aantreffen of opzoeken en dan nog bij eenen emeriten kazakkeerder O. wat zullen die brave katholieken branden, indien er eene hel is V. B. JESUIET SCHAAMTELOOZE JESUIET De Denderbode moet eenen versteen den tartuf zijn of wel moet hij zijne lezers aanzien als fenomenale dom koppen in alle geval is het den bes ten gelukten jesuiet dié men ergens ontmoeten kan. Hij las.chte zondag de protestatie tegen zijne arglistige aanvallen, hem door Taal en Vrijheid gezonden in, en niet genoegdeftigheidbezittende die protestatie op te nemen en te beken- HET SCHOOLENKWEST. Hetgeen bijzonderlijk is op Ie mer ken in liet schoolenk west. is wel liet verschil dal er bestaat tussclien de ver klaringen der oude pastoors en die der jongst b< noemde kape'aanljes. De laatste zijn al vlam en vuur zij beschimpen, bespotten en beledigen de volksvertegenwoordigers op allerhande m mieren. De eerste integendeel beken nen. op eene brdekte wijze, dal zij on willekeurig en gedwongen de sakramen- ten weigeren aan hunne parochianen die het nationaal onderw ijs bijstaan; in 't algemeen nogtans weten de eene noch de andore tegen het openbaar onderwijs en deszelfs beambten iets in te brengen. Zoo dus dat de priesrers links en recbls in den ban slagen zonder verl naar iets te zien, maar dit gebeurt om de lioogere bevelen uit te voeren som mige doen liet uit schrik van bedankt te worden, andere met hoop van wat ver hooging te bekomen. Maar zoohaast een behendige voorzit ter der onderzoekskoinniissie bun wal inkapt. dan verklaren zij oenpariglijk dat zij tegen de onderwijzers en hunne lessen niets hebben in te brengen, maar zij zuilen toch veroordeelen en blijven verooi deelen, omdat, omdat zij zoo zij zeggen, r.ict welen wwt er in de scholen gebeurd mits zij er niet gaan. Ziehier onder andere eenig» verkla ringen van hel kanton Nijvel, die ver dienen wel ju aandacht genomen te worden Haignault, J. G., 60 jaar. pastoor te Thisiies. Ik heb de sakiamenten aan Tabu- riau en Liebert niet geweigerd, maar ik heb hun laten weten dal, iu de ongeluk kige omstandigheden waarin zij zich be vonden. ik de absolutie niet kon geven. Het zijn zeer brave lieden aan wie ik niets te verwijten heb 't is enkelijk om- dal hunne kinders nau' de gemeente school gaan dat ik alzoo heb moeten handelen. Ik heb geene ongunstige opmerkin gen te doen aangaande het onderwijs zooals het te Thisnes wordt gegeven. Deze bekentenis wordt, na aflezing, door getuigen onderteekend. Merken wi) nog op dat de genaamde Tabtiriau die brave man» reeds onder eed had verklaart, dat de pastoor de weigering der absolutie had betreurd, er bijvoegende; als men beveelt moetik gehoorzamen. Dangotte. Fr., 70 jaar. pastoor te Plan- cenoit. verklaart onder eed De sacramenten h bben niet gewei gerd geweest aan den onderwijzer en aan de personen dio een ambt bij liet uflicieel onderwijs bekleeden. Ik beken naglans dat ik M. Celestin Delpierre verzocht heb zijn ontslaglege- ven als lid van liet sclioolkomileit. Ik zegde hun dat ik zulks betreurde maar dat het de bevelen waren van zijne Eminentie den Cardinaal. Ik kan niet zeggen waarom ik zoo niet handelde jegens den burgemeester en den onderwijzer ik verzoek hierover niet nauwkeuriger ondervraagd te wor den. Geene overeenkomst heeft er tus sclien mij en het gemeente bestuur plaats gevonden omdat het godsdienstig on derwijs in de scholen niet