BERICHT. René Li evens De Pauw getal en de bevolking der godsdienstige gezelschappen, mannenkloosters en -vrouwenkloosters, in de jaren 1846, 1856, en 1866. In 1846, telt men 137 mannenkloos ters en 642 vrouwenkloosters. In 1856, klimt het getal mannen kloosters tot 145 en dat der vrouwen kloosters tot 848. In 1866, vinden wij 178 kloosters voor mannen en 1144 kloosters voor vrouwen J J J Laat ons nu eens zien naar de be volking der kloosters. In 1846, zijn er 2051 monikken en $917 nonnen. In 1856, klimt de mannelijke bevol king der kloosters tot 2383 en de vrouwelijke tot 12247 J In 1866 bezitten wij 2991 eerwaar de vaders en 15205 eerwaarde moe ders 1 En in dezelfden graad opklimmén- de, zijn wij heden, in 1880, gekomen tot 250 mannenkloosters, 1500 vrou wenkloosters. 5000 monikken en 250C0 nonnen Oef! Erdabi, niet waar Piero uit 't Land Wij hebben in België 2581 gemeen ten, dus nog een weinig tijds en wij zullen een klooster per gemeente be zitten 1 De bevolking van ons land bedraagt 5.476. 939 inwoners. Dat is een monnik of non op 250 inwoners Het is genoeg om een geheel ge slacht te vergiftigen Dertig duizend broodbedervers Dertig duizend schooiers, jeugdver- prossers, luiaards, ruziestokers, twist zoekers en binnenpalmers van erfe nissen God van den hemel, wat gaat er van ons België geworden Ja, Ja, dichter De Geyter, had wel gelijk toen hij zong Van 't ongediert der papen Verlos ons Vaderland NARD STEGKMANS. HET HEILIG GELD. Maandag Iaatsl moest de vrouw des wethouders ceuer naburige gemeente be graven worden. 't Is buiten 't gebruik als de overle dene deel maakt eener confrérie dat deze het lijk op eenigen afstand der kerk te gemoed komt, anders moet de familie het zelf ter kerke drage ten ware dat men geld in de kist liggen had tn dit in den coffre-fort van den pastoor wil de overgieten. O, voor 'l heilig geld doel een pas- toor alles Dan komt hij zelf het lijk halen of 't deel maakt eener confrérie of niet, bim. bom boumg klinken de drie klokken en pastoor en lijk trekken stoetsgewijze naar 't kerkhof. Nu de vrouw des wetsbouders maak te geen deel eener confrérie, maar de man bad oorden. Het lijk stond voor Nonkel Tone's huis te w achten. De vol gende samenspraak had dan plaats tus- sclien wethouder en Nonkel Tone N. T. Fidelis, is uwe vrouw van «ene eonfrerie F. Neen. Nonkel Tone. N. T. Wel dan moet gij met het lijk zelf naar de kerk, gij weet wel dat men het niet zal halen. En de slimmen vertrok en plaatste 'i lijk aan hel hekken der kerk. Daar verscheen de pastoor P. Waarom brengt gij dat lijk lot hier. Fidelis. F. Nonkel Tone zegde mij als 't geen deel van cene eonfrerie maakte 4<>k ik heb,. P. Gij weet wel als men betaalt, vriend, dat ik hel dan kom halen toe gaat gouw met uw lijk wederom, dal tk hel kunne afhalen. En Fidelis deed de doodkist weder om opnemen en al de vrienden en ken nissen, een hondertal, gingen met 't lijk terug naar Nonkel Tone 's huis, op 5*00 meters afstand, opdat de pastoor die betaald waszijn heilig geld zoude kun nen verdienen Wat zegt gij, lezers, van de comedie die de pastor aan die doode vrouw deed spelen Altijd voor't vullen zijns wijn kelders V. B. EEN ZACHTMOEDIGE PASIOOR, Dezer dagen zond een burgemeester, uit eene gemeente van Brabant, den politiecommissaris bij den pastoor, om hem te verzoeken, een doodgeboren kind te ontgraven betgeen door dien herder iu een bonden- of krengenhock was ge stopt. De eerwaarde pastoor gaf het volgend antwoord aan den poliiie-commissaris: Het kind zal blijven w aar het is. Ik onderwerp mij maar alleen aan de wet ten Gods en aan die der Kerk; ik slel mij boven de mensehelijke wetten, die maar door canaille zijn gemaakt, zooals het tegenwoordig gouvernement enkel uil een hoop deugnieten is zamcngtsleld. die zich meester maken van wat hun niet toebehoort. De onlgraving beeft evenwel plaats gehad en proces-verbaal is tegen dien beminnelijken en zaeiiten herder opge maakt. AFLATEN, Waar die van daan komen Een ooderpasoor uit St. Nicolass gaf daarvan dezer dagen van op den predik stoel de