1881. Aalst, 17 Februari. IV 34. Fr Fr. 4-00 VOOR AARHEID EN RECHT. I. 3 DE EX-COMMLXICATIE Pa Prj >-3 '.1 SI I 3 E 3 a r ;a 3 I 3 's jaars voor de stad. aankondigingen 45,°" den drukregel. V O O R U I Tj verschijnt wekelijks den Donderdag in den namiddag. s jaars voor heel het land. De abonnementsprijs is voorop betaalbaar. De aankondigingen verzoekt men uiterlijk des Woensdags voor 6 uren namiddag te zenden. Compagnie Générale dePublicité Etrangère G. L. Daube et C'". Paris, Londres, Frankfort s. M., Berlin, Vienne, Zurich etc Eenvoudige vergelijking, opgedragen aan de aartsbisschoppen, bisschoppen Plebaans, dekenen, pastoors, kaplaans, kanunnikken en andere clencalen MET GOD WOORDEN VAN JESUS EN DE APOSTELEN, Men leest in 't Evangelie Zalig zijn de zachtmoedigen.» (Ev. Matheus V. 4. »Hebt uwe vijanden liefzegent ze die U vervloeken doet wel dengenen die U haten en bidt voor dengenen die U geweld doen en die U vervol gen.» (dezelfde V. 44.) »Maar indien gij den menschen Jiunne misdaden niet vergeeft, zoo zal ook uw Vader uwe misdaden niet vergeven.» (dezeldeVI. 15.) »Dit is mijn g< bod, dat gij elkander lief hebt, gelijkervvijs ik U lief gehad hebt. (St. Jan XV 12.) «Zegent hen die U vervolgen ze gent en vervloekt niet.» (Ep. van St. Paul us aan de Romei nen XII14.) »De liefde is lankmoedig, zij is goedertieren zij wordt niet verbit terd zij verdraagt alle dingen. (Ep. v. St Paul us aan de Corinthiers VIV 4, 5 en 7.) uGeene vuile rede ga uwen mond uit maar zoo er eenige goede rede is tot nattige stichting opda. zij genade de kerk koml geven dien, die dezehe hoorenzij vervloekt gedurende Alle. bitterheid en toornigheid en jeven en jn het uur des doods gramschap zij van U geweerd. (Ep. St. Paulns aan de Ephézen IV 29, 31.) Zoo doet dan aan, als uitverkore nen Gods, heiligen en beminden, de innerlijke bewegingen der barmhar tigheid, goedertierenheid..... lank moedigheid, verdragende elkander en vergevende de een den anderen, gelijk Christus U vergeven heeft. (Ep. St. Panlus aan de Colossensen III 12, 13,) Vergeldt niet kwaad met kwaad, of schelden met schelden, maar ze-r gent daarentegen wetende dat gij daartoe geroepen zijt, opdat gij zege ning zoudt beërven.» (Ie Ep. van St. Petrus III 9.) «Geliefden, laat ons elkander lief- hebben, want de liefde is uit God en een iegelijk die lief heeft, is uit God geboren en kent God. »Die niet lief heeft, die heeft God niet gekend, want God is liefde. En dit gebod hebben wij van Hem namelijk dat die God lief heeft, ook zijnen broeder liefhebbe. (le Ep. vanSt Jan IV I, 8, 21.) WOORDEN VAN DEN PAUS EN DE BISSCHOPPEN. Ziehier in hoofdzaak medegedeeld den BAN, zoo als die in de kanselarij van het Vaticaan is geregistreerd, uit gesproken over de dienaren der wet, die de Maartdecreeten in Frankrijk hebben in 't leven geroepen en uitge voerd »Wij ex-commuriieeren en vervloe ken den boosdoener die zich noemt (naam van den geexcommunieerde) en wij zetten hem buiten den drempel van Gods heilige Kerk »Dat God den Vader, die den mensch schiep, hem vervloeke »Dat de heilige en eeuwige Maagd Maria, moeder van Christus, hem ver vloeke »Dat de H. Michael, de advokaat der heilige zielen hem vervloeke »Dat de glorieuse keurbende der patriarchen en profeten hem vervloe ke »Dat de heilige harten der maagden, die ter meerdere eere Gods, de ijdel- heid der wereld verachten, hem ver vloeken »Hij zij vervloekt overal waar hij zijn zal, in zijn huis, op het veld, op de groote wegen, op het voedpad, in het bosch, in het water en zelfs wan- zijn ZOO SPREKEN DE MEESTERS »Hij zij vervloekt in al zijn doen als hij eet of drinktals hij hongert, dorst of vast, als hij slaapt, sluimert of waakt, als hij gaat of staat, zit of ligt, als hij zich overgeeft aan vermaak en zelfs als hij zijn bloed verliest, ten ge volge van bekomen wonden »Hij zij vervloekt in alle deelen van zijn lichaam »Hij zij vervloekt in alles wat zijn wezen daarstelt, zoo inwendig als uiterlijk »Hij zij vervloekt in zijne haren en in zijne hersens Hij zij vervloekt in zijn voorhoofd, in zijn slapen, in zijn ooren, in zijn wenkbrauwen, in zijn oogen, in zijn wangen, in zijn kakebeenen, in zijn neus, in zijn kiezen en tanden, in zijn lippen, in zijn keel, in zijn schouders, in zijn vel, in zijn armen, in zijn han den, in zijn vingers, in zijn borst, in zijn hart, ïn zijn maag, in zijn nie ren, in zijn liezen, in zijn billen, in zijn geslachtsdeelen, in zijn heupen, in zijn knieeën, in zijn beer.en, irtzijn voeten, in zijn teenen, in zijn nagels »Hij zij vervloekt