zoude gege ven worden. Ik onderwijs den cate chismus aan de kinders in de kerk, en het is mij onverschillig of hij in de school geleerd wordt of niet. Paul. Ernest, 39 jaar, onderpastoor te Waierloo-Mont-Sl-Jean Ik verklaar aan iemand ge sproken te hebben ten einde de gemeen teschool te doen verlaten. Ik heb geene klacht te doen opziclilens den onderwij zer en de onderwijzeres...» Draguet, Jan Joachim, 40 jaar; pas- toorte Cor.il, en te voren onderpastoor te Braine-l'Allcad. Ik heb volstrekt geene drukking uilgeoefi nd om de gemeenteschool te doen verlaten, maar ik heb alles gedaan om hel meest mogelijk kinderen in de vrije scholen te bekomen, zooals het mijne plicht is men werkt ieder voor zijnen winkelIk het? geene grieven tegen de ouderwijzers te doen gelden, daar ik aan de klappernijen geen geloof hecht. Welnu, wat zegt gij daarvan, vriend lezer Wij hebben het meermalen voorzegd, dat een dag zou komen dal alle die ver- malcdijdiiigen. al die haat en nijd dat men met volle monden over hel volk verspreidt, zou terugvallen op die welke daar de oorzaak van zijn de bisschop pen. Zij hebben den godsdienst, de wet ten. de koning en 't vaderland hatelijk gemaakt bij al w ie hen geloofde, op hun ook zal de algemeene verachting druk ken den dag dat het volk, goed onder richt, zal overtuigd zijn dal men her misleidt uit enkele heerschzucht, uit politieke ambitie. Zij worder, liet zelf reeds gewaar en ten dien einde zullen wij hier de jesui- len streek van pastoor Charher, van Vir ginal, melden, aie beweerde dat zijne Eminentie niemand heeft in den ban ge slagen. De onderwijzers en de leden van de schoolkomüeiten hebben dat hun eigen aangedaan door zich van de sa cramenten tc berooven. Dat is nu wel een paap wiens naam, in guide letteren, in elk jesuilenkloostei zou moeten gebijteld zijn. NOG EEN ZEDEMEESTER VEROORDEELD. Wij lezen in de Finistère van 29 ja nuari De korrektioiineclc rechtbank van Quimper had in haar verhoor van don derdag eene zaak te beoordeelen, die veel volk had uitgelokt. Een priester, Florviell® geheelen, oud onderpastoor Ie Laval en tegenwoor dig Concarmeau bewonende, moet ver antwoorden vnor eene reeks zonderlin ge overtredingen oproerige kreten, bc- leediging legen personen, bcleediging tegen het gouvernement, tegenstand met geweld en daden tegen een agent van de openbare overheid in hel uitoefenen zij nerbedieningen en vastgestelde dronken schap. De rechtbank heeft er de vastgestelde dronkcnschop uil weggelaten, maar de overige be-chuldigingen zijn behouden. Die brave en deugdzame zedemees- teris lot zes dagen gevang veroordeeld. nog een Het hof van assisen van de Dróme, heefi priester Frangois- Marle Briard, oud 32 jaar. gewezen pro fessor vsn Sf-Joscfgesticht te iMontélé- mar, tot 20 jaren dwangarbeid veroor deeld, voor verscheidene aanslagen op eerbaarheid op kinderen miu dan ja ren oud. Die zedemeesler en Katholijke onder wijzer is gevlucht Opgepast ouders dat hij uwe kindereu niet nadert. da« Wat de oudjes beleefdjhebben. ln do maand Januari maakt inen 'gewooulijk het meest gebruik van bezoekknarten, daarom zal het nu wel van pas komen, eenige woorden te zeggen aangaande hun ne samenstelling onze voorouders lieten het voorwerp van aankondiging of bezoek op enkel papier drukken, Pdaar na sp een speelkaart plakken, om meer vastheid er aan te geven daaruit is waarschijnlijk de naam van carte de visit* voortgekomen, die zij heden nog draagt. Er bestaan! nog al vele van die oude kaaaten, met inhoud als volgt. 