volgende verklaring: «De aflaten zeide bij komen «van de heiligen voort. De heiligen lieb- »ben allemaal veel verdiensten en wan- »neer ze in den hemel komen, zijn ze «dan ook meestal zwaar beladen met «hel overschot van hunne aflaten. Die overschotten nu worden zorgvuldjg in «een kast weggeborgen, waarvan alleen »de Pausen en bisschoppen sleutels heb- »bcn." Willen ze nu een aflaat verleenen, »alsdan openen de kasten deelen daar- »van een zekere hoeveelheid aan de «katholieken uit." Altijd TEGEN BETALING. Dit laatste vergalde onderpastoor er bij te voegen. VOORBEELDEN. In eene gemeente van Luxemburg trad verleden week een welgesteld paar in liet huwelijk, maarlegende ge woonte, vergenoegden hel zicli met de inzegening van hel huwelijk, in plaats van eene gezongene mis te doen cele breren. De pastoor, woedend omdat hem daardoor «en profijl was ontgaan hield den oovolgende zondag een sermoen over de heiligheid van hel huwelijk en gaf o. p, nog hei volgende ten beste. «Maar heijcn. riep hij uit, wat doel «tnenP Men verw ijdert van het sacra- ment des huwelijks de voornaamste, «de onvermijdelijks!*' plechtigheden tot wecne heilige en volmaakte vereeniging »en het zal niet lang duren, als hel «voorbeeld in deze gemeente gegevjïn, «navolging vindt, oj men zal trouwen »gelijk de hanen op den mesthoopof als de meikevers op de heg. Is het waar dat hij, den namiddag om drij ure, zijnen werkman naar het hos pitaal heeft gezonden om den register van den doctor te gaan halen Blijkt het dan klaarlijk dat hij gewei gerd heeft de medicamenten te behandigen en da? de zieken zonder zijn gebleven. Zal de commissie, gelast met het over zicht der gestichten, daar geen enkwest op doen en dien zeer beleefden en wel op- gevoegden persoon op zijne plaats weten te stellen, zoo als het betaamt Indien HIJ hier omtrent geene welge gronde reden weet aan te halen, zullen wij, zo.mls de Denderbode de gewoonte had te schrijven, onze informeerkazak aantrek ken, en de zaak van nabij onderzoeken.Dat gaac te ver en heeft al lang genoeg ge duurd. EEN VRAAGSKEN AAN ZEKEREN HEER APOTHEKER DER GODS HUIZEN. Is het waar, dat hij maandag, in den voormiddag, den commissionnaris van het Hospitaal aan de deur heeft gezet, en veor welke reden DE GELEERDHEID INBELGIE. M. Sauveur, algemeene secretaris van het ministerie van openbaar ondetwijs, komt eene statistiek uit te geven over de openbare geleerdheid in België. De optelling van f866 beslatigde dat het getal origeletterdeu op 25 per hon derd beliep, Vóór 1845 was het getal geleerden kunnende ten minsten schrijven en lezen beneden de helft van hel getal jongelin gen wier graad van geleerdheid of on wetendheid men had kunnen vaststellen (49.15 ten 100 in 1843) De evenredigheid verschilt van 50 tot 60 ten honderd tot in 1858; van 60 tot 70 per 100 van 1859 tot 1869; einde lijk van 1870 tot 1875 klimt ze van 70 tot 75. 53 ten 100; dat is eene opklim ming van 27.38 ten 100 in 32 jaar, 't zij een jaariijksch middengetal van 0.85 per 100. Indien de voorgang in dezelfde even- tedighcid toeneemt, bemerkt M. Sau- veur. zullen alle Belgen binnen een der tigtal jaren ten minste kunnen lezen en schrijven. Laat ons nu de verschillende provin ciën beschouwen volgens den graad van de geleerdheid hunner inwoners. Op den eersten rang staat Luxemburg, op den tweeden Namen, op den derden de provinciën Antwerpen, Luik, Brabant en Limburg, wier graat van geleerdheid bet middengelal een weinig overtreft (behalve Limburg voor wal de vrouwen betreft) Op den vierden rang komen Hene gouwen f n de twee Vlaanderen. Wanneer men nu de geleerdheid neemt van de lotelingen, dan nog staat Luxemburg vooraan, terwijl Onstvlaan- deren op den achtergrond komt mei 29. 