in al de gewrich ten en bewegingen zijner ledematen »Dat van de kruin van zijn hoofd tot aan de voetzolen, de ziekte zijn lichaam afknage ZOO SPREKEN DE DIENAREN DE LIBERALEN. De tegenwoordige toestand van 't land, de revolutionnaire beweging der kle- rikalen, de aanstaande kiezingen van October, vergen de ieverige medewer king van al wie het goed meent met zijn vaderland, van al wie het geluk betracht van ons duurbaar Belgie. De tijd van rusten is uit. De tijd is gekomen dat het niet meer genoeg is te zeggen ik hen liberaaldat het niet meer genoeg is, voor de liberalen te stemmen, men moet door zijne wer ken doen zien dat men dien schoo- nen naam van liberaal waardig is. Van nu af aan moet iedereen, de handen uit de mouwen steken, zich onder het vaandel van 't liberalismus scharen en onder 't geleide van bekwame hoofdmannen kloek voorwaarts stap pen in de gelederen der strijders voor de vrije gedachte en voor 't welzijn van 't vaderland voor 't welzijn van 't land Dat moet de kreet zijn van eiken braven burger, van eiken ver-tandigen mensch van allen die begrijpen, dat het klerikalismus de dood is van vrij heid, vooruitgang en geluk. De kleri- kalen aan 't bewind en koophandel en nijverheid, kunsten en wetenschap pen kwijnen en de staatskas wordt leeg gemolken. De klerikalen aan 't be wind en alle leven, alle geluk verdwijnt allengskens Wij hebben ze acht jaar aan 't roer van 't land gezien, van 1870 tot 1878, welnu, hoe ging het toen Was het volk gerust, had het vertrou wen in zijne bestuurders Neen hon derdmaal neen De klerikalen aan 't bewind, dat ts het land onder den pantoefel der heerschzuchtigegeestelijkheid, dat is het onderwijs in handen van dui zenden en duizenden smerige broer- kens, onwetende nonnen, doortrapte jesuieten, die allen te zamen werken om het volk dom te houden en fana tiek te maken. De klerikalen aan 't be wind, dat is het land overstroomd door alle slach van papenongedierte, dat is de kanker aan 't hart van België, dat is de dood, de ondergang van ons lieve vaderland. Dat weet gij niet, niet waar Libe- strijdende broeders, die onder het geleide staan van wakkere en beproef de aanvoerders. Hebt gij tegen uwe chefs al iets in te brengen, doet dit in 't openbaar, o[ de publieke verga deringen waar iedereen het recht van vragen en antwoorden heeft, maar loutere vitterij, en dan vooral wanneer gij niets in de plaats te zetten hebt Laat al die estaminet-orateurs maar vrij vlotten en gaat mede niet met de vitters, haarpluizers en zitters, maar met de werkers, met de leden der associatiën. met de mannen die hun nen tijd, hunne moeite en hun geld besteden aan den grooten strijd tegen de klerikale beweging. Zijt gij, liberalen, gaat dan naar de associatie Zijt gij liberalen, neemt een abonne ment op een liberaal dagblad en staat het vervolgens in tweede lezing af. Zijt gij liberalen gaat in uwen porte- monnaie en betaalt uwen penning aan de liberale werken. Zij gij liberalen, doet het zien door woorden en werken Doê van Mijlbeke. ralen 1 Dat wilt gij niet, niet waar vrij Belgen, afstammelingen van vade ren die stroomen bloeds vergoten hebben voor de vrijheid en een eigen volksbestaan En daarom liberalen, de handen aan 't werk. Vereenigt u allen onder de vleugelen der liberale associatiën, gaat niet op uw eigen gedacht alleen voort, schaart u in de gelederen uwer ZE SCHIETEN UIT DEN GROND GELIJK PADDESTOELEN. Men heeft het woord nog niet ver geten van den voorzitter van het kat holiek congres van Mechelen, M. de Gerlache »wij hebben kloosters noodig Zou men niet gezegd hebben dat er in 1863, toen dit vermaard woord werd uitgesproken, geene kloosters te vinden waren in ons land En echter waren er van dien tijde reeds meer dan te veel. Doch sedert 1863. is hun getal opverbazendewijzeaangegroeid. Op bijna elk dorp, ziet men de reus achtige kloostergebouwen uit den grond oprijzen, als dreigende gevaar ten voor de.a geest der tijden, voor den geest des vooruitgang. In de steden loopt men alle twintig stappen op een dier bolwerkenvan 't fanatis- mus, de luiaardij en de geheime slem perijen. Men heeft zeer dikwijls de opgave gedaan der kloosters, welke zich in ons land bevinden, doch men kan er niet genoeg op terug komen. Ziehier eene statistiek, welke wij in een offi cieel stuk vinden Statistiek jaarboek van België, uitgegeven door het minis terie van Binneniandsche zaken, tien de jaargang 1879. Het is eene tabel aanwijzende het j-Ji r> z) rjn rrt t 7 H •:ir) r' BREEKT NIET AF OM AF TE BREKEN, uit

Vooruit | 1881 | | pagina 1