1 Monsieur J. B. Lenaert et M*"* Calle- baut out l'honneur d'annocer leur mariage le 8 Janvier 1788. 2 Monsieur Meert, raédecin et Mademoi selle Meert l'ainée ont l'honneur d'annon- cer leur mariage. Alost 12 Février 1787. 3 Carte de visite de Monsieur Parmentier. 4 Monsieur Fremy et son frére agé de 14 ans professeurs de violon et Mr VVoend- zel pour le violoncello, auront l'honneur de donner nn grand concert vocal et instru mental Dimanche le 8 Juin a 5 1/2 heures la maison du pays, les places sont k un escalin les personnes de distinction paie- ront selon leur générosité. Deze eenvoudigheid tot de hedendaag- sche pracht en kunst bij het vervaardigen van alle soorten van bekendmakingen is oneindig nu dat er een woord over de kaart gezegd is zal ik mij veroorloven tot een ander oudheid over te gaan, rakende een decreet van Ludovicus Koning van Frankrijk op 21 Januari|1719, de her- druUking toelatende van een rekening boek of algemeen tarief der geldmunt Ziehier de benaming in woordeu om tot een denier te krmuu. l°een semipite of 1/8 denier 2. een pite 1/4 3. pits en semipite 3/9 4. een obole 1/2 obole et semipite 5/8 6. obole en pite 3/4 7. obole pite en semipite 7/8 8 een denier Diensvolgens 12 deniers, welke een stuiver of 9 C6ntitnen waarde hebben verdeelde men iu 96 deelen waaruit blijkt dat het geld zeer duur was. als ook door de lage prijzen van vele artikelen, bijzon derlijk der eetwaren onder andere het ossenvleesch en rundervleesch 2 1/2 stui vers de boter per sleen of 6 ponden 25 st. de eijerei) per 25 5 st. deze lage prijzen zullen de jongelieden als onmogelijk vinden, doch men moet uit 't oog niet verliezen dat de prijzen der eet- wareD tot omtrent de helft dezer eeuw zeer laag verkocht wierden het gemeld vleesch aan 3 1/2 st. de boter 33 st. de eijeren 7 sl 'tis sedert dit tijdstip dat de prijzen allengs- kens zoo verbazend geklommen zijn, tot de hoogte welke iedereen kent. De weggevluchtte Joseoh Jordens uit het gevang van Brugge, to. heden nog niet ontdekt, niettegenstaande a:'e opzoe kingen.Jordens waste Brussel veroordeeld tot 4 jaar gevang, uit hoofde van diefstal daar de gevangenis van Brussel le vol was, is Jordens. die een behendige blikslager en zinkwerker is, op bevel van den minister van justicie. naar de gevangenis van Brug ge overgebracht hij was er nu sedert vier maanden eu won het vertrouwen van gevangenbewakers, alsook van den be stuurder desgevangs:hij mocht werkzaam heden doen en werd zelfs als kok gebe- zigd. waartoe hij ten 4 ure des morgeuds uit zijne cel gelaten werd. Binst de afwezigheid der bewakers, is hij, na alle beraamde voorzorgen, met een brandend keersken in den mond, het welk de bewakers beneden gevonden, door de schouw gekropen met deu rug en kniën daarboven zijnde had Jordeas hon- derde te gevaren te trotseeren, om hals en beenen te breken, zich te laten zinken bij middel van koorden en dan over twee muren le geraken, uit een gevang waar geen kat antsnappen aan zou. De heeren De Pauw, prokureur des Konings. Le- frangois, onderzoeksrechter, en Staelens. greffier der rechterlijke orde, zijn hedeu morgend ten elven een onderzoek nopens de gebeurtenis naar de gevangenis gaan doen. 5.

Vooruit | 1881 | | pagina 2