99 per honderd gelterden minder dan Luxemburg. De vergelijking tussohen de bestuur lijke arrondissementen is niet min we tens waardig. Decercpalm komt aan Virion toe, arrondissement van Luxemburg De tweede prijs wordt verdeeld tusschen de arrondissementen Antwerpen, Me- chelen, Turchoul. Brussel, Veurne. Tliuin. Hoei, Verviers. Waremme, Maeseyck, Tongeren, Arlon, Bastogne, Marcbe, Neufchateau; Dinant, Namen. Pilipville. waar het middengelal altoos overtroffen is geweest. Daarna volgt Nijvel, die het midden getal voor de beide geslachten van 20 tot 21 jaar en voor de milicianen over treft. Éecloo, in Ooslvlaanderen, die op den laf tsten rang komt met eene groote minderheid, wordt niet geiangschikl. Inlichtingen, door de vergelijking van de miliciekanlons bekomen, wijst de allerlaatsteplaats toe aan Aalst, een der ongeleerdste kantons van België. Ziehier nog een bewijs van de getrouw heid van dea hond, en voomamentlijk van het ras gekend onder den naam van Terre-neuve In de nabijheid van Lyon komt een hond van dit ras, een kind van 11 jaren van een zekere dood te redden. De kleinen Borrianx genaamd, begaf zich naar Lissieux, maar om daar te komen be gaf hij zich op een klein brugje genaamd moulin- des muller, die over eene kleine beek leidde. Het water dier beek door het smelten van de sneeuw was zoodanig verhoogd dat het brugje op een zeker deel onder water stond. De jonge Barriaux wilt niettegenstaan de hinderpaal de vaste grond bereiken maar, door zijn gezel de hond geduwen viel hij in het water, op dat punt 1 meter 50 diepte hebbende. Hij kan niet zvvem- merj en verliest voot. den stroom drijft hem weg, en een zekere dood stond hem te wachten. Maar het brave dier begrijpt het gevaar dat het kind loopt, door zijne onvoorzich- tigheden. Hij springt in het water, nadert het kind, tracht hem bij het hoofd te ne men, maar neemt slechts de must die hij aan den oever'b'rêhjft sprong öp hieuw in het water om het kind te redden, nadert het om het gemak te geven zich aan zijne lang hairlokken vast te kieuwen, dauwt hem met zijnen kop vooruit en zwemt met alle zijne krachten tot hij eindelijk het kind in volle gezondheid aan den oe ver der rivier brengt. Men schrijft uit Ostende 5 Februari, Een groot ongeluk komt onze bevolking te slagen.'De visschen schuit. Mouette N* 10 patron F, De Boo is in den storm van 18 Januari|ll. vergaan met a! wat zij in hield de matrozen die daar dèn dood heb ben gevonden, laten vijf weduwen en veertien weezenin den dicpstea nood. Eene weldadigheidscommissie vormt zich tot Oiténde om hulpmiddelen te verzamelen voor deze ongelukkige familiën. Be nieuwe abonnciilcn op DE KLEI NE RENTENIER, zullen hel Had van heden ontvangen tol 31 December 1881 voor ÉÉN FRANK (Zie annoncen.) STAD AALST. Letter- en Tooneelkundig Gezelschap Voor Taal en ^Vrijheid Vertooning te geven op stadsschouwburg, den Zondag 20 Februari 1881, met de medewerking ven Mevr. BATAILLE en Mej. Zeuaïde FAUCONNIER. 1° EVERAARD EN SUZANNA OF HET BOETENDE LANDMEISJE, Drama met Zang in drie tijdvakken, door II. Van Peorie. JAAKSKE MET ZIJN FLUITJE, Blijspel met Zang in een bedrijf door A. Sehepens. MEIRE DORP. Heeft de eer zijne talrijke kalanten te verwittigen dat zijne magazijnen altijd voorzien zijn van eerste kwali teit Doornijkschen kalk, landkalk, Boomsche pannen, tichels, klompen, plafondneerlatten, pannelatten enz. enz. Alsook eerste kwaliteit van ko len aan 1 frs den liter. Er wordt niets- gerekend voor het leveren der koop waren gelijk naar welke gemeenten, bijgevolg onmogelijke concurentie. Hij heeft ook een magazijn aan de sta tie Erpe-Meire tegen het huis van Petrus D'IIaens herbergier, alwaar men ook alle waren kan verkrijgen. GEMEENTE DENDERHAUTEM. Luisterlijk concert, te geven door de maatschappij «De vroolijken,» in de zaal van Hendrik Van Schandevyl, op Zondag 20 Februari 1881, om 5 ure namiidig. PROGRAMMA: 1De hertog van Alvy, deftige al leenspraak, door B. Vrancken, Aalst. 2. Het vertrek naar de Piotten, boertige alleenspr H. Van Schandevyl. 3. Kluchtlied. F. Mertens. 4. Merten Droes, kluchtige alleen spraak B. Vrancken. 5. Twintig jaar in het gevang. H. Van Schandevyl. 6. Tiste Flanckaert op de foire D. VaaBossuyt. 7. Kluchtlied. F. Mertens. 8. De spinners der vorige eeuw, kluchtig duetto, F. Scheerlinck en A. Roelandt. Plaatsen Eerste 20 centiemen. Tweede 10 centiemen.

Vooruit | 1881 | | pagina 2